Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Abode of Chaos on Foter.com, zdroj

Aleš Rozehnal: Putin je falešný mesiáš. Autoritářství není řešení, ani když jiní chybují

Mnoho lidí žijících v západní a střední Evropě, kteří se cítí být konzervativci, považuje ruského prezidenta Vladimira Putina za jednoho z posledních ochránců křesťanských hodnot, tradiční morálky a rodiny, a obránce své země před migranty, perverzitou a islamisty. To, že část Evropanů Putina adoruje, vězí v psychologii pubertální revolty, píše Aleš Rozehnal.

Putin je považován i za hlavního oponenta americké hegemonie ve světě, militarismu, moci světové finanční oligarchie, nadnárodních korporací a spekulativního kapitálu.

Je pravdou, že ruský prezident často používá konzervativní rétoriku. Realita jeho politiky je však zcela jiná. Ve skutečnosti jeho režim podporuje vše, proti čemu formálně brojí, a to jak sociální nerovnost prostřednictvím podpory jemu nakloněných oligarchů, tak militarismus a klerikalismus.

Pubertální revolta

Rusko je zemí korupce obrovských rozměrů, vysoké konzumace drog a vysoké míry zločinnosti. Rusko je také na předních příčkách rozvodovosti, počtu potratů, opuštěných dětí a lidí nakažených virem HIV.

Putinův režim také podporuje autoritářského vůdce Čečenské republiky Ramzana Kadyrova, který neomezeně kontroluje veškerou moc a veřejný život v Čečensku, parlament, soudnictví i sdělovací prostředky. V Čečně údajně organizuje mučení a politické vraždy, což ruské federální úřady tolerují.

 

 

Nic z výše uvedeného nemá s reálným konzervativismem nic společného. Putinova konzervativní rétorika byla zvolena jen proto, aby prostřednictvím ní mohl útočit na liberalismus. Ale ani liberalismus není pravým cílem jeho útoku.

Vladimir Putin primárně atakuje to, co existenci liberalismu umožňuje, a to demokracii. Demokracie ale nejsou pouze volby. Koneckonců i Putin byl do svého úřadu zvolen. Demokracie je především to, co dává volbám smysl. Tím je existence reálné opozice, nezávislých soudů, svobodných médií, silné občanské společnosti, vlády zákona a absence korupce.

Nic takového ale v současném Rusku nenajdeme. Perzekuce za vyjadřování názorů dosáhla nejvyšší míry od pádu Sovětského svazu. Rusko nevykazuje ani nějaké výrazné výsledky v hrubém hospodářském produktu na hlavu nebo kupní síle obyvatel.

Vladimir Putin je bezpochyby silným vůdcem, ale vůdcem autoritářským, tedy logicky nikoli konzervativním. Jeho adorace některými obyvateli Západu vězí v psychologii pubertální revolty.

Kam chceme patřit?

Evropské liberální státy a Spojené státy americké udělaly v posledních letech spoustu chyb.

Ať již se jedná o druhou válku v Iráku, spoluvytvoření chaosu na Blízkém východě, nezvládnutý problém migrace do západní Evropy nebo fungování Evropské unie, to všechno vedlo některé lidi k přesvědčení, že pokud chybují liberální režimy, musí mít pravdu ten, kdo je kritizuje, tedy mimo jiné Vladimir Putin.

Je zřejmé, že orgány Evropské unie a některé státy západní Evropy otázku migrace neuchopily správně, ale to ještě neznamená, že řešením je autokratický režim.

Je stejně tak zřejmé, že Spojené státy do značné míry způsobily chaos na Blízkém východě, který vyústil v sektářské násilí v Iráku a Sýrii nebo naprosté zhroucení státu v Libyi, ale to ještě neznamená, že je nutno podporovat používání kazetových pum a barelových bomb Ruskem v Sýrii.

