Miloš Zeman a Vladimir Putin. Foto: Mikhail Metzel/TASS, Profimedia

Zeman proti Kremlu? A jak to bylo doopravdy

Napsal/a Robert Břešťan 30. června 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Prezident Miloš Zeman se snaží obhajovat své donedávna vstřícné postoje k Rusku. Jsou to přitom právě jeho vyjádření ke kauzám novičok, Vrbětice či k okupaci Krymu, která opakovaně a naplno využívala ruská propaganda.

Český prezident Miloš Zeman se od začátku války na Ukrajině od Ruska, Kremlu a Putina silně distancuje. V nedávném rozhovoru pro v Česku sídlící ukrajinskou redakci Rádia Svobodná Evropa řekl, že „Putin patří před válečný soud“. Realitu posledních deseti let to ale změnit nedokáže.

Zeman svůj předchozí vstřícný přístup k Rusku jako chybu nevidí. Zaštiťuje se především svým důrazem na ekonomickou diplomacii a tím, že „se s Ruskem prostě mluvilo, dělal se s ním obchod, zkrátka jednalo s ním jako s normální zemí“ a „dělali to tak všichni relevantní evropští i světoví státníci“.

Ruským útokem na Ukrajinu prostě jen „nastala zásadně nová situace“. Do té doby ale bylo z hlediska Zemana vše v pořádku. „Netvařme se ale, prosím, že každý, kdo se dříve nevyjadřoval o Putinovi jako o zločinci, byl úplně mimo, nebo že každý, kdo se s ním snažil normálně jednat, podporoval všechny jeho kroky. Útok na Ukrajinu byl pro mnoho lidí v Rusku i jinde studenou sprchou a já jsem jedním z nich,“ řekl Zeman pro Rádio Svobodná Evropa.

To, že byl pro českého prezidenta ruský útok na Ukrajinu skutečně šokem, potvrzují i zdroje HlídacíPes.org z Pražského hradu: „Dnes už je Zeman v Moskvě na černé listině a bavit se s ním nikdo nebude,“ tvrdí.

Jak ale plyne z níže uvedených dat, Zemanova příchylnost k putinovskému Rusku se zdaleka netýkala jen ekonomické diplomacie a běžných politických styků, ale šlo o aktivní roli, kdy český prezident nahrával ruskému vidění světa ať už ve vztahu ke Kremlu, k Ukrajině, NATO či zlehčování role Ruska na vraždách novičokem v Británii či výbuchům ve Vrběticích, kde zemřeli dva nevinní lidé.

Velmi disproporční Zeman

Doložit to jde na faktech a datech. Vycházejí z údajů české společnosti Semantic Visions, které ukazují frekvenci zmínek a citací Miloše Zemana ruskými webovými a zpravodajskými portály. Drtivá většina ruských médií je pod vlivem a pod kontrolou Kremlu, o to snáze lze ale z jejich výstupů vyčíst to, co se Putinovi a jeho okolí komunikačně hodí.

Níže uvedený graf zachycuje články ruských internetových zdrojů, v nichž byl v časovém rozmezí od 1. ledna 2020 do 16. března 2022 zmíněn český prezident. Vyskytl se bezmála v osmnácti tisících textech. „Je to zcela disproporční, žádný jiný český mluvčí se tam v žádném případě v tomto množství neobjevoval,“ komentuje data zakladatel Semantic Visions František Vrabel.

ZDROJ: se svolením Semantic Visions

Z grafu je patrná mimořádná pozornost, které se dostalo výrokům českého prezidenta v dubnu a květnu minulého roku po zveřejnění informací o ruské účasti v útoku na muniční sklady ve Vrběticích. Miloš Zeman tehdy ruskou účast zpochybňoval, mluvil opakovaně o „více vyšetřovacích verzích“, což mu opět přineslo záplavu citací v ruských médiích. Stejně jako v květnu 2018, když prohlásil, že i v České republice se v malém množství vyráběl a testoval jed novičok. Tím se Kreml pokusil v Londýně zlikvidovat bývalého ruského špiona Sergeje Skripala a jeho dceru. Moskva zodpovědnost odmítla, s odkazem na Zemanova slova prý mohlo být zdrojem novičoku právě i Česko.

Nadprůměrnou pozornost získával Zeman opakovaně od listopadu minulého roku, kdy se Rusko začalo fakticky i slovně vymezovat proti Ukrajině a začínalo hromadit jednotky na hranicích s Ukrajinou – jak již dnes víme, bylo to v předzvěsti rozpoutání války. Mimochodem, ještě krátce před ruským útokem se Zeman veřejně vysmíval americké CIA za tezi, že Rusko Ukrajinu napadne ve středu 16. února.

„Válka nebude, pro CIA je to blamáž,“ řekl Zeman. Válka ale je a Rusko zaútočilo jen o týden později – 24. února. Podle některých bezpečnostních expertů navíc veřejné varování CIA mohlo plánovaný útok Ruska naopak oddálit.

Zasloužit si pozornost 

Širokou publicitu v ruských médiích měly Zemanovy výroky po zabrání Krymu v roce 2014. Zemana si ruská média detailně všímala i po sporech s tehdejším americkým velvyslancem v Praze Andrew Schapirem v roce 2015. Tehdy Zeman prohlásil, že Schapiro má „na Pražský hrad zavřené dveře“.

Ve stejném roce rezonovaly i Zemanovy výroky o tom, že na Ukrajině jsou fašisté, a jeho kritika Stepana Bandery. Když byl pak v roce 2019 tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček na návštěvě Ukrajiny, Zeman jej pokáral i pro domácí publikum: „Vytkl jsem mu, že dostatečně nezmínil problém banderovců, myslím, že tento fenomén podcenil.“

Velkou pozornost věnovala ruská média v roce 2016 i Zemanovu návrhu na referendum o vystoupení ČR z NATO. „Nesouhlasím s těmi, kdo jsou pro vystoupení z Evropské unie. Ale udělám všechno pro to, aby bylo referendum a aby se v něm mohli vyjádřit. A totéž k vystoupení z NATO,“ řekl Zeman.

Tyto „vrcholy“ Zemanova výskytu v ruských (internetových) médiích jsou patrné na níže uvedeném grafu.

ZDROJ: se svolením Semantic Visions

Za ruské zájmy kopal český prezident dlouhodobě i v případě české energetické bezpečnosti, kdy otevřeně prosazoval to, aby dostavba jaderných bloků byla v režii ruského Rosatomu. „Zeman podrazil české občany, když nepochopitelně prosazoval stavbu jaderné elektrárny Rosatomem. Přehlížel všechna varování včetně těch, která přijal Parlament nebo která jsem mu osobně zaslal já. Systematicky se snažil ohrozit národní bezpečnost,“ komentoval to nedávno na svém Twitteru senátor Pavel Fischer.

„Je jasné, čemu Zeman vděčil za ruskou mediální pozornost. Při svých formulacích a následných citacích v ruském tisku musel vědět, co vzhledem k ruskému prostředí dělá, říká a čemu napomáhá,“ je přesvědčen i sociolog a bývalý politik Ivan Gabal, který se Ruskem a bezpečnostními tématy dlouhodobě zabývá.


Text vychází z článku, který redakce HlídacíPes.org připravila pro tištěný Týdeník Forum 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)