Zbyněk Frolík, spolumajitel firmy Linet.

Zbyněk Frolík, ten do jehož postele si raději nechcete lehnout (když nemusíte)

Napsal/a Robert Břešťan 3. listopadu 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

PAVUČINY BYZNYSU. V polovině října podnikateli Zbyňku Frolíkovi jednoho večera zazvonil telefon a na opačné straně „aparátu“ byl premiér Andrej Babiš. Osobně s majitelem firmy Linet, světově úspěšným výrobcem nemocničních postelí, nasmlouval speciální dodávku až čtyř tisíc lůžek, mimo jiné pro polní nemocnici v Letňanech. Premiér to opakovaně zmiňuje jako ukázku svého osobního nasazení v době Covidu.

S Andrejem Babišem se Zbyněk Frolík dobře zná, před volbami v roce 2013 jej spolu s několika dalšími podnikateli také otevřeně podporoval. Sliboval si od toho, že do politiky přijde člověk, který rozumí byznysu a podnikatelům. „Nemáme s ním žádné kšefty a nemáme zapotřebí vměstnat se mu do některé části těla s výhledem na náš profit,“ zdůrazňoval tehdy i za ostatní podnikatele.

Postele ze Slaného do Letňan

Nyní tedy Babiš s Frolíkem obchod uzavřel. Bez stovek jeho postelí by haly v Letňanech těžko mohly fungovat jako záložní polní nemocnice. Mělo by jít o obchod zhruba za čtvrt miliardy korun, Linet prý ale státu poskytne výraznou slevu.

Celkově letos Linet vyrobí zhruba 120 000 lůžek, zájem je po celém světě. Výroba nemocničních postelí je zkrátka v době Covidu obor, kterému se chtě nechtě daří.

Linet Group se postupně vypracoval na největšího evropského dodavatele zdravotnických lůžek, matrací bránících proleženinám, nábytku i kompletních řešení pro nemocnice a pečovatelská zařízení.

Z budov bývalého kravína kdesi u Slaného za poslední čtvrtstoletí vyrostla moderní inovativní firma a žádaná hvězda svého oboru.

Politice jako takové se Frolík nikdy nebránil, alespoň pokud jde o tu komunální. V letech 2002 – 2014 byl za ODS zastupitelem města Slaný. U Slaného žije i podniká, ve městě si otevřel restauraci, původně prý proto, že neměl kam brát své obchodní partnery. Na celostátní politiku prý ale nikdy nemyslel.

„Nebaví mě zápasit o nějakou myšlenku s lidmi, kteří na vás permanentně připravují podraz. Moje přidaná hodnota pro společnost je mnohem vyšší tady v Linetu než se hádat s politiky,“ říkal už skoro před deseti lety muž, který pak v roce 2011 dostal z rukou prezidenta Václava Klause Medaili Za zásluhy.

Obří investory nepotřebujeme

Frolík v závěru loňského roku předal řízení firmy svým dlouholetým ředitelům a přesunul se do dozorčí rady společnosti: „Do Linetu už nechodím každý den, docházím jen na klíčová jednání. Zatím jim nechávám plný prostor a za pár let uvidíme.“

Podle měsíčníku Forbes je dnes Frolík 30. nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 7,8 miliardy korun. Podnikavý byl už za komunismu. Na vojně třeba rozjel úspěšný byznys s drhanými ozdobami, později obchodoval s řezanými květinami. Obrovský pugét růží z filmu S tebou mě baví svět byl právě z Frolíkových skleníků; jak sám vzpomínal, v lednu si za ně naúčtoval filmařům tehdy astronomických pět tisíc Kčs.

 

 

Linet založil hned v roce 1990, poté, co dal výpověď v nemocnici Motol. Spoluzakladateli jsou Ivo Husák a Luděk Šofr, kteří si svůj menší podíl drží dodnes.

V loňském roce firma nakonec odmítla vstup strategického partnera, který měl pomoct hlavně s expanzí do USA. Podle Frolíka se ale ukázalo, že investorovi jde primárně o vstup do ekonomicky výkonné společnosti za co nejnižší cenu, „takže jsme se rozhodli do toho nejít“.

Podle Hospodářských novin byli mezi zájemci dva obří investiční fondy: americký CVC a čínský Sino-CEE Fund, za nímž stojí největší banka světa ICBC. Mimochodem – v USA byznysu Linetu marketingově pomáhají i některé detaily: třeba to, že na jejich postelích jsou natočeny scény s Tomem Cruisem ve filmu Mission Impossible.

Frolík je ženatý, manželka Naděžda je spolumajitelkou Linetu, spolu se angažují i v dalších firmách. Mají tři dospělé děti, žádné z nich ale podle dřívějších Frolíkových vyjádření zájem o pokračování v rodinném byznysu nemá.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)