Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Babiš útočí na poslance ODS Krejzu: Příběh „kmotrů“ a „kmotrů všech kmotrů“

Napsal/a Robert Malecký 2. února 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Útok předsedy hnutí ANO na poslance Karla Krejzu (ODS) se přesunul na půdu Ústeckého kraje. Oba politici zde byli lídry kandidátek do sněmovny, Krejza je navíc místostarostou v Litoměřicích, předsedou ústecké krajské ODS a také šéfem dozorčí rady Krajské zdravotní, největšího zdravotnického holdingu v zemi. A právě z této funkce by měl být podle Babiše odvolán: prý je Krejza „kmotr“, který v privatizačních kauzách okrádal lidi. Krejza zvažuje právní kroky.

Babiš na Krejzu zaútočil ve svém pondělním internetovém pořadu Čau lidi. „Pan Krejza v 90. letech s panem Sisákem okradli lidi o 2 miliardy korun, pane premiére,“ řekl.

Reportéři ČT minulý týden upozornili, že byl Krejza v minulosti v představenstvu velkého privatizačního fondu, který založila rakouská banka Creditanstalt. Později banka z fondu vystoupila, a ten dodnes působí pod jménem Český holding. Z původního majetku ve výši více než dvou miliard korun ale nezůstalo skoro nic. Byly za tím nepovedené obchody a jeden z nich řídil právě dnešní poslanec Krejza. Akcionáři sice prodělali, ale poslanec zkrátka nepřišel, zjistili Reportéři ČT: Z majetku fondu prý získal před šesti lety dům v pražských Kobylisích. Zaplatil za něj 8 milionů korun, už tehdy ale měla být podle realitního makléře cena zhruba dvojnásobná.

Kromě Babiše se na premiéra Petra Fialu při čtvrtečních interpelacích ve sněmovně obrátila i další severočeská poslankyně hnutí ANO Berenika Peštová. „Váš pan poslanec svítí u vytunelování 2 miliard, sám svou odpověď v pořadu uznal. Tak bych ráda věděla, jestli za odhalování těchto řádově jiných přešlapů půjdete se stejnou razancí. Upřímně, tento člověk, jestliže je členem výboru pro obranu, docela se obávám o další osud budoucích vojenských zakázek. Nehovořil jste s panem poslancem o možnosti složení mandátu?“ ptala se premiéra Peštová.

Fiala se svého stranického kolegy zastal. „Je pravda, že jeden z významných projektů, které firma za jeho působení v této společnosti připravovala, nedopadl úspěšně a měl negativní dopad na ekonomiku celé firmy. Za nezdarem toho projektu podle slov Karla Krejzy stála hypoteční a ekonomická krize, která tvrdě dopadla na developerské projekty tohoto typu. Je určitě známo všem, kteří podnikají, že prostě ne všechny podnikatelské záměry vyjdou,“ řekl Fiala s tím, že se to se stalo i ve zmíněném fondu a Krejza to uznává. „Nijak se té zodpovědnosti nezříká, ale je potřeba taky říct, že významné podnikatelské projekty vždy schvaluje valná hromada, tedy akcionáři, jejichž vůli vedení společnosti následně realizuje a propojení nákupu nemovitostí několik let po odchodu Karla Krejzy z té firmy s neúspěšným podnikatelským záměrem by prostě nemělo být spojováno s nějakými minulými aktivitami,“ řekl premiér.

„Nemá v dozorčí radě co dělat“

Kauza se teď ze sněmovny přesunula na sever Čech. V Ústeckém kraji totiž vládne hnutí ANO s ODS v krajské radě. A právě své spolustraníky Babiš vyzval, aby Krejzu odvolali z dozorčí rady Krajské zdravotní, kde dohlíží na miliardy z krajského rozpočtu.

„Samozřejmě tam nemá co dělat, tento kmotr chtěl zprivatizovat i litoměřickou nemocnici,“ uvedl Babiš pro HlídacíPes.org. Bývalá Městská nemocnice v Litoměřicích je nyní součástí právě Krajské zdravotní. V minulosti ale město zvažovalo, že ji pronajme soukromému subjektu, jedním z uchazečů byla například společnost Penta. Proti tomu se ale ve městě zvedla vlna odporu obyvatel, proti byl od počátku i Babiš, tehdy ještě jako premiér.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Prakticky totožný slovní výpad ke Krejzovi Babiš vyslovil i loni v jedné z televizních předvolebních debat. „Lídr ústecké kandidátky je kmotr Krejza, litoměřické fondy. Chtěl teďka prodat pod rukou litoměřickou nemocnici jo, takže to je normální kmotr,“ řekl Babiš.

Krejza v reakci pohrozil žalobou. „Kmotr kmotrů AB si mě v debatě na Prima CNN vzal do huby. Takže ho požádám, ať své drzé obvinění prokáže nebo se v opačném případě potkáme u soudu. Ačkoli, u toho soudu se potkáme najisto, protože to prokázat nemůže,“ řekl Krejza.

Nyní se v reakci pro HlídacíPes.org přímé odpovědi na dotaz, zda žalobu už podal, vyhnul. „Nejsem příznivcem podávání trestních oznámení mezi politiky. Praxe je totiž taková, že politik musí snést vyšší míru zásahu do osobních práv. Nicméně jsem v kontaktu s právníkem a zařídím se dle jeho rady,“ napsal politik v SMS.

K situaci kolem litoměřické nemocnice Krejza uvedl, že se vyvinula přesně podle Babišova přání. „Sám pan Babiš se veřejně vyjádřil, že se Nemocnice Litoměřice má stát součástí Krajské zdravotní. Tak se stalo po schválení všemi orgány města a v souladu s referendem. Pak je tento argument zcela lichý,“ uvedl Krejza s tím, že se stal předmětem boje proti současné koalici zcela lživými nebo polopravdivími informacemi třicet až deset let starými, které nemají s politikou nic společného. „Mé odvolání z dozorčí rady Krajské zdravotní je v kompetenci rady kraje. S kmotry jsem tenis nikdy nehrál, jako někteří jiní,“ napsal Krejza.

Hejtman Jan Schiller se otázkám na to, jak zástupci ANO v radě naloží s doporučením předsedy hnutí Krejzu odvolat, vyhnul. Na zaslané dotazy neodpověděl.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)