Ministr Tomáš Petříček a premiér Andrej Babiš na poradě velvyslanců.

Babišův obraz v cizině velvyslanci nespasí

Napsal/a Robert Břešťan 27. srpna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ „České republice se výborně daří. Rosteme, bohatneme a hlavně jsme bezpečná země a svět by to měl vědět,” řekl premiér Andrej Babiš na pravidelné schůzi českých velvyslanců v Černínském paláci. A čeští velvyslanci a velvyslankyně by to prý měli v zahraničí stále zdůrazňovat: „Mluvte o tom na těch recepcích,“ vyzval je Babiš.

Ve svém více než půlhodinovém projevu toho premiér suma sumárum mnoho neřekl. Zjevně byl ale dotčený titulkem, který si prý přečetl v nejmenovaných zahraničních novinách (text se týkal sporu o odvolání ministra kultury Antonína Staňka a jmenování jeho nástupce):

„Teď jsem si přečetl, že česká parlamentní demokracie skončila. Ani sekundu nikdo neporušil ústavu! Nešťastný příběh s ministrem kultury skončil, bylo to nedorozumění v komunikaci,“ prohlásil Babiš.

Jenže jsou to právě tahle „nedorozumění“, „nešťastné příběhy“ a tanečky kolem prezidenta a ústavy, či premiérův střet zájmů, čeho si v zahraničí nutně všímají.

Co domů píší velvyslanci

Ne jen prostřednictvím médií (jako třeba v tomto dokumentu rakouské ZDF, který Babiše taktéž velmi rozladil), ale i zahraniční politici prostřednictvím zpráv svých velvyslanců v České republice. Ti situaci v Česku z podstaty své práce důkladně monitorují.

Za příklad, jak to asi funguje, může sloužit britský velvyslanec v USA Kim Darroch, který v depeši do londýnské centrály popsal amerického prezidenta Donalda Trumpa jako „nestabilního“ a „neschopného“ a napsal, že nevěří v možnost zlepšení jeho vlády.

 

 

Depeše – i když je normálně neveřejná – unikla do médií (zveřejnil ji britský nedělník Mail on Sunday), byl z toho skandál a rezignace velvyslance.

Dnes už bývalá britská premiérka Theresa Mayová se Darrocha zastala s tím, že dobrá vláda závisí na pracovnících, kteří jsou schopni poskytnout „úplné a upřímné“ informace.

Co asi upřímně píší zahraniční velvyslanci domů o českém prezidentovi nadbíhajícímu otevřeně Číně a Rusku? A o českém trestně stíhaném premiérovi, o jeho střetu zájmů, o důvodech statisícových demonstrací na náměstích, o tom, jak si prezident ukrajuje navzdory ústavě stále větší pravomoci a jak tomu premiér zpovzdálí uctivě přihlíží? To se můžeme jen dohadovat, i když jistou představu máme.

Konverzace na recepcích

Babiš si zakládá na tom, že se se zahraničními politiky dokáže domluvit francouzsky i anglicky. Rád by byl vnímán jako uznávaný státník, ten, kdo se vyzná, ten, kdo patří do party, do první ligy evropských politiků.

Jenže v té partě vyčnívá – trestně stíhaný premiér členské země EU je unikát. Stejně jako člověk kombinující politickou, byznysovou a mediální moc, který je kvůli čerpání fondů z Evropské unie v podezření ze střetu zájmů.

Jako politik Babiš vyjednává o evropském rozpočtu a dotacích, které pak končí u firmy, již založil a na jejímž finančním zdraví má stále osobní zájem. A s koncem léta se v kauze Čapí hnízdo možná dočkáme i jeho obžaloby.

To se i zkušeným českým diplomatům „na těch recepcích“ prostě vysvětluje těžko.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)