Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
BillHoller via Foter.com / CC BY-SA, zdroj

Zeman, Babiš a stále i Klaus: svatá trojice české debaty o Evropské unii

Největší vliv na debatu o Evropské unii mají v České republice Miloš Zeman, Andrej Babiš a exprezident Václav Klaus. Ostatní politici zaostávají, ukazuje průzkum EurActiv a Asociace pro mezinárodní otázky. 

Dotazníkový průzkum probíhal mezi profesionály, kteří se v Česku zabývají zahraniční a evropskou politikou.

„Naším záměrem bylo zjistit, jaké osobnosti mají podle zahraničněpolitických expertů největší vliv na domácí diskusi o EU,“ říká vydavatel portálu EurActiv.cz Jan Vitásek.

„Sestavení žebříčku bylo inspirováno průzkumem Eurobarometru z první poloviny letošního roku, ve kterém se Česká republika posunula do pozice nejskeptičtějšího člena EU a ocitla se i za Velkou Británií,“ dodává.

Výsledky průzkumu mají sloužit jako ukázka vlivu jednotlivých osobností na společenskou náladu, neukazují reálný vliv na českou evropskou politiku.

„Výsledky by nám měly naznačit, kdo ovlivňuje to, jakým způsobem o EU hovoříme. Je to zároveň součin velmi subjektivních hledisek – neměli bychom je přeceňovat, ale určitou vypovídací hodnotu mají,“ říká ředitel Výzkumného centra asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál.

Kdo po Klausovi?

Žebříčku s výrazným náskokem před ostatními dominuje současný prezident následován předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Další politici ale zaostávají.

Vliv premiéra na evropskou debatu je oproti prezidentovi vnímán již jen zhruba jako třetinový a jediným zástupcem opoziční strany, který se objevuje v první desítce, je čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Podle Dostála je z výsledku patrné, že Václavu Klausovi – který bezesporu zásadně ovlivnil to, jakým způsobem česká veřejnost na EU nahlíží – nevyrostla jasná oponující osobnost.

„Zemanovy poznámky o ‚euronesmyslech‘ nebo Babišovy hlášky o tom, jak v EU nikdo nechápe jeho geniální myšlenky, staví na základech Klausovy negace EU jako nějaké zbytečnosti. Ty tři osobnosti se tedy vzájemně propojují,“ shrnuje Dostál.

Průzkum se zaměřil i na výrazné osobnosti v jednotlivých kategoriích „politik“, „úředník“, „podnikatel“, „výzkumník“ a „novinář“.

Kategorie politiků nepřináší vzhledem k výsledku prvního žebříčku osobností velké překvapení. Mezi úředníky nejvíce bodovali současný a bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař a Tomáš Prouza.

Jako podnikatele s největším vlivem na debatu o EU dotázaní nejčastěji zmínili Andreje Babiše.

Mezi výzkumníky a novináři se nevyprofilovala osobnost, jejíž vliv by na první pohled všechny ostatní převažoval. Na prvních místech se nicméně umístili Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů a Kateřina Šafaříková z Respektu.Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

5 komentářů

 1. petrph napsal:

  Tak ještě si vyjasnit, co znamená pojem „ovlivňují českou debatu o EU“…
  Jestli se tím myslí, že cokoliv někdo z těch sledovaných politiků řekne, tak všechna média hned vykřičí ve zkratce s ohromnými titulky , aniž se vůbec starají co tím dotyčný myslel???
  A nebo zda tedy vůbec se u nás nějaká smysluplná debata o EU vede…
  Připadá mi že ani ne, a spíše vládní politici kvitují, že EU spoustu věcí rozhoduje za ně, nenesou za to zodpovědnost, a mohou radostně voličům sdělovat, to ne my, to EU…

  • Jitka Yousifová napsal:

   Jste si jisti, že pánové Zeman, Klaus a Babiš jsou „osobnosti“? Pod termínem osobnost rozumím něco více než právě tyto pány.

   • milan coufal napsal:

    Máme jen dvě skutečné osobnosti: Kalouska a Bakalu. Ti by měli rozhodovat, jak to v Česku bude vypadat.

    • Jiří kabek napsal:

     No ty jsi asi prodělal zánět mozkových blan kombinací s alzhamerem, že

   • Jiří kabek napsal:

    Jitule máte pravdu, jistě jste měla na mysli pana profesora Robejska a Václava Klause ml.

Přidávání komentářů není povoleno