,

Babiš chtěl vidět sirotky, než jim Česko pomůže. Europoslankyně Šojdrová je teď našla v Řecku

Napsal/a Tereza Engelová 11. února 2019

Lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová přivezla z Řecka seznam s příklady dětí bez doprovodu, o které by se mohla Česká republika postarat. Splnila tak zadání premiéra Andreje Babiše, který na podzim minulého roku podmínil pomoc právě nalezením konkrétních dětí.

Michaela Šojdrová navštívila v Řecku dvě zařízení určená dětem bez doprovodu a přivezla do Česka seznam s příklady 14 dětí, které by Řecko mohlo do České republiky předat.

„Navštívila jsem dvě zařízení pro děti. Jedno v Aténách a druhé u Soluně. V obou zařízeních jsem mluvila s konkrétními dětmi. V tom aténském jsou děti-sirotci dokonce ve věku od 6 let,“ potvrzuje europoslankyně Šojdrová.

Dodává ale, že tento seznam se může rozrůst o další děti z jiných táborů, které by také pomoc mohly potřebovat.

Podle informací HlídacíPes.org nejde jen o děti syrské národnosti. Jsou ze Sýrie, Afghánistánu, z Maroka a Pákistánu. Všem je maximálně dvanáct let a jsou mezi nimi jak chlapci, tak dívky.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Profily dětí včetně věku a národnosti chce Šojdrová předat ministru vnitra Janu Hamáčkovi.

„Všechny konkrétní nové informace jsem připravena předat ministerstvu vnitra. Nyní je to na nich a na jejich komunikaci s Řeky. Co jsem slíbila, jsem splnila. Mám samozřejmě potřebu tuto věc dotáhnout do konce. Zvlášť, když na vlastní oči vidíte konkrétní děti, znáte jejich osudy a víte, že potřebují pomoc,“ říká.

Dětem bez doprovodu jsou v Česku připraveni pomoct lidé z iniciativy Češi pomáhají. Mají už připravené rodiny ochotné děti z řeckých táborů přijmout do pěstounské péče.

Podle Michaely Šojdrové je v Řecku momentálně 3 792 nedoprovázených dětí. 417 jich pochází ze Sýrie, ale pouhých 7 % z nich je mladších 14 let. To je asi 30 dětí. Většina z nich nemá rodiče. Buď zemřeli ve válce nebo jsou nezvěstní.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

5 komentářů

 1. Katka napsal:

  Pokud vím tak muslimové se o děti starají, pokud dítě nemá doprovod vezme si ho jiná rodina a stará se o ně, tady něco nehraje. Muslim nesmí do rodiny ateistů, to vám řekne každý muslim. To znamená že pěstouni jsou buďto muslimové nebo tady někdo dělá na někoho podvod a někdo si na sirotcích pěkně nahrabe.. A jestli se muslimové dozví, že sirotci z muslimských rodin jdou do pěstounských rodin ateistů tak máme zaděláno na pěknou paseku.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Mezi rodinami, které mají o děti zájem, jsou i rodiny, kde jeden z páru je z Iráku nebo i ze Sýrie. Navíc ty děti jsou v tak těžkých podmínkách, že skutečně nebudou řešit, jestli se o ně postará frutarián nebo masožravec. Budou vděčné za stabilní prostředí.

   • petrph napsal:

    Pardon, ale vůbec není jisté. zda v tomto případě mluvíme o adopci těch dětí. S tím sice pí Šojdrová začínala, to se jí hned hlásily i české rodiny. Jenomže, to pak i sama musela přiznat, že tohle dojednat nezvládne..To by se muselo jednat přímo s min. zahraničí těch států kde se narodily, zkoumat zda jejich rodiče a příbuzní ještě nežijí,.vyžadovat si povolení..atd atd…
    Čili, to co ty děti u nás čeká,.v lepším případě tu dostanou dočasně povolení k pobytu a půjdou do 18 let do děcáku. Pak je vystrčej ven, ať se o sebe staraj..
    V horším případě jakejsi „ozdravnej“ nebo jak to nazvat pobyt u nás asi tak na 2 roky. Co pak s nima, bůh suď, kdo si je vezme zpátky..

 2. petrph napsal:

  Takže, jestli to správně chápu, paní e-poslankyně Šojdrová opět nesplnila co slibovala, ani v médiích, ani panu premiérovi. Jasně se od začátku hovořilo pouze o dětech ze Sýrie, Sýrie a jenom Sýrie
  Jestli výše píší „.. Jsou ze Sýrie, Afghánistánu, z Maroka a Pákistánu., tak to je o něčem úplně jiném. To snad těch 14 bezprizorních dětí mohla sehnat i kdyby se jenom prošla po Bruselu nebo po Praze..

  Mimochodem, ta závěrečná čísla jsou docela výmluvná, a ukazují v jasném světle celý ten celoevropský sluníčkářský humbuk v dojemné péči u uprchlíky..
  „..Podle Michaely Šojdrové je v Řecku momentálně 3 792 nedoprovázených dětí. 417 jich pochází ze Sýrie, ale pouhých 7 % z nich je mladších 14 let. To je asi 30 dětí. „

 3. Admirál napsal:

  Za jak dlouho po zařazení do pěstounských rodin za těmi sirotky budou moct přijet jejich příbuzní?

Přidávání komentářů není povoleno