Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Babišovo ANO, strana jednoho muže bez vnitřní opozice. Kdo nesouhlasí, odchází

Strana jsem já, svěřil se už před dvěma lety Andrej Babiš britskému novináři z Financial Times. Neřekl nic překvapivého, ani nic, co by se za dobu existence hnutí ANO jakkoli změnilo. Co se ale mění, jsou lidé kolem Andreje Babiše. A nesouvisí to zdaleka jen se vznikem koaliční vlády, která dnes bude žádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru.

Tváře, které si vedle sebe vytahoval na billboardy, Babišovo hnutí opouštějí v množství větším než malém. Zůstávají jen ti nejbližší, spojení s Babišovým podnikáním v Agroferu – především Jaroslav Faltýnek a Richard Brabec, plus přicházejí noví loajální muži a ženy.

Odvržení, ale doufající

Hnutí ANO na počátku dokázalo nalákat poměrně výrazné osobnosti, ty ale postupně mizí – některé dobrovolně, jiné nuceně, navzdory tomu, že i nadále vyjadřují loajalitu. Jako třeba někdejší novinář a v minulém volebním období poslanec ANO (a kdysi též „tvář z plakátu“ vedle Babiše) Martin Komárek.

„Nijak nezastírám, že nepatřím k Babišovým oblíbencům. Já si ho ale skutečně vážím. Protože sledovat jeho styl řízení je jako sledovat hezký fotbalový zápas. Ne naši ligu, on je v jiné lize,“ svěřil se Komárek v rozhovoru pro HlídacíPes.org.


MAPA ČESKÉ JUSTICE nová exkluzivní publikace HlídacíPes.org

Vztahy a vazby v českém soudnictví. Pro odborníky i laickou veřejnost


Podobně loajální zůstává odvržená ministryně Helena Válková. Zůstala na volitelném místě kandidátky, stala se poslankyní a Babiše nadále otevřeně podporuje. Podporuje i ostatně i samo hnutí – v roce 2017 mu darovala 250 tisíc korun.

Nové tváře jsou nevýrazné, ale splňují základní kritérium – plně respektují skutečnost, že slovo Babiše je svaté. Dokonalým příkladem je zpackaná nominace Taťány Malé na post ministryně spravedlnosti (málokdo si do té doby všiml, že poslankyně tohoto jména vůbec existuje).

Ve vzácných případech, kdy by snad Babišovu vůli někdo nechtěl respektovat, přicházejí brzké ranní instruktážní esemesky – nikoli přímo ministrům, ale jejich náměstkům.

Žádná rebelie se uvnitř ANO ale nekoná, vnitřní opozice neexistuje, jak dokazují výsledky volby předsedy – v roce 2015 jej bez protikandidáta volilo 100 % delegátů, v roce 2017 pak 93 %. Výsledek působí jako jen o něco menší kult osobnosti a sám Babiš ho komentoval slovy: „Nemám sto procent, jsem šťastný.“

Z toho také plyne fakt, že neexistuje žádný vnitřní tlak stranických kolegů a členské základny na to, aby Babiš vysvětloval některé nepříjemnosti typu Čapí hnízdo nebo nezdaněné korunové dluhopisy.

Kdo rozhoduje, kdo platí

Babiš je ten, kdo rozhoduje, i ten kdo platí – hnutí ANO půjčil bezúročně ze svého zhruba 153 milionů korun, ke konci roku 2017 se dluh ANO vůči předsedovi snížil na 124 milionů (splatný je ke konci letošního roku). Podle stanov ANO může předseda hnutí například libovolně zasahovat do pořadí na volebních kandidátkách.

Komu se ve straně něco nelíbí, ten odchází, obvykle potichu, své výhrady si nechává pro sebe. Takto se z politiky vytratil dlouhodobý Babišův oblíbenec a donedávna ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ten složil i mandát poslance.

Mizí i místopředseda ANO a exministr zahraničí Martin Stropnický. Babiš mu před časem vysvětlil, že nápad kandidovat na prezidenta proti Zemanovi není dobrý, Stropnický pochopil a zamíří na post velvyslance v Izraeli.

Exministr financí Ivan Pilný byl v hnutí ANO jeden z mála, který se odhodlal k otevřené kritice Andreje Babiše. Před posledními parlamentními volbami odmítl kandidovat jako lídr hnutí na Vysočině, nyní chce ale zpět – kandidovat hodlá na podzim v Praze v komunálních volbách, i do Senátu.

