Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Brožura o rakovině na mítinku Andreje Babiše (na stole a v rukou Babišova příznivce vpravo). Nymburk 2022. Foto: Andrej Babiš
,

Babišova brožura o rakovině. Stát zaplatil její přípravu, ANO ji vytisklo a rozdává v kampani

Loni, krátce před parlamentními volbami, chtěl tehdejší premiér Andrej Babiš poslat lidem do schránek i „státní brožuru“ o prevenci rakoviny, v níž nechyběla jeho fotografie a průvodní slovo. Po silné kritice, že si tím za veřejné peníze dělá kampaň, Babiš vydání a distribuci brožury stopnul, i když tiskové podklady za statisíce už byly hotové a zaplacené. Babiš si nyní na původní záměr vzpomněl; brožury stačilo už jen vytisknout a teď je rozdává při svých výjezdech do regionů.

Andrej Babiš při svých cestách do krajů lidem rozdává leccos: nálepky, tašky, knihy (včetně vlastnoručního podpisu), kšiltovky… Řada lidí si od stolku postaveného před obytným vozem odnáší i brožuru „Kdyby znamená pozdě“ o prevenci rakoviny.

Brožura o rakovině na mítinku Andreje Babiše (na stole vlevo). Uherské Hradiště 2022. Foto: Andrej Babiš

Jde o stejnou tiskovinu, kterou chtěl Babiš loni, ještě coby premiér, posílat lidem do schránek na náklady zdravotních pojišťoven. Bylo však několik týdnů před volbami, v brožuře byly fotky Babiše i tehdejšího ministra zdravotnictví Vojtěcha, a opozice celý plán kritizovala jako kampaň hnutí ANO z veřejných peněz.

Babiš proto řekl, že brožuru vydá a rozpošle občanům až po volbách. Novou vládu už ale nesestavoval a z plánu sešlo. Teď se expremiér a šéf hnutí ANO rozhodl připravenou brožuru v kampani přeci jen využít.

Státní statisíce v Babišově kampani

„Pan předseda Babiš se o osvětu staral už v pozici premiéra a pokračuje v tom i nyní po odchodu z vlády. Tisk samozřejmě platilo hnutí ANO,“ říká mluvčí Babišova hnutí Martin Vodička.

I když tisk brožur, které Babiš rozdává voličům, platilo jeho hnutí, brožuru jako takovou, její obsah, grafickou úpravu a fotky objednával a hradil stát – konkrétně Úřad vlády a ministerstvo zdravotnictví. Celkové náklady na přípravu dosáhly zhruba 400 tisíc korun. Vše stačilo už jen nechat vytisknout.

„Brožura vyšla na základě zadání předchozího vedení Úřadu vlády, které inicioval předseda vlády Andrej Babiš,“ shrnuje současný mluvčí vlády Václav Smolka. Tehdejší objednávka podle něj zahrnovala „návrh konceptu, grafické zpracování brožury včetně project managementu odborné autorizace a validace textů“. Ministerstvo zdravotnictví pak k brožuře zajišťovalo licence k fotografiím.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Podle současného vedení Úřadu vlády je ale využití brožury na Babišových mítincích z pohledu autorského práva v pořádku. „Autory textů jsou jednotliví odborníci. Úřad vlády obecně poskytuje fotografie a další zveřejňované dokumenty pod licencí creative commons,“ říká mluvčí Smolka.

„Na základě výše zmíněného by sice brožuru žádný subjekt neměl komerčně využívat, nebo do ní jakýmkoliv způsobem zasahovat ve smyslu úprav, její volné nekomerční šíření je ale v rámci licence,“ dodává.

Tím, že brožura je volně ke stažení na webu ministerstva zdravotnictví, argumentuje i hnutí ANO. „Byli bychom velmi rádi, aby se k naší aktivitě připojily i další politické strany a hnutí,“ říká Babišův mluvčí Martin Vodička.

Grafici z Čapího hnízda

Za zmínku stojí i firma, která brožuru o prevenci rakoviny původně připravila. Jde o společnost Intuo, která má z minulosti v portfoliu několik zakázek pro Babišův holding Agrofert nebo pro jeho hnutí ANO.

