Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Andrej Babiš a Jozef Banáš
Facebook: Andrej Babiš, zdroj

Babiš podpoří akci kontroverzního spisovatele. Oblíbence dezinformátorů ze svazků StB

Je to génius, nejlepší slovenský spisovatel, chválil si soukromé setkání s Jozefem Banášem letos v lednu Andrej Babiš. Český premiér má v pátek v Praze Banášovi pomoci představit jeho novou knihu o Milanu Rastislavu Štefánikovi. Banáš je oblíbencem dezinformačních webů. A stejně jako Babiš má zápis v seznamu spolupracovníků StB.

Představení české verze románu Prorazím! (ve slovenském originále Prebijem sa!, pozn. red.) za účasti autora se koná v pátek 10. května ve Slovenském institutu v Praze.

Akce je sice otevřena veřejnosti, ale to, že hostem bude Andrej Babiš, se z oficiálního programu vyčíst nedá – napsané je to jen na pozvánkách rozesílaných vybraným hostům.

HlídacíPes.org požádal o potvrzení premiérovy účasti i Babišovy spolupracovníky. Mluvčí ANO Vladimír Vořechovský ani mluvčí vlády Jana Adamcová ale na dotaz do uzávěrky článku nereagovali.

Na tom, že český premiér svou přítomností zaštítí knihu o spoluzakladateli Československa Štefánikovi, by nebylo nic neobvyklého. Babišovu účast na akci je ale třeba zasadit do širšího kontextu vazeb a souvislostí.

V Česku totiž Jozefu Banášovi jeho knihy pomáhají propagovat i lidé blízcí dezinformační scéně, včetně spolků sídlících ve Slovenském domě v Praze.

Slovenský dům je na rozdíl od zmiňovaného Slovenského institutu soukromou institucí, byť čerpá i dotace z veřejných rozpočtů ČR a SR.

O tom ale později, nejprve pojďme k tomu, co spojuje Andreje Babiše s Jozefem Banášem. Není to jen jejich slovenský původ, ale i spory o zápis ve svazcích StB.

Ježíš v Indii

Současný český předseda vlády se několik let soudil na Slovensku a později i ve Štrasburku o oprávněnost zápisu svého jména v seznamech spolupracovníků StB. Spory nakonec prohrál, tvrdil ale, že se bude soudit dál. Babiš odmítá, že by spolupráci s StB podepsal.

Stejně tak Jozef Banáš, jehož jméno se ve spisech StB objevuje u agenta s krycím jménem Lotos nebo Dodo. Za komunismu měl Banáš na ministerstvu zahraničí na starosti „dohled“ nad zahraničními novináři v ČSSR.


OBCHODNÍCI SE STRACHEM

Nová publikace HlídacíPes.org mapující český i evropský POPULISMUS.

Více informací ZDE.


Sám Babiš používal Banáše jako příklad neoprávněného zápisu něčího jména do svazků StB. Zápis ale u obou mužů zůstává platný.

Jozef Banáš je dnes autorem čtenářsky úspěšných knih. Zároveň má ale blízko k dezinformační scéně a ona k němu. Kromě jiných alternativních médií přispíval i do konspiračního časopisu Zem a vek. Prostor však dostal i ve veřejnoprávním rozhlase RTVS.

V jedné ze svých knih, Kód 1, si pohrával i s myšlenkou, že Ježíš Kristus působil v Indii, a ptal se, jestli je Ježíšův hrob skutečně v Izraeli. Souborné vydání knih s podobnými teoriemi dostal od Banáše v lednu i Andrej Babiš (viz titulní fotografie v úvodu článku).

Štefánik za Kryla

Jozef Banáš má blízko k dezinformační scéně i v Česku. Ukázala to třeba jeho účast na křtu knihy o Karlu Krylovi ve Slovenském domě v Praze loni v prosinci. Knihu napsal Pavel Foltán, hudebník a radní ČTK za Babišovo hnutí ANO.

Blízkost Slovenského domu k dezinformační scéně, například kvůli úzké spolupráci s Asociací nezávislých médií sdružující takzvaná alternativní média a sídlící na stejné adrese, popsal HlídacíPes.org podrobně ZDE.

Na adrese Slovenského domu sídlí a pořádají své akce kromě ANM i další spolky propojené s Petrem Žantovským, častým přispěvatelem dezinformačních webů. Žantovský je momentálně dalším radním ČTK zvoleným za hnutí ANO.

Na zmiňovaném křtu knihy o Krylovi se objevil i poslanec za Babišovo hnutí Stanislav Berkovec, šéf volebního výboru sněmovny, který má na starosti i mediální agendu.

Tituly z nakladatelství Beskydy. Repro: HlídacíPes.org

Za zmínku v této souvislosti stojí, že na pozvánkách Žantovského spolků na některé akce ve Slovenském domě bylo i logo Babišova holdingu Agrofert nebo Nadace Agrofert. Týkalo se to i zmiňovaného křtu knihy Pavla Foltána o Krylovi nebo představení knih z nakladatelství Kmen taktéž loni v prosinci.

„Agrofert byl partnerem zapsaného spolku Aréna,“ odepsal na dotaz HlídacíPes.org Petr Žantovský. Jak Agrofert, tak nadace holdingu ale jakoukoli finanční podporu akcí ve Slovenském domě popřely.

Foltán byl v dubnu hostem Banášovy talkshow v Bratislavě, kde představoval svou knihu o Krylovi, a Banáš naopak přes Facebook oznámil, že se jak Foltán, tak poslanec ANO Berkovec „těší na slavnostní uvedení“ jeho knihy o Štefánikovi 10. května v Praze.

