Až přijde velká voda: Lidem otrnulo, opět se běžně staví v záplavových oblastech
KOMENTÁŘ. Výročí největších novodobých povodní v Česku se dočkalo své dospělosti. Je to rovných 18 let, co tahle přírodní katastrofa překonávala od jihu k severu historické rekordy. Nejpostiženější bylo povodí Vltavy včetně Prahy, dolní tok Labe a částečně povodí Ohře a Dyje. V posledních letech už tak rozsáhlé povodně nedorazily, a tak se začalo opět zapomínat na protipovodňová opatření. Lidé znovu běžně stavějí domy i v záplavových oblastech.
Česko stále víc působí jako země, která nezvládá řešit víc problémů najednou. Když zrovna nějaký problém není na stole, tváříme se, že neexistuje. Abychom pak s překvapením zjistili, že je tu zase další průšvih.
Objevujeme po letech problém sucha, ale když v létě zaprší trochu víc než v předchozích letech, sucho už zase téma není. Naopak třeba zahrozí povodně, jak jsme mohli vidět v polovině června na Olomoucku. Když pak i tohle riziko pomine, jsme v suchu…
Je dobré si připomínat, že od roku 1997 do roku 2013 zasáhlo území Česka hned deset významných povodní, zemřelo při nich 123 lidí, škoda na majetku byla vyčíslena na 186,4 miliard korun. Může se to velmi snadno a rychle opakovat.
V nepřijatelném riziku povodňového ohrožení žije totiž v Česku stále celkem 177 tisíc lidí. Významné riziko povodní se stále týká bezmála tří tisíc kilometrů vodních toků v Česku, 990 obcí a více než šesti milionů lidí. Plyne to z oficiálních plánů pro zvládání povodňových rizik. Plány tedy máme, horší je to s jejich plněním.
Utopený zdravý rozum
Povodně v roce 2002 rozhodně nebyly první, ani poslední, byly ale nejrozsáhlejší, s největšími škodami. Byly také impulsem k stavbě nových nákladných protipovodňových opatření, dokonce i k proměně celých čtvrtí, jak je vidět na pražském Karlíně.
Nikdo pochopitelně nechce, aby mu velká voda vzala dům, zničila majetek. A přesto – jak se v posledních letech potvrzuje – lidé rychle zapomínají a tohle riziko opět podstupují.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Důkazy o tom přinesl před nedávnem Nejvyšší kontrolní úřad. Ten si vybral ke kontrole 40 stavebních projektů dokončených v letech 2015 až 2018 v místech ohrožených povodněmi.
Závěr? Staví se dokonce i v takzvaných aktivních záplavových zónách. Tedy tam, kde by ze zákona měla vznikat jen některá vodní díla a „nezbytné stavby dopravní a technické infrastruktury“.
V ostatních „neaktivních“ záplavových oblastech se sice mohou stavět i běžné domy k bydlení (pokud je lokalita v územním plánu dané obce navzdory riziku označena jako místo pro výstavbu) ale zdravý rozum by měl i zde stát nad zájmem developerů či individuálních stavitelů.
U čtvrtiny ze zkoumaných případů podle NKÚ nikdo nepodal u správce povodí žádost o vyjádření, další pak vznikly i přes jejich nesouhlas.
Nečinnost úřadů navíc umožňuje tvářit se, že problém se stavbami v rizikových oblastech vlastně vůbec neexistuje: „K výstavbě v oblastech s velkým rizikem povodní docházelo také kvůli tomu, že pro některé části vodních toků s významným povodňovým rizikem příslušné úřady nestanovily záplavová území a nevymezily aktivní záplavové zóny,“ konstatuje zpráva NKÚ.
Až Brabec zavelí
Bez zajímavosti není ani kontrola finančních prostředků, jež na protipovodňová opatření rozdělovalo Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo životního prostředí v letech 2016 až 2018.
„Svou roli může hrát i to, že od posledních velkých povodní uběhla dlouhá doba a zájem veřejnosti i tlak na provádění opatření už zeslábly,“ komentoval to člen NKÚ Petr Neuvirt, který kontrolu vedl.