I když můžeme mít mnoho výhrad k politice Německa nebo Francie, máme s nimi mnohem více společného než s ruskou kleptokracií, kterou Putinův režim zaštiťuje.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

11 komentářů

 1. Admirál napsal:

  Kdz6 nebyl pravý mesiáš, šáhli Rusové po možná nepravém, ale v každém případě mesiášovi, který za 5 dvanáct sebral Rusko hrobníkovi z „liberální“ lopaty.

  Po Jelcinově období naprostého úpadku mohl být mesiáš kdokoli , kdo dělal alespoň něco. Je zajímavé, že nikdo tenkrát nekritizoval Jelcina za dalekosáhle větší přešlapy proti demokracii (dobývání parlamentu).

  Král Čáp vystřídal krále Kládu.

 2. liberal shark napsal:

  Momentálně pozoruji nejhorší tendence k autoritářství mezi socialisty, progresivisty, ekologisty, politickými korektníky a zastánci evrospké integrace. Ti by hned každého cenzurovali, vyhazovali z práce a zavírali do vězení :-(.

 3. P. Radosta napsal:

  Veliký Putin JE opravdový Spasitel, nejen nás Čechů a Rusů, nýbrž VŠECH horšolidí celého vesmíru!

  Drazí soudruzi a soukmenovci, vážení bezpartijní!
  Kdo jiný než my roduvěrní Češi a Rusové by mohl vyprávět o dobrodiní řízené demokracie? Vždyť Euroameričani nic tak nádherného nezažili, s výjimkou Němců, kteří se z ní radovali v letech 1933 – 45 (všichni), a 1945 – 90 (jen východní).

  Navíc my Češi zůstáváme JEDINÝM národem, jenž si zvolil řízenou demokracii a socialismus ve svobodných volbách (1946). Ano, i naši starší ruští bratři k tomu potřebovali nejdřív vítěznou revoluci – VŘSR.
  Proto PŘESNĚ víme, že Veliký Putin, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, je největším žijícím leninistou.
  A pokud se MU podaří Sovětský svaz nejen obnovit (o čemž dnes už nikdo nepochybuje), ale též ROZŠÍŘIT, až k Atlantickému a Indickému oceánu – tak překoná Velikého Stalina, a stane se Největším Leninistou Všech Dob + Celého Vesmíru!

  Prostě: My roduvěrní Češi a Rusové za Velikého Putina, BJJP, rádi položíme život svůj i svých rodin, jen aby byly konečně rozdrceny všechny evropské hodnoty, aby v celém Vesmíru panovala Věda Věd, čili marxismus-leninismus-stalinismus-putinismus-siťinpchingismus.
  KRLEŠ!

  Ruská federace – záruka našeho návratu mezi nejvyspělejší národy Západní Asie!

  P. Radosta

  • ČERT napsal:

   Tak jo, „Euroameričani, Západní Asie“… Takže s Evropou je konec, bude jenom Euroamerika a Západní Asie… Tak třeba multikulturalisté vytvoří ze západní části Evropy v podstatě východní část nějakého všeobjímajícího transatlantického celku (její západní část bude tvořena USA, ale určitě by se k tomu taky hodila Kanada a země Latinské Ameriky), kde se původní evropské národy aspoň po stránce nějakého kulturního vlivu ocitnou zhruba, víceméně nebo skoro v pozici původního, tzv. indiánského obyvatelstva zemí amerických kontinentů… Ale aby ta Západní Asie nakonec nezůstala, ve formě víceméně stávajících národních států, tou pravou Evropou… O Ruské federaci teď nechci mluvit, to je specifikum… Ale možná alternativa vývoje…

 4. petrph napsal:

