Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
mrbill78636 / photo on flickr, Inside Looking Out

Robert Malecký: Řidič polského kamionu je ve vazbě. Doplatil na veřejnou objednávku

Řidič polského kamionu, který měl podle policie způsobit nehodu pendolina u Studénky, od pátku dřepí ve vazbě. Proč? Prý hrozilo, že uteče nebo se bude skrývat. Celá věc ovšem vykazuje tak silné znaky veřejné objednávky, že stojí za to se na ni podívat blíž.

Z čistě formálního hlediska byla vazba nejspíš možná, nikoli ale nutná. Slůvko nejspíš respektuje fakt, že je vždy těžké věc hodnotit bez znalosti spisu. Řidič je ohrožen trestní sazbou nad osm let, která se pro uvalení útěkové vazby bere jako referenční. Dobře, co dál víme?

Je z Polska, svého činu lituje. Nic z toho neříká, že se bude před trestním řízením skrývat. Ve veřejné diskusi je vhodnost vazby poměřována závažností jeho činu. Zabil přece tři lidi, zní názor lidu. Naše lidi.

Dokud nerozhodne soud…

Tady pozor. O vině v právním státě rozhoduje výhradně soud. Bohužel je to třeba připomínat stále a znova: Do vazby se nechodí pykat za spáchané skutky. Je to institut zabezpečující řádný průběh soudu. Že nebude obviněný na svobodě pokračovat v páchání (zde nehrozí), neovlivní svědky (nehrozí) a neuteče.

Polsko je civilizovaná země, která je z právního hlediska součástí stejných struktur jako Česko. Platí tam mezinárodní zatykač, který si zde policejní orgán může v případě potřeby kdykoli vydat. Zrovna tak Polákovy možnosti útěku jsou ve srovnání s Českem v zásadě stejné. Může se volně pohybovat po Schengenu, v tomto směru není mezi ČR a Polskem rozdíl.

Státní hranice mezi Polskem a Českem vlastně neexistuje. S trochou nadsázky se dá říct, že k soudu v Ostravě to má obviněný řidič z domova blíž než autor těchto řádek z Ústí nad Labem. Tak proč ten strach z útěku?

Podmínky vazby? Hrozné

Útěková vazba je mrcha. Dodnes odstrašujícím příkladem je kauza squatterky Halky Fouskové, která počátkem 90. let skončila na Ruzyni poté, co při vyklízení squatu Zlatá loď plivla na policejní auto. Soudce se tehdy neštítil podepsat pod vazbu, jejímž jediným důvodem byla skutečnost, že nebude v trvalém bydlišti u rodičů přebírat poštu. Jistě, byla to squatterka, které právě vyklidili squat.

Zdálo se, že jsme přes občasné excesy od té doby ušli slušný kus cesty. A to rozumným výkladem trestního řádu, který respektuje fakt, že zásah do svobody nevinného člověka způsobený jeho uvězněním je tak masivní, že je třeba vždy přepečlivě vážit důvody, které k němu vedou.

Výkladem doplněným občasnými a stále častějšími nálezy Ústavního soudu, který to orgánům činným v trestním řízení musí připomínat. O podmínkách vazby, která je v Česku horší než výkon trestu (kde jsou na rozdíl od vazby lidé vinní), ani nemluvě. To je ostuda, se kterou tady nikdo nic nedělá.

Odvaha ležela na ulici

Hodně se v poslední době mluví o nezávislosti státního zástupce. Že jí mají málo, potřebují nový zákon. V tomto případě si státní zástupkyně mohla nezávislosti sebrat, kolik chtěla. Ležela na ulici. Nenašla ale odvahu postavit se přání policie a volání lidu. Viník přece patří za mříže, a o vině tady přece nikdo nepochybuje, jakkoli to s případem vůbec nesouvisí.

Podepisuje se na tom i atmosféra, která v soustavě státního zastupitelství a v justici vůbec poslední dobou panuje. Strach z rozhodnutí, které nejde některým politikům po vůli. Konkrétně jde o následné kontroly v případech předčasného propuštění exsenátora Alexandra Nováka nebo bývalého šéfa ústeckého dotačního úřadu Petra Kušnierze. V obou případech je zjevné, že nebýt politického pozadí, nikdo by jejich propuštění  nezpochybňoval.

Skandální Chovanec

A pak je tu okolnost, která je skandální až hanba. Ministr vnitra Milan Chovanec zašel z politiků, kteří se kolem nehody ochomýtali, nejdál a veřejně prohlásil, že řidič patří do vazby. Fuj. To je manýra, která nás posílá hodně daleko za Balkán.

