Andrej Babiš a Jozef Banáš

Babiš podpoří akci kontroverzního spisovatele. Oblíbence dezinformátorů ze svazků StB

Napsal/a Vojtěch Berger 8. května 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Je to génius, nejlepší slovenský spisovatel, chválil si soukromé setkání s Jozefem Banášem letos v lednu Andrej Babiš. Český premiér má v pátek v Praze Banášovi pomoci představit jeho novou knihu o Milanu Rastislavu Štefánikovi. Banáš je oblíbencem dezinformačních webů. A stejně jako Babiš má zápis v seznamu spolupracovníků StB.

Představení české verze románu Prorazím! (ve slovenském originále Prebijem sa!, pozn. red.) za účasti autora se koná v pátek 10. května ve Slovenském institutu v Praze.

Akce je sice otevřena veřejnosti, ale to, že hostem bude Andrej Babiš, se z oficiálního programu vyčíst nedá – napsané je to jen na pozvánkách rozesílaných vybraným hostům.

HlídacíPes.org požádal o potvrzení premiérovy účasti i Babišovy spolupracovníky. Mluvčí ANO Vladimír Vořechovský ani mluvčí vlády Jana Adamcová ale na dotaz do uzávěrky článku nereagovali.

Na tom, že český premiér svou přítomností zaštítí knihu o spoluzakladateli Československa Štefánikovi, by nebylo nic neobvyklého. Babišovu účast na akci je ale třeba zasadit do širšího kontextu vazeb a souvislostí.

V Česku totiž Jozefu Banášovi jeho knihy pomáhají propagovat i lidé blízcí dezinformační scéně, včetně spolků sídlících ve Slovenském domě v Praze.

Slovenský dům je na rozdíl od zmiňovaného Slovenského institutu soukromou institucí, byť čerpá i dotace z veřejných rozpočtů ČR a SR.

O tom ale později, nejprve pojďme k tomu, co spojuje Andreje Babiše s Jozefem Banášem. Není to jen jejich slovenský původ, ale i spory o zápis ve svazcích StB.

Ježíš v Indii

Současný český předseda vlády se několik let soudil na Slovensku a později i ve Štrasburku o oprávněnost zápisu svého jména v seznamech spolupracovníků StB. Spory nakonec prohrál, tvrdil ale, že se bude soudit dál. Babiš odmítá, že by spolupráci s StB podepsal.

Stejně tak Jozef Banáš, jehož jméno se ve spisech StB objevuje u agenta s krycím jménem Lotos nebo Dodo. Za komunismu měl Banáš na ministerstvu zahraničí na starosti „dohled“ nad zahraničními novináři v ČSSR.


OBCHODNÍCI SE STRACHEM

Nová publikace HlídacíPes.org mapující český i evropský POPULISMUS.

Více informací ZDE.


Sám Babiš používal Banáše jako příklad neoprávněného zápisu něčího jména do svazků StB. Zápis ale u obou mužů zůstává platný.

Jozef Banáš je dnes autorem čtenářsky úspěšných knih. Zároveň má ale blízko k dezinformační scéně a ona k němu. Kromě jiných alternativních médií přispíval i do konspiračního časopisu Zem a vek. Prostor však dostal i ve veřejnoprávním rozhlase RTVS.

V jedné ze svých knih, Kód 1, si pohrával i s myšlenkou, že Ježíš Kristus působil v Indii, a ptal se, jestli je Ježíšův hrob skutečně v Izraeli. Souborné vydání knih s podobnými teoriemi dostal od Banáše v lednu i Andrej Babiš (viz titulní fotografie v úvodu článku).

Štefánik za Kryla

Jozef Banáš má blízko k dezinformační scéně i v Česku. Ukázala to třeba jeho účast na křtu knihy o Karlu Krylovi ve Slovenském domě v Praze loni v prosinci. Knihu napsal Pavel Foltán, hudebník a radní ČTK za Babišovo hnutí ANO.

Blízkost Slovenského domu k dezinformační scéně, například kvůli úzké spolupráci s Asociací nezávislých médií sdružující takzvaná alternativní média a sídlící na stejné adrese, popsal HlídacíPes.org podrobně ZDE.

Na adrese Slovenského domu sídlí a pořádají své akce kromě ANM i další spolky propojené s Petrem Žantovským, častým přispěvatelem dezinformačních webů. Žantovský je momentálně dalším radním ČTK zvoleným za hnutí ANO.

Na zmiňovaném křtu knihy o Krylovi se objevil i poslanec za Babišovo hnutí Stanislav Berkovec, šéf volebního výboru sněmovny, který má na starosti i mediální agendu.

Tituly z nakladatelství Beskydy. Repro: HlídacíPes.org

Za zmínku v této souvislosti stojí, že na pozvánkách Žantovského spolků na některé akce ve Slovenském domě bylo i logo Babišova holdingu Agrofert nebo Nadace Agrofert. Týkalo se to i zmiňovaného křtu knihy Pavla Foltána o Krylovi nebo představení knih z nakladatelství Kmen taktéž loni v prosinci.

„Agrofert byl partnerem zapsaného spolku Aréna,“ odepsal na dotaz HlídacíPes.org Petr Žantovský. Jak Agrofert, tak nadace holdingu ale jakoukoli finanční podporu akcí ve Slovenském domě popřely.

Foltán byl v dubnu hostem Banášovy talkshow v Bratislavě, kde představoval svou knihu o Krylovi, a Banáš naopak přes Facebook oznámil, že se jak Foltán, tak poslanec ANO Berkovec „těší na slavnostní uvedení“ jeho knihy o Štefánikovi 10. května v Praze.

Banášova kniha o Štefánikovi a Foltánova o Krylovi mají stejného vydavatele – Nakladatelství Beskydy. Jak je vidět z přehledu nabídky jednoho z hlavních českých online-knihkupectví, ve stejném vydavatelství vyšla i česká verze další Banášovy knihy Idioti v politice, nebo jiný titul od Petra Žantovského.

Právě Idioty v politice křtil před dvěma lety také Andrej Babiš. Bylo to rovněž ve Slovenském institutu v Praze a celý křest tehdy moderoval zmiňovaný Petr Žantovský.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)