Zemědělský kolos NAVOS: Z Olomouce až ke špičkám Agrofertu

Napsal/a Martin Klose 27. září 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Mapování vazeb vlivu a byznysu v Olomouckém kraji pokračuje, tentokrát firmou NAVOS a.s. Přestože sídlí v Kroměříži, vliv firmy do značné míry sahá i do olomouckého regionu. Prostřednictvím fúzí menších firem, jako například v Prostějově nebo Šumperku, nebo napojením na holding Agrofert. Osoby působící ve statutárních orgánech firem z Olomoucka navíc nemají daleko ke klíčovým společnostem celého koncernu.

Podpis slučovací smlouvy z roku 2005

Samotný NAVOS je v přímém vlastnictví Agrofertu, který vlastní jeho veškeré akcie. Zástupnou osobou, která reprezentuje Agrofert na firemních setkáních, je Josef Mráz, který takto Agrofert zastupuje v několika dalších vysoce postavených firmách holdingu. V samotném Agrofertu pak zastává post místopředsedy představenstva. Přes osoby spojené s olomouckými firmami se tak dá dostat až ke špičkám Agrofertu a dnes i představitelům hnutí ANO.

Vliv NAVOSu se dá v Olomouckém kraji mapovat od roku 2003. Tehdy se NAVOS sloučil s firmami Agrochemický podnik v Kroměříži, a AG Lípa a Zemědělské zásobování a nákup v Přerově. Smlouvu podepisoval mimo jiné Jaroslav Faltýnek, tehdy předseda představenstva NAVOS a.s. a zároveň předseda představenstva ZZN v Přerově (Dnes je Faltýnek 1. místopředsedou hnutí ANO). Dvojí roli měl při podpisu také Ivo Kohoutek, který zastupoval jak NAVOS, tak ZZN v Přerově.

Další slučování přinesl rok 2005. Pod NAVOS tehdy přešly místní podniky ACHP Prostějov a Agrochemická společnost. Této fúzi napomohlo také to, že Agrofert vlastnil akcie všech firem a za každou z nich smlouvu podepisoval opět Jaroslav Faltýnek.

Obdobný scénář představovalo také spojení se společností Zemědělské zásobování a nákup Šumperk. I zde byl Agrofert v pozici jediného akcionáře v obou firmách, za NAVOS podepisoval sloučení Faltýnek a jedna osoba smlouvu podepisovala za obě firmy, v tomto případě Jaroslav David. Tento postup se opakoval ještě v roce 2010 při projektu vnitrostátní fúze, během kterého pod NAVOS přešly další firmy ve stoprocentním vlastnictví Agrofertu – opavská Silagra CZ a olomoucká MILKAGRO. Kromě Faltýnka smlouvu podepisovali Tomáš Kohoutek a Vlastislav Mudrák. Mimo Olomoucký kraj se NAVOS slučoval s dalšími firmami, například Zemědělské zásobování a nákup Nový Jičín, ze které přešla část majetku do Navos Farm Technic, nebo ZZN Pomoraví, odkud zase část majetku putovala do holdingové společnosti AFEED.

Byznys v duchu NAVOS

Firemní vazby NAVOS a.s.

Po zániku malých firem v krajských městech ze skupiny NAVOS zbývají dvě firmy: Agrotechnic Moravia a.s. s pobočkami v Olomouci-Hodolanech a Zábřehu a Navos Farm Technic s.r.o. sídlící v Kralicích na Hané. Jejich zaměřením je zemědělská a stavební techinka a vozidla, prodej i servis. Představují tak technickou větev skupiny NAVOS, která svým podnikáním pokrývá velkou část zemědělství, od nákupu a prodeje zemědělských komodit až po výrobu hnojiv a postřiků.

NAVOS má v obou společnostech stoprocentní podíl, ať už jako společník nebo akcionář. Co se běžného provozu týče, ředitelem obou firem je Roman Lžičař. Ten také působí ve statutárních orgánech obou podniků, v Agrotechnicu jako předseda představenstva a v NFT jako jednatel. Ve struktuře NAVOS je ale se čtyřmi funkcemi ještě nízko.

Předseda dozorčí rady Agrotechnicu Jaroslav Musil kromě této funkce ještě působí v dozorčích radách holdingové firmy AGRI CS a Okresní Agrární komory Břeclav. V představenstvu Agrotechnicu dále působí Martin Rada, který už v síti Agrofertu zastává více pozic. Jako člen statutárních orgánů sedí ve firmách ARBO, Agrotechnika Polabí, AGRI CS a AGROTEC. Bokem ještě zastává pozici předsedy AGROTEC Autoklubu, jehož sponzorem je právě AGROTEC.

Zvlášť v Navos Farm Technic působí jako jednatel Karel Plešinger. Přestože stojí stranou od samotného NAVOSu, v síti Agrofert zastává podobné množství funkcí jako Rada. Jako jednatel působí ve společnostech AGROTEC Servis, AGRI SYSTEM a AgroZES, dále zastává pozice člena představenstva v AGRI CS a člena dozorčí rady v nadřazeném podniku AGROTEC.

Pozice olomouckých funkcionářů NAVOSu v síti Agrofert

NAVOS a ten další tucet

Nejvýraznějšími osobami NAVOSu jsou Petr Foukal a Pavel Novotný. Oba jsou jednateli NFT a působí v představenstvu Agrotechnicu. Kromě toho zastávají mnoho dalších funkcí ve statutárních orgánech firem, které jsou přímo ve vlastnictví NAVOSu. Petr Foukal navíc v NAVOSu zastává funkci místopředsedy představenstva. Všechny firmy, ve kterých Foukal a Novotný plní nějakou funkci, působí v oblasti zemědělské výroby. Foukal v síti Agrofertu plní deset funkcí (ve schématu č.1 není zaznačena firma AFEED), Novotný pak sedmnáct.

Příběh firmy NAVOS tedy ukazuje, jak holding Agrofert v českých a moravských regionech postupně rozšiřoval svoje impérium až do dnešních rozměrů. Přestože hlavní iniciátor těchto procesů v NAVOSu Jaroslav Faltýnek už ve firmě nepůsobí, pod dnešní podobu firmy se podepsal zásadním způsobem. Dnes pod NAVOS a.s. spadají zemědělské firmy z mnoha koutů Moravy s různým zaměřením, servisem agrotechniky počínaje a vinohrady konče. Na celou síť podniků pak dohlíží hrstka osob, které nemají daleko ke špičce struktury holdingu Agrofert.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)