Na svém webu se Intuo prezentuje například jako autor vizuální identity farmy Čapí hnízdo patřící Babišovi, nyní prostřednictvím svěřenských fondů. „Vizuální styl jsme řešili s ohledem na historii a propojení s přírodou, ale také s vědomím, že areál skýtá exkluzivní zázemí s nejmodernějším vybavením,“ popisuje práci pro Čapí hnízdo firma. V portfoliu má například i zakázku pro jinou společnost z Agrofertu – Lovochemii.

Andrej Babiš a jeho brožura v předvolební debatě 2021. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Úřad vlády, tehdy ještě pod Babišovým vedením, si vloni u této firmy objednal i jinou brožuru, tentokrát na téma technického vzdělávání. Údaje serveru Hlídač státu také ukazují, že kolem parlamentních voleb v roce 2017 firma vykonávala některé služby i pro Babišovo hnutí ANO. Záznamy z jeho transparentního účtu ukazují dvě platby, jednu za „digitalizaci knihy“, druhou za „leaflet“, v celkové hodnotě zhruba 90 tisíc korun. Na stejnou firmu se obrátilo i Babišem vedené ministerstvo financí, jak ukazuje faktura na necelých 14 tisíc korun z ledna 2017.

Firma Intuo však není jediná, která vykonávala marketingové služby zároveň pro Agrofert a zároveň pro Úřad vlády v éře Andreje Babiše. Podobně je na tom společnost Wega Production, u které si Úřad vlády v roce 2019 objednal rovněž výrobu blíže nespecifikovaných brožur, ve dvou smlouvách v celkové hodnotě zhruba 280 tisíc korun.

Wega Production mezi realizovanými projekty na svém Facebooku zmiňuje třeba stánek Agrofertu na veletrhu Země živitelka 2017 nebo marketingovou činnost pro Nadaci Agrofert.

Majitelem firmy Wega Production a společníkem ve firmě Intuo je Michal Pažout. Ten po telefonu nejprve vzkázal, že má právě jednání, ale na následně zaslané dotazy přes SMS zprávu už nereagoval.

Pojišťovny brožuru většinou nechtěly

Připomeňme, že zmíněnou onkologickou brožuru loni nakonec podle původního plánu Babišovy vlády ve velkém tiskla jen Všeobecná zdravotní pojišťovna, nákladem několika set tisíc kusů za zhruba sedm milionů korun.

Po volbách je však nerozeslala lidem do schránek, jak Babiš plánoval, ale začala je rozdávat ve svých distribučních centrech. Ostatní zdravotní pojišťovny oslovené HlídacíPes.org brožuru netiskly a nerozdávaly buď vůbec, nebo jen v malých počtech. Například Vojenská zdravotní pojišťovna vytiskla 500 kusů.

„Zbývající výtisky brožury jsou distribuovány prostřednictvím poboček, přesné informace o jejich počtech tedy k dispozici nejsou,“ říká pro HlídacíPes.org mluvčí VZP Viktorie Plívová.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

16 komentářů

 1. A. S. Pergill napsal:

  Je mi líto, jestliže se mohou v boji proti rakovině účastnit herci, zpěváci a jiné veřejně známé osobnosti, tak proč ne úspěšný politik? A jistě i ti dříve jmenovaní z toho nějaký benefit mají a nikdo rozumný jim to nevyčítá.

  • Vratislav Vetešníkd napsal:

   Já myslím, že jede o to, zda se pan Babiš zviditelňuje prostřednictvím této brožury, ale o to, že jeho osobní zviditelnění platíme my z veřejných zdrojů nad rámec zákona.

   • A. S. Pergill napsal:

    To „osobní zviditelnění můžete přiřknout komukoli, kdo dostane nejakou dotaci z veřejných peněz. IMHO jsem příznivcem zrušení jakýchkoli dotací, kvót a podobných výdobytků socialismu, které do nás cpe EU.

  • Jana Novotná napsal:

   Protože je to politik. Herci a zpěváci nemají na starosti státní kasu, správu apod. Politik má pracovat a ne se zviditelňovat. Jenže to tady bohužel neplatí. Lidem se líbí pokud někdo blábolí cokoliv co připomíná med kolem h..y a je mu jedno jak se to bude dál vyvíjet, to,že to zaplaťí jeho děti a vnoučata mu nevadí, protože tatík s maminou chtějí k nedělnímu obědu svíčkovou,pokud možno na dluh. A tak to tu u nás jde pořád dokola a začínáme znovu a znovu šetřit na dluhy

  • Jan Hrzal napsal:

   Na rozdíl od zpěváků a herců Babiš podniká ve zdravotnictví, takže rozdávání knihy, kterou platil stát, voličům na své prezidentské „nekampani“, je minimálně hodně zvláštní.

