Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Václava Moravce, zdroj

Zdeněk Šarapatka: Moravec do prezidentského duelu patří. Hradu navzdory

Republika žije prezidentskými volbami. Jde v nich o hodně, o Česko v Rusku nebo v Evropě, o Babiše ve Strakově akademii nebo na Pankráci, o parlamentní demokracii nebo východní autokracii a policejní stát. O slušnost místo sprosťáctví a reprezentaci místo mezinárodní ostudy.

A také o cenzuru místo svobody slova a nezávislá, veřejnoprávní média nebo hlásné trouby řízené vládou.

Volba mezi Jiřím Drahošem a Milošem Zemanem je totiž reálnou válkou dvou světů. Naděje s jurským parkem. O vítězi rozhodne ledacos, od mravních postojů po televizní debaty.

Zvací dopis pro Zemana

Česká televize pozvala finalisty voleb do duelu už za týden. Zemana zvacím dopisem. Že v něm nebyla řeč o moderátorovi Moravcovi a místo producentky pořadu tu měl být podepsán zástupce zpravodajství by nebyl takový problém. Kdyby ale prezident nepomlouval veřejnoprávní televizi kudy chodí a nevyhýbal se společné debatě prezidentských kandidátů už před prvním kolem volby. Právě pod taktovkou Václava Moravce.

Zemanova obava utkat se na obrazovce ČT s hradními adepty ve  vynikající zdravotní kondicí a u některých s notnou politickou zkušeností, u jiných zase s přitažlivými ideály a sympatiemi voličů, ukázala na prezidentovu zbabělost. 

Turbulentní proměny Zemanova vzhledu se střídáním záblesků vitality nebo zdrcující únavou a očividnou nemohoucností by totiž ve střetu se svižnými protikandidáty neměly zrovna šanci.

Že se pak v on-line debatě kandidátů nelze vystříhat i nelichotivým záběrům na chřadnoucí hlavu státu bylo Hradu nejspíš jasné předem. I přes nejlepší maskéry z branže.

Autor tohoto textu v odvolání na zákon o ČT apeloval v Radě České televize na prázdnou židli v superdebatě místo nepřítomného Zemana. Marně. Symbolika strachu z politické konkurence by tu přitom byla fér.

Že Václav Moravec (zatím) odmítá moderovat duel se Zemanem lze částečně pochopit. Před časem zpochybnil prezidentovy nevybíravé útoky na služební zákon a politické náměstky na ministerstvech Sobotkovy vlády. V nedělním pořadu totiž uvedl hned několik jmen takových náměstků právě v někdejším Zemanově kabinetu.

Prezident se urazil a odmítá ve veřejnoprávní televizi vystupovat. Místo ní poskytuje rozhovory servilní stanici Barrandov. České televizi se navíc mstí jejím umanutým ostouzením a účelovou kritikou při každé možné příležitosti.

Pořady bez servility

Vynechání jména moderátora Moravce v televizní pozvánce na  duel s profesorem Drahošem, adresované Hradu může být veřejností vnímáno coby nepodstatné opomenutí, stejně jako náznak vstřícnosti veřejnoprávní televize k Hradu, že nasazením nenáviděného Moravce nehodlá ohrozit prezidentovu účast v duelu.

Zda Zemanova kancelář kladla České televizi předem konkrétní podmínky pro hostování prezidenta v souboji s Jiřím Drahoše není známo. Jen o jméno v pozvánce Moravcovi přitom nejde. Formulaci tiskové mluvčí ČT v čerstvém dodatku k Pravidlům předvolebního a volebního vysílání, že pro duel bylo Václavu Moravcovi jeho moderování „tradičně nabídnuto“, zatímco v předchozí superdebatě to byla dozajista tutovka, si totiž může kdekdo vysvětlit po svém.

Uklidnit by nás v této souvislosti ale mělo odvolání podzimní návštěvy, kterou měl na Hradě absolvovat generální ředitel ČT. Petr Dvořák ji zrušil krátce poté, kdy Českou televizi i jeho osobně prezident urážel v médiích.

Uklidňovat nás zatím může i řada dalších pořadů, kde se objektivní kritikou, politickou satirou nebo neohroženou investigací v nejvyšších patrech moci zjevně nešetří. Od Reportérů ČT, 168, Interview ČT24, Událostí a komentářů až po Newsroom a každodenní konfrontaci s politickou realitou ve zpravodajských pořadech ČT24.