Ještě smutnější je fakt, že nikdo z řetězce policie – státní zástupce – soud nenašel odvahu se této nehoráznosti veřejně postavit. Když už byli sami rovněž přesvědčeni o nutnosti vazby, měli slova ministra vnitra aspoň odsoudit. V zájmu nás všech.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

15 komentářů

 1. petrph napsal:

  Jenže, zrovna tento příklad nelegitimity vazby asi není ten správný. Připomeňme že tento člověk má na svědomí smrt tří lidí-a navíc tedy sám z místa utekl a musel být policií dopaden.Ona ustanovení tr.řádu ohledně možnosti uvalení vazby zkrátka vůbec nejsou formální-ale uvozují právě tu výši pravděpodobnosti že se pachatel od určité závažnosti tr.činu bude trestnímu řízení a soudu vyhýbat, aby se vyhnul pro něj poměrně citelnému vysokému trestu. Asi bych předpokládal že ani v tom se od západní justice nelišíme-ani ta si nedá jen tak utéct obviněného z těžkého tr.činu, když už ho (navíc po útěku) dopadla. Ale co dokáže,to je používat vůči obviněnému alternativní způsoby kontroly, jakými jsou-citelná kauce,záruka jiných osob, odebrání dokladů,kontrolované omezení pohybu ,elektronické náramky, atd.. V tom skutečně mají naše soudy ohromné nedostatky oproti Západu a lze se ptát proč. Nikoliv tedy ve zmíněném naivisticko-hujerském předpokladu že člověk kterému hrozí bratru 10 let za smrt tří lidí bude nějak moc dobrovolně spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení v cizím státu, na vlastním odsouzení a potrestání, pokud by byl propuštěn

  • český maloměšťák napsal:

   Přesně tak.
   Všimněte si, jakými cestami se ubírá pravdolásková “ filosofie“ – nad mordy přivírat oko, ale na politické nepřátele pořádat hon. Raději to ani nepojmenuji, tuto zrůdnost.
   A ještě mají tu drzost kritizovat údajnou “ veřejnou objednávku“.

   • Karel Novotný napsal:

    Zrůdnost bylo především vyjádření Chovance, který se pasoval do role soudce. Ještěže už byl řidič pod ochranou policie, jinak by pan ministr byl schopný organizovat lynč 🙁

    • Bohdana Šobáňová napsal:

     Máte naprostou pravdu

    • český maloměšťák napsal:

     Tak, tak…Ratha zavřít do vazby.
     Pachatele masové vraždy pustit na svobodu.

     Tomu já říkám ten správný trh se spravedlností.
     To je teprvá ta správná lickopravota, ta láska a pravda.

  • Karel Novotný napsal:

   Není pravda, že řidič utekl a police jej musela dopadnout. To byla prvotní nepravdivá informace: nakonec se ukázalo, že vystoupil z kabiny, až když mu pendolíno „ustřelilo zadek“. Policie ho zadržela v šoku přímo ma místě. Útěková vazba je opravdu pitomost.

 2. Káem napsal:

  Jste půvabnej: CIT:“Že nebude obviněný na svobodě pokračovat v páchání (zde nehrozí), neovlivní svědky (nehrozí) a neuteče“ Čim by se asi podle vás živil, kdyby zustal na svobodě? Notabene při dnešním nedostatku řidičů? (poznámky o odebraných papírech si ušetřete, na těch se jak známo nejezdí). Do tejdne by ho chytli za volantem a právě tomu má vazba zabránit. A zkoušelste někoho hledat v takové zemi jako je Polsko s 60 mil.lidí a snadným přechodem do Ukrajiny? Snad jen ty svědky neovlivní, protože co spáchal je jasné i bez svědků. To vaše vzduchoprázdno ve kterém žijete vám závidim.

  • Karel Novotný napsal:

   Opravdu si myslíte, že v případě nezajištění vazby by hrozilo pokračování trestního činu, tzn. že by opět někde vjel pod pendolíno?

 3. LUF napsal:

  V úvaze je chybný předpoklad – že „neuteče Polsko je civilizovaná země …“ – Právě jako kamioňák má zkušenosti s pohybem po veškerých zemích kudy vedou silnice a lze předpokládat že i nějaké známé.

  O vině rozhoduje soud ale v některých případech je natolik jasná, že myslící člověk nemusí čekat až soud proběhne, v daném případě je vina jednoznačná. A v takovém případě je i jasné na 100% že se mu vazbou neublíží- odečte se mu z trestu.

 4. Zdeněk napsal:

  Je to zoufalý stav a že vládne lůza je více než zřejmé.

