"Tahle alternativa není košer" - narážka na extremismus uvnitř AfD. Demonstrace proti antisemitismu v Berlíně (2018). Foto: Stefan Boness/Ipon/SIPA/Profimedia

Antisemité v Německu zakládali židovské obce. Svou židovskou frakci má i AfD

Napsal/a Lucie Sýkorová 3. listopadu 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Hnutí Říšští občané (Reichsbürger) v Německu už léta budí kontroverze antisemitskými konspiračními teoriemi, protižidovskými výroky a popíráním holokaustu. Nyní vyšlo najevo, že právě lidé z tohoto prostředí založili v posledních letech několik židovských spolků. Podle německých úřadů se tak členové protisystémového hnutí snaží zakrýt své skutečné aktivity. V některých případech se také pod hlavičkou těchto spolků snažili získat dotace.

Jak zjistili novináři z pořadu Panorama veřejnoprávní německé televize ARD, řada údajně židovských spolků byla v posledních letech založena lidmi ze spektra hnutí Říšských občanů ve Šlesvicku-Holštýnsku, Sasku-Anhaltsku, Sasku, Braniborsku, Berlíně, Severním Porýní-Vestfálsku a Hesensku. Některé z těchto spolků byly oficiálně zapsány do svazového rejstříku a minimálně čtyři z nich existují dodnes.

Například spolek s názvem Židovská obec Ahrensbök se pokoušel získat finanční prostředky na svoji činnost od města, potvrdil novinářům starosta města Ahrensbök ve Šlesvicko-Holštýnsku. Žádost však byla zamítnuta. Spolek měl být podle stanov „kolektivním společenstvím všech konzervativně-liberálních, liberálních a reformovaných Židů ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko“.

V roce 2018 vznikla ve straně AfD (Alternativa pro Německo) frakce Židé v AfD (JAfD). Mnozí členové této strany přitom mají blízko k Říšským občanům a antisemitismu

V Sasku založili Říšští občané před několika lety údajné židovské komunity v Radeburgu u Míšně nebo ve městě Bautzen, které leží zhruba dvacet kilometrů od českých hranic. Zde spolek dokonce neváhal používat přímo hlavičkový papír a logo města.

Ústřední rada Židů v Německu o fenoménu falešných židovských obcí ví a podnikla již právní kroky proti některým protagonistům, řekl mluvčí organizace novinářům ARD. „Utajování skutečných záměrů těchto skupin z prostředí hnutí Reichsbürger je nebezpečné pro společnost jako celek,“ uvedl.

Z právního hlediska ale neexistuje způsob, jak komukoliv zakázat, aby spolky nesoucí v názvu sousloví Židovská obec zakládal. Tento pojem totiž není právně chráněn. Ani ve spolkových rejstřících se většinou neprověřuje, zda za spolky stojí skutečné židovské instituce, píše web Tagesschau.

K soudu v jarmulkách

„Říšští občané“ zašli tak daleko, že v několika soudních případech, kdy byli souzeni za podněcování k nenávisti, se u soudu objevili v jarmulce, upozornil židovský deník Jüdische Allgemeine. Jedním z nich je Iwan Götz, 75letý muž, který žije poblíž města Parchim v Meklenbursku-Předním Pomořansku.

V rozhovoru pro ARD mimo jiné tvrdil, že se sám jmenoval vrchním rabínem. Sám sebe vidí jako představitele pravého judaismu, jinak by podle něj v Německu byli jen sionisté, kteří podporovali nacionální socialismus a financovali i Hitlera, rozvíjel Götz své konspirační a antisemitské teorie přímo v pořadu veřejnoprávní televize.

Iwan (Wanja) Götz (má i přezdívky Esra Iwan Götz a Wanja Sibirjak) se narodil v roce 1947 v ruském Novosibirsku. Jeho matka byla deportována z Berlína na Sibiř v roce 1946. Götz strávil prvních 22 let svého života v Novosibirsku a poté měl pracovat jako tlumočník a soukromý detektiv v NDR, kam se přestěhoval v roce 1969. K judaismu měl podle svých slov konvertovat ještě v Rusku.

Dále o sobě tvrdí, že je synem ruského generála KGB a sám pracoval pro KGB pod krycím jménem Grigori. V Německu měl dokončit středoškolský diplom ve večerních školách a studovat filozofii na Humboldtově univerzitě, odkud byl prý vyloučen. Iwan Götz také uvádí, že koordinoval spolupráci mezi Stasi a KGB a v roce 2003 se setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, aby byla zahájena „druhá část znovusjednocení“. Pro žádné z těchto tvrzení ale údajně neexistují spolehlivé důkazy.