Roztleskávači mstivých starců

České televizi prezidentské debaty sluší. Právo na ně mají televizní koncesionáři, povinnost se jich právě pro ně zúčastnit mají politici.

Pohrdání veřejnoprávní televizí kvůli zasutým mindrákům z vlastní minulosti nebo argumentační prohře s profíkem za moderátorským stolem je zoufalost sama. Stejně jako zbabělý úprk do bizarních televizí, kde se výhradně přicmrndává Zemanově exhibici.

Veřejnoprávní televize nikomu přicmrndávat nemusí, patří totiž občanům, ne Hradu, Číňanům nebo Agrofertu.

Že zatím odolává hutným tlakům, aby se místo vyváženosti a objektivity stala roztleskávačkou nácků, mstivých starců nebo podvodníků toho času u moci a zúčtovala s pořady, o nichž tu byla řeč, je v éře rozdělené české společnosti malý zázrak. Každý úkrok jejich směrem by byl ranou veřejnoprávnosti a ohrožením svobody slova.

Držet v uctivé vzdálenosti od veřejnoprávní televize novináře v žoldu firem premiéra, mají-li tu zrovna hodnotit jeho kauzy, nebo v žoldu Zemanových ruských přátel, takové konce, doufejme, nepřipustí.

Stejně jako vědomí, že se nikdo, kdo jde v ČT ve veřejném zájmu s kůží na trh, nestane lovnou zvěří politiky. Nebo ohroženým druhem.

Václav Moravec by duel Jiřího Drahoše a Miloše Zemana moderovat měl. Bez fanfár z Libuše a bez podmínek odkudkoliv. Navzdory moci. Hromosvodem Zemana – ať už na Hradě nebo na Vysočině – bude beztak dál, stejně jako celá Česká televize.


Autor je člen Rady České televize, publicista

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

17 komentářů

 1. Josef Hošek napsal:

  Tak to je článek jak vystřižený z dob komunismu. Manipulace, lež a zase jenom lež. Autor je člen rady ČT, jak překvapivé….

  • Weber napsal:

   Zajímavý pohled, taky se mi zdá jako vystřižený z doby minulé, nebo snad budoucí? Ale divím se autorovi, asi se mýlí, já nemám dojem, že dobře živená ČT stojí na panu Moravcovi, tam je nepochybně dostatek schopných moderátorů, kteří by tuto pro občany důležitou show zvládli také a asi s jiným přístupem, což by mohlo být osvěžení. Já osobně bych tu roli svěřil nějaké „jedovaté“ moderátorce, ať předvede, co umí ženy. Třeba na konkurenčním Barandově ( kde chodí rád M. Zeman) nejspíše o moderátory (ky) mají nouzi, neboť tam musí právě z nouze moderovat jeho generální ředitel. Nějaký čas to tam zkoušeli (zřejmě z protekce s jednou dámou, shodou okolností manželkou pana Mynáře), ale nedopadlo to dobře. Takže s hlavou vzhůru, naše ČT to zvládne a bude nestranná (možná nepochopená, zavděčit se každému není možné), ale věřím že vše vyjde tak, jak má!

  • Kamil Vicha napsal:

   A kde tam je lež? Aspoň jednu citujte. Jinak jste dost velký trouba ??

   • jan rich napsal:

    U Vás,Kamile Vícho,u Vás.Kde je tam lež?Citujte jedinou.

  • Lukáš napsal:

   Nemyslím si, že autor článku lže a nepřijde mi nic špatného na tom, že je členem rady ČT. Spíš si myslím, že patříte do té skupiny lidí ,kteří každou novou informaci či názor, které se neshodují s jejich přesvědčením berou jako lež a manipulaci. Ale jsem rád, že takoví lidé jako vy jsou a nenechají se nachytat žádným manipulátorem typu Zeman. 🙂

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Už jste se stím někomu svěřil?

 2. Petr Kaminsky napsal:

  No konecne! Nekdo se opovazil bez servitku rict: „Zeman je nahy“. To zas bude bolsevickych plivancu.

 3. Pavel napsal:

  Měli by tam být dva dobře připravení moderátoři – pan Moravec a ……..
  jde ohodně a podpásovky by bylo potřeba okamžitě vyvrátit. Zeman je schopen všeho .

  • petrph napsal:

   Víte, nabízí se otázka co by mělo znamenat „a všechny podpásovky“ vyvrátit? Máte snad na mysli nějakého moderátora s geniální paměti, narvanou všemi fakty co jich po světě bylo a je, aby mohl ihned Zemanovi fakticky oponovat?