  Zní to přímo úderně, leč reálně musí mít každý režim ve svém čele autoratitivního vůdce. Sice se dá pozitivně pojmenovat jako „charismatický“, leč výsledek může bude stejný. Pokud snad někdo pochybuje, stačí se podívat jak šéfuje Německo (a celé Unii) paní Merkelová..(A ostatně, ti co se jen trochu ohlédnou zpět, vzpomene si jak tvrdě úřadovala Maggie Thatcherová – ani za ní se britští policajti s demonstranty nemazlili..
  Ale lze se shodnout na tom, že Putinův ruský režim je už za hranicí, kterou dnešní Západ považuje za legitimní Píšu „považuje“, protože – jak výše řečeno, i Západ se dopouští „spousty chyb“. A taky se musí si přiznat , že Putin přebudovává Rusko do imperiální velmoci, se kterou svět musí počítat, ať se mu to líbí nebo ne. Protože, takové Rusko bylo i dříve, po několik století (ostatně a s podivem, právě Rusko se ubránilo nikoliv jen Hitlerovi, ale i Napoleonovi, stejně jako atakům islámu ve středověku.

  Pokud se týká nás, není zatím tak přesné že jsme součástí Západu, protože historicky jsme byli právě mezi Západem a Východem…A jak se dá s řady oněch výše zmíněných chyb usuzovat, onen Západ nás dosud považuje za druhořadé. které by mohl kdykoliv obětovat (jako se to ostatně stalo v roce 1938, i 1968. Tudíž, na tom, „kam chceme skutečně patřit, zase tak úplně nezáleží“ , toto je hra velmocí.
  No a individuálně záleží na každém, zda se cítí součástí bohatého Západu či chudého Východu, podle svého postavení i kapsy..
  Dovolím si připojit první a poslední sloku známé písně ruského barda Vysockého, ať si zvolí podle sebe
  „Šla Pravda světem a na chudý duchem se smála
  pro blahoslavený navlíkla honosný šat
  v zákoutí špinavým drzá Lež ve stínu stála
  ta Pravdu pozvala k sobě přenocovat“

  a ta poslední
  „Často je k mání vodky jen půl litru na tři
  a ani nevíš s kým dneska přenocuješ
  někdo tě vysvlíkne řeknou ti že ti to patří
  a dřív než se naděješ nosí tvé kalhoty Lež“

 5. Miroslav Schleier napsal:

  Specialista na Rusko a nejvzdálenější okolí by Rusku poradil jak to má dělat. Náš stát, který je pouhou kolonií Německa se topí v nehorázném bordelu, který je vydáván za demokracii. Autor článku patří k těm, kteří jsou toho názoru, že Rusko má odzbrojit, své zdroje předat moudrému Západu, který tam zavede tu správnou demokracii a hlavně Rusko rozkrade. Západní státy už to zkoušely. Výsledek je znám. Koneckonců, neveselá ekonomická situace v Rusku je důsledkem několika válek, které moudrý západ proti Rusku vedl. A pokud to Rusko neudělá dobrovolně, je třeba ho k tomu opět donutit. Rusko má své zájmy tak jako USA, Německo, Čína. A náš naprosto nevýznamný státeček bude někomu radit? Udělejme si nejdřív pořádek doma.

 6. P. Radosta napsal:

  Veliký Putin JE opravdový Spasitel, nejen nás Čechů a Rusů, nýbrž VŠECH horšolidí celého vesmíru!

  Drazí soudruzi a soukmenovci, vážení bezpartijní!
  Kdo jiný než my roduvěrní Češi a Rusové by mohl vyprávět o dobrodiní řízené demokracie? Vždyť Euroameričani nic tak nádherného nezažili, s výjimkou Němců, kteří se z ní radovali v letech 1933 – 45 (všichni), a 1945 – 90 (jen východní).

  Navíc my Češi zůstáváme JEDINÝM národem, jenž si zvolil řízenou demokracii a socialismus ve svobodných volbách (1946). Ano, i naši starší ruští bratři k tomu potřebovali nejdřív vítěznou revoluci – VŘSR.
  Proto PŘESNĚ víme, že Veliký Putin, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, je největším žijícím leninistou.
  A pokud se MU podaří Sovětský svaz nejen obnovit (o čemž dnes už nikdo nepochybuje), ale též ROZŠÍŘIT, až k Atlantickému a Indickému oceánu – tak překoná Velikého Stalina *), a stane se Největším Leninistou Všech Dob + Celého Vesmíru!

