Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Zdeněk Velen: Češi v rumunském Banátu a proč už to nebude, jak bývalo

Po třinácti hodinách cesty autem jsme v Čechách. V Čechách, které si přestavujeme, když rodiče vyprávějí o svém dětství na venkově. Babičky v šátcích, dědové v klobouku, koně, krávy a kozy hnané ráno na pastvu a večer zpět.

Děti s českými jmény, co – když zrovna nepasou, nesečou, nedojí nebo neministrují – nemají jiný program, než bloumat po vsi s kolem či bez a čekat, co se dneska stane. Kopky sena, pár toulavých psů. V neděli kostel, pak hospoda.

Hospoda pana Štěpničky obsypaná výhradně českými turisty různých druhů, na motorkách, s krosnami i na podpatcích, kteří to tu svou přítomností stejně tak podporují jako ničí.

Před každou chaloupkou zaparkované auto s ústeckou nebo chebskou značkou – to přijeli mladí, kteří už žijí v Čechách. Většinu dětí si v srpnu odvezou do českých škol. Pracovat budou zas jen starší a staří. Za pár let už pracovat nebudou. Mladí tu také nebudou. Jen ti turisté možná zůstanou.

Banát není, co býval, a brzy nebude, co je. A vůbec nic se s tím nedá dělat.

Shrnuje trochu smutně herec a fotograf Zdeněk Velen v další ze svých fotogalerií pro HlídacíPes.org.

 

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

7 komentářů

 1. Pavel Adámek napsal:

  Bylo by docela perverzní chtít po nich aby zůstali a my je mohli jako v rezervaci okukovat, fotit a vůbec mít lehce civilizačně nadřazený pocit.

  • Daniela napsal:

   Zlatá slova, vzal jste mi je z úst. Mně už vadí i zoo.

 2. Miroslav Dvořák napsal:

  Bejvávalo………..

 3. ČERT napsal:

  „Banát není, co býval, a brzy nebude, co je…“ Ale neplatí přece něco takového i o Čechách, respektive, abychom srovnávali tak nějak srovnatelné, o českém venkově? Souhlasil bych s prvním komentářem. Nebylo by to divné – spoléhat na nějaký „český skanzen“ v Rumunsku?

  • ČERT napsal:

   Ale na druhou stranu, když nad tím tak přemýšlím… Musí se až tolik lišit současný český venkov od tohoto banátského? Tedy snad kromě toho, že současní čeští venkované jsou většinou asi lépe materiálně zajištěni než tito naši krajané, takže mají lepší přístup k modernější technice, vybavení atd….?

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Dnešní venkov se od dřívějšího, myslím od toho z 20. století a dříve, liší velice. Zkráceně se to dá říct tak, že kdysi jezdili měšťáci nakupovat potraviny na venkov, zatímco dnes jezdí venkované nakupovat potraviny do města (nebo příměstských super až hypermarketů).
    I do Banátu to příjde.

 4. i.prusa napsal:

  Když jsem tam byl před 20lety,tak tam naštěstí ještě nebyli ty větrníky,hyzdí krajinu všude,ale tam dvojnásob,díky izolaci to tam tenkrát bylo jako u nás za starých časů,ale jak lidem dáš volnost,jdou za vidinou lepšího,-škody,nic se s tím asi dělat nedá

Přidávání komentářů není povoleno