Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Printscreen: Facebook,

Zkázu Notre-Dame využívají i autoři hoaxů. Za požárem vidí smějící se muslimy i „černé vdovy“

Celý svět sleduje drama kolem požáru pařížské katedrály Notre-Dame. Na sociálních sítích lidé sdílejí komentáře plné smutku i zděšení. V plné pohotovosti jsou ale i autoři a šiřitelé hoaxů.

Ti se soustředí především na alternativní teorie ohledně příčiny vzniku požáru a například na to, jak na požár údajně reagují muslimové. Vybrali jsme několik příkladů manipulací a nepodložených zpráv.

Smějí se muslimové požáru?

Video se smíchem údajných muslimů šíří v Česku například facebooková stránka ultrapravicového sdružení Pro-vlast.

Na videu jsou vidět nadšené reakce údajných příslušníků muslimské komunity. Jako podkres pod reakce je vložena fotografie hořící katedrály.

Na co ale lidé z videa reagují, není vůbec jasné, stejně jako není ze samotného videa známo nic o jejich náboženské příslušnosti. Mezi hoaxy o Notre-Dame zařadil video také server BuzzFeed.com.

Podobně je na tom fotografie smějících se mladíků tmavší pleti, pořízená údajně v uplynulých hodinách před hořící katedrálou.

Obrázek v Česku kromě jiných šíří i facebookový profil zmiňovaného sdružení Pro-Vlast. Fotografii ale nijak nezdrojuje.

Co takto vypuštěný příspěvek dokáže v lidech vyvolat, ukazují komentáře pod fotografií a zmiňovaným videem: „Jeden obrázek řekne víc, než 1000 slov,“ píše třeba uživatel Boris Poláček a jeho příspěvek lajkují desítky dalších.

Naopak reakce uživatele Jakuba Sekaniny, který upozorňuje na nedostatek důkazů kolem fotky a na riziko, že se jedná fotomontáž, měla dopoledne jen několik lajků.

Auto před katedrálou

Do redakcí českých médií také v posledních hodinách dorazil email „plný důkazů“ o tom, že požár byl plánovanou akcí žen z organizace Islámský stát. Autor se podepsal jako Miroslav Provod.

Po sociálních sítích se šíří také hoax, že před katedrálou parkovalo auto s bombou uvnitř. Pachatelkou útoku měla být podle těchto zpráv zhrzená muslimská dívka, která se zklamala v lásce.

Variací na toto téma je i zveřejňování titulků článků z roku 2016, kdy bylo poblíž katedrály nalezeno auto s plynovými bombami. S požárem katedrály ale tato tři roky stará událost nijak nesouvisí.

A falešný profil americké televizní stanice CNN, který se pod názvem „CNN Politics2020“ objevil na sociálních sítích teprve před několika dny, začal šířit zprávu o tom, že důvodem požáru je teroristický útok. Ani to není pravda.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

18 komentářů

 1. Dušan napsal:

  Zoufalí lidé většinou, dělají zoufalé činy.
  Zoufalci se snaží získat k sobě rovné a hloupí na to skočí.

 2. Pavel Šmíd napsal:

  Výborně. Asi to tak bude, že Notre Dame shořela díky neopatrnosti při rekonstrukci. Jako naše Národní divadlo. Jenže víte o tom, že před třemi týdny hořela druhá největší pařížská katedrála svatého Sulpice? Že někdo založil oheň u hlavních dveří a příčina není dodnes známa? Navzdory tomu, že je město prošpikováno kamerami? V posledním roce byly další stovky francouzských chrámů, kostelů a bazilik napadány a znesvěcovány od drobných vandalismů až po lidské výkaly na oltářích. Výsledky vyšetřování téměř žádné a z útoků jsou bez důkazu obviňováni radikální sekularisté. Na ty se mimochodem svádí kde co, včetně vzrůstajícího antisemitismu. Zmiňuje se o tom domácí i světový tisk, aniž by někdo takového sekularistu chytl za ruku nebo alespoň viděl. Není to tedy také hoax? A teď o krok odstupme a podívejme se na celou věc lehce hypoteticky. Kdyby doopravdy policie dokázala, že Notre Dame, pýchu Paříže, zapálili muslimové a zveřejnila to. Umíte si představit následky? Zrovna v Paříži, kde stačí o cent zdražit kus sýra a už se válčí v ulicích? Nemůžeme to vědět, dokud se to nestane, samozřejmě. Jen námět k zamyšlení.

