Stipendium Václava Havla i peníze pro StopFake. Česká vláda chce zvýšit podporu nezávislých médií v zahraničí

Napsal/a Robert Břešťan 22. května 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká veřejnoprávní média mají hrát podle premiéra Bohuslava Sobotky úlohu „garanta objektivního reflektování důležitých témat a jako taková je musíme podporovat v jejich úsilí čelit propagandě a dezinformacím“.

Sobotka to řekl v rámci svého projevu na konferenci zaměřenou především na ruskou propagandu Stratcom 2017.

Důležitou součástí reakcí na hybridní hrozby a propagandu je podle něj „podpora nezávislých médií, a to nejen doma, ale také například v regionu východní Evropy“.D4S_5850

„Částka, kterou vydáváme ročně na podporu ruskojazyčných nezávislých médií, převyšuje 10 milionů korun a vzhledem k důležitosti těchto projektů chceme tuto aktivitu v budoucnu navyšovat,“ řekl Sobotka.

Nejen ruský jazyk

Ve skutečnosti je podpora zahraničních nezávislých médií ve vybraných zemích širší, nevztahuje se jen na ruskojazyčná média, ale šířeji na region východní Evropy.

Peníze jdou z rozpočtové kapitoly ministerstva zahraničí. „Tato podpora je poskytována buď prostřednictvím českých nevládních organizací či přes zastupitelské úřady ČR v cílových zemích,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Finanční podporu z Česka dostává například Evropské rádio pro Bělorusko, ukrajinské Hromadske TV či fact-checkingové projekty jako je ukrajinský StopFake.

PSALI JSME: Kreml se teď bude o Česko zajímat zase o něco víc, odhaduje zakladatel webu StopFake 

StopFake.org před třemi lety začínal v ruské a anglické verzi, nyní již existuje celkem v deseti jazycích, včetně češtiny.

„Finančně nás podporuje Sorosova Open Society Foundations a také britská ambasáda v Kyjevě. Mezi prvními, kdo podpořil jeden z našich projektů, byla česká ambasáda,“ řekl při své nedávné návštěvě Česka jeden ze zakladatelů projektu Jevhen Fedčenko.

„Ruská propaganda se nezaměřuje zdaleka jen na Ukrajinu, cílí na celou Evropu. Různé země na to odpovídají a reagují různě, jsem rád, že Česko patří k těm, které se snaží něco dělat,“ říká Fedčenko.

Stipendium Václava Havla

Ministerstvo zahraničí také například ve spolupráci s Rádiem Svobodná Evropa/Rádio Svoboda poskytuje každoročně stipendia mladým nezávislým novinářům z východní Evropy (Václav Havel Journalism Fellowship) a západního Balkánu (Jiří Dienstbier Journalism Fellowship).

„Podporujeme média v různých světových regionech, například v Barmě či na západním Balkánu. Největší objem prostředků nicméně směřuje do regionu východní Evropy. Nejedná se však pouze o ruskojazyčná média – podporována jsou i nezávislá média provozovaná v ostatních jazycích – v Bělorusku, Moldavsku, na Ukrajině či v Arménii,“ shrnuje mluvčí Lagronová.

Část ze zhruba desetimilionového rozpočtu zůstává i doma. Česká vláda finančně podporuje v Praze sídlící mezinárodní iniciativy zaměřené na podporu svobodných médií v regionu východní Evropy – Prague Civil Society Centre a nadační fond Free Press for Eastern Europe.

„I v těchto případech se však jedná o projekty zaměřené do zahraničí, nikoliv na české mediální prostředí,“ upozorňuje Lagronová.

Navýšení finančních prostředků ze současných zhruba deseti milionů korun ročně by podle ní mělo být součástí diskuse nad přípravou rozpočtu na rok 2018.

Specifickou kapitolou je pak podpora Ukrajiny. Tam Česká republika hodlá poslat letos a příští rok dalších 35 miliónů korun na podporu nezávislých médií, boj proti korupci a rozvoj vysokého školství.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek má na dnešním jednání vlády požádat o uvolnění rozpočtové rezervy ve výši 16 miliónů korun.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)