 5. Pavel napsal:

  -> petrph:
  Z ceho usuzujete, že řidič z místa nehody utekl? Z našich bulvárních článků? Smutné.
  Všichni svědci z místa nehody shodně uvádí, že řidič byl na místě po celou dobu, jen byl v šoku a choval se trochu pomateně (což lze pochopit). Pak se vrátil do kabiny zničeného náklaďáku a skrýval se před novináři. Policie o něm celou dobu věděla a hlídala ho. On sám následně s policií spolupracoval a nijak se nebránil zatčení.
  Příště než něco plácnete, ověřte si fakta !!
  (mimochodem vůbec neomlouvám jeho čin, potrestaný samozřejmě být musí)

 6. J: Nemec napsal:

  Pane Malecký máte naprostou pravdu ale kdyby nejel na červenou, ve vazbě by nebyl. Případ neznám, proto se divím, že se nehájí tvrzením, že červenou neviděl zvlášť když jeli i jiní. Také by mne zajímalo zda vlak houkal. Jinak protože ČSSD je podle mne komunistické běčko, tak ministr vnitra mne nepřekvapuje.

 7. GeeZeR napsal:

  „Ještě smutnější je fakt, že nikdo z řetězce policie – státní zástupce – soud nenašel odvahu se této nehoráznosti veřejně postavit. Když už byli sami rovněž přesvědčeni o nutnosti vazby, měli slova ministra vnitra aspoň odsoudit. V zájmu nás všech.“

  Jasný a hmatatelný důkaz, že autor je z Marsu. Kdo z PČR má korigovat ministra ve funkci, jejich pantátu? Proč by to měl dělat státní zástupce? Z jakého zákona to vyplývá? Nebo se tady zase hraje na jakousi JINOU morálku státních zástupců? A proč autor nejmenovat hlavní etalon společnosti, Zemana? Tan neměl Chovance odsoudit? Nepsal autor někde na začátku o tom, že rozhoduje/soudí výhradně soud? Myslí si snad autor i o Česku, že je to civilizovaná země? Podle jaké civilizace? Celý článek je až neuvěřitelná snůška pitomostí. A ne poprvé.

 8. Petr Homoláč napsal:

  V Česku probíhá jakási podivná kampaň proti Polákům. Projevuje se to například dosti hrubými pomluvami polských potravin, k čemuž se vehementně připojil Babiš když v televizi na přátelskou nabídku ochutnávky polské klobásy opáčil, že ty „sračky jíst nebude“. On je totiž vlastně prase. Ona ta protipolská rétorika souvisí i s jednoznačnějším postojem Poláků vůči Rusku, to se také mnoha lidem u nás nelíbí. ˇ
  No a z téhle atmosféry pak asi vyplývají ty podpásovky vůči Polákům.
  Přitom to byl a možná je stále národ, který měl k Čechům velmi kladný vztah, na český metylalkoholový chlast dokonce zemřel jeden Polák a oni proti Česku přesto žádnou pomlouvačnou kampaň nerozjeli.
  Je to trapné a smutné tohle české vyvyšování neboť už vůbec není podložené nějakou vyšší úrovní, naopak, Poláci ale i Slováci nás pomalu ale jistě předbíhají.

 9. Marek napsal:

  Zarážející je fakt jak někteří pisalkové tvrdi jak to všechno bylo!nechci obhajovat řidiče udělal velkou chybu..ale podstata věci je..proč? A těch argumentů je moc..vládní činitele(ministerstvo dopravy a vnitra) se na tom stavu podili..misto toho aby tento velmi riskantní přejezd řešili nadjezdem nebo podobným způsobem tak investovali několik milionů do kamer atd..ktere jsou úplné k ničemu..proč prodleva od spuštění svetel do padání šeraku je tak dlouha?..už samo to láka při tak frekventovaném úseku aby předpis byl porušován..Tuto vysokorychlostní trati projíždí denne 240 vlaku! Neni problém spočítat kolik krát je přejezd uzavřen..co se tyče řidiče tak ten byl po celou dobu v kabině i ve chvili nárazu!proč nepřerazil závoru?ve stresu ve kterém bezpochyby byl měl10 vteřin na rozhodnuti..přiznejme si sami jak v te chvili bychom reagovali my! Stala se lidska chyba zmažene životy, ,materialne škody..ale ten člověk neudělal to schválně..to jen byla otázka času kdy se to stane!! Desitky vozidel to dělalo každý den ale bohužel trefilo to na toho člověka, na druhý den !!!po tragédii jak ukazuje záznam ČT na tom stejnym přejezdu vesele projíždí traktor..osobak..autobus..tak co pani ministři kdo bude další? ?? Možna kdyby jeli v tom vlaků tak možná? by to rychleji pochopili závažnost toho to přejezdu smrti. ..

Přidávání komentářů není povoleno