Zdeněk Šarapatka: Moravec do prezidentského duelu patří. Hradu navzdory

Napsal/a Zdeněk Šarapatka 17. ledna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Republika žije prezidentskými volbami. Jde v nich o hodně, o Česko v Rusku nebo v Evropě, o Babiše ve Strakově akademii nebo na Pankráci, o parlamentní demokracii nebo východní autokracii a policejní stát. O slušnost místo sprosťáctví a reprezentaci místo mezinárodní ostudy.

A také o cenzuru místo svobody slova a nezávislá, veřejnoprávní média nebo hlásné trouby řízené vládou.

Volba mezi Jiřím Drahošem a Milošem Zemanem je totiž reálnou válkou dvou světů. Naděje s jurským parkem. O vítězi rozhodne ledacos, od mravních postojů po televizní debaty.

Zvací dopis pro Zemana

Česká televize pozvala finalisty voleb do duelu už za týden. Zemana zvacím dopisem. Že v něm nebyla řeč o moderátorovi Moravcovi a místo producentky pořadu tu měl být podepsán zástupce zpravodajství by nebyl takový problém. Kdyby ale prezident nepomlouval veřejnoprávní televizi kudy chodí a nevyhýbal se společné debatě prezidentských kandidátů už před prvním kolem volby. Právě pod taktovkou Václava Moravce.

Zemanova obava utkat se na obrazovce ČT s hradními adepty ve  vynikající zdravotní kondicí a u některých s notnou politickou zkušeností, u jiných zase s přitažlivými ideály a sympatiemi voličů, ukázala na prezidentovu zbabělost. 

Turbulentní proměny Zemanova vzhledu se střídáním záblesků vitality nebo zdrcující únavou a očividnou nemohoucností by totiž ve střetu se svižnými protikandidáty neměly zrovna šanci.

Že se pak v on-line debatě kandidátů nelze vystříhat i nelichotivým záběrům na chřadnoucí hlavu státu bylo Hradu nejspíš jasné předem. I přes nejlepší maskéry z branže.

Autor tohoto textu v odvolání na zákon o ČT apeloval v Radě České televize na prázdnou židli v superdebatě místo nepřítomného Zemana. Marně. Symbolika strachu z politické konkurence by tu přitom byla fér.

Že Václav Moravec (zatím) odmítá moderovat duel se Zemanem lze částečně pochopit. Před časem zpochybnil prezidentovy nevybíravé útoky na služební zákon a politické náměstky na ministerstvech Sobotkovy vlády. V nedělním pořadu totiž uvedl hned několik jmen takových náměstků právě v někdejším Zemanově kabinetu.

Prezident se urazil a odmítá ve veřejnoprávní televizi vystupovat. Místo ní poskytuje rozhovory servilní stanici Barrandov. České televizi se navíc mstí jejím umanutým ostouzením a účelovou kritikou při každé možné příležitosti.

Pořady bez servility

Vynechání jména moderátora Moravce v televizní pozvánce na  duel s profesorem Drahošem, adresované Hradu může být veřejností vnímáno coby nepodstatné opomenutí, stejně jako náznak vstřícnosti veřejnoprávní televize k Hradu, že nasazením nenáviděného Moravce nehodlá ohrozit prezidentovu účast v duelu.

Zda Zemanova kancelář kladla České televizi předem konkrétní podmínky pro hostování prezidenta v souboji s Jiřím Drahoše není známo. Jen o jméno v pozvánce Moravcovi přitom nejde. Formulaci tiskové mluvčí ČT v čerstvém dodatku k Pravidlům předvolebního a volebního vysílání, že pro duel bylo Václavu Moravcovi jeho moderování „tradičně nabídnuto“, zatímco v předchozí superdebatě to byla dozajista tutovka, si totiž může kdekdo vysvětlit po svém.

Uklidnit by nás v této souvislosti ale mělo odvolání podzimní návštěvy, kterou měl na Hradě absolvovat generální ředitel ČT. Petr Dvořák ji zrušil krátce poté, kdy Českou televizi i jeho osobně prezident urážel v médiích.

Uklidňovat nás zatím může i řada dalších pořadů, kde se objektivní kritikou, politickou satirou nebo neohroženou investigací v nejvyšších patrech moci zjevně nešetří. Od Reportérů ČT, 168, Interview ČT24, Událostí a komentářů až po Newsroom a každodenní konfrontaci s politickou realitou ve zpravodajských pořadech ČT24.

Roztleskávači mstivých starců

České televizi prezidentské debaty sluší. Právo na ně mají televizní koncesionáři, povinnost se jich právě pro ně zúčastnit mají politici.

Pohrdání veřejnoprávní televizí kvůli zasutým mindrákům z vlastní minulosti nebo argumentační prohře s profíkem za moderátorským stolem je zoufalost sama. Stejně jako zbabělý úprk do bizarních televizí, kde se výhradně přicmrndává Zemanově exhibici.

Veřejnoprávní televize nikomu přicmrndávat nemusí, patří totiž občanům, ne Hradu, Číňanům nebo Agrofertu.

Že zatím odolává hutným tlakům, aby se místo vyváženosti a objektivity stala roztleskávačkou nácků, mstivých starců nebo podvodníků toho času u moci a zúčtovala s pořady, o nichž tu byla řeč, je v éře rozdělené české společnosti malý zázrak. Každý úkrok jejich směrem by byl ranou veřejnoprávnosti a ohrožením svobody slova.

Držet v uctivé vzdálenosti od veřejnoprávní televize novináře v žoldu firem premiéra, mají-li tu zrovna hodnotit jeho kauzy, nebo v žoldu Zemanových ruských přátel, takové konce, doufejme, nepřipustí.

Stejně jako vědomí, že se nikdo, kdo jde v ČT ve veřejném zájmu s kůží na trh, nestane lovnou zvěří politiky. Nebo ohroženým druhem.

Václav Moravec by duel Jiřího Drahoše a Miloše Zemana moderovat měl. Bez fanfár z Libuše a bez podmínek odkudkoliv. Navzdory moci. Hromosvodem Zemana – ať už na Hradě nebo na Vysočině – bude beztak dál, stejně jako celá Česká televize.


Autor je člen Rady České televize, publicista

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)