Babiš se setká s novodobým sultánem. Jednat bude o utopených miliardách i vězněných Češích

Napsal/a Tereza Engelová 3. září 2019
FacebookXPocketE-mail

Premiér Andrej Babiš usedne odpoledne v Istanbulu k jednání s novodobým sultánem, jak stále častěji přezdívají světová média tureckému prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoğanovi. Jeho kdysi skvělou pověst v Evropě v posledních letech zásadně pošramotily autoritářské praktiky a brutální potírání opozice, přesto se nedá očekávat, že by český premiér nasadil při vzájemném setkání ostrý tón.

Koneckonců Turecko je jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů Česka mimo Evropskou unii a premiér má zájem na smírném řešení kontroverzních otázek jako je uhelná elektrárna Adularya nebo věznění čeští občané, prokurdští aktivisté Markéta Všelichová a Miroslav Farkas.

Jestli totiž existuje něco, co Turka dokáže rozlítit, pak je to výhružný tón. V čem bude mít premiér Babiš v Turecku navrch a kde si musí dávat pozor?

Dojde i na nepříjemná témata

Na úvod jedna osobní historka. Málem mi uletělo letadlo. Nikoliv mojí chybou. Turecká společnost, se kterou jsem letěla z Prahy, měla značné zpoždění a s každou přibývající minutou během letu bylo jasné, že chytit navazující spoj s kočárkem a dvěma malými dětmi bude ve složitém labyrintu istanbulského letiště téměř nemožné. Poprosila jsem tedy letušku, jestli mě někdo z jejich společnosti může na letišti očekávat a navigovat mě rychle ke správnému východu na domácí spoj.

Ačkoliv vše slíbila a já se oné „spojky“ dožadovala nervózně u přepážky po výstupu z letadla, zástupkyně aerolinky zjevně nevěděla, o čem mluvím. Nepomohly prosby. Když došlo na výhrůžky, z mého pohledu zcela oprávněné, hodila na mě pohrdavý výraz, otočila se a přestala jsem pro ni existovat.

Za následující rok života v Turecku se mi pak mnohokrát potvrdilo, že nezávisle na tom, nakolik jste v právu, zvýšený hlas nebo výhružný tón ukončí v Turecku jakoukoliv komunikaci. Prostě nefungují.

Na mysli to bude muset mít i český premiér. A to přesto, že jistě dojde i na nepříjemná témata. Elektrárnu Adularya, zadržené Čechy, možná okrajově i dodržování lidských práv a situaci se syrskými uprchlíky v Turecku. Jaký postup český premiér při vyjednávání asi zvolí?

Kauza Adularya – o co jde?

Záležitost hnědouhelné elektrárny Adularya tíží česko-turecké vztahy už několik let.

Česká exportní banka (ČEB) půjčila v roce 2011 na projekt Adularya 11,7 miliardy korun tureckému holdingu Naksan. Stavby se ujala ostravská společnost Vítkovice Power Engineering Jana Světlíka s tím, že kotel pro elektrárnu vyrobí rakouská společnost Andritz.

 

 

Jenže stavba se kvůli problematickému uvolňování finančních prostředků ze strany tureckého investora zpozdila a když v lednu 2016 elektrárna dodala první energii do turecké energetické sítě, ukázalo se, že věci nefungují, jak by měly.

Světlíkovy Vítkovice tvrdily, že za tím stojí špatné uhlí, jež nesplňuje parametry slibované v dokumentaci a liší se i od zaslaných vzorků. Turci zase tvrdili, že jde o špatnou konstrukci kotle od společnosti Andritz a ta zas, že problém způsobilo jeho neodborné zapojení. Elektrárna k nápravě chyb a dostavbě potřebovala další investici zhruba 1,5 miliardy korun.

Jenže dodavatel stavby Vítkovice Power Engineering mezitím zkrachoval a po puči na prezidenta Erdogana v červenci 2016 se dostal do problémů také holding Naksan. Jeho zástupci byli obviněni z podpory neúspěšného puče a skončili buď ve vězení, nebo v exilu. Firmu znárodnila turecká vláda.

Utopené miliardy

České úřady se snaží s tureckou stranou dohodnout na řešení dluhu už tři roky. Sám Andrej Babiš, ještě coby ministr financí, Turkům přes vyjednavače navrhoval, že by nedostavěnou elektrárnu převzala Česká exportní banka, která by ji buď prodala nebo zařídila její dostavbu.

Ukázalo se ale, že to ČEB nedovolí zákon. Turecká vláda se od té doby pokusila elektrárnu třikrát nabídnout v dražbě, o koupi však nikdo neprojevil zájem. Cena, kterou Turci za nedostavěnou elektrárnu chtějí, mezitím klesla na 4,4 miliardy korun, což je pro Českou republiku alarmující. Podle premiéra Babiše na projektu můžeme ztratit až 14 miliard korun.

Jaký vyjednávací plán Andrej Babiš prezidentu Erdoganovi předestře, neprozradil, nicméně se dá předpokládat, že se Češi budou snažit dostat zpět do hry s potenciálním prodejem Adularyi nebo alespoň částečné finanční vyrovnání zkrachovalého projektu spojí český premiér s nabídkami realizací projektů jiných českých firem. Můžou se vyplatit?

