Novinářské fórum 2020. Foto: Facebook Nadační fond nezávislé žurnalistiky

Živě: o stavu české žurnalistiky, tlaku na média i placeném obsahu

Napsal/a -pes- 18. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Mediální odborníci a novináři budou diskutovat o stavu české žurnalistiky. V pátek 18. června se od 9:30 do 17 hodin v pražském Kampusu Hybernská koná již čtvrtý ročník konference Novinářské fórum. Sledujte ho živě. 

Přenos ze čtyř panelových debat můžete sledovat na odkazu níže. Kromě panelu věnovaného alternativnímu způsobu oslovování čtenářů čeká hosty konference i diskuse o mizející regionální žurnalistice, profesních organizacích novinářů a důsledcích zpoplatňování obsahu.

Živý přenos od 09:30 do 17:00 sledujte zde: 

V první panelové debatě budou diskutovat redaktorka zpravodajského podcastu Českého rozhlasu Vinohradská 12 Lenka Kabrhelová s redaktorem z HlídacíPes.org Janem Žabkou a Jiřím Kučerou, spoluzakladatelem NFNZ a garantem projektu Inovace zpravodajského storytellingu, na kterém NFNZ spolupracuje s Česko.Digital. Mluvit budou o alternativních způsobech, jak dostat zprávy k lidem, kteří nesledují zpravodajství.

Druhý dopolední blok bude věnován regionální žurnalistice. Proč mizí regionální média? Jakou mají roli? Proč by nás to mělo zajímat? Nejen na tyto otázky se pokusí odpovědět autorka řady výzkumů o regionálních médiích a vedoucí brněnské katedry žurnalistiky Lenka Waschková Císařová, redaktor internetových novin Ohlasy dění na Boskovicku Tomáš Znamenáček a vydavatel regionálních médií Drbna.cz Libor Matoušek.

Odpoledne se mohou návštěvníci konference těšit na debatu o profesních sdruženích novinářů. Novináři sice čelí stále silnějšímu tlaku politiků i konkurenci sociálních sítí, blogerů a influencerů. Přesto je u nich o členství v novinářských organizacích zájem spíše malý. Diskutovat budou Adam Černý ze Syndikátu novinářů v ČR, spoluzakladatelka Asociace regionálních novinářů a členka představenstva Asociace online vydavatelů Lucie Sýkorová a spoluzakladatel CZ IPI a šéfredaktor magazínu Reportér Robert Čásenský.

Konferenci uzavře panelová debata o ekonomických i mimoekonomických dopadech zavádění placeného obsahu. Dostanou se lidé, kteří nejsou ochotní platit za informace, ke kvalitnímu obsahu? A co znamená zavádění platebních bran pro vydavatelství? O svůj pohled na toto téma se s návštěvníky konference podělí zakladatel Piano Media – platebního systému pro slovenská média Tomáš Bella ze slovenského Denníku N. O svých zkušenostech se zaváděním placeného obsahu v iHNed.cz a Info.cz bude mluvit programátor a publicista Martin Malý.

Socioložka Hana Friedlaenderová, která má bohaté zkušenosti s řízením projektů ve výzkumné společnosti Nielsen Admosphere, seznámí návštěvníky s možnými mimoekonomickými dopady na společnost. Akci pořádá Nadační fond nezávislé žurnalistiky, generálním partnerem je Nadace OSF. Partnerem živého přenosu je ČTK – Česká tisková kancelář.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)