Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Národní očkovací centrum O2 universum / foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
,

A teď už jen samá pozitiva a jistoty. „Best in covid“ podruhé, Babiš spoléhá na kolektivní ztrátu paměti

KOMENTÁŘ. Krátce odjinud: „Obří očkovací centra se prodávají líp než fotka v ordinaci malého praktika. Kolik jste ochotni vsadit, že právě fotky z Universa nezaplaví do pár dní vládní facebooky?“ napsal autor těchto řádek do komentáře pro deník E15, který do tisku odevzdával minulou neděli. Musím se na tomto místě Andreji Babišovi omluvit, jak hluboce jsem jeho marketingový tým podcenil. Fotografie z O2 arény samozřejmě začal na facebooky sázet ještě ten den. Jinak jedeme podle předem očekávatelných notiček.

Čo bolo, to bolo. Terazky je tu hentá kampaň. V podání hnutí ANO bude přirozeně stát na osobě jejího lídra a bude čerpat z nejhorších pudů, kterých je cynický marketing ještě schopen využít. Tedy v krátkosti: vláda vládne skvěle, epidemii zvládla, žádné desetitisíce mrtvých neexistují. Něco jako „best in covid“, vol. II.

Co se do této strategie nehodí, musí pryč. A naopak je třeba v maximální míře využít to, co funguje. A to je v tuto chvíli očkování.

Očkovací centra Houba a Kobliha

Už na konci března bylo jasné, že až se v Praze otevřou obří očkovací centra, budou využita nejen profylakticky, ale i marketingově. Odpovídají tomu i jejich pracovní názvy používané v komunitě zasvěcených: Houba a Kobliha. Houba je Metropolitní očkovací centrum v Kongresovém centru, které si mediálně obhospodařuje město Praha a primátor Zdeněk Hřib. Kobliha – to snad ani nemusíme vysvětlovat. Ta je Babiše, který navíc naši těžce zkoušenou slovní zásobu obohatil o termín „turboočkování“.


Příspěvek je z 9. dubna, kdy ještě ani nebylo otevřené a probíhala v něm zkouška. Tehdy vláda slibovala, že se po Velikonocích dostane na 100 tisíc dávek denně, což zatím nesplnila. Očkování ale táhne, a tak je třeba ho marketingově mačkat, i kdyby to mělo zahltit systém a shodit registrace.

A samozřejmě přidat nějaké ty fotky. Jak zpíval Pavel Dobeš, „sraz je zítra ráno v osm, jdem‘ se nechat vyfotit“. Na téma očkování v hale Universum najdeme od začátku roku na facebookovém profilu předsedy vlády 21 příspěvků.

Hlavně ať to dobře dopadne

Co naopak v kampani hnutí ANO nezazní? Třeba to, co naplno formuloval počátkem tohoto týdne hlavní epidemiolog IKEM a vedoucí skupiny MeSES Petr Smejkal: Epidemii jsme nezvládli.

Konkrétní otázka deníku Právo zněla: „Takže v tom nesouhlasíte s premiérem Andrejem Babišem, který tvrdil, že jsme to zvládli?“

A odpověď? „Ne, řekl bych, že jsme to fakt nezvládli.“

„Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické,“ říkával Gustáv Husák. Dopadla tak i skupina MeSES. Už není poradním orgánem ministerstva zdravotnictví, zametli s nimi, ani telefon nezvedli. Je to v tom hluboký smysl. Skupina je vnímaná jako ta, která brzdí rozvolňování, to nemůže hnutí ANO potřebovat. Vsadilo na strategii ustupující pandemie a doufání, že to do voleb nějak dopadne. Skoro by se řeklo, že se dali na modlení.

