Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Miloš Zeman a Vladimir Putin. Foto: Mikhail Metzel/TASS, Profimedia
,

Zeman proti Kremlu? A jak to bylo doopravdy

Prezident Miloš Zeman se snaží obhajovat své donedávna vstřícné postoje k Rusku. Jsou to přitom právě jeho vyjádření ke kauzám novičok, Vrbětice či k okupaci Krymu, která opakovaně a naplno využívala ruská propaganda.

Český prezident Miloš Zeman se od začátku války na Ukrajině od Ruska, Kremlu a Putina silně distancuje. V nedávném rozhovoru pro v Česku sídlící ukrajinskou redakci Rádia Svobodná Evropa řekl, že „Putin patří před válečný soud“. Realitu posledních deseti let to ale změnit nedokáže.

Zeman svůj předchozí vstřícný přístup k Rusku jako chybu nevidí. Zaštiťuje se především svým důrazem na ekonomickou diplomacii a tím, že „se s Ruskem prostě mluvilo, dělal se s ním obchod, zkrátka jednalo s ním jako s normální zemí“ a „dělali to tak všichni relevantní evropští i světoví státníci“.

Ruským útokem na Ukrajinu prostě jen „nastala zásadně nová situace“. Do té doby ale bylo z hlediska Zemana vše v pořádku. „Netvařme se ale, prosím, že každý, kdo se dříve nevyjadřoval o Putinovi jako o zločinci, byl úplně mimo, nebo že každý, kdo se s ním snažil normálně jednat, podporoval všechny jeho kroky. Útok na Ukrajinu byl pro mnoho lidí v Rusku i jinde studenou sprchou a já jsem jedním z nich,“ řekl Zeman pro Rádio Svobodná Evropa.

To, že byl pro českého prezidenta ruský útok na Ukrajinu skutečně šokem, potvrzují i zdroje HlídacíPes.org z Pražského hradu: „Dnes už je Zeman v Moskvě na černé listině a bavit se s ním nikdo nebude,“ tvrdí.

Jak ale plyne z níže uvedených dat, Zemanova příchylnost k putinovskému Rusku se zdaleka netýkala jen ekonomické diplomacie a běžných politických styků, ale šlo o aktivní roli, kdy český prezident nahrával ruskému vidění světa ať už ve vztahu ke Kremlu, k Ukrajině, NATO či zlehčování role Ruska na vraždách novičokem v Británii či výbuchům ve Vrběticích, kde zemřeli dva nevinní lidé.

Velmi disproporční Zeman

Doložit to jde na faktech a datech. Vycházejí z údajů české společnosti Semantic Visions, které ukazují frekvenci zmínek a citací Miloše Zemana ruskými webovými a zpravodajskými portály. Drtivá většina ruských médií je pod vlivem a pod kontrolou Kremlu, o to snáze lze ale z jejich výstupů vyčíst to, co se Putinovi a jeho okolí komunikačně hodí.

Níže uvedený graf zachycuje články ruských internetových zdrojů, v nichž byl v časovém rozmezí od 1. ledna 2020 do 16. března 2022 zmíněn český prezident. Vyskytl se bezmála v osmnácti tisících textech. „Je to zcela disproporční, žádný jiný český mluvčí se tam v žádném případě v tomto množství neobjevoval,“ komentuje data zakladatel Semantic Visions František Vrabel.

ZDROJ: se svolením Semantic Visions

Z grafu je patrná mimořádná pozornost, které se dostalo výrokům českého prezidenta v dubnu a květnu minulého roku po zveřejnění informací o ruské účasti v útoku na muniční sklady ve Vrběticích. Miloš Zeman tehdy ruskou účast zpochybňoval, mluvil opakovaně o „více vyšetřovacích verzích“, což mu opět přineslo záplavu citací v ruských médiích. Stejně jako v květnu 2018, když prohlásil, že i v České republice se v malém množství vyráběl a testoval jed novičok. Tím se Kreml pokusil v Londýně zlikvidovat bývalého ruského špiona Sergeje Skripala a jeho dceru. Moskva zodpovědnost odmítla, s odkazem na Zemanova slova prý mohlo být zdrojem novičoku právě i Česko.

Nadprůměrnou pozornost získával Zeman opakovaně od listopadu minulého roku, kdy se Rusko začalo fakticky i slovně vymezovat proti Ukrajině a začínalo hromadit jednotky na hranicích s Ukrajinou – jak již dnes víme, bylo to v předzvěsti rozpoutání války. Mimochodem, ještě krátce před ruským útokem se Zeman veřejně vysmíval americké CIA za tezi, že Rusko Ukrajinu napadne ve středu 16. února.

„Válka nebude, pro CIA je to blamáž,“ řekl Zeman. Válka ale je a Rusko zaútočilo jen o týden později – 24. února. Podle některých bezpečnostních expertů navíc veřejné varování CIA mohlo plánovaný útok Ruska naopak oddálit.

Zasloužit si pozornost 

Širokou publicitu v ruských médiích měly Zemanovy výroky po zabrání Krymu v roce 2014. Zemana si ruská média detailně všímala i po sporech s tehdejším americkým velvyslancem v Praze Andrew Schapirem v roce 2015. Tehdy Zeman prohlásil, že Schapiro má „na Pražský hrad zavřené dveře“.

Ve stejném roce rezonovaly i Zemanovy výroky o tom, že na Ukrajině jsou fašisté, a jeho kritika Stepana Bandery. Když byl pak v roce 2019 tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček na návštěvě Ukrajiny, Zeman jej pokáral i pro domácí publikum: „Vytkl jsem mu, že dostatečně nezmínil problém banderovců, myslím, že tento fenomén podcenil.“

Velkou pozornost věnovala ruská média v roce 2016 i Zemanovu návrhu na referendum o vystoupení ČR z NATO. „Nesouhlasím s těmi, kdo jsou pro vystoupení z Evropské unie. Ale udělám všechno pro to, aby bylo referendum a aby se v něm mohli vyjádřit. A totéž k vystoupení z NATO,“ řekl Zeman.

Tyto „vrcholy“ Zemanova výskytu v ruských (internetových) médiích jsou patrné na níže uvedeném grafu.

ZDROJ: se svolením Semantic Visions

Za ruské zájmy kopal český prezident dlouhodobě i v případě české energetické bezpečnosti, kdy otevřeně prosazoval to, aby dostavba jaderných bloků byla v režii ruského Rosatomu. „Zeman podrazil české občany, když nepochopitelně prosazoval stavbu jaderné elektrárny Rosatomem. Přehlížel všechna varování včetně těch, která přijal Parlament nebo která jsem mu osobně zaslal já. Systematicky se snažil ohrozit národní bezpečnost,“ komentoval to nedávno na svém Twitteru senátor Pavel Fischer.

„Je jasné, čemu Zeman vděčil za ruskou mediální pozornost. Při svých formulacích a následných citacích v ruském tisku musel vědět, co vzhledem k ruskému prostředí dělá, říká a čemu napomáhá,“ je přesvědčen i sociolog a bývalý politik Ivan Gabal, který se Ruskem a bezpečnostními tématy dlouhodobě zabývá.


Text vychází z článku, který redakce HlídacíPes.org připravila pro tištěný Týdeník Forum 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

18 komentářů

 1. josef napsal:

  … a ještě tam schází další zjištění od Semantic Vision (SV), že se Miloš Zeman dívá na východ když vychází slunce – to tedy SV má ve svém sledování podstatné nedostatky … Až tedy v té funkci skončí na začátku příštího března, tak zřejmě SV odpadne velký problém a určitě si uleví…

  • Zdenál napsal:

   Pravdou je, že bez Zemanova, Kirilova a čínského požehnání by k téhle brutální válce nedošlo. O čem se bavili Zeman a jeho nejmilejší Vladimir Vladimirovič v době války na Ukrajině musí být každému kdo má všech pět pohromadě jasné. Jenže v páté ruské koloně na Slovensku, v Česku, Maďarsku a Srbsku se soudruh Zeman nespletl. V Ukrajině ale ukrutně. Ruská armáda neměla ani na afgánské vousáče v žabkách a to měli převahu stonásobnou.

   • josef napsal:

    …. no tak, no tak … Ruská armáda v Afghanistánu přece nebyla, tam byla mj. ukrajinská, gruzínská a v čase dalších až 58 států, které ten jeden Taliban stejně vyhnal, že nestačily odvézt ani „polní kuchyně“ a další sofistikovanosti…

    • Pavel napsal:

     Jinými slovy, josef se pokouší předstírat, že russovětsko bylo něco jiné než carské rusácké impérium nakažené úchylnou komunistickou ideologií.

