Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Olomoucký kraj, zdroj

Zemanova návštěva Olomouckého kraje? Nabídka, která se neodmítá

KOMENTÁŘ. Prezident Miloš Zeman, kterého odmítl pohostit zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), se místo návštěvy východní Moravy rozhodl procestovat Olomoucký kraj. Hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) totiž s návštěvou prezidenta problém nemá. Zeman je v současné době důležitým spojencem hnutí ANO. A takovým spojencům se neříká „ne“.

V polovině října se strhla krátká přestřelka mezi Hradem a zlínským hejtmanem Jiřím Čunkem. Ten se nechal slyšet, že nebude platit nákladné cesty Miloše Zemana po kraji.

Čunek řekl, že je ochoten zaplatit Zemanovi oběd a večeři, ale nic víc. Prezident proto svou cestu za vzpurným valašským hejtmanem zrušil a raději upřel zrak na přívětivější část Hané.

Hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) Miloše Zemana přivítal rád. Je to mimo jiné důležité pro celostátní politiku.

Jurečkův neslušný návrh

Poté, co se ukázalo, že novou cílovou destinací prezidenta Zemana bude Olomoucký kraj, ozval se i zde jindy neutrální hlas lidovců.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) vyzval hejtmana Oklešťka, aby se zachoval jako Jiří Čunek. Okleštěk ovšem odmítl. Bylo těsně před volbami do Poslanecké sněmovny a podobně silná gesta si Okleštěk dovolit nemohl.

Už tehdy málokdo střízlivý pochyboval o tom, že hnutí ANO bude brzy Miloše Zemana potřebovat při sestavování vlády.

Ačkoli by Oklešťkovo odmítnutí platit za Zemanovu návštěvu jednání mezi Zemanem a Babišem příliš nezkomplikovalo, lze snadno odhadnout, že hejtman by za to rozhodně pochvalu před nastoupenou jednotkou od šéfa ANO nedostal.

Hladový chartista a hlasitá modlitba

Dosavadní průběh návštěvy však není takový, jak by si možná hejtman Okleštěk přál.

Při minulém kole cest po republice to byl právě Olomoucký kraj, kde se ukázal Zemanův nedobrý zdravotní stav poté, co na schodech ke krajskému úřadu poměrně ošklivě zakopl a ztratil při tom botu. Záběry incidentu ihned obletěly média.

Tentokrát se věci začaly komplikovat již před samotným příjezdem, když chartista Tomáš Hradílek z Lipníku nad Bečvou oznámil, že bude držet hladovku kvůli opětovné Zemanově kandidatuře.

Právě Lipník byl na seznamu míst, která má Zeman v kraji navštívit. A v Lipníku se také včera odehrál incident, který si taktéž rychle – a po právu – vysloužil pozornost celostátních médií.

„Ve chvíli, kdy Zeman vystoupil na pódium, zhruba padesát lidí vytáhlo červené karty a z okna restaurace nad nimi začala hrát píseň Modlitba pro Martu. Kromě toho měli protestující také transparenty s nápisem jako Pravda vítězí nebo Sbohem,“ popsala z místa reportérka MF DNES.

Modlitba však nestihla dohrát celá. Policie vnikla do podniku, rádio vypnula a muže, který měl nechat píseň hrát, odvezla na výslech.

Akce z cyklu „pomáhat a chránit mocné“ dala vzpomenout na návštěvu čínského prezidenta v Praze, kterou doprovázely podobné zásahy – jen tehdy nešlo o hudební produkci, ale o vyvěšené tibetské vlajky.

Zeman ještě před incidentem v Lipníku stihl navštívit firmu Olma. Ta patří kam jinam než do širokého portfolia holdingu Agrofert.

Důležité spojenectví se tak dál upevnilo. Zeman pokračuje ve své „nekampani“.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

13 komentářů

 1. s-22 napsal:

  Zajímalo by mne, jak by vypadal komentář autora, kdyby se skupina asi 50 příznivců Miloše Zemana snažila hlasitou hudbou a transparenty narušit řádně ohlášenou akci odpůrců prezidenta. Myslím si, že by policie zakročila stejným způsobem, ale v tomto případě by to bylo samozřejmě v pořádku. Jinak „spojenectví“ Zemana-Babiše je logické, protože se oba stávají cílem útoků „samozvaných zastánců demokracie“.

  • teufel3424 napsal:

   Myslet můžete, to Vám nelze zatím zakázat, ale fakt je, že Mildovy fanoušky cajti ještě nikdy nebuzerovali a jeho odpůrce šacují na každé akci, kde se objeví. Stačí vytáhnout heslo a už je bdělý příslušník na místě a odvádí zlotřilce přinejmenším „k podání vysvětlení“, jak se buzerace oficiálně jmenuje. Viz záznamy mnoha předvolebních mítinků

   • s-22 napsal:

    Dle vašeho příspěvku, který o ledasčem vypovídá, se ani nelze divit tomu, že vám podobné policie neustále „šacuje“. Problém ale nebude ve vašem odlišném názoru, ale v jeho prosazování.

    • Petr Kaminsky napsal:

     A co byste nam (odpurcum Zemana) doporucil Vy (pravdepodobne priznivec Zemana) jako prijatelnou formu protestu? Nebo je spatne, ze kdyz nesouhlasime, vubec protestujeme?