  • J.A.Mir napsal:

   Obvyklá mýlka u Babiše – on není politik, chybí mu schopnost diskuze, je to podnikatel. Dobře si spočítal, že pokud využije zase jednou státní penízky k vlastnímu prospěchu – nezapoměňme, že měla být vydána coby nenápadný předvolební akt, tak se mu to může dobře vyplatit.

  • Petr napsal:

   Tak to jsem asi nerozumný jedinec, když mi vadí, že se vyhazují státní peníze, za takové zbytečnosti…

   • A. S. Pergill napsal:

    Na onkologická onemocnění u nás umírá přibližně třetina těch, co každoročně zemřou. Významná část z nich zbytečně. U více než poloviny z nich by bylo možné vzniku malignity buď vůbec předejít, nebo ji zavčas léčit (s výrazně nižšími náklady a vyšší pravděpodobností úzdravy a obnovení práceschopnosti. Jistě, řada z nich by nakonec tu malignitu v nějaké formě dostala, ale v podstatně vyšším věku (takže by získali celá desetiletí života navíc).
    To je podle některých jako vy „zbytečné“. Pak se ovšem nedivme, že v řadě parametrů výskytu a léčby onkologických onemocnění zaostáváme za státy, které to za zbytečné nepovažují (nebo v nich o tom alespoň nerozhodují „mudrcové“, jako vy.

 2. Pavel napsal:

  Je mi líto ale budu lhát dál, jsi chtěl říct, lžirgile. „Jiné veřejně známé osobnosti“ si na rozdíl od úspěšného podvodníka, zloděje a diletanta a extrémně neúspěšného politika agenta bureše nedělají předvolební kampaň (notabene za státní peníze).

  • A. S. Pergill napsal:

   Když se např. v protirakovinné prevenci účastnila billboardy Anna K, zcela jistě jí to zvedlo návštěvnost na koncertech a prodej médií. A nikdo jí to nevyčítal. Explicitně uvádím, že já taky ne. Naopak jsem bral pozitivně, že se někdo jako ona v té prevenci účastní.

   • Pavel napsal:

    Drobný rozdíl je, že ona tu rakovinu měla a překonala ji. Tenhle novodobý Jakeš si z toho dělá jenom šmelinu.

    • A. S. Pergill napsal:

     Takže onkologickou prevenci by měli dělat jen lidé s nádorem?

     • Pavel napsal:

      Kde dělá prevenci, on snad někomu prohmatává prostatu či prs, nebo vozí lidi na preventivní CT?
      Ne on si za stání peníze nechal připravit brožuru, pak si ji vytisknul a s podpisem si na tom dělá jeho oblíbenou kampáááň.
      Ti lidé, kteří jsou známí a rakovinu prodělali a překonali, se akcí v souvislosti s prevencí rakoviny účastní jakožto jakási motivace.
      Jestli někoho motivuje k léčbě pan Babiš, tak to potěš koště.

     • A. S. Pergill napsal:

      Pavle,
      za velký problém považuji, že lidé na onkologickou prevenci dost kašlou. Takže pokud alespoň část Babišových fanynek bude dělat to, co je tam popsáno, tak to docela zajímavý dopad může mít. A znám preventisty, kteří by na tohle uzavřeli smlouvu i s ďáblem, natož s Babišem.

     • A. S. Pergill napsal:

      Možná ještě něco explicitního:
      Kdyby jen nějakých 5-6 Babišových důchodcovských fanynek šlo k doktorovi hned, jak po klimakteriu začnou krvácet z pochvy, a ne až po skoro roce, jak moje nebožka teta, která pak už měla metastázy v mozku, Tak by se jich většinu podařlilo zachránit a už jen tím by se ta brožura zaplatila.
      A pokud to jen pár desítek jeho fanynek odvrátí od kouření, tak se dá očekávat efekt ještě lepší.
      Bohužel, ty relace mezi náklady na prevenci a náklady spojené s jejím selháním (či neprováděním) jsou skutečně takovéto.

    • A. S. Pergill napsal:

     Prostě se smiřte s tím, že existuje mnoho aktivit, které u Babiše lidem vadí, a potom i takové, které lidem moc nevadí. A ta akce s brožurou patří do toho druhého ranku.

Přidávání komentářů není povoleno