
Američané se k nám chovali slušně. Pak přišli Češi a začalo být zle…
Na první poválečné měsíce a roky v západočeském městě Lokti vzpomíná pamětník Jan Mosebach. Jako malý chlapec zažil diskriminaci a násilí, ale i projevy soucitu a solidarity.
Loket je malebné městečko na kopci pod středověkým hradem, který kolem dokola obtéká zákrut řeky Ohře. Dnes je oblíbeným cílem turistů a lázeňských hostů z Karlových Varů, kteří si chtějí udělat krátký výlet.
Po skončení druhé světové války však byl dějištěm dramatických událostí. Generál Herbert Osterkamp, velitel lokálních německých vojsk, 8. května 1945 v loketském hotelu Bílý kůň podepsal kapitulaci s brigádním generálem americké armády Arthurem Taylorem. Pro místní Němce však válečné útrapy zdaleka neskončily.
Jan Mosebach se přistěhoval do Lokte v květnu 1945 jako čtyřletý chlapec se svou matkou a sestrou. V té době mu ještě říkali Karl Hans. Zanedlouho poté ho však česká úřednice jedním škrtnutím pera svévolně přejmenovala na Jana, což je jméno, které používá dodnes.

Jan Mosebach se sestrou Marianou v 50. letech. Zdroj: archiv pamětníka , se souhlasem Paměť národa
Během bombardování býval se sestrou sám
Narodil se o pár desítek kilometrů dál v německém Chemnitz, kam se jeho matka před válkou vydala za prací a provdala se tam za prodavače Karla Hanse Mosebacha. Jan ale svého otce téměř nepoznal, brzy po chlapcově narození musel narukovat do Wehrmachtu, řadu let po válce byl nezvěstný a i když se nakonec objevil, k rodině se už nevrátil.
Janovy první dětské vzpomínky sahají do doby spojeneckých náletů na Chemnitz:
„Vzduchem nejdřív vždycky poletovaly takové proužky staniolu, potom začaly houkat sirény a přiletěla letadla, která shazovala bomby.“
Pozn.: Po vypuštění z letadel proužky staniolu vytvářely ve vzduchu mrak odrazivých objektů, který na radarových obrazovkách vypadal jako skupina letadel.
Se svou sestrou Jan býval v těch okamžicích většinou sám, protože matka pracovala jako obsluha protiletadlového děla. Děti přežily nálety bez úhony i díky tomu, že sousedé je vždy po vyhlášení poplachu vzali s sebou do krytu.
Bezprostředně po skončení války se Janova matka rozhodla vrátit do Lokte, odkud pocházela a měla tam mnoho příbuzných. Brzy si tu našla i nového partnera, o šestnáct let staršího ovdovělého otce sedmi dětí Franze Dotzauera.
Loket měl oproti Chemnitz ještě jednu výhodu: zatímco německé Sasko osvobodila Rudá armáda, v Lokti byli Američané, kteří se k německému obyvatelstvu chovali korektně.
Jan Mosebach vzpomíná, že americká armáda v hotelu Bílý kůň vydávala dětem obědy, vojáci rozdávali i suchary, kávu a čokoládu. Dospělí si posílali děti pro cigarety: „Vojáci nám je nesměli dávat, ale dělali to tak, že si zapálili cigaretu, hned ji zahodili na zem, ale nerozšlápli ji. Věděli, že někdo z dětí ji vždycky sebere.“

Američtí vojáci v Lokti. Zdroj: archiv Jana Mosebacha, se souhlasem Paměť národa
Šli většinou za majetkem
Když americká armáda v průběhu roku 1945 odešla, situace Němců v Lokti se výrazně zhoršila. „Přišli Češi a začalo být zle,“ konstatuje Jan Mosebach. Příslušníci Revolučních gard podle něj nosili uniformy SS s červenou páskou s písmeny RG na rukávu. „V noci projížděli městem na motorkách,“ vypráví a pokračuje:
„Rozkopli dveře a prohledali celou domácnost, sebrali cennosti, peřiny a cokoli se jim zachtělo.“
Byli to především nevzdělaní a nemajetní lidé, kteří se do Sudet přicházeli obohatit. „Každý z nich chtěl být úředníkem, nikomu se nechtělo pracovat. Chlapi ze Slovenska zase rozebrali spoustu domů na cihly, které si odvezli s sebou.“
Německé rodiny se musely vystěhovat ze svých domovů a byly internovány na ostrově na Ohři, kde dřív stávala jen malá porcelánka. Tam žili v izolaci, takže Jan se nesměl stýkat s českými dětmi. Rodina žila jen z nepatrných přídělů potravin.

Jan Mosebach v Lokti roku 1960. Zdroj: archiv pamětníka, se souhlasem Paměť národa
Chystali se do odsunu, ale dopadlo to jinak
Když začal odsun německého obyvatelstva, Janova matka a její partner počítali s odchodem do Německa. Jan si směl sbalit jen jednu nejmilejší hračku, pohyblivého šaška na provázcích, kterého mu vyrobil bratranec. Odjížděli z nádraží v Novém Sedle a jejich vlak mířil do německého Selbu. Jenže to pak dopadlo jinak:
„Už jsme seděli ve vlaku, když nás pověřenec města vytáhl ven.“
Matčin partner Franz Dotzauer totiž jako zaměstnanec porcelánky patřil k odborníkům potřebným pro obnovu výroby. Nucené setrvání v Lokti podle Jana Mosebacha mělo jediné pozitivum: „Lidé, kteří odcházeli do odsunu, nám občas nosili různé věci. Například peřiny, které nám předtím ukradli příslušníci Revolučních gard.“
Rodina i nadále žila ve velké bídě, Němci měli oproti Čechům poloviční příděly potravin, ke kterým si mohli přilepšit jen díky tomu, že Janův otčím byl veden jako těžce pracující.
„Dlouho jsme se s tím nesmířili, to pro nás tenkrát byly zlý časy. Jak pro děti, tak pro dospělé, ale časem si člověk zvykne na všechno. Našel jsem si i nové přátele mezi českými dětmi.“
Učiteli nerozuměl ani slovo
V roce 1947 Jan nastoupil do první třídy. I začátek školní docházky se pro něj pojí s traumatickým zážitkem:
„Jako jediný ze třídy jsem měl takovou krásnou aktovku z vepřové kůže. Šel jsem do školy takovou úzkou uličkou, proti mě šel chlap. Dal mi facku, vzal mi tu brašnu, vysypal učebnice a odešel.“ Jan útočníka poznal, a když přišel s pláčem domů, otčím se rozhodl muže konfrontovat.
„Měl dva metry, ruce jak lopaty, takže mu zpřerážel žebra.“ Nevlastnímu otci pak hrozilo vězení za napadení, ale protože v práci byl nepostradatelný, dostal od nadřízených průkazku antifašisty, aby nemohl být stíhán.
Učení se bylo ve škole pro Jana zpočátku téměř nemožné:
„Neuměl jsem česky, pan učitel neuměl německy, takže jsme se na sebe jenom dívali.“
Na prvním vysvědčení měl napsáno pouze „neklasifikován“. Postupem času pochytil základy češtiny a teprve v dalším školním roce se mu intenzivněji věnovala jedna učitelka, která ho konečně začala soustavně učit česky, takže už mohl vnímat i učivo.
Běžnou součástí dětských her bylo v této poválečné době hraní si s nalezeným vojenským materiálem. Malý Jan podle svých slov vlastnil vojenskou pušku, lehký italský kulomet Beretta se zásobníkem po straně, množství nábojů, granáty i dynamit. „Pistole se měnila třeba za jablíčko,“ usmívá se. S jednou pistolí byl přistižen i ve škole, a když potom všichni žáci museli vysypat na lavice obsah svých brašen, byla to hotová „výstava zbraní“.

Jan Mosebach ve sklárně v Novém Sedle roku 1968. Zdroj: archiv pamětníka, se souhlasem Paměť národa
Nebylo mu čtrnáct, do zaměstnání ho nevzali
Nástup komunistů k moci roku 1948 Janova rodina nijak výrazně neprožívala:
„Pro nás se nic neměnilo. Peníze jsme neměli, majetek žádný.“
Jan ale brzy zaznamenal změnu narativu při vyučování ve škole: ve vlastivědě se najednou učili, že Loket osvobodila Rudá armáda. Když se Jan přihlásil a upozornil, že na vlastní oči v Lokti viděl armádu americkou, byl potrestán: musel klečet s pravítkem na předpažených rukou.

