Martin Komárek o svém šéfovi: „Babiš je mezigalaktická raketa.“ Sonda do zákulisí hnutí ANO

Napsal/a Ondřej Neumann 13. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Martin Komárek, bývalý komentátor Mladé fronty Dnes, bývalý poslanec za Babišovo hnutí ANO, syn Valtra Komárka, symbolu listopadového převratu, stále obdivuje Andreje Babiše a vášnivě jej hájí. Podle něj je Babiš „jak mezigalaktická raketa“. Kritizuje „pražskou kavárnu“ (vede prý antibabišovský džihád) a právě dopsal knihu o Miloši Zemanovi („měl potenciál být velkým prezidentem“). Komárek „byl u toho“ čtyři roky a má nezpochybnitelný pozorovací talent. Povídání s ním je cennou sondou do zákulisí hnutí ANO.

Co teď děláte? Skončil jste ve sněmovně, skončil jste i v politice?

Ne, ne, ne… Já jsem se po poměrně velkém váhání rozhodl nekandidovat do sněmovny. Protože mi přišlo, že to prostředí mě vysává, že tam nechodím rád. A člověk nemá dělat práci, do které nechodí rád. Ale to neznamená, že opouštím ANO, a vůbec to neznamená, že se nepokusím kandidovat po nějaké sanitární přestávce.

Babiš, to je jiná liga

Zvenku to vypadá tak, že jste Andreji Babišovi posloužil jako tvář na plakát, po čtyřech letech už nejsou vaše služby potřeba, a tak se vás zbavil.

Nijak nezastírám, že nepatřím k Babišovým oblíbencům. Já si ho ale skutečně vážím. Protože sledovat jeho styl řízení je jako sledovat hezký fotbalový zápas. Ne naší ligu, on je v jiné lize. Pro komentátora a politologa to bylo jako pro sportovního komentátora, když kouká na Real Madrid. Ale rozhodně nešlo o žádné mé odstranění. Babiš – myslím – proti mně nikdy nic neudělal. Ale že by mi pomáhal, to také ne. Já jsem navíc nic takového ani nechtěl. Jedna věc je, že se člověk rozhodne poskytnout svůj ksicht a dobré jméno na nějakou kampaň. To mu ale přeci nedává žádné právo na to, aby byl vždycky za hvězdu. Nelituji toho, že jsem poskytl ksicht a dobré jméno. A dokonce nelituji ani toho, že si mě vymazali z telefonu bývalí přátelé z pražské kavárny. Protože to nebyli skuteční přátelé…

Přišel jste o „dobré jméno“?

U části „pražské kavárny“ zcela jistě ano. U těch, kteří vedou džihád proti Babišovi, mi na tom ani nezáleží. Především mi záleží na tom, že mám ze sebe dobrý pocit. Zeman používá slovo sebeúcta, tak silný bych já nebyl. Člověk má jakési svědomí, a i když si to často nepřizná, ví, že chyboval, že něco lidově řečeno zmrvil. Já mám svědomí naprosto čisté. Nejenže jsem nic neukradl – to si myslím je naprosto jasná věc, ale myslím si, že jsem neudělal žádný podraz, nikoho jsem nezradil, nikomu jsem neublížil a někomu jsem snad i pomohl.

Styl řízení Andreje Babiše jste přirovnal k trenérovi špičkového fotbalového týmu. Problém je, že Babiš je trenérem i majitelem v jedné osobě – alespoň co se týče ANO…

Tak to se mýlíte. To se opravdu mýlíte. Tak to možná vypadá a částečně za to můžou novináři, kteří jsou Babišem fascinovaní jako ptáček kobrou. V ANO je více výborných profesionálů a osobností než ve všech ostatních stranách dohromady. Nejdříve dámy – Jourová, Dostálová, Vildumetzová, Šlechtová. Máme tam několik profesorů. Teď je naprosto brilantní Vondrák. Můžeme pokračovat přes Stropnického. Lidi si říkají, že to je herec a nevědí, že je vynikající diplomat, dokonalý znalec angličtiny, překladatel, renesanční osobnost …

Já vám s prominutím skočím do řeči. Jde o to, že Babiš není pouze trenérem. On je majitelem toho mančaftu, platí hráče. Je majitelem značky ANO, je největším věřitelem hnutí ANO, on na to dal své peníze, to nemůžete popřít.

Podívejte se, když vám někdo půjčí, tak není váš majitel, to zas nemůžete popřít vy.

Dobře víte, že když někdy Andrej Babiš v minulosti peníze půjčil, tak to skončilo tím, že lidé mu museli odevzdat svoji firmu. A o tom se na začátku půjčky rozhodně nemluvilo. Takže situace věřitele pana Babiše asi není úplně konformní…

Víte co – samozřejmě do říjnových voleb nebyla, ale teď už si ANO vydělává tolik, že snadno ten dluh splatí i ve zkráceném režimu.

Uvidíme, jak rychle se budou peníze vracet. Říkal jste, že jste fascinován stylem Babišova řízení. Popište jeho styl řízení. Direktivní, demokratický?

Řízení je vždy direktivní. Demokraticky nemůžete řídit. Demokraticky volíte. I největší demokraté včetně Masaryka museli řídit direktivně. Od toho to slovo je, že ano…

A jak řídí Andrej Babiš?

Babiš si dokáže stanovit cíl a jít za ním nesmírně urputně. Ale před tím, než si ho stanoví, tak se skutečně detailně poradí s odborníky. Udělá si analýzu, hledá všechny možnosti. Co je dobré, co je špatné, co je uskutečnitelné. Ale když už cíl má, tak za ním jde. Paroubek byl přirovnáván k tanku, ale pokud je Paroubek tank, tak Babiš je mezigalaktická raketa. On k tomu cíli míří nejkratší cestou, obrovskou rychlostí a skoro vždy ho dosáhne.

Je člověk neuvěřitelné pracovitosti. Lidi od něj dostávají sms v pět hodin ráno a není to z žádného robotu. Babiš skutečně v pět ráno už je v plném pracovním tempu a vydrží v něm do půlnoci. Dokáže psát sms na dvou mobilech současně, ale když se ve sněmovně uděje něco zajímavého, tak to okamžitě pochopí, jde k pultíku a přesně zareaguje na to, co se odehrávalo. Normální člověk by to nevnímal, když psal dvě sms. Čímž ho neadoruji, jak si asi protibabišovský džihádisté řeknou. To je prostě tak. On má mimořádný cit a schopnost řídit, což neznamená samozřejmě, že je Bůh, ale tato vlastnost je u něj vyvinuta do extrému.

Kdo to tak nevidí, tak je blbej

Když jsme se připravovali na rozhovor, rozvíjel jste zajímavou tezi, že Andrej Babiš vlastně neexistuje.

Ano. Nikdo neví, jaký Babiš je. To je přesnější. Já říkám, že je chodící marketing. On, naprostý nepolitik a člověk, který neznal média, se naučil během několika týdnů, jak má jednat s médii a jak má jednat s politiky. Má obrovský talent pochopit prostředí, ve kterém je, přizpůsobit mu svůj styl, svoji mluvu. On dokáže mluvit s největšími byznysmeny Evropy, a když si sedne do hospody, tak mluví jazykem hospodským.

Z toho, jak o něm vyprávíte, mi vychází, že jste Babišem fascinován. Že ho vnímáte jako poloboha a nikoliv člověka….

Vy jste skutečně také z pražské kavárny, když toto vyvozujete. Můj popis je naprosto realistický… Prostě kdo to tak nevidí, tak je blbej, nebo ho nezná. Koneckonců jeho úspěchy to dokazují.

Ale no tak…

Samozřejmě má mnoho chyb. On velmi často v tom, jak je do něčeho zabraný, tak naletí na nějakou úplnou blbost. Jako byl ten novinář, který předstíral, že pro něj něco může udělat, a Babiš se s ním dlouho bavil. Jak musí rychle zpracovávat informace, často staví na pomluvě nebo na něčem, co je útržkovité. Ne vždy si vybírá vhodné lidi do své blízkosti.

Mně se vůbec nelíbí, že on vystupuje jako ten velký šéf. Ale lidé to akceptují. On si může kdykoliv přijít pozdě a ví, že všichni na něho počkají. Jeho názor je de facto rozkaz. On očekává od lidí, že odhadnou jeho záměry a budou je plnit. Toto jsou věci, které se mně nelíbí, ale spousta chytřejších lidí než jsem já kouká, co si šéf myslí, a pak to splní. Myslím si ale, že to tak bude i v jiných velkých firmách, které mají jednoznačného majitele.

Před chvíli jste zpochybňoval, že by byl majitelem ANO.

