Antizemanovští darmožráči, presstituti metrosexuálního zjevu. Útoky dezinformátorů na novináře sílí

Napsal/a Robert Malecký 10. října 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

REDAKČNÍ KOMENTÁŘ. Uprchlíci „došli“, prezident Miloš Zeman se vrací v české kotlině k obvyklému veřejnému nepříteli a útočí na Romy. Novináři, kteří na tuto nemravnost upozorňují, se stávají terčem útoků dezinformačních webů. Jedním z nich je i redaktor HlídacíPes.org Vojtěch Berger.

Na serveru Nová republika vyšel v pondělí text pod titulkem Jů bude prezident, Hele premiérem. Titulek se ovšem příliš nepotkává s obsahem; ve skutečnosti jde o dehonestující „životopis“ redaktora Vojtěcha Bergera, který rozzlobil dezinformační scénu například svým nedávným textem srovnávajícím prezidenta Miloše Zemana se zesnulým rakouským politikem Jörgem Haiderem.

Text během dne sdílely další weby, například Pravdivě.eu nebo Panobčan.cz.

NSA, FBI, CIA a ti druzí

Životopis je podán v duchu konspirační teorie o „vzájemném propojení Hlídacích psů, Jandů, médií financovaných podnikatelskou juntou i občany, tj. veřejnoprávními, a neziskovkami séréšovského typu, s pozadím NSA, FBI a CIA“.

Zde krátká ukázka:

„Vojtěch Berger pracoval osm let jako projektový asistent YMCA, potom šest let studoval na Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd na Karlově univerzitě, dvanáct let pracoval v Českém rozhlasu a nyní funguje na Hlídacím psu. Dá se tedy s jistou mírou nepřesnosti říci, že produktivní práci ve prospěch lidstva se dosud ve svém životě dokonale vyhýbal, nepřeložil stéblo přes stéblo křížem. Díky své parazitární existenci si osvojil několik jazyků a vypracoval se na zdatného presstituta metrosexuálního či homo zjevu. Takoví oni jsou, tihle noví, anglofonní a antizemanovští, antibabišovští a samozřejmě rusofobní darmožráči.“

 

 

A ukázka druhá, čím kolega Berger dezinformátory rozčílil. Jde o závěr textu o desetiletém výročí úmrtí Jörga Haidera, který na HlídacíPes.org vyšel 3. října.

„Český prezident Miloš Zeman naopak svým čerstvým výrokem na adresu nezaměstnanosti Romů („Za komunismu Romové museli pracovat. A většinou pracovali jako kopáči, a když odmítli pracovat, byli označeni za osobu práce se štítící a šli do vězení.“) navázal na post-haiderovské tradice rakouských Svobodných, tedy ty otevřeně extrémní a xenofobní.“

Reakce autora skrývajícího se pod pseudonymem Tarasova terasa je následující:

„Takže presstitut označí prezidenta této země za extrémistu a xenofoba, obojí kvůli tomu, že Zeman uvedl křišťálově čistou, čiročirou a diamantově tvrdou pravdu. Bergera však žádné pravdy nezajímají, on jenom plní úlohu, uloženou mu chlebodárci, tj. podnikatelskou lájí, která financuje své mediální honicí psy. Dlužno připomenout, že tenhle charakter pracoval dvanáct let ve veřejnoprávním médiu a hajzlíka jsem platil i já, z poplatků.“

Šířit strach a emoce

Ačkoli některé formulace na webu Nová republika mohou působit úsměvně, skrývá se za nimi cíl šířit strach. Ukazovat prstem na nepohodlné novináře, mixem pravdivých informací a smyšleného kontextu působit na emoce čtenářů.

Nese to ovoce, v diskusi pod článkem nacházíme už přímo stíhatelné výroky, samozřejmě anonymní.

„Podobné zmrdy bude nutno pověsit!“

„Jistý druh médií vyniká zvláštním sklonem míchat svérázné pokusy o polemiku s ryze osobními útoky bez náznaku jakékoli racionální argumentace. K podobným se řadí i výpad vůči redaktorovi Hlídacího psa Vojtěchovi Bergerovi na serveru Nová republika,“ komentuje dílo předseda Syndikátu novinářů Adam Černý.

„Na urážky a výhrůžky na sociálních sítích jsme zvyklí a nereagujeme na ně. Ostatně, novinář není cukrová panenka. Tohle je ale jiná káva a ozvat se prostě musíme!“ reaguje ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřej Neumann.

Změna vztahu k novinářům je v posledních týdnech znatelná třeba i u hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka. Stále častější jsou případy, kdy v odpovědích na novinářské dotazy zaznívají nikoli věcné argumenty, ale hodnotící soudy směřující ad personam k novinářům samotným.

Takto třeba Jiří Ovčáček reagoval na dotaz Vojtěcha Bergera, když byl dotazován, jak je možné, že se bez problémů může do letního sídla prezidenta České republiky jako součást zahraniční delegace dostat antiislámský aktivista. (vyšlo v článku Hlavním vchodem do Lán. Jak se prezident Zeman opět sbližuje s nejtvrdším jádrem antiislamistů 26. září)

„Na kádrování máme Vás a podobné. Je to takové hezky bolševické.“

Kdo stojí za Novou republikou?

Nová republika je server, který think-tank Evropské hodnoty zařadil na svůj seznam dezinformačních webů.

Založen byl v říjnu 2013 a své poslání definuje takto: „Politická iniciativa proti hospodářskému a sociálnímu marasmu a pro sociální odpovědnost a solidaritu.“ Ve svém manifestu se Nová republika vymezuje proti neoliberalismu, který vede k hospodářskému, sociálnímu a morálnímu úpadku.

Vůdčí osobností má být Ivan David, psychiatr, bývalý ministr zdravotnictví ve vládě Miloše Zemana a bývalý ředitel Psychiatrické léčebny v Bohnicích.

David často hlásá konspirační teorie, např. sestřelení malajského letadla nad Ukrajinou bylo podle něho „mnohonásobnou vraždou, za kterou by měla nést odpovědnost strana USA a spřátelených oligarchátů, které si říkají demokratické, vyspělé, svobodné, atd.“. Dalšími členy redakce jsou Blanka Langerová, Václav Dvořák a Petr Ďoubalík. Kromě vlastního obsahu web přebírá i články z jiných serverů.

Podle stanov, které lze najít na webových stránkách Nové republiky, jde rovněž o občanské sdružení registrované na Blanku Langerovou.

Údaje o financování kromě reklamy a finančních darů nejsou podle Evropských hodnot známy.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)