Zemanova návštěva Olomouckého kraje? Nabídka, která se neodmítá

Napsal/a Jakub Mikel 9. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Prezident Miloš Zeman, kterého odmítl pohostit zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), se místo návštěvy východní Moravy rozhodl procestovat Olomoucký kraj. Hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) totiž s návštěvou prezidenta problém nemá. Zeman je v současné době důležitým spojencem hnutí ANO. A takovým spojencům se neříká „ne“.

V polovině října se strhla krátká přestřelka mezi Hradem a zlínským hejtmanem Jiřím Čunkem. Ten se nechal slyšet, že nebude platit nákladné cesty Miloše Zemana po kraji.

Čunek řekl, že je ochoten zaplatit Zemanovi oběd a večeři, ale nic víc. Prezident proto svou cestu za vzpurným valašským hejtmanem zrušil a raději upřel zrak na přívětivější část Hané.

Hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) Miloše Zemana přivítal rád. Je to mimo jiné důležité pro celostátní politiku.

Jurečkův neslušný návrh

Poté, co se ukázalo, že novou cílovou destinací prezidenta Zemana bude Olomoucký kraj, ozval se i zde jindy neutrální hlas lidovců.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) vyzval hejtmana Oklešťka, aby se zachoval jako Jiří Čunek. Okleštěk ovšem odmítl. Bylo těsně před volbami do Poslanecké sněmovny a podobně silná gesta si Okleštěk dovolit nemohl.

Už tehdy málokdo střízlivý pochyboval o tom, že hnutí ANO bude brzy Miloše Zemana potřebovat při sestavování vlády.

Ačkoli by Oklešťkovo odmítnutí platit za Zemanovu návštěvu jednání mezi Zemanem a Babišem příliš nezkomplikovalo, lze snadno odhadnout, že hejtman by za to rozhodně pochvalu před nastoupenou jednotkou od šéfa ANO nedostal.

Hladový chartista a hlasitá modlitba

Dosavadní průběh návštěvy však není takový, jak by si možná hejtman Okleštěk přál.

Při minulém kole cest po republice to byl právě Olomoucký kraj, kde se ukázal Zemanův nedobrý zdravotní stav poté, co na schodech ke krajskému úřadu poměrně ošklivě zakopl a ztratil při tom botu. Záběry incidentu ihned obletěly média.

Tentokrát se věci začaly komplikovat již před samotným příjezdem, když chartista Tomáš Hradílek z Lipníku nad Bečvou oznámil, že bude držet hladovku kvůli opětovné Zemanově kandidatuře.

Právě Lipník byl na seznamu míst, která má Zeman v kraji navštívit. A v Lipníku se také včera odehrál incident, který si taktéž rychle – a po právu – vysloužil pozornost celostátních médií.

„Ve chvíli, kdy Zeman vystoupil na pódium, zhruba padesát lidí vytáhlo červené karty a z okna restaurace nad nimi začala hrát píseň Modlitba pro Martu. Kromě toho měli protestující také transparenty s nápisem jako Pravda vítězí nebo Sbohem,“ popsala z místa reportérka MF DNES.

Modlitba však nestihla dohrát celá. Policie vnikla do podniku, rádio vypnula a muže, který měl nechat píseň hrát, odvezla na výslech.

Akce z cyklu „pomáhat a chránit mocné“ dala vzpomenout na návštěvu čínského prezidenta v Praze, kterou doprovázely podobné zásahy – jen tehdy nešlo o hudební produkci, ale o vyvěšené tibetské vlajky.

Zeman ještě před incidentem v Lipníku stihl navštívit firmu Olma. Ta patří kam jinam než do širokého portfolia holdingu Agrofert.

Důležité spojenectví se tak dál upevnilo. Zeman pokračuje ve své „nekampani“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)