Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

Babiš chtěl vidět sirotky, než jim Česko pomůže. Europoslankyně Šojdrová je teď našla v Řecku

Lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová přivezla z Řecka seznam s příklady dětí bez doprovodu, o které by se mohla Česká republika postarat. Splnila tak zadání premiéra Andreje Babiše, který na podzim minulého roku podmínil pomoc právě nalezením konkrétních dětí.

Michaela Šojdrová navštívila v Řecku dvě zařízení určená dětem bez doprovodu a přivezla do Česka seznam s příklady 14 dětí, které by Řecko mohlo do České republiky předat.

„Navštívila jsem dvě zařízení pro děti. Jedno v Aténách a druhé u Soluně. V obou zařízeních jsem mluvila s konkrétními dětmi. V tom aténském jsou děti-sirotci dokonce ve věku od 6 let,“ potvrzuje europoslankyně Šojdrová.

Dodává ale, že tento seznam se může rozrůst o další děti z jiných táborů, které by také pomoc mohly potřebovat.

Podle informací HlídacíPes.org nejde jen o děti syrské národnosti. Jsou ze Sýrie, Afghánistánu, z Maroka a Pákistánu. Všem je maximálně dvanáct let a jsou mezi nimi jak chlapci, tak dívky.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Profily dětí včetně věku a národnosti chce Šojdrová předat ministru vnitra Janu Hamáčkovi.

„Všechny konkrétní nové informace jsem připravena předat ministerstvu vnitra. Nyní je to na nich a na jejich komunikaci s Řeky. Co jsem slíbila, jsem splnila. Mám samozřejmě potřebu tuto věc dotáhnout do konce. Zvlášť, když na vlastní oči vidíte konkrétní děti, znáte jejich osudy a víte, že potřebují pomoc,“ říká.

Dětem bez doprovodu jsou v Česku připraveni pomoct lidé z iniciativy Češi pomáhají. Mají už připravené rodiny ochotné děti z řeckých táborů přijmout do pěstounské péče.

Podle Michaely Šojdrové je v Řecku momentálně 3 792 nedoprovázených dětí. 417 jich pochází ze Sýrie, ale pouhých 7 % z nich je mladších 14 let. To je asi 30 dětí. Většina z nich nemá rodiče. Buď zemřeli ve válce nebo jsou nezvěstní.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Katka napsal:

  Pokud vím tak muslimové se o děti starají, pokud dítě nemá doprovod vezme si ho jiná rodina a stará se o ně, tady něco nehraje. Muslim nesmí do rodiny ateistů, to vám řekne každý muslim. To znamená že pěstouni jsou buďto muslimové nebo tady někdo dělá na někoho podvod a někdo si na sirotcích pěkně nahrabe.. A jestli se muslimové dozví, že sirotci z muslimských rodin jdou do pěstounských rodin ateistů tak máme zaděláno na pěknou paseku.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Mezi rodinami, které mají o děti zájem, jsou i rodiny, kde jeden z páru je z Iráku nebo i ze Sýrie. Navíc ty děti jsou v tak těžkých podmínkách, že skutečně nebudou řešit, jestli se o ně postará frutarián nebo masožravec. Budou vděčné za stabilní prostředí.

   • petrph napsal:

    Pardon, ale vůbec není jisté. zda v tomto případě mluvíme o adopci těch dětí. S tím sice pí Šojdrová začínala, to se jí hned hlásily i české rodiny. Jenomže, to pak i sama musela přiznat, že tohle dojednat nezvládne..To by se muselo jednat přímo s min. zahraničí těch států kde se narodily, zkoumat zda jejich rodiče a příbuzní ještě nežijí,.vyžadovat si povolení..atd atd…
    Čili, to co ty děti u nás čeká,.v lepším případě tu dostanou dočasně povolení k pobytu a půjdou do 18 let do děcáku. Pak je vystrčej ven, ať se o sebe staraj..
    V horším případě jakejsi „ozdravnej“ nebo jak to nazvat pobyt u nás asi tak na 2 roky. Co pak s nima, bůh suď, kdo si je vezme zpátky..

 2. petrph napsal:

  Takže, jestli to správně chápu, paní e-poslankyně Šojdrová opět nesplnila co slibovala, ani v médiích, ani panu premiérovi. Jasně se od začátku hovořilo pouze o dětech ze Sýrie, Sýrie a jenom Sýrie
  Jestli výše píší „.. Jsou ze Sýrie, Afghánistánu, z Maroka a Pákistánu., tak to je o něčem úplně jiném. To snad těch 14 bezprizorních dětí mohla sehnat i kdyby se jenom prošla po Bruselu nebo po Praze..

  Mimochodem, ta závěrečná čísla jsou docela výmluvná, a ukazují v jasném světle celý ten celoevropský sluníčkářský humbuk v dojemné péči u uprchlíky..
  „..Podle Michaely Šojdrové je v Řecku momentálně 3 792 nedoprovázených dětí. 417 jich pochází ze Sýrie, ale pouhých 7 % z nich je mladších 14 let. To je asi 30 dětí. „

 3. Admirál napsal:

  Za jak dlouho po zařazení do pěstounských rodin za těmi sirotky budou moct přijet jejich příbuzní?

Přidávání komentářů není povoleno