Jak to ostatně v reakci na ukončení spolupráce formuloval jeden z členů skupiny Jan Kulveit: „Členové skupiny, jak jsem je poznal, jsou nezávislí bez roztodivných ‚vazeb‘, umí anglicky, což jim umožňuje vycházet z odborné literatury (která je v angličtině), vychází z evidence-based přístupu místo wishful-thinking, skupina se snažila o mezioborový přístup v zájmu celé společnosti, namísto například škudlení penězi z rozpočtu zdravotnictví za cenu masivních škod pro celou společnost (‚testy jsou drahé, lockdown levný‘).“

Ping-pong a bingo

Tým kolem Andreje Babiše zná dobře svou aktuální cílovou skupinu. Když pomineme krátkodobou agendu zrušení maturit, která snad měla oslovit prvovoliče, ale možná jen na nějakou dobu posloužit jako kouřová clona vrcholící třetí vlny pandemie s 30 tisíci mrtvými, jsou tu pořád staří dobří senioři.

V úterý se Babiš vydal do domova důchodců na pražských Hájích a jeho marketing z toho dokázal vymačkat hezkých osm příspěvků. Třeba o tom, jak si předseda vlády se seniorkami zahrál s chutí bingo. Škoda, že nedošlo i na partičku šachů, ty má předseda hnutí ANO rovněž ve svém marketingovém repertoáru.


Vzhledem k tomu, co a čí vinou se v Česku dělo ještě před pár týdny, jde skutečně o mimořádně cynický počin. Skoro bychom se už ani nedivili, kdyby Andrej Babiš do kampaně vytáhl s kartou pohřbu zdarma.

Nikdo za nic nemůže?

Strategie je tedy zřejmá. Sami se pochválíme, problémy neexistují. Hezky to ukázal čtvrteční rozhovor s předsedou vlády, který vyšel v holdingové MF DNES. Co se z něho dozvíme?

Již brzy odložíme roušky, možná i v restauracích, lidé dostanou dva testy PCR zdarma, aby mohli na dovolenou, v červnu otevřeme očkování pro všechny, stavíme dálnice, zvyšujeme platy, snižujeme daně. Prostě samá pozitiva a sociální jistoty, i ta dovolená v Jugoslávii bude.

Co se naopak nedozvíme?

Nic o tom, kdo může za fatální rozhodnutí, která vedla na podzim a v zimě k desetitisícům zbytečně ztracených životů. Nejblíž se k tomu Babišova zaměstnankyně, redaktorka Eva Pospíšilová spolu se svým šéfem dostala v otázce na klesající preference hnutí ANO. Ale byl to planý poplach: „V tomhle ohledu máme smůlu, protože kvůli covidu teď máme nejtěžší období vládnutí v historii naší země. Všichni nám vyčítají, že jsme situaci nezvládli, lidé jsou naštvaní, že jsme je omezovali. Ale to já teď nechci hodnotit, protože my jsme dělali maximum, abychom ochránili životy našich občanů.“

Neboli nic o mrtvých, jen o naštvaných lidech, kteří nemohli do krámu a do hospody.

Za pozornost stojí ještě jedna věta z rozhovoru: „Kdo dneska skutečně může posoudit, co kdo jak zvládl? I statistiky bývají interpretovány různě.“

Čili možná stojí za to si realitu připomenout. Použijeme k tomu slova samotného Andreje Babiše, která, nejspíš ve slabé chvilce, vyřkl letos 26. února ve sněmovně při projednávání žádosti o prodloužení nouzového stavu. A je dobré mít je na paměti, až bude znovu říkat, že není možné říct, kdo za co může. A stavět svou kampaň na ztrátě paměti většiny populace.

„Zrušili jsme roušky 1. 7. Obrovská chyba!“

„A všichni šli do Chorvatska. A vrátilo se 100 000 lidí z Chorvatska a my jsme je netestovali. Obrovská nálož viru! Obrovská chyba!

