Foto: Profimedia

Zhroucený stát, komici převlečení za politiky a do kolika umí počítat ministr Stanjura

Napsal/a Robert Malecký 22. května 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Zdálky to může vypadat, že největším problémem Česka v těchto časech je nedostatek míst na středních školách. Ve skutečnosti je to trochu jinak: největším problémem Česka je zhroucení státu, čehož je nedostatek míst jen jedním z důsledků. Stát ještě trochu vydává jakési signály existence, které mají podobu snahy vybrat co nejvíc a ještě víc peněz na daních, protože všechno prošustroval. Ale to už jen tak kope kolem sebe v letální křeči. Pojďme k detailům.

  • Je pondělí a lid běží do trafiky pro denní tisk, přirozeně vybírá podle svého vkusu, blbosti a míry Stockholmského syndromu. Ale nekupuje noviny, nýbrž časopisy tištěné na novinovém papíře. Ten bere Liché Lidové noviny, ten Mladou frontu VČERA, DNES nebo ZÍTRA, jiný Deník P (jako pondělí), zítra bude brát Deník Ú. Je to všechno důsledek lidové tvořivosti, která – nejspíš následkem vysokých dávek chemtrails, vyrašila v hlavách lidí na ministerstvu financí, dříve zvaných politici.

Vládní tanečky kolem ozdravného balíčku pomalu přešly do fáze kvalitní comedy show, jen si nejsme jisti, že její aktéři vědí, že se nějaké účastní. Co se týče námi vymyšleného systému, jak noviny vydávat za časopisy, přenecháme ho za drobný peníz. Babišově Mafře za tisíc miliard, ostatním oligarchům za polovinu a Deníku N za symbolickou korunu.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Součástí vládního balíčku má být i rušení zbytečných úřadů, výzkumáků a resortních zašíváren. A tu na pódium vchází komik největší – ministr Zbyněk Stanjura – a publikum v předtuše kvalitního humoru a lidové řachandy nadšeně tleská, jen ho vidí. A není zklamáno.

„V této chvíli se prověřují úplně vážně všechny rezortní výzkumáky. Mnohé jsou určitě dobré, ale u všech si nejsme jisti. Takže se prověřují všechny, zda mají být státními výzkumnými ústavy. Určitě nebudeme rušit všechny. Ani vlastně nevíme, kolik jich ve skutečnosti je. Na to se zaměříme.“
(Zbyněk Stanjura, Deník N, 13. května)

Vlastně už to ani nemůže být lepší. Minulý týden Stanjura objevil Excel („měli jsme na to vytvořený elektronický nástroj v Excelu, který nám pomáhal počítat dopady opatření. Bylo to velmi přehledné, musím se pochlubit, že to jsme vytvořili tady na Ministerstvu financí“), teď to vypadá, že za čtyři roky ve funkci, budou-li mu dány, dokáže spočítat výzkumné ústavy. To není vůbec málo.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • S lidmi je obecně problém. Je jich všude spousta, a ještě si pořizují děti. A když už je mají, tak by ještě chtěli, aby děti studovaly. Zborcení státu a krajských samospráv (což je rozdíl, který může být většině lidu ukradený) se aktuálně projevuje frontami na školách. Lidé, kteří jsou za nedostatek míst zodpovědní, přirozeně defilují v různých zábavných pořadech, dříve známých jako aktuální publicistika.

„V polovině roku 2015 jsem se stala ministryní. Pravděpodobně hned, jak jsem se spustila z hradu dolů do podhradí, tak jsem měla naplnit vše, co se dvacet let nedělalo a ještě dvacet let přepracovat. Takže já si myslím, že jsem toho udělala hodně.“
(bývalá ministryně školství Kateřina Valachová, 168 hodin, 14. května)

„Já můžu říct, že ministerstvo vždycky s těmi krajskými reprezentacemi jednalo.“
(bývalý ministr školství Robert Plaga, 168 hodin, 14. května)

Jednalo se, udělalo se hodně, přece. Vyšší level – rodiče jsou blbci a hysterky:

„Těch míst ve skutečnosti je dost. A kdyby to přijímací řízení bylo digitalizováno, tak už dneska víme, že ta situace není tak hrozná, jak vypadá.“
(pražský radní pro oblast školství a sportu Antonín Klecanda, 168 hodin, 14. května)

Prostě se na nástup silných ročníků z doby kolem roku 2008 připravit nedalo, a kdo tvrdí opak, je nenapravitelný idealista. Bylo na to jenom patnáct let a politici mezitím museli vyřešit daleko důležitější věci, namátkou penzijní reformu nebo stav veřejných financí. A taky dálnice a vysokorychlostní železnici. Tak neremcejte.

  • Závěrem si musíme udělat radost, a tak znovu sáhneme do archivu a občerstvíme naši rubriku dobře uzrálé historie. Sice nevíme, co toto bylo, k čemu se vztahovalo a proč vůbec vzniklo, ale vnitřně pořád cítíme jakési hřejivé uspokojení.


Člověk má vždy brát život z té lepší stránky. Pokud je to samozřejmě aspoň trochu možné.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)