Teď jsem mluvil o Agrofertu…

Vy jste byl někdy na poradách Agrofertu?

Ne, mluvím o lidech, které si vzal do politiky z Agrofertu. Ti, co znají jeho styl řízení a už vědí, co a jak.

Takže tito lidé tvoří jádro ANO?

Ne, vůbec ne…

Minimálně Faltýnek je pro Babiše klíčový. Někteří ministři také přišli z Agrofertu…

Faltýnek je první místopředseda, a tím je řečeno vše. Má na starosti organizaci strany. Na to by Babiš samozřejmě žádný čas neměl. Faltýnek je pro mě skutečně vynikající vyjednavač, trpělivý, on to vysedí, ale je fakticky jen odleskem svého šéfa a on to přiznává. Tady můžu říci šéf, protože oba jsou z Agrofertu. Jinak z hlediska strany bych řekl: odleskem svého předsedy…

Nenapadlo vás napsat o Babišovi knihu?

Já jsem teď dopsal knížku o Zemanovi. Vyjde v nejbližších dnech. A zrovna jsem seděl s panem nakladatelem, který mě velmi chválil, což mě naplnilo velkou hříšnou pýchou a přivedlo na myšlenku, že bych napsal nejen o Babišovi, ale i dalších velkých postavách naší politiky. Že bych udělal jejich beletrizované životopisy.

Koho dalšího si chcete vzít do pera?

Krom Babiše mě zajímají lidé, kteří se hodně do politiky zapsali – takže Klaus a Kalousek. Na každém z nich se dá ukázat určitá etapa. Já jsem se snažil za Zemanovi ukázat, jak se měnila naše společnost, a na Klausovi a Kalouskovi se to dá ukázat taky. A Babiš je ten přelom do nového, co zatím neznáme. Ale co nastává.

O vztahu Zeman – Babiš

Jak vám z toho Miloš Zeman vychází?

Snažil jsem se být úplně férový. Vychází mi z toho jako politik, který ve své době byl brilantní a dosahoval cílů, které si stanovil mimořádně kreativní cestou. Je to člověk, který v politice dokázal dělat prognózy vývoje a podle toho se přizpůsobovat. Je to ale i člověk, který zasvětil část svého života pomstě sociálním demokratům, kteří ho zradili. Já to v knize přirovnávám k hraběti Monte Christo, i když ten byl patrně hezčí… A Zeman po těch 14 letech, co ho někteří sociální demokraté zradili, svoji pomstu teď skutečně dokonal, což je sice nekřesťanské, ale obdivuhodné. Zeman je člověk, který vyhodnotil, kdo ho bude volit, a začal mluvit řečí těchto lidí a jezdí za těmito lidmi.

Redakce HlídacíPes.org připravila exkluzivní publikaci Babiš. Vůdce pro 21.století. ZÍSKEJTE JI CELOU.

Měl potenciál být velkým prezidentem, ale on ten cíl pravděpodobně neměl. Příliš se zaměřil na své znovuzvolení, a teď můžu citovat pana prezidenta: různý ty kundy a Krymy, to už se skutečně k prezidentovi nehodí…

Co je Miloš Zeman zač?

Já se snažím hledat kořeny v tom, o čem se nezmiňuje. V dětství. Je to člověk, který si v dětství vytvořil určitou představu sám o sobě. Jedináček hýčkaný matkou a babičkou, matka učitelka, který nezapadal do žádného třídního kolektivu, ostýchavý vůči holkám. Vytvořil si svůj vlastní svět, zejména z knih. Když ale pochopil, že ta jeho inteligence je mimořádná, začal to dávat ostatním najevo jistou arogancí. Určitě ho poznamenalo první manželství o kterém také nemluví. Byly to Lidovky, které kdysi napsaly, že se jeho syn pokusil o sebevraždu, a to byl hlavní impuls, proč Zeman nenávidí novináře a bude je nenávidět až do smrti.

Pro další vývoj v zemi bude hodně důležitý vztah Zeman – Babiš… Co víte o jejich „vztahu“?