Jan Mosebach v současnosti v Lokti. Foto: Barbora Mráčková. Zdroj: Paměť národa, se souhlasem Paměť národa
Pravidelnou školní docházku ukončil absolvováním základní školy v roce 1955, protože jako Němec se nesměl dále vzdělávat. Zároveň mu ale ještě nebylo čtrnáct let, takže ho nikde nechtěli vzít do zaměstnání.
Střídal různé manuální práce, po základní vojenské službě čtyři roky pracoval v ostravských dolech. Roku 1966 se vrátil do Lokte a pracovně zakotvil ve sklárně v nedalekém Novém Sedle, kde pak pracoval až do odchodu do důchodu.
„Přál bych jim, aby to měli lepší než my,“ odpovídá Jan Mosebach na otázku, co by chtěl vzkázat budoucím generacím. „A hlavně, aby nebyla válka, nic strašnějšího totiž není.“
Autor textu Paměť národa – jedinečné rozsáhlé sbírce vzpomínek pamětníků, kterou řadu let buduje nezisková organizace Post Bellum se svými partnery – Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce je shromážděno víc než pět tisíc výpovědí. Z Paměti národa vznikají každý týden rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století. Jde o subjektivní vzpomínky pamětníků, které nemusejí vždy zcela odpovídat skutečnému průběhu historických událostí.

České průšvihy 1945–1948
Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.
Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též