„Techtle Mechtle, obrovská chyba! Měli jsme zavřít okamžitě všechny bary. My jsme to neudělali!“

„Takže ano, těch chyb se nadělalo strašně moc.“ (k situaci v létě)

„Takže tak to proběhlo a samozřejmě další chyby byly.“ (k situaci na podzim)

„Blížily se Vánoce. A další chyba.“ (k situaci v zimě)

„Otevřeli jsme 3. 12. Velká chyba! Ty restaurace jsme neměli otvírat. Ano, můžete říct, proč jste to udělali? Jasně. Můžeme o tom debatovat, proč jsme to udělali.“

„A školy jsme rozvolnili. To byla taky chyba před Vánoci.“

„Pravděpodobně ten lockdown měl být dřív. A jasně, zpětně to můžeme různě komentovat.“ (k situaci po Novém roce)

„Takže proč my dnes? Nebo co vlastně chceme od lidí? No my bychom chtěli, a já vím, že ta důvěra tady není, že jsme x-krát asi selhali.“

Co dodat.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

16 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Babiš ani tak nespoléhá na kolektivní ztrátu paměti, jako na to, že celý národ je na tom s inteligencí, jako voliči ANO!

 2. Václav napsal:

  Přesně jak je v článku.ANO bude využívat těch nejnezbranějších.Ostatní voliči už dávno vědí,že to jsou všechno lži a pytle slibů,které budou zapomenuty hned po volbách.

 3. petrph napsal:

  Ono už to tak asi bude – kolektivní ztráta paměti, v důsledku současné mediální (nejen) covidové tsunami,,
  Nevím proč, ale domníval jsem se třeba že nyní ona médií opěvovaná poradní skupina MeSES měla nějaké dlouhodobější trvání a zásluhy během celé druhé vlny. pandemie.
  Ovšem – jako první odkaz na Googlu se mi objevilo „..Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES).. zřízena příkazem ministra Blatného ..6. dubna 2021 ???
  Tudíž, v době když už vlna opadala, riziko rychle klesalo , a skutečně mělo dojít postupně a řízeně k uvolňování..
  A jestli se tedy chce skupina MeSES přihlásit ke zmatkům s tím souvisejícím, typu „odvolávám co jsem odvolal“, školy last, povinnost nošení respirátoru na pusté ulici, resp. i současné covid-štempl-pasy do provozoven, tak to je spíš ostuda.
  Navíc tedy k tomu, že její „doporučená opatření “ vůbec ale vůbec nebyla odborně zdůvodňovaná, takže je nyní soudy jako na běžícím páse zpětně ruší..
  Tudíž, za takového stavu mediální bulvarizace asi není třeba zrovna panu Babišovi vytýkat, že se snaží vypadat mediálně co nejlépe. On to dělá každý, i ta MeSES..

  • Pavel napsal:

   A proč by se měla poradní skupina existující několik měsíců hlásit k burešovu rok trvajícímu bordelu a burešově neschopnost a neochotě vše normálně legislativně ukotvit, a to až do té míry, že ho k tomu musela přinutit opozice? Konstatování, že burešovi na jeho předvolební lži po tom všem bordelu, co má na triku, může skočit akorát ten co žere seno (a ještě s alzhaimrem) opravdu ale opravdu nemá s nic společného s nějakým „vytýkáním“. Je to prostě konstatování.

 4. martin napsal:

  dnesni statistika – pocet mrtvych s cinskym na 1mil obyvatel:
  1. madarsko – 3053
  2. cesko – 2796
  .
  .
  9. slovensko – 2248
  13. italie – 2067
  15. polsko 1923
  38. rakousko 1164
  46. nemecko 1043

  nebyt toho, ze proti cesku o milion lidi mensi madarsko v pulce unora zacalo ockovat sputnikem a synopharmem, diky cemuz vzrostl denni pocet mrtvych s cinskym virem z cca 90 denne az pres 300 denne, a na 200+ denne se drzel nepretrzite vic jak mesic, byli bychom dnes first in covid a ne madari.

  v pulce unora meli madari cca 1400mrtvych/1mil obyvatel, my skoro o 300 vic.
  diky rusky a chinsky vakcine madarsko behem pohyho 2 a pul mesice zdvojnasobilo pocet mrtvych s cinskym virem a stalo se first in covid.

  kdy ze to byl babis v madarsku poucit se, jak zatocit s cinskym virem?
  a co se naucil???