Vysvětlil to v rozhovoru pro Blesk zajímavě: „Opticky to vypadá, že z ANO začínají odcházet lidé, kteří mají podobnou krevní skupinu jako já. A myslím si, že by v hnutí ANO měly zůstat názorové proudy, které jsou sice konstruktivní, ale nevedou k takovému příliš velkému populismu.”

Naopak do stranického zapomnění odejde po podzimních komunálních volbách současná primátorka Prahy Adriana Krnáčová. Za její výrok o „zpovykaných Pražanech“ ji Babiš nepochválil, což je navenek i dovnitř hnutí podobně jasný signál jako to, když v denících z holdingu Agrofert začnou vycházet kritické texty o vybraných členech či členkách vlády.

Své o tom ví exministryně obrany Karla Šlechtová. Ta přitom dávala věrnost Babišovi okázale najevo, ale ani to nestačilo (Babiš si k ní nikdy vstřícný přístup nenašel) a Šlechtová dává na sociálních sítích volný průchod svému rozhořčení. Že by se to odrazilo v její neochotě hlasovat pro vládu a s vládou, je však nepříliš pravděpodobné.

Otevřený názorový rozkol s Babišem i hnutím ANO (kvůli rostoucímu populismu i podpoře Miloše Zemana) přiznal europoslanec Pavel Telička.

„Neriskujme a nevolme nezodpovědné populisty, nacionalisty, izolacionisty a prázdné politiky toužící jen po moci. Dejme mandát těm, kteří prosazují aktivní, konstruktivní, reformní a koncepční politiku doma i v Evropě, ty pro které EU není jen balón, do něhož je třeba za každou cenu jen kopat, i když to vede k vlastnímu gólu,” napsal Telička ve svém manifestu před loňskými parlamentními volbami. Sice neadresně, ale srozumitelně.

Mezi kritiky Babiše se zařadil i někdejší poslanec zvolený původně za ANO a děkan Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška. S hnutím se kvůli programovým neshodám rozešel, o Babišovi říká, že se stal součástí „zkorumpovaného politického prostředí“.

Z hutí ANO v minulém volebním období odešla i poslankyně Kristýna Zelienková. Nejde ani tak o její osobu, jako o důvody, které uvedla o poměrech v hnutí a o tom, jak vnímá kauzu Čapí hnízdo. „Jeho heslu ‚nelžu a nekradu‘ už nemohu věřit,” napsala.

Hnutí ANO opustil i bývalý olomoucký hejtman Oto Košta. Toho nejprve zastupitelé vloni v únoru odvolali z funkce, o dva měsíce on sám vystoupil z hnutí ANO. Prý ani ne tak kvůli předsedovi, jako kvůli lidem z krajského vedení.

Do dlouhodobého otevřeného střetu s Babišem se pouští z jeho bývalých blízkých ale jen málokdo. Zástupcem této skupinky je Lukáš Wagenknecht, zkušený auditor a bojovník proti korupci a nějaký čas Babišův náměstek na ministerstvu financí. Ten opakovaně veřejně poukazuje na nejrůznější Babišova pochybení, především ve vztahu k evropským dotacím.

A pak je tu skupina těch, kteří zůstávají, a těch, kteří si svůj růst v hierarchii i přízni Babiše vyčekali či jinak zasloužili. Spojujícím prvkem je věrnost, loajalita, vděk za šanci.

I vláda jsem já

Mimo všechny kategorie je dvojice Babišových (politicky) nejvěrnějších – někdejší manažeři z hierarchie holdingu Agrofert – Jaroslav Faltýnek (vedl zemědělskou divizi Agrofertu a byl i v představenstvu celého holdingu) a dle Babiše nejlepší ministr Richard Brabec (v minulosti finanční ředitel Spolany Neratovice a pak šest let generální ředitel klíčového podniku Agrofertu – Lovochemie)

Pozoruhodná je postava ministra dopravy Dana Ťoka. Ten byl Babišovým otloukánkem a ještě v květnu veřejně říkal, že se mu ve funkci ministra „pokračovat nechce“ a že z politiky odejde. Dostal však druhou šanci a na ministerský post v druhé Babišově vládě kývl.

O Taťáně Malé, která na sebe upozornila zásadní otázkou: „Co brání tomu, aby se řešení kauzy Čapí hnízdo posunulo o čtyři roky nebo prostě do doby, než budou nové volby. Co se stane?“, již řeč byla.

