Květiny na místě, kde byl v únoru 2015 v Moskvě zavražděn opoziční politik Boris Němcov.

Aleš Rozehnal: Podle Miloše Zemana ovládá upatlané čecháčkovství i Washington D.C.

Napsal/a Aleš Rozehnal 18. února 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Záměr pražských radních přejmenovat náměstí před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova označil Miloš Zeman za klasický projev malé, upatlané čecháčkovské snahy někomu to nandat. Možná i sám Miloš Zeman by byl překvapen, kolik upatlaných čecháčků se po celém světě vyskytuje.

Tak například upatlaní čecháčci zřejmě ovládli i městskou radu Washingtonu D.C., která jednomyslně odsouhlasila přejmenování části ulice před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova.

Podle vzoru Sacharov

Přejmenování mělo být vzkazem pro ruské demokraty, že nejsou zapomenuti, a vzkazem pro Američany, že Rusko není pouze Putinova autokracie. Význam přejmenování je o to větší, že v Rusku jsou vzpomínky na Borise Němcova systematicky potlačovány. I pouhé umístění květin na místě vraždy Němcova vede jen k tomu, že jsou přes noc odstraněny.

„Upatlané čecháčkovské“ snahy mají navíc ve Spojených státech hlubokou tradici. V roce 1984 přejmenoval Senát a washingtonská městská rada ulici, na které se tehdy nacházela sovětská ambasáda, na ulici Andreje Sacharova.

V roce 2016 americký Senát také hodlal přijmout zákon, podle kterého byla přejmenována ulice před čínskou ambasádou podle Liou Siao-poa, což byl čínský disident a nositel Nobelovy ceny míru, který zemřel pouhé dva týdny po propuštění z čínského vězení.

Prezident Barack Obama však prohlásil, že bude zákon vetovat, čímž celá záležitost skončila a aspoň těmto „upatlaným čecháčkovským snahám“ byla učiněna přítrž.

Zarazit to v zárodku

Upatlaní čecháčci se však nevzdali a po Washingtonu pojmenovali po Borisu Němcovovi náměstí i představitelé Vilniusu. Tento krok vyvolal ostré protesty Ruska a ruský velvyslanec v Litvě Alexander Udalcov obvinil vilniuské politiky z toho, že se opičí po Washingtonu.

Jméno Borise Němcova nese i náměstí blízko ruské ambasády v Kyjevě. Starosta města Vitalij Kličko při této příležitosti prohlásil, že toto náměstí bude pracovníkům ruského velvyslanectví každý den připomínat lidi, kteří bojují za pravdu, demokracii, spravedlnost a lepší budoucnost.

V této souvislosti je třeba připomenout, že Boris Němcov ostře kritizoval akce Ruské federace nemířené proti Ukrajině, anexi Krymu a přítomnost ruských vojáků v Donbasu.

S obdobným návrhem přišel i opoziční radní estonského Tallinnu. Upatlané čecháčkovské snahy v tomto městě však v zárodku zarazil tallinnský starosta. Jak je vidět, upatlané čecháčkovství se rozpíná po celém světě. Ještě, že máme prezidenta, který se tomu umí postavit.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)