  Prostě: My roduvěrní Češi a Rusové za Velikého Putina, BJJP, rádi položíme život svůj i svých rodin, jen aby byly konečně rozdrceny všechny evropské hodnoty, aby v celém Vesmíru panovala Věda Věd, čili marxismus-leninismus-stalinismus-putinismus-siťinpchingismus.
  KRLEŠ!

  Ruská federace – záruka našeho návratu mezi nejvyspělejší národy Západní Asie!

  P. Radosta

  ————–
  *) Více třeba ZDE: http://www.pritomnost.cz/2019/07/25/putinism-after-putin/
  (Omlouvám se za ten prožluklý jazyk kapitalismu a demokracie, ale rád bych dal zdejšímu cenzorovi na vědomost, že moje názory nejsou v kapitalismu a demokracii osamoceny. Děkuji tudíž předem za NEMAZÁNÍ mého pokrokového, internacionálně vlasteneckého příspěvku.)

 7. frhk napsal:

  že někdejší bolševické Rusko dnes míří mílovými kroky spíše k fašismu, než k demokracii, potažmo občanské společnosti. Pokud jde o státní uspořádání, nachází se dnes Rusko kdesi na pomezí samoděržaví, socialismu a tzv. „státního kapitalismu“ .
  Politicky pak má dnešní ruská postsovětská kleptokracie – s trochou nadsázky ⎼ blíž ke Kimovu či Berdymuhamedovu režimu, než k standardní parlamentní demokracii evropského typu, a v případě Kadyrovova Čečenska pak spíše k Bokassovu bizarnímu císařství či Haiti Papa Doca a jeho Tonton Macoutes. Pokud někomu připadá tvrzení, že Rusko je na cestě k fašistickému režimu, přitažené za vlasy, pak by se měl zamyslet nad fakty.
  Za posledních 100 let jako by se v postavení a vztahu Ruska vůči světu, ani v Rusku samotném (co do uvažování i zaostávání životní úrovně za Západem), nic zásadního nezměnilo. V zahraniční politice pokračuje ruská podpora všem diktátorům a totalitním režimům. Tak, jako kdysi Sověti podporovali Hitlera a poté masové vrahy Mao Ce-tunga, Kim Ir-sena, Pol Pota, Mengistu Mariama, Kaddafího, Miloševiče, Karadžiče či „Řezníka z Kampaly“ (Idi Amina), Saddáma Huseina, Kwame Nkrumaha, Siad Barreho, Mathieu Kérékoua, Mariena Ngouabiho, Alphonse Massemba-Débata, Ahmeda Sékou Touré, Joachima Yhombi-Opangoa i jednoho z nejšílenějších diktátorů Afriky Francisca Nguema z Rovníkové Guineje (atd. atd.), tak dnes Rusové drží u moci diktátora Assada, Kim Čong-una, Kadyrova a Madura a poskytují úkryt zločincům jako Janukovič a jeho zabijáci, kteří zavraždili desítky demonstrantů na Majdanu.