  • nováček napsal:

   „dnesni statistika – pocet“ nově nakažených na 100 000 obyvatel, průměr za 7 dní :
   1. Švédsko – přes 550
   16. Česko – 53

   • martin napsal:

    po lovu se pocitaj jen mrtvi zajici, ne ti unaveni a vydeseni

    od zacatku pandemie cinskeho viru:
    2. cesko – 2799mrtvych/1mil – celkem 30020 mrtvych (10.7mil obyv)
    33. svedsko – 1415 mrtvych/1mil – celkem 14366 mtvych (10.2mil obyv)

    od zacatku kvetna
    cesko – 558 mrtvych
    svedsko -192 mrtvych

    rizeny promoreni jaky praktikujou ve svedsku je jedina rozumna cesta jak ziskat odolnost proti cinskemu viru
    podivej se na karlovarsky a kralovehradecky kraj, kde vlada nechala lidi nerizene promorit – jejich cisla nove nakazenych jsou na polovine az tretine ostatnich kraju, protoze cinskej vir nema moc kde brat.
    asijske zeme, ktere doted epidemii cinskeho viru zvladaly diky restriktivnim opatrenim a lidi nebyli promoreni a ockovani ucinnou vakcinou, ceka horky podzim

   • martin napsal:

    navic
    23.05. celkovy pocet nakazenych
    cesko 1657893
    svedsko 1058341

    16.05. celkovy pocet nakazenych pred tydnem
    cesko 1652840
    svedsko 1045003

    tedy tydenni prumer na 100tis lidi za poslednich 7 dni
    cesko 47 (1657893-1652840)/10.7/10
    svedsko 131 (1058341-1045003)/10.2/10

    tak nelzi, ze svedsko ma 550kdyz ma ctvrtinu co tvrdis

 5. Oskar napsal:

  A co takhle trocha objektivity a méně zášti a nenávisti, pane Roberte Malecký?
  Donedávna za vzor (hospody otevřené, obbchody otevřen, žádné respirátory) nám dávané Švédsko ve svém „rozumném“ přístupu k pandémii covidu-19, má k dnešnímu dni průměrně denně přes 500 nově nakažených na 100 000 obyvatel za posledních 7 dní a to zatracované Česko v čele vlády s „prokletým“ Babišem a se svým mnoha chybami zatíženým přístupem k pandemii, má k dnešku průměrně denně celých 53 nově nakažených na 100 000 obyvatel. To je také chyba? Ale na čí straně? Jinak, článek je plný nenávisti a také polopravd s cílem dehonestovat tuto vládu. A dělat si ze sebekritiky, i když se jedná o Babiše , legraci, svědčí jen, o autorově plytkém charakteru.
  Nejsem zatáncem Babiše, spíše naopak, vím ještě z Chemapolu, že ač zatloukal tak zřejmě podepsal (svazek StB reg.č. 25085),ale nelze mu upřít, že s tou pandemií udělal co mohl a protože ani vysokoškolští odborníci nebyli jednotni v tom, co dělat a co ne, nelze mu chyby vytýkat, spíše těm odborníkům, Babiš je jen vystudovaný ekonom a to ještě z Blavy.
  Ještě poznámka: To nemožné Brabcovo ministerstvo, také toho Brabce nemusím, ale co musím, tak je to, že mu musím přiznat, že dosáhl soudní okamžité pozastavení v dole Turów a zachránil Hrádku nad Nisou , Chrástavě a možná i Liberci zdroje pitné vody. Zavřené hospody jsou proti tomu legrácka.

 6. Marek Loucký napsal:

  Současnou kakofonii krásně dokresluje pozoruhodné rozdělení Babišových odpůrců a podporovatelů v náhledu na uplynulý rok:

  1) polovina kritiků si myslí, že to Babišova vláda moc pouštěla, netestovala a v kritických obdobích (náběhy vln) měla být restriktivnější a také málo očkuje …
  2) druhá polovina kritiků si myslí pravý opak, že Babišova vláda epidemii nezvládla, protože byla příliš restriktivní a opatření víceméně nefungovala. Stop rouškám, stop uzávěrám, stop testování, stop vakcinaci, stop všemu, nechte nás „žít“…
  3) podporovatelé Babiše, v současné době tedy primárně nejstarší část populace, tjst. ta kterou Babišovo jednoznačně prokazatelné nezvládnutí epidemie zasáhla nejvíce si pochvaluje, že jim přidal pár stovek důchodu (v mmomentě totálního rozvalu veřejných financí) a na podzim mu to hodí znovu…