   • Core napsal:

    Existuje něco jako internet a radiové spojení moderátora do studia. Vítejte v moderním světě, jak dlouho jste byl v komatu?

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Také se nerad dívám na Zemanovo stařecké vrávorání, plovoucí oči zahleděné do neurčita a obtížné artikulování, je mně ho líto a padá na mě z toho smutek.

  • Weber napsal:

   Ten smutek by jste mohl rozvést, ale snad víme všichni, že čas se zastavit nedá a každý má ten svůj něčím určený – to je na názoru každého. Koho Váš smutek se týká jste sdělil a jako každý si zaslouží pochopení, ale já si vážím lidí, kteří vědí, kdy mají odejít nejen z návštěvy, ale také třeba skončit s podnikáním, když se jim nedaří, včas odhadnou možnosti a síly a nenechají dojít záležitost do katastrofálních rozměrů a nezničí případně rodinu, ručitele úvěrů a pod., vážím si lidí, kteří včas vrátí řidičské oprávnění, když již nevládnou potřebnými schopnostmi atd. Vážím si také veřejně činných osob, kteří nečekají na své neradostné konce a včas předají řešení věcí veřejných mladým lidem, opak je totiž jen arogancí a ztrátou soudnosti. Na druhé straně nemohu si vážit těch, kteří z jakéhokoliv důvodu jsou schopni preferovat k řízení toho našeho národního „autobusu“ člověka, který sice býval dobrým řidičem – v mnohých závodech dokonce zvítězil a má bohaté zkušenosti, ale již fyzicky již nezvládá potřebné úkony. Lidé kolem něj sice přesvědčují, že hlava ok, předpisy sype z rukávu, tak co? Veřejně se ví, že tomu pánovi s řízením pomáhají jeho “ rádcové“ jak mohou, aby nebyla vidět reálná situace, ale nepochybuji, že to dělají z vlastních zájmů. Já se ptám, kdo je ochoten se nechat vézt „autobusem“ sice zkušeným řidičem, kterému jiní musí točit volantem a brzdit očima, neboť šofér není schopen sešlápnout brzdu, když je potřeba?! To nemáme žádného řidiče, který má potřebné schopnosti, to jsme na tom tak špatně? Nebo kolik je skutečně u nás sebevrahů? Samozřejmě analogii s autobusem přeháním, je to jenom obrazně, neboť, jak známo náš prezident republiky nemá na tuto “ činnost“ kompetenci ( z Ústavy má politicky řidičák na Babettu), ale právě proto. Takže kdo se poveze?

 5. JAN RICH napsal:

  Nedovedu si představit,že by tuto debatu vedl někdo jiný než pan Moravec.Vy ano ?

  • Weber napsal:

   Já si zase nedovedu představit, že někdo myslí vážně sdělení, že tuto zemi (ČR) může „vést“ správně jedině Miloš Zeman, moderovat debatu v ČT jedině V. Moravec, vést českou vládu jedině Andrej Babiš atd. Proboha, kde to žijeme a co jsou to tady za lidi tedy, když jedině?!

 6. Milan Řehák napsal:

  Měl by to moderovat Veselovský

 7. Milan Řehák napsal:

  Debatu předsedů před volbama podle mě zvládal jen tak tak. Jeden moderátor byl možná málo

 8. petrph napsal:

  Ale no právě, jak uvedeno v odstavci začínajícím „“..Uklidňovat nás zatím může i řada dalších pořadů ..“
  Zase není tak bytostně podstatné co všechno a jak bude řečeno oběma kandidáty během té diskuze. Protože – jednak ne všichni voliči jí budou sledovat, natož sledovat pozorně slovo od slova, vážíc ihned všechny sdělené informace a zejména názory (natož nijak negarantované sliby)
  To podstatné přijde s nedlouhým zpožděním, kdy v dalších pořadech a dalších médiích přivolaní znalci? a komentátoři budou vysvětlovat na vytrhaných citátech v čem se (podle nich) ten který kandidát mýlil, nebo dokonce /ta hrůza/ provinil. Nebo naopak ten druhý se zachoval jako skutečný státník(zase jen v tom útržku projevu)
  A to že média skutečně umí ovlivňovat názory lidí, je vidno třeba v UeSeJ (kde už není hej).
  Takže v závěru rozhodne spíše to, která média kteří voliči sledují a kterým důvěřují…..

Přidávání komentářů není povoleno