   • petrph napsal:

    Tedy, že bych upozornil, na drobnost, on je na tom pan prezident Zeman od podzimu dosti zdravotně špatně, že se pomalu pohybovat nemůže, i co se vrátil z nemocnice, se o něj musí starat i na Hrádě lékařský team.
    Tudíž, že by zrovna s ním probíral Vladimir Vladimirovič podrobnosti útoku na Ukrajinu, se mi nezdá příliš pravděpodobné.
    Ostatně, ona i ta ilustrační fotka v úvodu článku bude poněkud letitá, oba už dnes vypadají (korektně) trochu jinak, pokud se vůbec dá Putin někde lokalizovat a vyfotit. No, ani bych se nedivil, kdyby už na něj Zeman dneska ani přímý kontakt neměl.
    Ono tedy vůbec, po té Zemanově zdravotní krizi na podzim, na jejímž konci přece jen a bez větších potíží, jmenoval Fialovou vládu, jsem čekal, že se dohodne nějaké politické příměří, které ho nechá v klidu dokončit ten poslední rok jeho funkce a klidný odchod do politického důchodu.
    Ale to chce zájem tu dohodu dodržovat na všech stranách, tedy včetně i médií,,,

  • Tondach napsal:

   Ani jako vtip to není dobrý …

 2. petrph napsal:

  Jak jsem to tak pročetl, ono z toho vyplývá něco zcela jiného, totiž schopnost mediální propagandy vytrhávat si z projevů politiků jen to co potřebuje, a přidat k tomu to význam jaký potřebuje. Což jistě pro tu ruskou, putinovskou platí .

  Jenže, obávám se, že v  případě projevů pana Zemana v tom měla značně ulehčenou práci, tohle totiž udělaly a publikovaly naše elity v českých médiích, takže Rusům stačilo to od nich okopírovat :)))))
  Tedy nechci dělat Zemanovi obhájce (nakonec, jistě se u nás najde i lepší prezident), leč evidentní třeba je, že měl pravdu v tom že „.., že i v České republice se v malém množství vyráběl a testoval jed novičok.! “ Což se tedy dělo , totiž v  laboratorních podmínkách a pro výzkumné účely. Btw, stejně jako v řadě dalších západních zemích..
  Ovšem, při připomínce, byla to přece česká média, která okamžitě objevila že mezi „v malém množství vyráběl“ a „v malém množství připravoval“ je tak ohromný rozdíl, že to musela sama publikovat a takto poradit ruské propagandě .
  Ono totiž, při dobré vůli – a kdyby ta média měla sama zájem hájit zájmy ČR, tak to v té vytržené citaci mohla přeformulovat sama, že??
  No a v případě toho závěru pana senátora Fischera, těžko mohl pan Zeman „podrazit“ zájmy ČR, v případě stavby jaderné elektrárny, když on o ní vůbec, ale vůbec nerozhodoval. Co si asi pan senátor Fischer neuvědomuje (což je mi opravdu líto), že sám tak kašle na zájmy tohoto státu, že ten největší podraz na zájmy ČR, je v tom že se o té stavbě nerozhodlo už dávno, a že už se dávno nestaví.

  • Marek napsal:

   K aféře novičok – já si myslím, že se pan prezident výrokem „v malém množství vyráběl“ dopustil (vědomé?) chyby. Skutečně je ohromný rozdíl mezi „vyrábět“ a „připravovat“. Jak říkáte, že se toho média ráda chytila – kdyby totiž tvrdil, že se v malém množství novičok „připravoval“, tak by (pouze!) do éteru pustil informaci, že ČR je schopna teoreticky čelit takovéto hrozbě, že zkoumá účinky této látky, byť i v submiligramových množstvích…. Já se budu pravděpodobně opakovat, ale výroba znamená cílené shromažďování látky za účelem budoucího použití. Takže pan prezident má zřejmě evidentně info o tom, že někde v ČR existují trvale uskladněná množství této látky. Pokud tomu tak není, tak je to vědomě šířená mylná informace. Bagatelizací rozdílu mezi těmito dvěma výše zmíněnými slovesy se jen přilévá olej do ohně, který tak ráda rozdmýchává prokremelská propaganda.

