Robert Malecký: Řidič polského kamionu je ve vazbě. Doplatil na veřejnou objednávku

Napsal/a Robert Malecký 25. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Řidič polského kamionu, který měl podle policie způsobit nehodu pendolina u Studénky, od pátku dřepí ve vazbě. Proč? Prý hrozilo, že uteče nebo se bude skrývat. Celá věc ovšem vykazuje tak silné znaky veřejné objednávky, že stojí za to se na ni podívat blíž.

Z čistě formálního hlediska byla vazba nejspíš možná, nikoli ale nutná. Slůvko nejspíš respektuje fakt, že je vždy těžké věc hodnotit bez znalosti spisu. Řidič je ohrožen trestní sazbou nad osm let, která se pro uvalení útěkové vazby bere jako referenční. Dobře, co dál víme?

Je z Polska, svého činu lituje. Nic z toho neříká, že se bude před trestním řízením skrývat. Ve veřejné diskusi je vhodnost vazby poměřována závažností jeho činu. Zabil přece tři lidi, zní názor lidu. Naše lidi.

Dokud nerozhodne soud…

Tady pozor. O vině v právním státě rozhoduje výhradně soud. Bohužel je to třeba připomínat stále a znova: Do vazby se nechodí pykat za spáchané skutky. Je to institut zabezpečující řádný průběh soudu. Že nebude obviněný na svobodě pokračovat v páchání (zde nehrozí), neovlivní svědky (nehrozí) a neuteče.

Polsko je civilizovaná země, která je z právního hlediska součástí stejných struktur jako Česko. Platí tam mezinárodní zatykač, který si zde policejní orgán může v případě potřeby kdykoli vydat. Zrovna tak Polákovy možnosti útěku jsou ve srovnání s Českem v zásadě stejné. Může se volně pohybovat po Schengenu, v tomto směru není mezi ČR a Polskem rozdíl.

Státní hranice mezi Polskem a Českem vlastně neexistuje. S trochou nadsázky se dá říct, že k soudu v Ostravě to má obviněný řidič z domova blíž než autor těchto řádek z Ústí nad Labem. Tak proč ten strach z útěku?

Podmínky vazby? Hrozné

Útěková vazba je mrcha. Dodnes odstrašujícím příkladem je kauza squatterky Halky Fouskové, která počátkem 90. let skončila na Ruzyni poté, co při vyklízení squatu Zlatá loď plivla na policejní auto. Soudce se tehdy neštítil podepsat pod vazbu, jejímž jediným důvodem byla skutečnost, že nebude v trvalém bydlišti u rodičů přebírat poštu. Jistě, byla to squatterka, které právě vyklidili squat.

Zdálo se, že jsme přes občasné excesy od té doby ušli slušný kus cesty. A to rozumným výkladem trestního řádu, který respektuje fakt, že zásah do svobody nevinného člověka způsobený jeho uvězněním je tak masivní, že je třeba vždy přepečlivě vážit důvody, které k němu vedou.

Výkladem doplněným občasnými a stále častějšími nálezy Ústavního soudu, který to orgánům činným v trestním řízení musí připomínat. O podmínkách vazby, která je v Česku horší než výkon trestu (kde jsou na rozdíl od vazby lidé vinní), ani nemluvě. To je ostuda, se kterou tady nikdo nic nedělá.

Odvaha ležela na ulici

Hodně se v poslední době mluví o nezávislosti státního zástupce. Že jí mají málo, potřebují nový zákon. V tomto případě si státní zástupkyně mohla nezávislosti sebrat, kolik chtěla. Ležela na ulici. Nenašla ale odvahu postavit se přání policie a volání lidu. Viník přece patří za mříže, a o vině tady přece nikdo nepochybuje, jakkoli to s případem vůbec nesouvisí.

Podepisuje se na tom i atmosféra, která v soustavě státního zastupitelství a v justici vůbec poslední dobou panuje. Strach z rozhodnutí, které nejde některým politikům po vůli. Konkrétně jde o následné kontroly v případech předčasného propuštění exsenátora Alexandra Nováka nebo bývalého šéfa ústeckého dotačního úřadu Petra Kušnierze. V obou případech je zjevné, že nebýt politického pozadí, nikdo by jejich propuštění  nezpochybňoval.

Skandální Chovanec

A pak je tu okolnost, která je skandální až hanba. Ministr vnitra Milan Chovanec zašel z politiků, kteří se kolem nehody ochomýtali, nejdál a veřejně prohlásil, že řidič patří do vazby. Fuj. To je manýra, která nás posílá hodně daleko za Balkán.

Ještě smutnější je fakt, že nikdo z řetězce policie – státní zástupce – soud nenašel odvahu se této nehoráznosti veřejně postavit. Když už byli sami rovněž přesvědčeni o nutnosti vazby, měli slova ministra vnitra aspoň odsoudit. V zájmu nás všech.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)