Nela Lisková v reportáži ČT. Foto: screenshot ivysilani.cz
Nela Lisková v reportáži ČT. Foto: screenshot ivysilani.cz

Samozvaný doněcký konzulát musí pryč. Soud vyhověl Zaorálkovi a zahájil řízení o zrušení proruského spolku

Napsal/a -pes- 7. dubna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Krajský soud v Ostravě zahájil řízení o zrušení Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky. Tento spolek měl zastupovat neuznanou doněckou republiku na českém území. V jeho čele stojí představitelka Národní domobrany Nela Lisková.

Soud tak na druhý pokus vyhověl ministrovi zahraničí Luboši Zaorálkovi, který soudní zákaz požadoval už vloni na podzim. Soud si ale tehdy vyžádal doplnění informací.

„Předsedkyni spolku bylo doručeno usnesení o zahájení řízení,“ řekla mluvčí krajského soudu v Ostravě Lucie Olšarová.

Doručení písemnosti potvrdila i Lisková. „Aktuálně jsem obdržela dokument Usnesení o zahájení řízení s nařízenou likvidací  Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky,“ napsala na server rukojmi.cz s tím, že věc předala advokátovi.

V rozporu s mezinárodním právem

Iniciativa ke zrušení Doněckého konzulátu pochází od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Ten v září loňského roku podal podnět ke zrušení spolku, ale soud jej v únoru vyzval k doplnění podnětu a upřesnění některých tvrzení v něm obsažených.


PSALI JSME: Samozvaná konzulka doněckých separatistů v Česku jako chodící učebnice ruské propagandy

Informační válka: Jak o otevření „zastupitelství” Doněcké lidové republiky v Ostravě referovala ruská média


„Ministr zahraničních věcí argumentoval, že založení tohoto spolku je v rozporu s mezinárodním právem, na které odkazuje Ústava ČR zejména se závazkem ČR respektovat územní celistvost jiných států,“ říká Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

Vadí též neoprávněné použití titulu „honorární konzulka“, které je podle ministerstva postupem in fraudem legis, tedy obcházením zákona ve vztahu k Vídeňské úmluvě o konzulárních stycích.

Změnit název? A proč?

Ministerstvo zahraničí se proti založení Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky ohradilo hned po jeho založení v září loňského roku. Reakci vyvěsilo i na své webové stránky: “Samozvaná Doněcká lidová republika nemůže mít v ČR žádnou diplomatickou misi ani konzulární úřad, protože tato entita není státem, ČR ji za stát neuznává a nemá s ní tak navázány diplomatické styky.“

V reakci se také připomíná, že konzulární úřad, včetně těch vedených honorárním konzulárním úředníkem, může být zřízen na území přijímajícího státu pouze s jeho souhlasem. Ministerstvo tehdy vyzvalo Liskovou, aby svůj spolek přejmenovala.

„Nevidím důvod, proč mě k tomu ministerstvo zahraničních věcí vyzývá. Veškerá dokumentace, která se předkládala při zakládání spolku Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky, byla legitimní a byla v pořádku. Soud tam neshledal žádné pochybení,“ ohradila se Lisková a název zrušit odmítla.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)