Aleš Rozehnal: Andrej Babiš při vysvětlování příjmu přes půl miliardy zamlčuje klíčová fakta

Napsal/a Aleš Rozehnal 18. března 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Žádných daňových podvodů jsem se nedopustil, ale tradiční partaje a jim stranící novináři se mě rozhodli zničit i za pomoci evidentních lží. Těmito slovy se v rozhovoru pro deník Právo hájí v kauze korunových dluhopisů ministr financí Andrej Babiš. „Vysvětlení nákupu akcií Andrejem Babišem vyvolalo více podezření, než kolik jich existovalo před zveřejněním samotné zprávy auditorských společností,“ píše ve svém komentáři pro HlídacíPes.org Aleš Rozehnal.

Andrej Babiš při vysvětlování výše kupní ceny akcií společnosti Profrost, které prodal za cenu 527,5 milionu korun svému koncernu Agrofert, uvedl, že „Profrost byl oceněn soudem jmenovaným znalcem, který ocenil společnost ke dni 31. 3. 2010 na 659 milionů“.

Společnost Profrost měla k 31. 3. 2010 základní kapitál ve výši 2 miliony korun a emitovala 16 akcií o jmenovité hodnotě 100 tisíc Kč, 6 akcií o jmenovité hodnotě 50 tisíc Kč, 9 akcií o jmenovité hodnotě 10 tisíc Kč a 10 akcií o jmenovité hodnotě jeden tisíc korun.

Podle zprávy dvou auditorských společností získal Andrej Babiš zmiňovanou částku 527,5 milionu korun za 16 kusů akcií Profrostu. Tato částka činí 80 % z hodnoty společnosti stanovené znalcem.

Šestnáct kusů akcií o jmenovité hodnotě 100 tisíc korun, které Andrej Babiš převáděl, zároveň představovalo v době založení Profrostu 80 % základního kapitálu. Zdálo by se tedy, že vysvětlení Andreje Babiše je logické a přesvědčivé a kupní cena akcií byla odpovídající a v souladu se závěry znalce.

Naředěné akcie

Tato logičnost a přesvědčivost však zcela zmizí, pokud se podíváme na datum, kdy Andrej Babiš uzavřel smlouvu o převodu zmiňovaných 16 kusů akcií Profrostu.

Podle jím předložené zprávy auditorských společností byl tímto datem 11. 5. 2010. Avšak 29. 4. 2010, tedy 12 dní před uzavřením smlouvy o převodu akcií, Andrej Babiš jakožto jediný akcionář Profrostu rozhodl o tom, že se základní kapitál Profrostu zvyšuje o 100 mil. Kč. Toto rozhodnutí bylo také dne 4. 5. 2010 zapsáno do obchodního rejstříku.

PSALI JSME: Aleš Rozehnal: Pokud Babiš prodal svému Agrofertu předražené akcie, mohl tím spáchat trestný čin

Agrofert zaplatil Babišovi za akcie 527 milionů a obratem je za 20 milionů prodal

Tím však došlo k „naředění“ původních akcií Andreje Babiše v Profrostu a převáděných 16 akcií nepředstavovalo 80 % základního kapitálu, ale pouhých 1,56 % základního kapitálu.

Kupní cenu akcií, které Andrej Babiš prodával Agrofertu tak nebylo možno počítat podle podílu, který byl v době prodeje již neaktuální, na čemž nic nemění fakt, že obchodní rejstřík provedl zápis vlastního navýšení kapitálu 19. 5. 2010. Stejně tak bylo v době převodu akcí neaktuální i ocenění znalcem k 31. 3. 2010.

Nadsazeno o půl miliardy

Navýšení základního kapitálu hodnotu společnosti zcela jistě zvýšilo, a to nejméně o oněch 100 milionů korun, tedy na 759 milionů, ale převáděný akciový podíl nemohl být oceněn ve výši 80 % z této částky, protože představoval pouze 1,56% podíl na základním kapitálu.

Hodnota akcií, které Andrej Babiš převáděl, byla tedy podle jím citovaného znaleckého posudku někde kolem 12 milionů korun.

Cena akcií, které Andrej Babiš Agrofertu prodal, tak byla nadsazena o 515,5 milionů korun. Pokud by chtěl Andrej Babiš získat z Agrofertu tuto částku jakožto dividendu, musel by zaplatit daň v řádech desítek milionů korun. Prodejem nadhodnocených akcií mu však nevznikla daňová povinnost žádná.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


V roce 2010 prodal Andrej Babiš 20 % akcií společnosti, jejímž majoritním vlastníkem byla členka představenstva skupiny Agrofert Simona Sokolová, a to za cenu 20,4 milionu korun. Tuto cenu jí a jejím dvěma kolegům Andrej Babiš slíbil výměnou za to, že Profrost „postaví“.

Taková motivace manažerů je samozřejmě možná a často i velmi prospěšná. Ale i ona má svoje daňové implikace.

Nezaplacená daň

Poskytnutí akcií za sníženou cenu představuje zdanitelný příjem, který se rovná rozdílu mezi hodnotou akcií v den prodeje a cenou, za kterou manažeři, resp. v tomto případě jejich společnost, takové akcie nabyli.

Vzhledem k tomu, že Andrej Babiš prodával 20 % akcií společnosti Simony Sokolové po navýšení základního kapitálu, znamenalo to, že jí přenechal akcie ve znalcem stanovené hodnotě přibližně 152 milionů za částku přibližně 20 milionů korun.

Zdanitelný příjem jejich manažerské společnosti tak z této transakce činil 132 milionů korun. Podle účetní závěrky však jejich společnost žádnou daň z této částky nezaplatila.

Dalo by se tedy uzavřít s tím, že vysvětlení transakce nákupu akcií Profrostu Andrejem Babišem vyvolalo více podezření, než kolik jich existovalo před zveřejněním samotné zprávy auditorských společností.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)