Bartoš, Semelová, Kalenda… Česko hledá limity pro svobodu slova

Napsal/a Robert Malecký 8. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Je suis Charlie, neslo se českým veřejným prostorem po vraždách v pařížské redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Teď ojediněle znějí parafráze: Jsem Marta Semelová, Daniel Kalenda, Michal Kesudis. Možná i Adam Bartoš. Několik případů z poslední doby otevřelo otázku limitů svobody slova, která je spojuje. Nebo jinak – jejich aktéři se na ni odvolávají.  

Všechny případy spojuje toto: šlo o slovní útoky, vesměs nechutné až hnusné. Na tom panuje všeobecná shoda. Co je naopak rozděluje, je jejich dosavadní vyústění.

Lži o Horákové, oslava Gottwalda

Komunistická poslankyně Marta Semelová provokuje už léta. Je tím známá a je zjevné, že do značné míry předem počítá se svým publikem. To ji také opakovaně dostalo do sněmovny.

Její názory jsou dobře známé minimálně od roku 2004, kdy pronesla oslavný projev k výročí úmrtí Klementa Gottwalda. Měla blízko k tomu, aby byla i trestně stíhána. Zkraje roku 2014 k tomu našel odhodlání brněnský státní zástupce Jan Petrásek. Nesouhlasil ale znalec na extrémismus, podle něhož nebyly výroky zpochybňující například vynucené doznání Milady Horákové trestné.


Psali jsme: „Rudá Marta“ před soudem za urážky Horákové? Jen mediální divadlo


V lednu příštího roku bude pražský městský soud projednávat žalobu na ochranu osobnosti, kterou na Semelovou podal zastupitel brněnských Bohunic, člen TOP 09 Michal Kincl.

Shrnuto: Semelové se stíhání obávat nemusí, alespoň prozatím. U soudu jí hrozí, že se bude muset omluvit, případně Kincla odškodnit.

Co řekla Marta Semelová

 • „Za politického vězně se považují i lidé, kteří jimi nebyli. Měli za sebou jen obyčejnou kriminální činnost. Někdo mohl být vězněn z politických důvodů, ale není jich tolik, o kolika se mluví.“
 • „Spolupracovník STB pro mě není známka toho, že by člověk byl neslušný.“
 • „Bylo to v té době, bylo to nešťastné, nicméně Milada Horáková se navíc přiznala ke všemu, ke své činnosti.“
 • „Já bych to v žádném případě nenazvala okupací. Nazvala bych to internacionální pomocí, která nám ovšem do budoucna udělala mnohé problémy.“ (o invazi vojsk Varšavské smlouvy)

Trest za schvalování atentátu

kesudisPravomocně odsouzen již byl za schvalování atentátu na české vojáky v Afghánistánu ostravský komunista Michal Kesudis. Od Obvodního soudu v Praze 6 si minulý týden odnesl roční trest s podmíněným odkladem na dva a půl roku.

Zajímavá věc: Trest byl pravomocný hned po vynesení rozsudku. Státní zástupce byl spokojen, neměl důvod se odvolat. Ale Kesudis? Vzdal se práva na odvolání, hodně to vypovídá o jeho přístupu k soudu. Hraje roli mučedníka, pozornost si užívá.

Tomuto motivu jeho jednání odpovídala i závěrečná řeč, kterou pojal jako politický proslov. „Já jsem jejich čest nešpinil, oni totiž žádnou čest nemají,“ řekl na adresu mrtvých vojáků. Na původním prohlášení na facebookovém profilu, které ho před soud přivedlo, by neměnil obsah, prý jen formu.

Co napsal Michal Kesudis

 • Tak jsem někde četl, že se osamocenému afghánskému vlastíkovi na jízdním kole podařilo odvařit naše čtyři žoldáky. Je to samozřejmě velký úspěch, neboť čeští žoldáci patří vedle amerických k těm úplně nejzkurvenějším. To co se jim stalo, to si po čertech zasloužili. Dobře jim tak!
 • Smrt našich kluků v Afghanistánu prý nebyla zbytečná. Souhlasím a jsem vděčný afghánským odbojářům, že nás těch šmejdů zbavili. Bez nich nám bude líp.

71 mrtvých… A máme brečet?

kalenda

Vyloučením ze strany skončil exces lidoveckého zastupitele Daniela Kalendy. Na facebooku se bezcitně vyjádřil k nálezu 71 těl udušených migrantů v dodávce na rakouské dálnici.

Bylo to prostředí facebooku, které jeho úlet, prý způsobený alkoholem, začalo okamžitě řešit. Lidovci reagovali tak rychle, jak po nich veřejnost požadovala a stanovy umožňovaly. Kalenda byl vyloučen v minulé úterý, verdikt si poslechnout nepřišel.

Pokud by ovšem měl zájem, mohou rozhodnutí celostátního výboru (18 z jeho 19 členů hlasovalo pro vyloučení, jeden se zdržel) ještě přezkoumat vyšší stranické orgány. „Cítím se jako Mistr Jan Hus,“ reagoval, opět na facebooku, Kalenda. Trestní stíhání mu podle všeho nehrozí.

Co napsal Daniel Kalenda

 • „Bože, 71 mrtvých na dálnici v Rakousku…. a máme brečet?“
 • „Svět je prej zdrcen, já netruchlím, není mi jich líto. Vůbec! Je to lůza a živel, co sem nepatří.“
 • „Alkohol je sviňa, moje problémy měl vyřešit, bohužel je nevyřešil, ba možná naopak. Podle všech to bylo za hranou, uznávám to, beru to.“
 • „Jsem holt kritik… Své názory se nebojím říct veřejně, na lynč jsem zvyklý.“
 • „Cítím se jako mistr Jan Hus. Poněkud nešťastně jsem vyjádřil názor většiny občanů republiky. Smrt těch lidí jsem nijak neschvaloval. Pouze jsem nevyjádřil nad neštěstím lítost.“

Antimemita A.B.B

Adama B. Bartoš, kdysi novináře, nyní člověka s politickými ambicemi, lze směle označit za antisemitu. Dlouhodobě sesatvuje seznam židů v české politice či pravdoláskařů mezi novináři a dalšími veřejně činnými osobami.

Jeho (zatím) posledním kontroverzním výrokem (na Facebooku) se nyní začala zabývat policie.

Co Bartoš napsal?

Doslova toto:

Bartoš

Stíhat, či nestíhat?

Redakce HlídacíPes.org oslovila několik osobností s žádostí o komentář, zda by měly být podobné projevy stíhány, a pokud ano, podle jakých kritérií.

V následujících dnech přineseme texty advokáta Tomáše Sokola, poslanců Jany Černochové (ODS) a Jiřího Dolejše (KSČM), zástupce ombudsmana Stanislava Křečka a advokáta Aleše Rozehnala.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)