Zdeněk Svěrák a český azylant v Rusku Petr Michalů

Napsal/a Kristián Chalupa 29. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Právě před dvaceti lety zaznamenal v naší republice i v zahraničí velký úspěch film režiséra Jana Svěráka Kolja o ruském chlapci, kterého mimořádně přesvědčivě zahrál tehdy šestiletý Andrej Chalimon. Postavu starého mládence Františka Louku ztvárnil Zdeněk Svěrák, který se o Kolju po fingovaném manželství a následné emigraci jeho ruské matky do Západního Německa stará.

V těchto dnech podle ruského televizního kanálu REN požádal o politický azyl v Ruské federaci český bloger Petr Michalů. Jako důvod své žádosti uvedl pronásledování za své názory, indoktrinaci dětí ve škole o tom, že Československo osvobodily od nacistů Američané, protiruské postoje vedení našeho státu a vlastně celkově nesnesitelný život u nás. Podle Petra Michalů je Evropa okupována Spojenými státy americkými.

Ve filmu Kolja postavu starého mládence Františka Louku ztvárnil Zdeněk Svěrák, který se o chlapce po fingovaném manželství a následné emigraci jeho ruské matky do Západního Německa stará. Děj filmu se odehrává před sametovou revolucí. Jednou z velmi působivých scén v oscarovém filmu Kolja je moment, když Svěrák alias Louka ztratí malého Kolju v pražském metru a svou neopakovatelnou ruštinou vyzývá rozhlasem chlapce, aby nikam nechodil, že si ho najde a přijde pro něj (6´:20´´ videa).

Petr Michalů nyní žije v jakémsi moskevském hostelu, ale chtěl by se prý přestěhovat do nějakého menšího města. Moskva je pro něj „očeň ogromnyj gorod“. Způsob vyjadřování Petra Michalů, žadatele o azyl v Rusku, na televizním kanálu REN silně připomíná hlášení Františka Louky ve stanici metra. Jenže při poslechu jeho slov člověk nemá žádný důvod ani chuť se smát…

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)