   • josef napsal:

    … prezident měl informaci od ředitele vojenského chemického ústavu Šafáře, který mu řekl, pochopitelně byl novičok v rámci totoho ústavu vyroben .. na zkoušku… Čili nic jako trvalá výroba, pouze vyjádření, že ho umíme také vyrobit… Že z toho zejména někteří akční senátoři (s podporou od voličů takřka bezvýznamnou) vyrobili z vyjádření prezidenta k „novičoku“, že bylo vyzrazeno státní tajemství, takřka vlastizradu, je věc jiná… To, že pak ředitel Šafář v dohledné době skončil „ředitelování“ , si musí každý vysvětlit sám pro sebe…

 3. Tomáš napsal:

  Prezident Zeman to „má za par“, na podzim začne stříhat metr, řečeno mazackou terminologii. Nadělal hodně veletocu, to s Ruskem a s Čínou jej vyneslo až do prezidentské funkce.Zklaplo mu, kdyz zahynul Kelner, od té doby už to je za zenitem. Loňska podzimní nemoc a zběsile chování některých politiku, novinářů a ústavních pravniku, bylo k zb lití. Odskakal to Vondráček, který mu dal k podepsání svolání Parlamentu po volbach a byl za to náležitě odměněn, když to bylo jedinecspravne jednání. To že to nechá proverit“starou Blazkovou“, takto ministrem spravedlnosti p. Blazkem je správné. Označení prezidenta Putina za blázna po 24.2, to jetakové ukecnuti stareho prezidenta asi tak stejně jak si prezident Biden uprdl před vevodkyni Camilou.

  • Pavel napsal:

   Tak, tak, tehdejší zběsilé chování hradního ansámblu a současné zběsilé čučkařovo obviňování všech těch, kteří se snažili řešit důsledky jeho vlastního nezřízeného alkoholismu, je k zblití. Ke zblití jsou i lokajské bláboly místních kremelských podržtašek vůči covidovému strašpytlu puťkovi.

 4. martin napsal:

  jeste pripominam 100mld korun, o ktery nas zeman pred 20 lety okrad jako premier, kdyz rusakum odpustil 80% dluhu.
  kolik tanku a raket za to rusaci asi poridili ??

 5. Josef Svoboda napsal:

  Text článku je mírný. Zeman se vždy choval jako špatně utajený ruSSký agent. Píseň “Ruský šváb” byla zcela na místě. A nezapomeňme na trapné šíření ruSSké a Čínské dezinformační propagandy Zemanem u nás (výroky o Pussy Riot nebo o Tibetu). Že se tento člověk (a samozřejmě taky obdivovatel Trumpa) stal prezidentem, dokonce dvakrát, je opravdu strašné.

 6. Tondach napsal:

  Nechápu, jak může někdo ještě Zemana v diskuzi obhajovat!
  Ona Babiš jsou tragedií národa! A přitom za tím stojí štyři a půl milionu voličů! Skoro půla obyvatelstva je úplně blbá!

  • Josef Svoboda napsal:

   Nepište to tak. Většinou šlo o starší a méně vzdělané, čili na jednu stranu ovlivněné dřív všudypřítomnou komunistickou propagandou, na druhou stranu jde o lidi, kteří se neumí orientovat ve světě médií, neví, co znamená veřejnoprávní médium, že je v demokracii základním nezávislým zdrojem ověřovaných informací, na rozdíl od řetězových mailů apod. Já bych tento druh lidí spíš politoval a snažil bych se vysvětlovat… Normální demokratický prezident a premiér by samozřejmě takové občany v tomto směru vzdělával, ne tak náš ruSSký šváb a jeho zlodějský spojenec s komunistickou a udavačskou minulostí, ti ten stav naopak využívali a utvrzovali!!!) To se sešlo opravdu strašně. Ale po posledních volbách se objevila naděje a musíme na tom dál pracovat (neobjevila se sama, byla za tím spousta práce, z mého pohledu především občanských sdružení jako Milionu Chvilek pro demokracii a občanů samotných).

 7. Dan Forman napsal:

  Ruští švábi z expozitury KGB “ Prognosťák “ nechali tuto zem rozkrást, kam asi ty peníze z privatizací asi odešli, že? Vytvořili záměrně z této země hlásnou troubu Kremlu a polovina národa je volila. To vypovídá, o tom, že dementní polovina národa patří na asijský rusácký východ, jen doufám, že časem budou všichni proruští kolaboranti a zrádci za své činy proti naší zemi a občanům odsouzeni…

 8. stanik napsal:

  Do roku 1970 člen KSČ. To se v jeho věku těžko zapomíná a převléká kabát. I když podobně jako Gustav Husák přihlížíme k benefitům režimu ! A to stejně jako u Husáka tak u Zemana převyšovalo !!

 9. Král napsal:

  Komunista zůstane komunistou navždy, i kdyby se x krát převlékl.

Přidávání komentářů není povoleno