Banášova kniha o Štefánikovi a Foltánova o Krylovi mají stejného vydavatele – Nakladatelství Beskydy. Jak je vidět z přehledu nabídky jednoho z hlavních českých online-knihkupectví, ve stejném vydavatelství vyšla i česká verze další Banášovy knihy Idioti v politice, nebo jiný titul od Petra Žantovského.

Právě Idioty v politice křtil před dvěma lety také Andrej Babiš. Bylo to rovněž ve Slovenském institutu v Praze a celý křest tehdy moderoval zmiňovaný Petr Žantovský.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

11 komentářů

 1. Sven Rehulka napsal:

  Takže ex-soudruzi, podle hesla – Já na bráchu a brácha zase na mně !

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Proc nekdo nenapise knihu o Babisovi vcetne nepodlozenych domenek (o spojeni s OFI, Ameropa, Beltomate) nebo vylozenych lzi? Protoze by se s nim Babis (a jeho armada pravniku) soudil. Je hrozne jednoduche psat vylhane knizky o lidech, kteri jsou mrtvi a nemuzou se tak branit.

  • Oskar (hanák z hané) napsal:

   A co teprve napsat knihu o pdložených domněnkách? Ona už byla sepsána a byla ke koupi v Ústavu nezávislé žrnalistiky. Poptejte se, možná ji ještě mají. Je to opravdu zajímavé počtení a převážně pravdivé, jak mohu potvrdit ze vzpomínek z dob Petrimexu a Chemapolu.

 3. Milan Kučera napsal:

  Čo tu řešíme minulost. Dopředu třeba jít! Byla taká doba, každý bol v KSČ; SSM, ROH, VTS a podobně. A pan Banás je in teligentny člověk.A škodíte aj jeho dcére Adele, skvelé moderátorce. Aj Ježíš Kristus hovoří že lidem třeba odpustit. Hezké dny přeji!

  • Kolder napsal:

   Problém je v tom, že ta minulost má setsekra vliv na budoucnost.

   A inteligence nemá žádnou spojitost s mravní integritou. Göringovo IQ bylo hodně vysoké.

 4. petrph napsal:

  No vida.. Konečně to začíná dávat smysl..
  Při čtení textu „Jozef Banáš má blízko k dezinformační scéně i v Česku. Ukázala to třeba jeho účast na křtu knihy o Karlu Krylovi …“
  Jsem se chytil za hlavu a horečně začal přemýšlet, proč proboha redakce Hlídacího psa dává do souvislosti knihu o Karlu Krylovi s  dezinformacemi.“
  Ale text v odkazu to objasnil “
  ..Kniha neortodoxným spôsobom popisuje zážitky dlhoročnej spoločnej cesty oboch mužov Pavla a Karla, Krylovo nadšenie z pádu totalitného režimu i jeho sklamanie z nástupu novej totality. Kniha, ktorá kovaných kaviarenských majiteľov pravdy nepoteší, ale tých, ktorí pravdu hľadajú – povzbudí…“
  Tím se dostáváme k meritu věci. To že byl Karel Kryl, po počátečním nadšení, s nastupující garniturou a vývojem v tomto státě hrubě nespokojen, a dával to znát. to prosím není žádná konspirace, to je fakt, Jakož i zásadní chyby i skandály té garnitury v minulých desetiletích..
  A že k této garnituře postupně voliči ztráceli a ztrácejí důvěru a hledají (dosti klopotně) alternativní politické vůdce, je logický důsledek.
  Jistěže, Babiš není žádný ideální demokratický politik (nějaký Masaryk II), on prostě jenom této nespokojenosti voličů dokáže využívat ve svůj
  prospěch…Lapidárně řečeno „Velký šíbr požírá menší šíbry“…
  Teď je bohužel otázka co s tím…Přesvědčit kobliháře aby ve volbách nevolili Babiše je jen ta snažší část nápravy . Ta mnohem složitější je jim hodnověrně ukázat komu mají dát důvěru místo něj..

  • Suchec napsal:

   Petře, a není to naopak? Napřed ukázat komu dát důveru a pak začít přesvědčovat?

   Jak chcete někoho přesvědčovat, když nemáte variantu?

   • Oskar (hanák z hané) napsal:

    Varianta prakticky není nikdy, rozhodně ne jistá. Třeba takový Miloš Zeman, když jsem si kdysi přečtl jeho pověstný článek v Technickém magazinu, tak to byl „náš“ člověk jak vyšitý a nikdy bych netušil, že třeba jako předseda vlády, nebo prezident udělá, nebo bude podporovat takové, mírně řečeno „podivné“, věci, které udělal a podporuje dodnes. O některých jeho slovních projevech ani nemluvě.

   • petrph napsal:

    Jenže to nejde. Za prvé, Vy si skutečně nemůžete vybírat obecně koho volit, můžete volit jen ty uvedené na stranických kandidátkách. A ty Vám asi nikdo nikdo předem pozitivně představovat nebude, o ta místa je dost velká rvačka v partajích do posledního okamžiku.
    Za druhém jak asi vidíte sám, povětšina informací v médiích o politicích je negativně laděna. Tudíž aby „nezávislá média ukazovala (důvěryhodně a nezávisle) komu dát důvěru to se příliš často nestává.. /A ani tady na HP to není částé). Obvyklý je právě ten kritický a negativistický přístup (byť oprávněný).
    Ale za třetí – vlivem koaličních dohod (které připomínám, naše Ústava vůbec nezná), Vy vůbec nemůžete mít důvěru k tomu dotyčnému politikovi, že svoje sliby /představený program, ideje, atd)) vůbec bude po zvolení plnit–i kdyby snad chtěl

Přidávání komentářů není povoleno