Předseda vlády Maďarska Viktor Orbán za dohledu tehdejšího ministra Havlíčka a premiéra Babiše líbá ruku Tünde Bartha. Foto: Michal Růžička/ MAFRA/ Profimedia

Babiš jako bohatá nevěsta. Evropští liberálové u českého populisty přivřeli oči

Napsal/a Robert Břešťan 26. září 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Hnutí ANO chytí všechno, co jde zrovna kolem a co se mu hodí do politického krámu. Není to sice úplně přesná definice „catch-all party“, jak o své straně Andrej Babiš rád mluví, ale vystihuje podstatu. Celé ANO je jako Babiš: politicky nekonzistentní, obsahově nepředvídatelné, amébovité. Chvíli liberální, chvíli konzervativní, vlevo, vpravo, podle potřeby.

O Andreji Babišovi se traduje, že nejsilněji zastává ten názor, který na dané téma zaslechl jako poslední… Podobně ideově neukotvené je celé jeho hnutí ANO.

To, na co si v Česku zvykáme od roku 2011 (kdy původní Akce nespokojených občanů vznikla), se na Západ od nás může jevit poněkud podezřele. Když se někdo hlásí k liberálům, měl by být spíše liberál, ne konzervativec, to dá rozum. Či spíše – mělo by.

Národovecké tendence v ANO

K Alianci liberálů a demokratů pro Evropu ALDE se hnutí ANO přidalo v roce 2016. Tehdy možná nějaké liberální hodnoty zastávalo.

V medailonku na stránkách ALDE se ANO definuje „jako středopravicová politická strana, která usiluje o výrazné změny v české společnosti a politické a ekonomické reformy. Strana vystupuje proti korupci a usiluje o vybudování dobře fungující a prosperující společnosti s demokratickou politickou reprezentací a prosazováním pragmatických řešení“.

V Bruselu však v poslední době vyvstaly značné pochybnosti, jak to s tím liberálním duchem v ANO ve skutečnosti je.

Zástupce ALDE poněkud vyděsila některá Babišova veřejná prohlášení a podpora politiky maďarského nacionalisty Viktora Orbána. Vykřičníkem byla asi Babišova účast na konferenci ultrakonzervativních stran v Budapešti.

Mimochodem, kvůli populistickým a národoveckým tendencím v ANO už za hnutí v eurovolbách nehodlají kandidovat dvě výrazné europoslankyně Dita Charanzová a Martina Dlabajová.

ANO na výzvu ALDE – jak upozornily Hospodářské noviny – v létě poslalo do Bruselu soupis, který měl dokazovat, že Babišova strana je nadále liberální; důkazem měla být třeba její podpora manželství pro všechny. Do detailů typu, že na konci června v prvním čtení pro manželství homosexuálů aktivně hlasovalo jen 20 z 71 poslanců ANO, se ale raději nikdo nepouštěl…

Babišův politický krejčí

ALDE se i tak rozhodlo vyslat v průběhu září do Prahy výzkumnou delegaci. Jenže únik informací o dopisu měl Babiše naštvat, a tak do ALDE nechal vzkázat, ať nejezdí, že tu s nimi nikdo mluvit nehodlá.

Kdo by čekal, že si v Bruselu dupnou a ANO z klubu, kam zjevně už dávno nepatří, vyloučí, ten se mýlí. Většina v ALDE prý volí opatrný přístup.

„ANO totiž předpovídá úspěch v nadcházejících evropských volbách. To by mohlo být obzvláště cenné, protože se v celé EU čeká celkový propad liberálních stran,“ napsal server Euractiv, ve věcech evropských obvykle dobře informovaný.

Takže shrnuto: Babiš je potenciálně bohatá evropská politická nevěsta a jeho konzervativní kabát (i když šije i u dalších krejčích) je nakonec bruselským liberálům milejší než jejich slábnoucí košile.

Ale třeba hnutí ANO v rámci svého putování politickým spektrem k tomu deklarovanému liberalismu zase jednou dojde – když se mu to bude hodit.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)