  Pokud jde o politické zřízení, v Rusku, kde stále intenzivně přežívá ona morbidní nostalgie za Sovětským svazem, je dodnes druhou nejsilnější parlamentní stranou stalinistická Komunistická strana RF. V posledních volbách získala KS přes 7 milionů hlasů, těsně následována Žirinovského fašizoidní LDPR.
  O tom, že v Rusku již zapustilo své kořeny i neonacistické hnutí, rovněž není sebemenších pochyb. V zemi dnes existuje až několik stovek neonacistických organizací sdružujících podle odhadů na 70-100 tisíc aktivních členů. (To, že nejde o komunitu aktivní jen ve virtuálním světě internetových diskuzí, potvrzují statistiky ruské nevládní organizace Sova, podle nichž jen v letech 2004-2012 došlo v Rusku [oficiálně] k 549 rasově motivovaným vraždám a skoro 3500 vážným zraněním ne-ruských obyvatel. V r. 2013 bylo v Rusku jen při oficiálně registrovaných xenofobních, rasistických a ideologicky motivovaných útocích zavražděno min. 20 lidí a nejméně 173 osob při nich utrpělo zranění. V r. 2016 byly rasistické útoky zaznamenány v 16 ruských regionech. Důležitou skutečností je, že tisíce stoupenců neonacistických a nacionalistických organizací se účastní i bojů na východní Ukrajině po boku proruských separatistů.)
  Možná to někoho překvapí, ALE tak, jako kdysi jezdili do Moskvy anarchisté a komunisté (slovy Gottwaldovými) „učit se, jak zakroutit buržujům krky“, dnes tam putují z celého světa i náckové, aby absolvovali kurzy, jak rozvrátit EU a NATO, … a ztroskotanci a naivní pitomci typu Monsona, Seagala, Depardieua a Snowdena. Přesně v souladu s Leninovou tézí o „užitečných idiotech“.
  Aktivizace ultrapravicových a ultralevicových uskupení − jako jsou Ruská národní jednota (RNE), Slovanský svaz, Ruská pravoslavná armáda, Černá sotňa, Bílá legie, Pamjať, Strana národní suverenity Ruska (NDPR), Fronta národní spásy, Jiné Rusko, Nacionálně-revoluční fronta, Severská aliance, Křesťanský stát – Svatá Rus, Sláva Rusku, Lidově-nacionální strana, Ruská nacionálně-socialistická strana (RNSP), atd., atd. − která pojí xenofobie, šovinismus a idea imperiálního revanšismu, jen dokresluje obrázek ruské společnosti na prahu nové totality. Šokujícím obrázkem pro veterány Velké vlastenecké musí být pohled na neonacisty pochodující ulicemi někdejšího Leningradu (dnes St, Peterburgu).