Turecko v inflaci

Turecký trh s více než 80 miliony spotřebitelů je pro Českou republiku rozhodně zajímavý. Jenže vývoj politické situace za posledních několik let a postupná proměna „vzoru islámské demokracie“ v autoritativní režim jednoho muže a s ním spřízněných osob mají významný vliv na odliv západních investorů a odchod některých významných bankovních domů. Ty se nechtěly nechat zatlačit do riskantních operací, především půjček na nízký úrok.

Zahraniční investoři se zas obávají dávat peníze do projektů, u nichž si nikdy nemůžou být jisti, že je Erdoganova vláda zčistajasna neznárodní. Jejich ochotu investovat ovlivňuje také vysoká inflace turecké liry, která například v červenci dosáhla 16,65%. Strach z ekonomické recese už vloni způsobil propad akciového trhu o 17%.

Ačkoliv se prezident Erdogan a jeho zeť Berat Albayrak, který je pověřen vedením státní kasy, zaklínají plánem snížit inflaci do příštího roku na 9,8%, střízlivější turečtí ekonomové varují, že to nebude možné, dokud turecká Centrální banka nezvýší úrokové sazby a Turecko nezačne místo dlouhodobých investic do stavebního průmyslu, na nějž bylo napojených plno Erdoganových rodinných přátel, investovat do výroby.

Turecko je také značně závislé na importu, což je ale pro české firmy výhodou.

Češi a turecká chytrá města

Zatímco doposud se vzájemný obchod soustředil především na automobilový průmysl, příslušenství motorových vozidel a zařízení pro automatické zpracování dat, nejúspěšnější české projekty letošního roku naznačují, že Češi můžou uspět i v dalších odvětvích.

Dvě české firmy letos úspěšně dokončily projekt v hodnotě 510 miliónů korun na výstavbu inteligentního dopravního systému v Izmiru. Šlo navíc o projekt referenční, který může pokračovat v dalších městech.

Češi také úspěšně Turkům radí v procesu licencování jaderné elektrárny Akkuyu, kterou na jihu země staví ruská firma Atomstrojexport.

Pokud do vzájemných obchodních vztahů nezasáhne politika, mají české firmy v Turecku dveře otevřené a premiér Babiš je, soudě podle delegace, kterou s sebou do Turecka odvezl, chtít zavírat nebude.

Čímž se dostáváme i k případnému vyjednávání o propuštění dvou Čechů zadržených v Turecku kvůli podpoře kurdských jednotek YPG v Sýrii.

Propuštění Čechů jako obchod?

V českém mediálním prostoru se objevil návrh, aby premiér Babiš spojil odpuštění části tureckého dluhu za projekt Adularya s přesunem vězněných prokurdských aktivistů Všelichové a Farkase do České republiky.

Čeští občané jsou odsouzeni k šestiletému trestu vězení za to, že se (v případě Všelichové podporou slovní, v případě Farkase fyzickou) zapojili do boje kurdských jednotek YPG proti Islámskému státu.

Nebylo by to sice poprvé, kdy by politici dokázali s Turky vyjednat propuštění svých zadržených občanů – v posledních letech propustili například italského dokumentaristu Gabriela del Grande zadrženého v syrsko-tureckém pohraničí u Reyhanli nebo francouzského studenta novinařiny A. Bureaua, u kterého nalezli na irácko-syrské hranici fotografie ze setkání s bojovníky YPG – jenže v obou případech šlo o pracovníky médií a intervenovali za ně nejvyšší političtí představitelé. To se v případě zadržených Čechů zatím nestalo.

O jejich propuštění se snaží české Ministerstvo zahraničí, na evropské úrovni pak někteří bývalí čeští europoslanci. Oproti italskému a francouzskému případu je tu ale zmíněný a poměrně zásadní rozdíl – Všelichová a Farkas nejeli do Sýrie jako novináři, nýbrž s cílem podpořit kurdské jednotky YPG, což opakovaně proklamovali i na svých sociálních sítích.

Vykopat si jámu

Jakkoliv jsou v České republice kurdské milice vnímány pozitivně pro své zapojení do boje proti Islámskému státu, Turci je považují za teroristickou organizaci kvůli propojení s kurdskou Stranou pracujících (PKK).

S tou vedou Turci na svém území desítky let občanskou válku při které zemřelo na 40 000 obětí z řad vojáků i civilistů. Turecko považuje za zásadní uchránit celistvost svého území a kurdské milice podezírá z toho, že jejich dlouhodobým cílem je  (podobně jako u PKK) vytvoření nezávislého kurdského státu, který by zahrnoval i část tureckého území.

Ačkoliv byl prezident Erdogan před lety jedním z prvních tureckých politiků, který se s Kurdy snažil dohodnout na mírovém procesu, válka v Sýrii, postupné sílení pozic syrských Kurdů na mezinárodním poli a Erdoganova upadající popularita na vnitropolitické turecké scéně u něj vyvolaly zásadní obrat.

Boj s Kurdy se stal od roku 2015 jedním z pilířů jeho současné nacionalistické politiky. Otevřenost vůči premiéru Babišovi může být proto pochopitelně v tomto ohledu limitována a dá se předpokládat, že si je toho český premiér dobře vědom.

Pokud ale téma zadržených Čechů zazní a pokud zafunguje „osobní chemie“ mezi oběma politiky, je zde reálná možnost, že se dohodnou na vstřícnějším postoji turecké strany v rámci dalšího vyjednávání českých úřadů.

To by Andrej Babiš mohl v rámci „klouzání po tenkém ledě turecko-kurdských vztahů“ považovat za úspěch.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)