  Žijeme v paralelních vesmírech

 7. Vašek napsal:

  Clověk,který lže,který bere neoprávněně evropské dotace,který se neumí jako chlap postavit ke své komunistické a estébácké minulosti,je pro mne srab,který nemá co dělat v jakékoliv funkci ve veřejné správě,Je to ten samý člověk,který je osobně odpovědný za tisíce mrtvých v důsledku pandemie.On sám se za takto zodpovědného člověka prohlásil,ale právě proto,že je srab,tak z toho nic nevyvodil a ted dělá,že on je to on osobně který vyvedl republiku z problémů s  covidem.Není to tak a lidé by si to měli pamatovat,až půjdou k volbám.

 8. Ing. Jaromír Krátký napsal:

  Agent STB, nekalé získání majetku, zastrašování, vyhrožování likvidací a jiné praktiky po vzoru ruských poradců, kolosální střed zájmů s rukojmím občanů, zneužití syna a vlastní rodiny, psychopatické chování, lži, krádeže s podporou mafie úředníků, nezákonnost. To je A. Babiš inženýr z Blavy a další Husák v Praze. Pokud tohoto netvora, tyrana, lháře, zloděje a možná i vraha nikdo neodstraní, PROHRÁLI VŠICHNI v ČR, EVROPĚ, V CIVILIZACI.

 9. Masák napsal:

  Nejjistější důkaz o selhání B. a jeho vlády najdete na adrese neovlivni.cz – Od chvíle kdy Babiš zakázal roušky, zemřelo už 18 688 lidí.
  Najdete tam graf úmrtnost na Covid den po dni od 20.8.2020 v souvislosti s OSOBNÍM rozhodnutím B. a dalšími rozhodnutími jeho vlády.
  Je to důkaz, že za nejméně polovinu mrtvých z těch 30 000 nese vinu B.
  A lidé ho budou volit znova a znova !

 10. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Znovu:
  A co takhle trocha objektivity a méně zášti a nenávisti, pane Roberte Malecký?
  Donedávna za vzor (hospody otevřené, obchody otevřen, žádné respirátory) nám dávané Švédsko ve svém „rozumném“ přístupu k pandémii covidu-19, má k dnešnímu dni průměrně denně přes 500 nově nakažených na 100 000 obyvatel za posledních 7 dní a to zatracované Česko v čele vlády s „prokletým“ Babišem a se svým mnoha chybami zatíženým přístupem k pandemii, má k dnešku průměrně denně celých 53 nově nakažených na 100 000 obyvatel. To je také chyba? Ale na čí straně? Jinak, článek je plný nenávisti a také polopravd s cílem dehonestovat tuto vládu. A dělat si ze sebekritiky, i když se jedná o Babiše , legraci, svědčí jen, o autorově plytkém charakteru.
  Nejsem zastáncem Babiše, spíše naopak, vím ještě z Chemapolu, že ač zatloukal tak zřejmě podepsal (svazek StB reg.č. 25085),ale nelze mu upřít, že s tou pandemií udělal co mohl a protože ani vysokoškolští odborníci nebyli jednotní v tom, co dělat a co ne, nelze mu chyby vytýkat, spíše těm odborníkům, Babiš je jen vystudovaný ekonom a to ještě z Blavy.
  Ještě poznámka: To nemožné Brabcovo ministerstvo, také toho Brabce nemusím, ale co musím, tak je to, že mu musím přiznat, že dosáhl soudní okamžité pozastavení v dole Turów a zachránil Hrádku nad Nisou , Chrástavě a možná i Liberci zdroje pitné vody. Zavřené hospody jsou proti tomu legrácka.

 11. Dušan napsal:

  30 000 mrtvých nelze ničím obhájit! ANO, byla to chyba, že do čela Našeho státu si voliči zvolili debily. Prý, Aby se za nás děti nestyděly…

Přidávání komentářů není povoleno