Státní podniky, které mají jednotlivá povodí na starosti, také podle NKÚ dávají místo zadržování vody v krajině, zpomalování odtoků vody či opatření na rozliv vody do nezastavěných území (tedy místo podpory a budování takzvaně přírodě blízkých protipovodňových opatření) přednost spíše „betonu“. Kupříkladu stavbám nových hrází.
V roce 2008 také Ministerstvo zemědělství počítalo s tím, že do roku 2015 vznikne 10 tisíc hektarů zátopových území. Jenže do začátku roku 2019 podle NKÚ přibyly jen tři tisíce hektarů. Další kamínek do mozaiky obecné ztráty paměti.
Ale jak pravil ještě před startem letošního poměrně deštivého léta ministr životního prostředí Richard Brabec (v čele resortu je nepřetržitě od ledna 2014) – hlavním tématem nadcházejících krajských voleb bude (či podle marketingových politických plánů mělo být) sucho. Tak kdo by myslel na povodně.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Zátah na dealery kokainu v Plzni. Měli docházet i na adresu radního pro bezpečnost
Úzké hrdlo podpory pro válčící Ukrajinu. Na trhu je stále málo střelné bavlny
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
1) Jeden pohled na vodou ohrozena uzemi nabizi statni sprava. Daleko presnejsi a prubezne aktualizovane maij pojistovny. Nejsou to verejne informace. Clovek se k nim dostane tak, ze v zone, kde to umoznuji urady, mu pojistovna nepojisti nove postaveny dum. 2) Pece o krajinu se nijak nezmenila od bolsevika. Vsude beton, roztocme kola vyroby, kupredu leva a vstric svetlym zitrkum. 3) Proc by mel nekdo z okoli Babise resit sucho/zaplavy? Nedaji se na tom rychle nahonit PR body, takze samozrejme delaji, ze delaji, a pritom nedelaji vubec nic. To by tak hralo, aby ochrana prirody a zdravy rozum zvitezily nad aroganci, hlouposti, ignoranci a zajmy AgroFert-u!
bohuzel je to tak. k bodu 3) – je to naprosto tragicke, jak se tato banda v cele s buresem chova k nasi krajine. oni nejen ze nic nedelaji, oni makaji na likvidaci nasi krajiny – zemedelska puda je v zalostnem stavu, prechemizovana, nezadrzuje vodu, eroduje atd..lesy vyzira kurovec. a oni jen kecaj, jak budou delat tohle a tadyto..ale skutek utek. za tohle jeste tvrde zaplatime.
V Ústí n/L se situace spíše horší viz https://ustecky.denik.cz/zpravy_region/hraz-proti-velke-vode-na-strekove-se-droli-mesto-uz-roky-necvicilo-sestavovani-20191018.html nebo stav mostů https://www.idnes.cz/usti/zpravy/benesuv-most-usti-nad-labem-oprava-rekonstrukce-doprava-lavka.A200506_546199_usti-zpravy_pakr .
ANO stráta pod-vědomí o katastrfě je vydět v Mořenech ale halvně Karlíně a Libni kde koporání fašizmus staví své megachámy dekadence,hibridního válečnictví a get pro uprchlé zbohatlíky hlavně ze zemí CCCP. ve většim jak malém mnošství.
Se vší úctou. Naučte se česky proboha!!
Když státní správa není schopná si vynutit, aby v záplavových oblastech nevznikala obydlí a vzniklá bez povolení zbourat, tak je to jen obrázek neschopnosti Čechů si vládnout.
Prohlášení ministra Brabce o hlavním tématu letošních krajských voleb, je jen dokladem toho, že klimatologové o klimatu a z toho vyplývajícího počasí na konkretních místech povrchu planety, neví ani tolik, kolik ví šamani o prevenci infekčních nemocí. Prostě, s odpuštěním, ani prd.
500 leté sucho sice bude, ale nikdo z klimatologů neví doopravdy proč , kdy a kde, tak říkají prostě hned to hned ono, a ono skutečně nějak bylo, je a bude.
Jinak ještě : díky pane Roberte Břešťane, za dobře a vtipně napsaný článek, a myslím to upřimně.
Ještě jsem zapomněl napsat, že téma stavění obytných domů je skutečně téma „žhavé“, ač si to stavitelé nemyslí, je velmi záslužné to téma otevřít.
Myslím samzřejmě téma stavění obytných domů v záplavových oblastech.