,

Zemědělský kolos NAVOS: Z Olomouce až ke špičkám Agrofertu

Napsal/a Martin Klose 27. září 2017

Mapování vazeb vlivu a byznysu v Olomouckém kraji pokračuje, tentokrát firmou NAVOS a.s. Přestože sídlí v Kroměříži, vliv firmy do značné míry sahá i do olomouckého regionu. Prostřednictvím fúzí menších firem, jako například v Prostějově nebo Šumperku, nebo napojením na holding Agrofert. Osoby působící ve statutárních orgánech firem z Olomoucka navíc nemají daleko ke klíčovým společnostem celého koncernu.

Podpis slučovací smlouvy z roku 2005

Samotný NAVOS je v přímém vlastnictví Agrofertu, který vlastní jeho veškeré akcie. Zástupnou osobou, která reprezentuje Agrofert na firemních setkáních, je Josef Mráz, který takto Agrofert zastupuje v několika dalších vysoce postavených firmách holdingu. V samotném Agrofertu pak zastává post místopředsedy představenstva. Přes osoby spojené s olomouckými firmami se tak dá dostat až ke špičkám Agrofertu a dnes i představitelům hnutí ANO.

Vliv NAVOSu se dá v Olomouckém kraji mapovat od roku 2003. Tehdy se NAVOS sloučil s firmami Agrochemický podnik v Kroměříži, a AG Lípa a Zemědělské zásobování a nákup v Přerově. Smlouvu podepisoval mimo jiné Jaroslav Faltýnek, tehdy předseda představenstva NAVOS a.s. a zároveň předseda představenstva ZZN v Přerově (Dnes je Faltýnek 1. místopředsedou hnutí ANO). Dvojí roli měl při podpisu také Ivo Kohoutek, který zastupoval jak NAVOS, tak ZZN v Přerově.

Další slučování přinesl rok 2005. Pod NAVOS tehdy přešly místní podniky ACHP Prostějov a Agrochemická společnost. Této fúzi napomohlo také to, že Agrofert vlastnil akcie všech firem a za každou z nich smlouvu podepisoval opět Jaroslav Faltýnek.

Obdobný scénář představovalo také spojení se společností Zemědělské zásobování a nákup Šumperk. I zde byl Agrofert v pozici jediného akcionáře v obou firmách, za NAVOS podepisoval sloučení Faltýnek a jedna osoba smlouvu podepisovala za obě firmy, v tomto případě Jaroslav David. Tento postup se opakoval ještě v roce 2010 při projektu vnitrostátní fúze, během kterého pod NAVOS přešly další firmy ve stoprocentním vlastnictví Agrofertu – opavská Silagra CZ a olomoucká MILKAGRO. Kromě Faltýnka smlouvu podepisovali Tomáš Kohoutek a Vlastislav Mudrák. Mimo Olomoucký kraj se NAVOS slučoval s dalšími firmami, například Zemědělské zásobování a nákup Nový Jičín, ze které přešla část majetku do Navos Farm Technic, nebo ZZN Pomoraví, odkud zase část majetku putovala do holdingové společnosti AFEED.

Byznys v duchu NAVOS

Firemní vazby NAVOS a.s.

Po zániku malých firem v krajských městech ze skupiny NAVOS zbývají dvě firmy: Agrotechnic Moravia a.s. s pobočkami v Olomouci-Hodolanech a Zábřehu a Navos Farm Technic s.r.o. sídlící v Kralicích na Hané. Jejich zaměřením je zemědělská a stavební techinka a vozidla, prodej i servis. Představují tak technickou větev skupiny NAVOS, která svým podnikáním pokrývá velkou část zemědělství, od nákupu a prodeje zemědělských komodit až po výrobu hnojiv a postřiků.

NAVOS má v obou společnostech stoprocentní podíl, ať už jako společník nebo akcionář. Co se běžného provozu týče, ředitelem obou firem je Roman Lžičař. Ten také působí ve statutárních orgánech obou podniků, v Agrotechnicu jako předseda představenstva a v NFT jako jednatel. Ve struktuře NAVOS je ale se čtyřmi funkcemi ještě nízko.

Předseda dozorčí rady Agrotechnicu Jaroslav Musil kromě této funkce ještě působí v dozorčích radách holdingové firmy AGRI CS a Okresní Agrární komory Břeclav. V představenstvu Agrotechnicu dále působí Martin Rada, který už v síti Agrofertu zastává více pozic. Jako člen statutárních orgánů sedí ve firmách ARBO, Agrotechnika Polabí, AGRI CS a AGROTEC. Bokem ještě zastává pozici předsedy AGROTEC Autoklubu, jehož sponzorem je právě AGROTEC.

Zvlášť v Navos Farm Technic působí jako jednatel Karel Plešinger. Přestože stojí stranou od samotného NAVOSu, v síti Agrofert zastává podobné množství funkcí jako Rada. Jako jednatel působí ve společnostech AGROTEC Servis, AGRI SYSTEM a AgroZES, dále zastává pozice člena představenstva v AGRI CS a člena dozorčí rady v nadřazeném podniku AGROTEC.

Pozice olomouckých funkcionářů NAVOSu v síti Agrofert

NAVOS a ten další tucet

Nejvýraznějšími osobami NAVOSu jsou Petr Foukal a Pavel Novotný. Oba jsou jednateli NFT a působí v představenstvu Agrotechnicu. Kromě toho zastávají mnoho dalších funkcí ve statutárních orgánech firem, které jsou přímo ve vlastnictví NAVOSu. Petr Foukal navíc v NAVOSu zastává funkci místopředsedy představenstva. Všechny firmy, ve kterých Foukal a Novotný plní nějakou funkci, působí v oblasti zemědělské výroby. Foukal v síti Agrofertu plní deset funkcí (ve schématu č.1 není zaznačena firma AFEED), Novotný pak sedmnáct.

Příběh firmy NAVOS tedy ukazuje, jak holding Agrofert v českých a moravských regionech postupně rozšiřoval svoje impérium až do dnešních rozměrů. Přestože hlavní iniciátor těchto procesů v NAVOSu Jaroslav Faltýnek už ve firmě nepůsobí, pod dnešní podobu firmy se podepsal zásadním způsobem. Dnes pod NAVOS a.s. spadají zemědělské firmy z mnoha koutů Moravy s různým zaměřením, servisem agrotechniky počínaje a vinohrady konče. Na celou síť podniků pak dohlíží hrstka osob, které nemají daleko ke špičce struktury holdingu Agrofert.

Čtěte též

Reklama

2 komentáře

  1. knedel napsal:

    no nevím co hlídá ten pes,ale vím jedno,že ty firmy zústávají v 4eském protektorátě,raději by se měl zaměřit krysařík na ty co jsou vyváděny díky protektorátním ouřadům a sněmovních dinosaurů do ciziny a nebo na kyperské a ve kterých mají právě zastoupení

  2. Weber napsal:

    Analytici by měli vydumat, kdo myslel doslova legendární větu“ a včil si vás všecky kúpím“. Zda komik z Vizovic, nebo „komik“ z Bratislavy. Tipoval bych, že ten druhý.

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama