Aleš Rozehnal: Bída vládní covidové legislativy, kutilství ve stylu Pata a Mata

Napsal/a Aleš Rozehnal 31. prosince 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Pandemie covidu-19 v České republice je doprovázena celou řadou opatření vydávaných vládou či některým z ministerstev. Veřejnost často kritizuje jejich nesmyslnost, nepřehlednost, popřípadě nelogičnost. Jejich jednotícím prvkem je však něco, co by se dalo označit jako legislativní kutilství.

Nejde však o kutilství ze 70. nebo 80. let minulého století, kdy si kutil dokázal opravit škodovku nebo sestrojit kompresor. Legislativní činnost vlády spíš připomíná kutilství Pata a Mata ze známého večerníčkového seriálu.

Co si dneska nekoupíme

Zatímco v počátcích pandemie se nízká kvalita právních norem vydávaných vládou dala přičítat na vrub hektičnosti nenadálého vývoje, v současnosti již žádnou omluvu najít nelze. Příkladem může být i poslední opatření v oblasti maloobchodu a služeb.

Vláda zakázala svým opatřením od 27. prosince tohoto roku maloobchodní prodej a poskytování služeb v provozovnách s tím, že stanovila okruh provozoven, pro který tento zákaz neplatí, jako například prodejny potravin, květinářství či provozovny zabývající se zpracováním kamene.

Opatření ale nestanoví, jaké zboží a služby se v těchto provozovnách smí prodávat či poskytovat. Bohužel současně opatření stanoví, že „jiné“ zboží a služby je zakázáno v těchto prodejnách nebo provozovnách prodávat nebo poskytovat. Již zde nastává zmatek. V opatření se totiž o žádném zboží ani službách nehovoří. Není tedy možné určit, které zboží a služby jsou „ony“ a které jsou naopak jiné.

Veřejnost očekává, že vláda a její aparát budou jednat profesionálně a budou vydávat právní předpisy, které jsou alespoň srozumitelné. Ani nouzový stav nemá být chaosem. Realita je však taková, že vláda míru chaosu svojí činností naopak zvyšuje.

Vzhledem k tomu, že opatření vlády není nijak odůvodněno, musí provést výklad příslušného ustanovení adresáti této normy. Nabízí se několik možných výkladů.

Co je jiné zboží

Prvním z nich je, že oním zbožím a službami, které nejsou jiné, jsou zboží a služby, které se v provozovnách prodávalo či poskytovalo před účinností opatření. V takovém případě by však například omezování prodeje nepotravinářského zboží v supermarketech nemělo žádné opodstatnění.

Druhým možným výkladem je, že zbožím a službami, které nejsou jiné, jsou zboží a služby, které se v předmětných provozovnách obvykle či převážně prodává či poskytují. Vzhledem k tomu, že zejména v menších obcích jsou velmi rozšířené prodejny „smíšeného“ zboží, nebylo by při tomto výkladu možné „jiné“ zboží a služby v podstatě nijak určit. Stejně tak velké supermarkety většinou nabízejí široké spektrum komodit.

A konečně třetím možným výkladem je, že zbožím a službami, které nejsou jiné, jsou zboží a služby uvedené v označení provozovny. V prodejnách potravin by tak bylo možné prodávat pouze potraviny, v prodejnách novin a časopisů by se směly prodávat právě jen noviny a časopisy a v prodejnách tabákových výrobků pouze tabákové výrobky. Pokud by byla některá provozovna jak prodejnou tabákových výroků, tak prodejnou novin a časopisů, mohla by prodávat obojí zboží.

Tento výklad se zdá logický, dokud se však nepodíváme na vymezení jednotlivých druhů zboží.

Například by nebylo možné prodávat elektronické cigarety a náplně do nich, protože se nejedná o tabákové výrobky, ale o výrobky pouze napodobující funkci tabákového výrobku nebo tabákové potřeby. Stejně tak by nebylo možné prodávat tabák, protože opatření vlády hovoří pouze o tabákových výrobcích, přičemž příslušné právní normy mezi tabákem a tabákovými výrobky rozlišuje. To samé by platilo pro poštovní známky, losy, psací potřeby či papírnické zboží. Takových případů by se daly najít desítky.

Veřejnost očekává, že vláda a její aparát budou jednat profesionálně a budou vydávat právní předpisy, které jsou alespoň srozumitelné. Ani nouzový stav nemá být chaosem. Od chaosu se odlišuje mimo jiné i tím, že i v rámci něho jsou vydávány normy, které jsou jasné a pochopitelné. Realita je však taková, že vláda míru chaosu svojí činností naopak zvyšuje.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)