Oni si padli jednoznačně do oka. Oni se potřebují. Zeman udělal Babišovi obrovskou „fejvr“, když ho podpořil v boji se Sobotkou. Dokonce teatrálně, jak hrozil Sobotkovi hůlkou. On Sobotku de facto zlikvidoval. Kdyby se Sobotkovi podařilo Babiše vyhodit jen tak, tak by dosadil na jeho místo svého člověka anebo přímo sebe a ve velkých uvozovkách by se z ministerstva financí sypaly důkazy proti Babišovi. Politika bohužel takto špinavě chodí. Takže tomu se podařilo díky Zemanovi zabránit, takže Babiš mu projevil jistou vděčnost tím, že nepostavil kandidáta za hnutí ANO, který by mohl být pro Zemana reálným soupeřem. Myslím si, že to jsou lidé, kteří budou velice dobře spolupracovat. Jsou to velmi silné osobnosti, které se mají – řekl bych – až rády…

Ale Babiš se Zemanem se nepotkali až v politice. Éra Zemanovy vlády je dobou, kdy majetek Andreje Babiše letěl strmě nahoru…

Takhle. Já neumím říci nic o Babišově byznysu. Já ho neznám, já jsem se nezaměřoval na byznys, ale na politiku. Hodnotím jenom to, co znám. Nedokáži zhodnotit, jestli Zeman mu nějak pomohl.

Pak jste asi nečetl publikaci HlídacíPes.org věnovanou Andreji Babišovi, tam jsou ty věci podrobně popsány. Nezlobte se, ale mně to přijde alibistické. Říci, já nejsem ekonomický novinář, já se o to nezajímám. Jak podle vás dopadne druhé kolo hlasování o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli Čapímu hnízdu? Bude to podmínka při jednáních o složení vlády?

Podmínky si teď klade Andrej Babiš. Trpaslíci nekladou podmínky. Tedy někteří dělají, že jsou obři a kladou si podmínky. Ale ty jsou směšní, jako pan Kalousek. Já teď nejsem poslanec. Kdybych byl, tak bych to řešil za sebe. Osobně si myslím, že Andrej Babiš by měl sám sněmovnu požádat o vydání. Je to věc, která se netýká meritu věci, ale mého přesvědčení, že politik neví víc než ostatní lidé a že před justicí jsme si všichni rovni. Byť v případě české justice to je někdy velký průšvih. Já jsem četl žádost o vydání, a když o ní někdo tvrdí, že je to snůška nesmyslů, je to sice fráze, ale v tomto případě je to pravda.

Babišova duše je paní Colombová

Když jste mluvil o angažmá Andreje Babiše v politice, tak jste řekl, že začíná nová doba. Proč si to myslíte a jaká ta doba bude?

Padl polistopadový systém, který byl založen víceméně na soupeření ODS a ČSSD. Komunisté nemohli být ve vládě, byť sbírali velkou masu hlasů. Teď je ODS malou stranou a neřekl bych, že někdy vyroste. Byť pokud by si zvolila Václava Klause mladšího za předsedu, tak ten velký potenciál má. Sociální demokraté jsou zničeni, ti už se z toho nikdy nedostanou. Komunisté jsou vyřízeni, ti už se z toho také nikdy nedostanou. Vznikly dvě úplně nové strany, které dostaly stejně hlasů jako ODS – Piráti a Okamura. Schválně říkám Okamura, protože ta strana není strana, to je Okamura. Piráti mají obrovský potenciál u mladých lidí. Vyřízený je levý střed. Jako jsem na základě výpočtů předpověděl vznik hnutí ANO ještě dříve, než ho Babiš založil, tak teď jsem přesvědčen, že vznikne středo-levá strana, taky meritokratická jako ANO.

A jak bude vypadat ona „nová doba“? Co bude na jejím vrcholu, či konci?

Je to nová doba, o které nevíme, jak bude vypadat. A nikdo si nedokáže troufnout předpovědět, jak se nový politický systém zformuje. Netroufnu si tvrdit, jak to dopadne, protože nemám indicie. Mám indicie, že byl vyklizen levý střed a ten musí být zaplněn. Ale co se vytvoří, co udělají poražení prezidentští kandidáti s obrovským volebním potenciálem, kteří se mohou stát šéfy nové strany, to předpovědět nedokáži.

Věrozvěstem „nový doby“ je Andrej Babiš. Zkuste ho definovat na základě osobních poznatků.

Chodící marketing.

A neexistuje..

Ne. Na základě toho, že je chodící marketing, my si můžeme myslet, že neexistuje. Ale jeho pravá duše je něco jako paní Colombová. Ona někde je, ale ještě ji nikdo neviděl.

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)