Malá na sebe upozornila i darem pro hnutí ANO ve výši 360 tisíc v roce 2017. Po pondělní tiskové konferenci ministryně se chvíli zdálo, že ji Babiš podrží navzdory dvojité plagiátorské aféře, ale výkon své nominantky velkoryse nepřehlédl dokonce ani všemocný premiér.

„Je jasné, že pokud by nerezignovala, od rána do večera by to poškozovalo hnutí i vládu. Výbor vyjádřil podporu Táně Malé, jsme přesvědčeni, že nepodváděla. Děkuji Táně Malé a hnutí za ní stojí,“ řekl trestně stíhaný premiér, který se rozhodl chopit se dočasně i funkce ministra spravedlnosti, ale po kritice si to zase rozmyslel.

Mezi štědrými dárci hnutí ANO je i Radek Vondráček, v roce 2017 poukázal ANO 364 tisíc Kč. Získal pozici předsedy Poslanecké sněmovny a k Babišovi je velmi loajální.

Za svou šanci jsou rádi noví ministři jako je Alena Schillerová či Adam Vojtěch. Na svou šanci čeká poslanec ANO Patrik Nacher (mimochodem též významný dárce, hnutí daroval v roce 2017 celkem 300 tisíc Kč) – má být kandidátem na pražského primátora.

V hnutí ANO je Babiš nezpochybnitelným vládcem. V nové koaliční vládě s ČSSD s podporou komunistů budou sice Babišovi do jeho personálních šachů mluvit i jiní, přesto jeho přístup k věci dokonale ilustruje výrok z konce června po prvním zasedání nově jmenovaného kabinetu:

„První bod byl v mé kompetenci, o tom jsme nehlasovali. Prvním bodem bylo, že jsem rozhodl, že prvním místopředsedou vlády se stal tady pan předseda ČSSD Jan Hamáček.“

Takže, tak trochu i slovy Andreje Babiše: Nejen strana jsem já; i vláda jsem já.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

17 komentářů

 1. Jaroslav Novotný napsal:

  Kdy už konečně všichni pochopíme,že Babiš není v politice kvůli politice,pouze si přišel chránit své dotační podnikání,jinak by se mu pod tíhou dluhu rozpadlo.Proto ho nějake personálie a nějake politické a ideové zaměření nezajímá.Každý den dostává od svých marketérů přesné instrukce co má říkat,aby oblbnul těch svych 30% lidí.Velmi smutné je,že se někteří lidé propujčují k tomu oblbováni

 2. Petr Kaminsky napsal:

  1) To je asi obecny rys kazde strany – v zacatcich, pri rustu, v uspesnych casech – nahrnou se tam lide schopni i vsehoschopni. Kdyz vyjde najevo skutecny zamer, schopni odejdou a nahradi je dalsi vsehoschopni. Budeme se muset smirit s tim, ze nam vladne luza. 2) To ze je Babis „vlastnikem“ ANO, vyplyva z toho, jak to cele vzniklo. Sam kdysi prohlasil, ze uz ho nebavi uplacet poslance, tak do toho sel a nainstaloval do parlamentu 70 svych klonu. 3) Uz brzy bude: nejen Agrofert jsem ja, ale Ceska republika jsem ja.

 3. Nemec napsal:

  Babišovo vládnuti je odvozeno od jeho voličů což jsou hodní primitivní lidé, škodolibí dacani a velká většina sice inteligentních ale s bývalým komunistickým režimem nějak spjatých, kterým špetka morálky nedovoluje už přímo volit komunisty. Také miliardář nevládne sám ale má za sebou širokou plejádu někdejších lampasáků, právníků , policistů a zpravodajců. Tedy skrytých našeptávačů jako generál Randák a další. V záloze jsou lidé na špinavou práci. Takové zázemí nemá dnes žádná politická strana.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Máte správný postřeh a obávám se, že je to ještě horší …

 4. JOHN napsal:

  Jak tak čtu o těch věrných, napadá mne myšlenka, že není něco v pořádku s jejich ca 300 tisícovými ročními dary. Zavání to černým financováním hnutí.
  Není to zas tak dlouho, co se něco obdobného stávalo ve Věcech veřejných. Tam také „museli“ platit a dokonce na to měli písemné smlouvy …

 5. jan rich napsal:

  Mé drobné námitky:
  1)Strana jsem já.Ona to není pravda?Vždyť to hnutí ANO Babiš opravdu založil.
  2)Lidé kolem Babiše se mění.Oni se nemění i jinde?Koukněte na ČSSD.
  3)Z ANO odcházející osobnosti.Jinde ne?Kolik partají obšťastnil změnou Kalousek?
  4)Proč citujete exministryni Válkovou?Je věrná hnutí ANO.
  5)Problém ministryně Malé byl vyřešen během desítek hodin.Je to málo?
  6)Ranní instruktážní SMS,to je podle mne podpásovka.
  7)“Čapí hnízdo“ a „Korunové dluhopisy“ byly už dlouze diskutovány.Trestní stíhání za kauzu „Čapí hnízdo“ pokračuje a nikdo se nezajímá o konkrétní výsledky vyšetřování.Především autora článku.Trestní stíhání premiéra je v článcích výnosné.“Korunové dluhopisy“ nejsou trestním činem Babiše.Vymyslel si je tehdejší nejlepší ministr financí EU Kalousek a teď se snaží trestat.Ohava.
  8)Přiznané financování stran a hnutí je trestné?Tak nepindejte.
  9)To se tak ve straně stává,že nesouhlasující odchází.Nehroťte to k obrazu svému.
  10)Pan Stropnický byl zaměřen na zahraniční politiku.Pokud byl post ministra zahraničí věnován koaličnímu partnerovi,asi mu nic jiného nezbývá.Nedělejte z vzniklé nouze ctnost pro vaše politické harašení.
  11)Exministr Ivan Pilný se nechtěl podílet na další vládě z velmi taxativních osobních důvodů.Nezneužívejte jeho okamžitého selhání.V „Blesku“ jen už obhajoval svůj krok.
  12)Krnáčová neodchází.Vyčkejme podzimu.
  13)Exministryně Šlechtová příliš vypíchla rozpor mezi svým názorem a názorem generálního štábu armády ČR.Před výbuchem má být diskuze.
  14)Pavel Telička by kladně ohodnotil všechny,kteří by mu umožili setrvání ve funkci europoslance.U Babiše bylo nebezpečí,že se tak nestane.
  15)Odevzdal poslanec Jiří Mandát své poslanectví dalšímu v pořadí.Asi ne,proto mu nevěřím.
  16Opakuji,odevzdala paní Kristýna Zelienková svůj mandát dalšímu v pořadí?
  17)Proč tedy pletete osud Oto Košty do problémů s Babišem?Asi pro přikopání důvodů k zostuzení Babiše.
  18)Pana Lukáše Wagenknechta se neodvážím hodnotit.Jen mi tane na mysli-proč tak pozdě?
  19)I vláda jsem já.Proto nekádrujte Faltýnka,Brabce a Ťoka.
  20)Taťjána Malá byla ve velmi krátém čase suspendována.Nevyzdvihujte ji účelně.
  21)Mícháte do sebe ministry a dárce.Že aby byl zmatek.
  22)V koalici se místopředsedou vlády automaticky stává předseda příkoaliční strany.Vy to tady uvádíte jako doklad o absolutizmu Babišova hnutí ANO.Fuj.

  • Tondach napsal:

   Vaše drobné námitky mi vše objasnily …. například to, že vyhození paní Malé je vlastně stranický úspěch! Že se v té funkci nikdy neměla objevit je vedlejší, co? Hlavně, že strana bdí …..

  • nováček napsal:

   Než budete příště psát komentář k článku o Babišovi, tak počkejte, až tu koblihu (ty koblihy) úplně ztrávíte a ona (ony) projde trávícím ústrojím, Vaším, do konce (či přesněji do konečníku) a vyjde(ou) úplně ven. S plným žaludkem koblih, píšete zmatečně a Vaši pokusy o manipulaci s fakty vyznívají velmi nevěrohodně.

 6. NO napsal:

  Kdyby šlo jen o dotace. Možná uniklo pozornosti, že
  1) si instaluje a zakonzervuje své úředníky
  2) díky EET a dalšímu má přehled kde a za kolik nakupuje a prodává konkurence, kolik má kdo kapitálu a kolik dluhu, že lidé kupují víc pivo než koblihy a co a za kolik lidé kupují, …
  3) konkurenci dá zajišťovací příkaz, nebo pohrozí, že na ni ti jeho „kleknou“
  4) …

  • Drahoslav Drobný napsal:

   Kdyby jenom to! Už je patrný posun „svobody médií“, Bureše se bojí i na Nově. Krásně ukázal včerejší (29.7.2018) rozhovor s ním a jeho trestně stíhanou manželkou, kde moderátor se neodvážil na nic zeptat, Bylo to, jak když Soukup na Barrandově klade servilní otázky Zemanovi a všichni znají odpověď předem.

Přidávání komentářů není povoleno