     • Jos napsal:

      Uspořádejte si podle zákona svoje vlastní shromáždění. Máte na to právo. Na takovém můžete dosyta a z plna hrdla vyjadřovat své názory. Ale je s tím práce. A to vám asi nevoní. Nebyla by to taková sranda. A kdoví jestli by někdo vůbec přišel. Tak radši parazitujete.

  • Zdenek napsal:

   Muzete mi prosim vysvetlit, jak se transparentem narusuje? Ja mam celkem velkou fantazii, ale vas striktni pohled na zachovavani „poradku“ je podle meho skromneho nazoru v rozporu s pravem na svobodu projevu. Fakticky chcete aby to u nas vypadalo jako v Rusku?

   • s-22 napsal:

    Opravdu nechci, aby to tu bylo jako v Rusku. Pouze jsem uvedl příklad z článku a otočil příznivce o odpůrce.

 2. Weber napsal:

  Je otázkou, zda zlínský hejtman J. Čunek se zachoval jako disident a rozhodl se hájit zájmy zlínského lidu, když odmítl z prostředků téhož lidu hradit bužírování hradní vrchnosti. Myslím, že záleží na tom, kdo se „usadí“ na Hradě příští a další roky. I Havlovi se vyplatilo být neústupný vůči vrchnosti a co bylo dále víme. Jen mám obavu, že v každém případě upadne v nemilost také zlínský lid, mstivost různých potentátů v tomto státě je příkladná a snad může již jen klesat.

 3. Jos napsal:

  Autoru tohoto článku zjevně záměrně ušel fakt, že ona skupinka,která uspořádala v Lipníku to show, porušila zákon:
  Zákon č. 84/1990 Sb. neboli Zákon o právu shromažďovacím.
  Zde stojí mimo jiné:
  §14 Přestupky fyzických osob
  (1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že
  kromě dalšího chování
  d) nesplní pokyn zástupce úřadu nebo policisty udělený na základě § 8 odst. 4,
  e) brání účastníkům shromáždění ve splnění účelu shromáždění nepřístojným chováním, nebo
  f) neoprávněně úmyslně brání jinému v podstatném rozsahu ve výkonu práva shromažďovacího.

  (4) Za přestupek podle odstavců 1 až 3 lze uložit pokutu do 15000 Kč.

  Policie jednala zcela a naprosto v souladu se zákonem. Ostatně bylo to její povinností už v roce 2006 při násilných útocích agresivní sebranky na předvolební shromáždění ČSSD.
  A agresivní,patologičtí antizemanisté nechť si laskavě ráčí připravit patřičný obnos na zcela zákonnou a zaslouženou pokutu. Doufám,že bude dost vysoká, aby je poučila. Hlavně o tom, že i jiní občané mají svá práva, která budou chráněna a která oni nebudou beztrestně porušovat. Tihleti demokradi, kteří se neohlížejí na práva druhých, a zjevně k nim patří i autor článku zrovna jako Hradílek, jsou odporní.

  • Frenky napsal:

   Tím jste vlastně prozradit, že na besedu se Zemanem mohou pouze jeho příznivci, nikoliv odpůrci. Ale to je špatně. Dokonce i pro Zemana. Správný president všeho lidu by se měl zajímat o názory i odpůrců, kteří s jeho počínáním nesouhlasí. To má daleko větší význam, než pochvalný potlesk skalních příznivců, kteří za presidentem putují po celé republice.

   • Jos napsal:

    To je nesmysl. Nevím jak jste na to přišel. Účastnit se může každý. Jeho chování na takovém shromáždění je ovšem omezeno a vymezeno zákonem č. 84/1990 Sb. . Na uvedeném shromáždění dokonce vyděračský antidemokrat Hradílek dostal možnost položit Zemanovi první otázku: „Zrušíte svou kandidaturu?“ A dostalo se mu od Zemana zcela výstižné odpovědi: „Pokud se nemýlím, tak moje žena v pondělí převzala 113 tisíc podpisů občanů České republiky, kteří mě naopak žádají, abych kandidoval. A odpověď na vaši otázku zní: Každý občan má stejná práva a stejné povinnosti. Vy nejste víc než 113 tisíc občanů a nejste jim nadřazený. Proto budu kandidovat,“
    Neurvalost a nekulturnost všelijakých antizemanistů je až patologická. Poškozují nás všechny.

  • Zdenek napsal:

   Pokuta je malo, meli by je zavrit, az zcernaji. A mozna jeste trochu zmlatit, ne?

   Myslim, ze mate trochu pokriveny pohled na to, co je „nepristojne chovani“. Beru, ze pokud ta hudba byla prilis hlasita, tak to jako naruseni shromazdeni bylo mozne brat, ale lide, co tam prijdou s transparenty a cervenymi kartami, se podle meho nedopustili niceho jineho, nez svobodneho vyjadreni vlastniho nazoru. Ale hlavne ze jste si tu svobodne vylil zluc, v pomerech, po kterych neprimo volate, by jste k tomu moc prilezitosti nemel.

   • Jos napsal:

    Člověče, vy si normálně vymýšlíte. Policie zasáhla pouze proti těm, kteří rušili shromáždění hlasitou hudbou. To co píšete jsou nesmysly.

Přidávání komentářů není povoleno