  • Marek Loucký napsal:

   Nechci Vám nic podsouvat, ale není právě tento způsob uvažování tím nejlepším podhoubím pro sdílení fake news všeho druhu ? Vaše vývody mohou na první pohled znít logicky a „dávat smysl“ ale nemůžou být ty „stovky“ nakonec desítky ? A není to ve většině případů „jen“ standardní vandalismus všemožných frustrátů a idiotů, který frčel i tady v Čechách? A pak proč by někdo vynakládal energii na to maskovat původce takových činů ? V dnešní době, kdy je možné vše odtrackovat, nahrát, nesčetněkrát ověřit, nebo prachsprostě vykecat? Každopádně komentátoři budou mít žně, několik týdnů se nebude řešit nic jiného, než jestli ten snědý dělník co měl tou dobou šichtu odhodil vajgl ve jménu Alláha nebo ne…

   • Quid Est Veritas napsal:

    Nemohu souhlasit. Spíše jako fake news mi připadá HlídacíPes, který hledá zdroje u nějaké fotky a rovnou paušalizuje, že nic z toho není pravda a odkazuje na fake profily lidí, kteří to zveřejnili, ale to jsou lidé kteří si ty zdroje našli u soukromých osob arabského původu. Fotka nemá zdroj? Není poznat, že je to muslim? Ano nedá se zjistit zdroj, pokud si to vyfotili nějací Arabové. Ano nedá se poznat, zda je to muslim. Ale stačí se podívat, jaká jsou procenta u náboženství u těchto arabských zemí…. 90-99% ostatní jsou menšinová nebo žádná… A že by se u toho křesťané zrovna z arabského světa usmívali mi přijde ujeté…Ono se stačí podívat na reakce Arabů na facebookových stránkách France24 Arabic…..A jestli jsou 3 fotky fake news nebo ne je v globálu úplně jedno…Prostě tento svět to těšilo….

 3. jan w napsal:

  Osobně si myslím, že skutečně šlo o nešťastnou náhodu. Ale to nemohu vědět. Rychlost s jakou bylo oznámeno, že nejde o úmysl, je trochu zarážející. V rámci korektnosti není problém pro vládu jisté informace zatajit. A pakliže fotka se smějícíma se arabama není fotomontáž, pak k tomu skutečně není moc co dodat.
  Prostě pravda se dá různě ohýbat.

  • Moza14 napsal:

   Tak ti vyšetřovatelé již viděli stovky požárů, vyslechli dělníky, co na stavbě pracovali, shlédli kamerové záznamy z okolí atd. Úmyslně založený požár by se šířil jinak (třeba rychleji, mohutněji atd.
   Takže ano, zda to bylo nejspíš úmyslně či nejspíš neúmyslně umí vyšetřovatelé odhadnout celkem rychle.

 4. jan w napsal:

  Ještě takový dodatek. Pakliže se někdo domnívá, že konspirační teorie jsou výplod choré mysli, musím nesouhlasit. Historie už mnohokrát (spíše mnohosetkrát) ukázala, že prezentovaná pravda se po čase ukázala zcela falešnou. A ten, kdo té pravdě nevěřil byl přinejmenším považován za blázna…….

 5. Petr_70 napsal:

  A vy máte nějaké důkazy o tom, že ta fotka se smějícími se muslimy je fotomontáž?
  Pokud ne, tak šíříte hoaxy stejně jako ti, které kritizujete!

  ještě k tématu:
  Je dost podivné, jak rychle nám bylo sděleno, že nejde o teroristický čin ani o úmysl, když všude zdůrazňují, že vyšetřování je na samém začátku a že chybějí jakékoli důkazy. To je přinejmenším zarážející…

 6. Josef V. napsal:

  Požár je si možno vyložil jako věštbu vybízející Evropany, aby se obrátili k víře a konečně se vzpamatovali a bránili své domovy proti muslimské agresi, která je čím dál více vidět.
  Znamení jsou od toho, abychom si je vyložili.
  Hoří katedrála Notre-Dame v Paříži. Hoří církev, hoří Evropa. Temná doba.
  Jestliže se neobrátíme k víře, vzplaneme všichni. Ta tragédie má metafyzický rozměr.
  Nevěřím, že by francouzský stát v nynějším stavu mohl zajistit poctivé vyšetřování příčin požáru.
  Je symbolické, že hoří katedrála Notre-Dame, nejslavnější svatyně Francie,
  která dávno opustila křesťanské hodnoty pro věc multikulturalismu
  a islámských imigrantů.
  Těžko najít jasnější symbol úpadku křesťanství v Evropě, než je dnes.
  A můžou za to naši Evropští lídři, bohužel.

 7. Dušan napsal:

  Proč se snažíte manipulovat a strašit lidí pane Josefe? Největší frakce v Evropském parlamentu je Evropská Lidová. Kdyby jste občas zašel do kostela, tak byste tak nesmýšlel. Pro Křesťany je to neštěstí a Né symbolika. S pozdravem Dušan

 8. Johanka napsal:

  Požár vypukl v 18:50, kdy už určitě na stavbě nikdo nepracoval. O výsledcích vyšetřování nikde ani slovo, jen okamžité ujištění, že to určitě nikdo neudělal schválně. Kdyby se jednalo o nějaký zdařilý gól při mezinárodním fotbalovém utkání, bude se o tom v hlavním vysílacím čase žvanit ještě několik dnů a budou se ukazovat zpomalená videa. O požáru Notre Dame se nemluví víc než o vyhořelé stodole v Horní Dolní. Také jste si toho všimli? Je to tak strašně politicky korektní, až člověku nezbývá, než si o tom něco myslet sám. Ostatně výsledky muslimské invaze do Francie už začínají pronikat mezi širokou veřejnost, i když se je mainstream snaží tajit ze všech sil.

 9. Klára napsal:

  Několik měsíců demonstrují žluté vesty metropolí… To nikoho nenapadlo že by to taky mohli být oni???. Upřímně… Na světě shořelo mnoho budov. Téhle památky je mi líto ale je to jen stavba.. A ta se hodnotám lidského života nevyrovná.

  • Jimmy napsal:

   Nikoho nenapadlo? Vás evidentně ano, zřejmě jste si ale v zápětí nepoložila otázku „Cui bono?“.
   Požár někomu zachránil život? Pokud ne, proč stavíte materiální škody do protikladu k hodnotě lidského života? Mimochodem, v pojišťovnictví, při vyčíslování odškodného, škod při autonehodách apod. se používá 10-20 mil. Kč. Škody způsobené požárem (přesněji řečeno náklady obnovy) půjdou zřejmě do tisícinásobků této částky…

 10. Jan František napsal:

  Typické dvojí myšlení jak od Orwella. Zároveň bylo ohlášeno, že není známa příčina požáru a zároveň bylo ohlášeno, že zcela jistě nešlo o teroristický čin, či úmyslné zapálení. Hlídací pes je ve skutečnosti totalitní médium současné hyperkorektní a hyperliberální totality.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Tomu říkám myšlenková hyperbola 🙂

  • nováček napsal:

   Tomu říkám logicky podložená úvaha a současně důkaz neznalosti Orwellova stěžejního díla novináři.

Přidávání komentářů není povoleno