Popírač holokaustu s daňovými úniky

Götz byl několikrát trestně stíhán a dva a půl roku strávil ve vězení za daňové úniky a zneužití titulu. Působil také ve strukturách samozvané „Německé říše“ Wolfganga Ebela a Erharda Lorenze. V lednu 2009 byl souzen za podněcování k nenávisti. Byl také zodpovědný za antisemitské letákové kampaně v Berlíně na konci ledna 2006. V roce 2007 na internetu Götz mimo jiné napsal, že Židé vysáli z německého národa stovky miliard marek a eur propagandistickou lží o masovém vyhlazování Židů.

Před kamerou veřejnoprávního kanálu NDR Götz v hospodské přednášce popřel masové vyvražďování evropských Židů: „Ta Říšská křišťálová noc, to všechno zorganizovali Židé (…) No, holokaust se nestal! To si takříkajíc vymysleli oni.“

Kvůli svým výrokům a opakovaným střetům se zákonem byl Götz podezřívaný z toho, že trpí psychickou poruchou. Soudní znalec, který byl vyslechnut v rámci soudního řízení v září 2010 v Berlíně, však potvrdil, že Iwan Götz netrpěl žádnými psychickými odchylkami. Popsal ho jako fanatického zastánce konspiračních teorií, který své cíle sledoval s misionářskou horlivostí.

Götz také udržoval styky s německým lékařem Ryke Geerdem Hamerem, kterému byla již v roce 1986 odebrána licence kvůli absurdním léčebným metodám. Hamer byl zakladatelem takzvané germánské nové medicíny. Ta tvrdí, že příčinou všech nemocí jsou duševní konflikty a že lidé by si své nemoci měli vyléčit sami. Nová germánská medicína je zaměřena například na pacienty s rakovinou, kterým nedoporučuje žádné terapie a léčebné postupy.

S krajně antisemitskými výroky obviňoval Hamer zejména chemoterapii z velkého spiknutí, které záměrně zabíjí lidi. Götz měl v roce 2008 podepsat dokument, který tvrdí, že všichni rabíni a židovští onkologové na světě věděli, že Hamerovo učení je správné, a že všichni židovští pacienti byli léčeni podle této metody, zatímco u nežidovských pacientů to neplatilo a vedlo by to údajně ke genocidě dvaceti milionů lidí.

Dvacet Židů v AfD

V roce 2018 vznikla ve straně AfD (Alternativa pro Německo) frakce Židé v AfD (JAfD). Mnozí členové této strany přitom mají blízko k Říšským občanům a antisemitismu. Židovská frakce byla založena v Offenbachu ve spolkové zemi Hesensko. Iniciátor vzniku této skupiny, radní města Wiesbaden za AfD Dimitri Schulz, má stejně jako Iwan Götz ruský původ. Do Německa přišel s rodiči z bývalého Sovětského svazu, když mu byly dva roky.

Schulz vstoupil do AfD v roce 2014. Současně působil i v zájmové skupině AfD sdružující německé Rusy. Tvrdil, že AfD je jedinou stranou, která hájí křesťanské a židovské hodnoty stejným způsobem.

V židovské komunitě se vznik židovské skupiny v AfD setkal s nepochopením. Židovská obec v Offenbachu není plány zakladatelů AfD nadšena, uvedl její předseda Alfred Jacoby, a označil plán za směšný. Připomněl například výrok tehdejšího šéfa parlamentní frakce durynské AfD Björna Höckeho, že památník holokaustu v Berlíně je pomníkem hanby. Höcke je hlavní tváří radikálního křídla strany, kvůli kterému také AfD celostátně monitoruje německá kontrarozvědka kvůli podezření z extremismu.

Publicista Micha Brumlik, který na vznik skupiny upozornil jako první, napsal, že Židé v AfD měli krajně pravicové předchůdce ve Výmarské republice – Svaz národních německých Židů založený v roce 1921. Tato pravicová konzervativní židovská politická organizace se nedistancovala od antisemitských postojů a dokonce prohlásila loajalitu nacistickému režimu po předání moci Hitlerovi. Přesto byla v roce 1935 zakázána.

První předsedkyní současné frakce JAfD byla Vera Kosova z Uzbekistánu, od června 2021 ji vystřídal Artur Abramovych, původem ukrajinský Žid. Skupina má v současné době dvacet členů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)