  Viz článek „MOSKVA – Odvěká Mekka světové reakce“
  https://ferohrabal.blogspot.com/2019/01/moskva-mekka-svetove-reakce.html

  Přirovnáme-li koexistenci s Ruskem k šachu – pak Rus buď vyhraje anebo vám rozbije hlavu šachovnicí. Rusko odedávna uznává jedinou pravdu – tou je „Ruská pravda“, a jediným zákonem / právem, které akceptuje – to je právo silnějšího. Věřit v dodržování jakýchkoliv smluv a dohod Ruskem může pouze naivní neználek, který nemá šajnu o historii. Za posledních 100 let — od okamžiku platnosti Paktu Společnosti národů (resp. Versailleské mírové smlouvy) a navazující Charty Spojených národů — Rusové nedodrželi snad jedinou mezinárodní smlouvu, Atlantickou chartou počínaje a Helsinskými dohodami a Budapešťským memorandem konče.
  Viz třeba blog „RUSKÁ PRAVDA“ a skutečnost
  https://ferohrabal.blogspot.com/2019/01/ruska-pravda-skutecnost.html

 8. frhk napsal:

  Pokud někomu připadá Putinovo Rusko jako standardní demokracie, resp. evropský stát, se kterým lze normálně spolupracovat, znamená to, že tam buď nikdy nebyl (resp. kdysi se zájezdem SČSP či ROH) a čte pouze zprávy Sputniku a Aeronetu; anebo pod pojmem „normální stát“ má na mysli postsovětskou opričninu, kleptokracii šmrncnutou směsí pravoslavného šovinismu a stalinského satanismu (není-li sám kremlobot). Za posledních 100 let jakoby se totiž v postavení a vztahu Ruska vůči světu, ani v Rusku samotném (co do uvažování i zaostávání životní úrovně za Západem), nic zásadního nezměnilo.
  V mezinárodní politice je zcela zřejmá kontinuita Stalin⎼Brežněv⎼Andropov⎼Putin.
  Stejně jako před 100 lety tvoří triangulární centrum Ruska mocenská triáda Kreml⎼Lubjanka⎼Danilovský klášter (tj. kremelský dvůr, tajná policie a pravoslavný patriarchát). Tuto konfiguraci nazývám Ruská tripartita anebo Trojjedinost na ruský způsob. Klidně ji můžeme ztotožnit s tzv. Bratrstvem, jelikož nejvyšší představitelé všech tří složek jsou navzájem spjati jak minulostí (službou v KGB), tak ekonomickými zájmy a vazbami v současnosti.
  Pokud jde o státní uspořádání, nachází se dnes Rusko kdesi na pomezí samoděržaví, socialismu a tzv. „státního kapitalismu“ . Politicky pak má dnešní ruská postsovětská kleptokracie – s trochou nadsázky ⎼ blíž ke Kimovu či Berdymuhamedovu režimu, než k standardní parlamentní demokracii evropského typu, a v případě Kadyrovova Čečenska pak spíše k Bokassovu bizarnímu císařství či Haiti Papa Doca a jeho Tonton Macoutes.
  Pokud bych měl heslovitě charakterizovat stav ruské společnosti, použil bych výrazy byrokracie, formalismus, korupce, frustrace, nihilismus, šovinismus, xenofobie. Z těchto ingrediencí těžko splácat životaschopný, rozvíjející se stát západního typu.

  Více viz článek RUSKÁ OPRIČNICKÁ DEMOKRATURA V PRAXI: http://ferohrabal.blogspot.sk/2017/05/rusky-antimajdan-navrat-opricniny.html
  Negativní reakce kremlobotů jsou důkazem, že se s mými argumenty nedokážou vyspořádat jinak, než nadávkami a posměšky.

  Výmluvným faktem – svědčícím o iracionálnosti takových tendencí – je, že nejhorlivějšími obdivovateli Putinova Ruska (potažmo SSSR) – i komunistické Číny – byli vždy lidé, kteří tam sami nikdy nebyli, resp. tuto zemi poznali jen z okna limuzíny či salónního kupé (ať již doslovně či obrazně, tj. třeba z okna odborářské zotavovny), resp. ruští patrioti z Paříže, New Yorku, Prahy a Karlových Varů … (zatímco lidé, kteří tam žijí či dlouhodobě žili anebo odtud pocházejí, sdílejí víceméně mé názory).
  Přitom naivní západní intelektuálové a levičáčtí blouznivci byli vždy pro Kreml prospěšnější, než profláknutí komunističtí agitátoři. Přesně v souladu s Leninovou tézí o „užitečných idiotech“.
  Tak, jako kdysi jezdili do Moskvy anarchisté a komunisté (slovy Gottwaldovými) „učit se, jak zakroutit buržujům krky“, dnes tam putují z celého světa i náckové, aby absolvovali kurzy, jak rozvrátit EU a NATO, … a ztroskotanci a naivní pitomci typu Monsona, Seagala, Depardieua a Snowdena.

  Viz článek „MOSKVA – Odvěká Mekka světové reakce“
  https://ferohrabal.blogspot.com/2019/01/moskva-mekka-svetove-reakce.html

 9. Andrej napsal:

  Čím dále jsem tento článek četl, tím více jsem byl přesvědčen, že autor absolutně nerozuměl tomu, o čem píše. Poslední věta mě v tom úpně přesvědčila. Není to novinář, ale hloupý propagandista. Fraze „používání kazetových pum a barelových bomb Ruskem v Sýrii“ to dokazuje. Rusko a barelové bomby? Ani neví, o co jde, blabol

Přidávání komentářů není povoleno