Petr Pithart: Benešova smlouva s národem aneb Česká záliba v mučednictví

Jan Urban: Kam až nás dovedla neprofesionalita a sebestřednost prezidenta Beneše
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
22 komentářů
USA nebyly šest let okupovány Německem a jejich obyvatelstvo genocidováno, takže Američané měli k Němcům troch jiný přístup než Češi.
Za celých 6 let okupace měli Češi výrazně nižší příděly než Němci, takže nižší příděly pro Němce byly jen oplátkou.
Dobrý den pane Mosebach, moc hezký, ale bohužel velmi krutý příběh , to co dělali poválečné tzv. RG , ve své podstatě bandité, co se za okupace zbaběle schovávali a bonzovali a poté po bolševicku vyrazili na zteč, aby se zákeřně mstili na obyčejných lidech a dětech . opravdový hnus …
Jinak moc děkuji Paměti národa za takové příběhy, jen tak dále..
Chudáci Němci, tolik dobrého pro nás za války udělali a nevděční Češi se jim takto odměnili. Jeden děda byl za války nasazený v Drážďanech, odkud při velkém náletu utekl, druhý děda bojoval na pražských barikádách, od nich a od rodičů vím, co skopčáci dovedli. jeníkův otec sloužil ve wehrmachtu, matka obsluhovala protiletadlové dělo a milý jeník se diví, že se na něj po válce dívali Češi přes prsty. sudeťáci se aktivně zúčastnili terorizování a vyhnání Českého obyvatelstva z pohraničí a za to by jsme je dnes měli litovat nebo jim uspořádat sněm v Brně, jak navrhuje a zve je jakýsi brněnský obdivovatel posselta? Co jim dát rovnou občanství, volební právo a vrátit majetky, kampaň na očistu odsunutých Němců by měla být trestná a autoři podobných žvástů by měli absolvovat měsíční poznávací pobyt v některém z koncentračních táborů.
“ Co jim dát rovnou občanství, volební právo a vrátit majetky,“
Tak přesně na tom už se pracuje.
Koneckonců náš pan předseda vlády je kolegou a spolupracovníkem pana Posselta ,šéfa Sudeťáků v Panevropské unii ,co je oživení myšlenky velké Říše pod vedením Velkého Německa.(a Francie ,než se poperou)
Bohužel jsi drahý a všemi russy uctívaný Josife Visarionovici nepochopil základní myšlenku tohoto příběhu.Spoušť ečěm zla jsou vždy mocenské ambice zakomplexovanych vůdců.A je jedno jestli tím vůdcem je Hitler nebo Putin.V konečném důsledku jsou jedinou obětí běžní lidé.A není třeba ventilovat své frustrace vůči člověku který má odvahu a odvypráví svůj životní příběh.
Faktem je, že bez Mnichova protektorátu a války by Sudetští Němci v Čechách a na Moravě žili v klidu a míru dodnes.☘️
Máte pravdu. Je jen škoda, že o tomto faktu není v článku ani zmínka.
Byli to především nevzdělaní a nemajetní lidé, kteří se do Sudet přicházeli obohatit. „Každý z nich chtěl být úředníkem, nikomu se nechtělo pracovat.“
Já je znám! Všude okolo je dnes vidím!
Čeští osídlenci se moc zlobili, že Američanům nacionalizmus nic neříká, že je jim jedno, kdo je přítel a kdo nepřítel. To lze přečíst v jedné jihočeské obecní kronice.
Moji předkové také zažili války. Pocházeli že Slezska, takže museli do něm.armády. Děda bojoval u Verdunu, na Somě, Maase, v Rusku i v Belgii-Ipres. Otec byl řidičem ve Wehrmachtu a před zmrznutím ho v r.1941 před Moskvou zachránilo jen to, že dostal dovolenou. Mamka, která ještě žije, přežila nálet na Drážďany. Dnes o osudu lidstva rozhodují takoví neodpovědní, riskantní pitomci, kteří skutečnou válku jako moji předci nezažili a proto se nebezpečí té třeťí a poslední neustále a na několika frontách, zvyšuje.
Sklidili, co zaseli. Za Dolfíka se naparovali, coby nadlidé a pak čekají co? Že nad tím postižení mávnou rukou?
Všem; zejména pro POST BELLUM!
Odsun Němců ze střední Evropy prosazovala Vláda Polska od prosince 1939.
Odkazem na německé masakry civilistů po 1.9. do 17.10. 1939, kdy vrazi z Ensatzgruppen zavražili 60 000 neozbrojejných polských civilistů,podle Himlerova a Goelsova plánu“ Inteligence!, tedy likvidace polské inteligence!
Do konce války celkem zavraždili 2 000 000 Poláků.
A odsun proto, aby byl ve stř. Evropě po válce klid!
Aktivisté a pisálci přečtěte si dobové dokumeny!
A neberte peníze od POST BELLUM.
Mohe matka byla ze Sudet,do odsunu nešli jen proto,že její otec byl ve vězení kvůli kolaboraci.No a jako co s tím pořád ? Stalo se a žije se dopředu ne dozadu.To je jak ti koncentráčníci- prostě to bylo ,to už není,tak na co to pořád omílat ?
Sám uvedl ze jeho matka byla u protiletadlového kulometu v Chemnitzu tak co tady chtěla měl jit za svým otcem a měl byt deportován jako jiný nelituji můj otec odvážel ty vysídlence a teda nijak je nelitoval a ani já -co tady mel co dělat když neuměl česky 🤮
Jestli někdo obrací paměti a vzpomínky tak jste to VY pan Karel Gót vyprávěl JK byla osvobozená Plzeň zbytečně bombardovaná a VY to teď budete obracet styďte se je to bída říkal tatík Masaryk bojte se těch co budou chtít měnit paměti národa .
Američani byli v půlce Německa a v půlce Rakouska.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Okupa%C4%8Dn%C3%AD_z%C3%B3ny_N%C4%9Bmecka
https://cs.wikipedia.org/wiki/Okupa%C4%8Dn%C3%AD_z%C3%B3ny_Rakouska
Schvaluji měli sními udělat to co dělali oni.
Pamatuji nálady v roce 1968 a myslím, že komunisté mohli moc děkovat sovětským okupantům, protože jinak po demokratických volbách by za zločiny prováděné po roce 1948 dopadli hůř než sudetští Němci.
Je mi strašně moc líto, že říše nevyhrála válku 🙄 pak by aspoň pan Jan nemusel tolik trpět …
Jak to bylo s naším odsunem?Jak se choval Němec?
Tohle
https://www.youtube.com/watch?v=ihnBKcYIrfM
by se mělo promítat všem, kteří tvrdí, jak jsou Němci nevinní. Jde o dokument z osvobození tábora Stalag XIII B. US vojáci z toho smradu stovek hnijících lidských mrtvol blili už v Sokolově, Němci zápach zuřivě popírali.
Kalibo Kalibo!Kdyz už si něco přečtu tak o tom taky přemýšlím a když už se k tomu chci vyjádřit tak popřemýšlím dvakrát.A věř mi že ten pán dnes umí česky mnohem lépe než Ty. Mohu to osobně posoudit