President Barack Obama and First Lady Michelle Obama greet The Honorable Miloš Zeman, The President of the Czech Republic, during the United Nations General Assembly reception at the New York Palace in New York, N.Y., Sept. 28, 2015. (Official White House Photo by Lawrence Jackson)

Zemanova sázka na vysněnou vstupenku do Bílého domu

Napsal/a Robert Břešťan 21. září 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

I když se to obdivovatelům Kremlu bude zdát vysoce podezřelé, v diplomacii není vyšší mety než je oficiální přijetí americkým prezidentem v Bílém domě. Posledním českým prezidentem, který se toho dočkal, byl opakovaně Václav Havel. Václav Klaus čekal marně celých deset let. Miloš Zeman zatím též – jakkoli se Hrad již od jeho nástupu do prezidentské funkce netajil tím, že na oficiálním přijetí intenzivně pracuje.

Vzhledem k zahraničně-politické orientaci Miloše Zemana na Rusko a Čínu i jeho – jemně řečeno – ne příliš diplomatické a reprezentativní pověsti se toho za úřadování Baracka Obamy nedočkal. I když snaha byla veliká.

Bush ano, Obama ne

“Od počátku pravidelně komunikuji s naším velvyslancem v USA, s americkým velvyslancem v Praze, po řadě let strávených v USA mám samozřejmě i svoji velmi slušnou síť vlastních amerických obchodních a politických kontaktů v Obamově administrativě. Návštěva přijde v souvislosti s postupným navršením agendy tak, aby to byl dialog podstatný a se skutečným obsahem. Aby nešlo jen o tu fotku, to by bylo zatraceně málo,” řekl v roce 2013 šéf zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček.

Kontakty zjevně nestačily a tak Zeman do USA jezdí jen na „hromadné akce“ typu Valné shromáždění OSN, kde je i nyní.

Nutno připomenout, že Miloš Zeman, tehdy v roli českého premiéra, už jednou v Bílém domě byl.

V listopadu 2001 ho přijal tehdejší americký prezident George W. Bush – krátce po útocích z 11. září spolu jednali o terorismu, výměně informací tajných služeb či rozšíření NATO.

Historie si ale bude pamatovat především to, že Zeman Bushovi předal nepotvrzenou a jak se později ukázalo také nepravdivou informace o údajném setkání strůjce atentátů z 11. září 2001 Muhammada Atty s iráckým agentem v Praze.

Práce na „návratu“ do Bílého domu se nedaří. A tak se alespoň Zemanovo P.R. oddělení snažilo každou jeho společnou fotku, na níž se mihl s americkým prezidentem Obamou, prezentovat jako „koukejte, kdo se to baví s naším prezidentem!“.

Jenže žádné oficiální dvoustranné jednání se ale nikdy nekonalo a již ani konat nebude.

Sázka na přízeň Trumpa

I proto už Zeman odhodil diplomatické rukavice a v rozhovoru pro iDnes a s Obamou na dálku „skoncoval“. Správně si též spočítal, že Hillary Clintonová by měla řadu lepších partnerů k debatě, než je současný český prezident a prohlásil, že se sice nechce vměšovat do americké politiky, ale že on by volil Donalda Trumpa.

Tahle sázka na kontroverzního republikánského kandidáta s ohledem na žádanou vstupenku do Bílého domu naprosto dává smysl.

Hynek Kmoníček se stane velvyslancem v USA. Přijede v době, kdy se bude kompletně měnit administrativa a to bude ideální čas přihlásit se o zásluhy českého hradního pána. Samozřejmě – pokud vyhraje Trump.

Otázkou je, zda by i přes tohle snaživé hlášení se o pozornost stále nebude Zeman pod Trumpovou rozlišovací schopnost.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)