Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Novinářské fórum 2020. Foto: Facebook Nadační fond nezávislé žurnalistiky
,

Živě: o stavu české žurnalistiky, tlaku na média i placeném obsahu

Mediální odborníci a novináři budou diskutovat o stavu české žurnalistiky. V pátek 18. června se od 9:30 do 17 hodin v pražském Kampusu Hybernská koná již čtvrtý ročník konference Novinářské fórum. Sledujte ho živě. 

Přenos ze čtyř panelových debat můžete sledovat na odkazu níže. Kromě panelu věnovaného alternativnímu způsobu oslovování čtenářů čeká hosty konference i diskuse o mizející regionální žurnalistice, profesních organizacích novinářů a důsledcích zpoplatňování obsahu.

Živý přenos od 09:30 do 17:00 sledujte zde: 

V první panelové debatě budou diskutovat redaktorka zpravodajského podcastu Českého rozhlasu Vinohradská 12 Lenka Kabrhelová s redaktorem z HlídacíPes.org Janem Žabkou a Jiřím Kučerou, spoluzakladatelem NFNZ a garantem projektu Inovace zpravodajského storytellingu, na kterém NFNZ spolupracuje s Česko.Digital. Mluvit budou o alternativních způsobech, jak dostat zprávy k lidem, kteří nesledují zpravodajství.

Druhý dopolední blok bude věnován regionální žurnalistice. Proč mizí regionální média? Jakou mají roli? Proč by nás to mělo zajímat? Nejen na tyto otázky se pokusí odpovědět autorka řady výzkumů o regionálních médiích a vedoucí brněnské katedry žurnalistiky Lenka Waschková Císařová, redaktor internetových novin Ohlasy dění na Boskovicku Tomáš Znamenáček a vydavatel regionálních médií Drbna.cz Libor Matoušek.

Odpoledne se mohou návštěvníci konference těšit na debatu o profesních sdruženích novinářů. Novináři sice čelí stále silnějšímu tlaku politiků i konkurenci sociálních sítí, blogerů a influencerů. Přesto je u nich o členství v novinářských organizacích zájem spíše malý. Diskutovat budou Adam Černý ze Syndikátu novinářů v ČR, spoluzakladatelka Asociace regionálních novinářů a členka představenstva Asociace online vydavatelů Lucie Sýkorová a spoluzakladatel CZ IPI a šéfredaktor magazínu Reportér Robert Čásenský.

Konferenci uzavře panelová debata o ekonomických i mimoekonomických dopadech zavádění placeného obsahu. Dostanou se lidé, kteří nejsou ochotní platit za informace, ke kvalitnímu obsahu? A co znamená zavádění platebních bran pro vydavatelství? O svůj pohled na toto téma se s návštěvníky konference podělí zakladatel Piano Media – platebního systému pro slovenská média Tomáš Bella ze slovenského Denníku N. O svých zkušenostech se zaváděním placeného obsahu v iHNed.cz a Info.cz bude mluvit programátor a publicista Martin Malý.

Socioložka Hana Friedlaenderová, která má bohaté zkušenosti s řízením projektů ve výzkumné společnosti Nielsen Admosphere, seznámí návštěvníky s možnými mimoekonomickými dopady na společnost. Akci pořádá Nadační fond nezávislé žurnalistiky, generálním partnerem je Nadace OSF. Partnerem živého přenosu je ČTK – Česká tisková kancelář.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

9 komentářů

 1. Vlado1 napsal:

  Panu Šlerkovi nějak z přehledů mediálních oligarchů vypadl Zdeněk Bakala a jeho . . .

  • Ondřej Neumann napsal:

   Ano. Vypadl. Protoze Zdenek Bakala ani jeho firmy uz neobchoduji se statem, ani nepodnikaji ve statem regulovanem odvetvi.

   • Vlado1 napsal:

    Což vyvolává velice závažnou otázku – jaký je jeho motiv, pokud jeho média velice významně ovlivňují veřejné mínění v této zemi.

 2. A. S. Pergill napsal:

  Zpravodajství v pojetí autora nesleduji, jako jsem za minulého režimu nesledoval Rudé Právo.

 3. Pavel Liška napsal:

  Mluvit se bude i o tom, jak dostat zprávy k lidem, kteří zpravodajství nesledují….. Čti : jak ovlivnit tyto politikou nedotčené duše a vnutit jim ten náš správný názor. Sakra, kde a kdy jsem to už slyšel a zažil….? Jo, už vím…. . na PŠM a podobných akcích před Listopadem…

  • petrph napsal:

   Mimochodem, „.., jak dostat zprávy k lidem, kteří zpravodajství nesledují…“ nemusí být tak obtížné. Totiž v první řadě by se to muselo začít masově evidovat – jaké který občan sleduje informační zdroje. Což zase , při dnešních technologiích není tak těžké – přinejhorším takové informační EETčko :))) A pokud už ta data budou, tak potom k tomu zřízený úřad může analyzovat zda občané sledují ta správná, doporučená zpravodajství a v případě nesouladu na něj poslat kontrolu :))))

   • A. S. Pergill napsal:

    Proč něco takového vynalézat? Orwell to v 1984 popsal naprosto jasně. Stačí jen vzít a používat, soudruzi 🙂

   • Pavel Liška napsal:

    jj…. vše směřuje k oněm orwellovským „dvouminutovkám nenávisti“.
    Mimochodem, nedávno jsem román 1984 četl znovu a nestačil žasnout, kolik je tam paralel s dnešním „mainstreamem“.

Přidávání komentářů není povoleno