Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
foto: Profimedia
,

Zavoralova zpátečka: Jitka Obzinová zpravodajství Českého rozhlasu řídit nebude

Usvědčená manipulátorka zpravodajství televize Prima Jitka Obzinová nebude řídit zpravodajství veřejnoprávního Českého rozhlasu. Na sociálních sítích to v pátek oznámil mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. Stalo se tak poté, co se kvůli profesním selháním bývalé novinářky proti jejímu jmenování postavilo přes šest stovek zaměstnanců ČRo.

Bývalá ředitelka zpravodajství a publicistiky televize Prima se měla od ledna vrátit na mediální scénu. Opět v roli ředitelky zpravodajství, tentokrát v Českém rozhlase. Vystřídat na tomto postu měla Jana Pokorného, který má ale v rozhlase nadále zůstat na jiném místě.

Podle informací HlídacíPes.org byl Pokorný postaven před úkol uvést do praxe škrty a vyhazovy, oznámené generálním ředitelem René Zavoralem v průběhu roku, ale odmítl to. Proto se Zavoral domluvil s Obzinovou a její uvedení do čela zpravodajství oznámil ve čtvrtek Radě ČRo. Téměř vzápětí se proti tomu postavila část redaktorů a zaměstnanců instituce, v tuto chvíli jsou jich zhruba dvě pětiny.

V pátek, po schůzce s Obzinovou, generální ředitel z plánované spolupráce vycouval.

Informace o příchodu Obzinové dala vzpomenout na její působení v TV Prima a na metody, na něž již před pěti lety upozornil HlídacíPes.org.

Známým se stal zejména výrok týkající se toho, jak si ona a vedení televize přeje, aby novináři pokrývali tehdejší uprchlickou krizi: „Jsme tady všichni zaměstnaní, máme zaměstnavatele, který má nějaký postoj. Jestliže ho akceptuji já, akceptuje ho vedoucí vydání, tak vy prostě poslechnete příkazů vedoucího vydání. Pokud to tak není, tak vlastně neakceptujete fakt, že jste tady zaměstnaní a pak nemá cenu, abyste tady byli zaměstnaní.“
(Jitka Obzinová na poradě zpravodajství FTV Prima určuje, jak se postavit k uprchlické krizi, 7. září 2015, ceá nahrávka a její přepis níže pod textem).

Bývalý redaktor televize Prima Tomáš Drahoňovský pak připojil vzpomínku, podle které Obzinová požadovala i ohýbání zpravodajství ve prospěch prezidentského kandidáta Miloše Zemana před volbou v roce 2013.

Komu se to nelíbí…

Na jaře roku 2016 HlídacíPes.org popsal nátlak vedení stanice na redaktory a příkazy, jak mají referovat o uprchlické krizi. Mluvilo o tom několik členů redakce FTV Prima, kteří se schůzky z počátku září 2015 účastnili.

Vedení televize v čele s šéfredaktorkou zpravodajství Jitkou Obzinovou a tehdejším zástupcem majitele Lubošem Jetmarem svolalo na pondělí 7. září 2015 mimořádnou poradu. V její první části promluvili k širší redakci, ve druhé části pak vyčlenili redaktory a editory, jichž se týká téma uprchlíků.

Základní sdělení z první části porady bylo jednoznačné: k uprchlické krizi je třeba zaujmout jasný postoj ve smyslu – představují hrozbu, obáváme se islamizace, uprchlíky tu nechceme. Součástí sdělení byla i informace, že redaktoři a reportéři se musí s postojem ztotožnit, kdo to nehodlá akceptovat, nemůže v redakci FTV Prima dále pracovat.

Na druhé poradě byly instrukce konkrétnější. Námitky některých redaktorů, že předem jasné vyznění reportáží odporuje novinářskému kodexu, byly odmítnuty s tím, že žádné vyvažování, objektivita a novinářský kodex se minimálně v několika následujících měsících řešit nebudou.

Postoj vedení stanice měl vycházet z textu historika Vlastimila Vondrušky s titulkem „Prohráli jsme a poneseme následky“, který vyšel na konci srpna 2015 na názorových stránkách Mladé fronty Dnes. Článek dostali okopírovaný všichni redaktoři, krajánkům je Jitka Obzinová zaslala e-mailem.

„Dala jsem vám přečíst článek, pod který bych se mohla podepsat. Četli ho všichni? Vědí všichni, o co jde? Myslím si, že je to postoj vedení této televize. Vidím to stejně a já chci, abychom se postavili k té uprchlické krizi tímto způsobem,“ řekla na poradě Obzinová.

Co v názorovém textu Vlastimila Vondrušky stálo? Autor popsal to, že „už minimálně tisíc let bojuje křesťanská Evropa s islámským Předním východem“ a že nyní válku prohráváme. „A to dokonce způsobem naprosto fatálním a poneseme za to následky. Islamisté totiž proti nám použili naše vlastní zbraně. (…) Tou strašnou zbraní jsou lidská práva.“

Na nahrávce význam svého média a vliv na veřejné mínění redaktorům zdůrazňuje i zmíněný Luboš Jetmar: „Pracujete ve zpravodajství televize, která je poměrně silný vlivový médium a ovlivňujeme většinový názor v této zemi“.

HlídacíPes.org tehdy publikoval i analýzu vysílání zpravodajství FTV Prima v době před oficiálním pokynem o způsobu pokrývání tématu a po něm (v textu Vedení televize Prima oficiálně nařídilo redaktorům: uprchlíky zobrazovat jako hrozbu a riziko).

Ta potvrdila jasnou změnu přístupu zpravodajství televize k tématu uprchlíků – například nárůst komentativních prvků ve zpravodajství, změnu výběru respondentů i zaměření a vyznění reportáží.

K podobným závěrům došla i analýza vysílání k migrační krizi na FTV Prima, kterou si nechala zpracovat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

V květnu 2019 Obzinová z TV Prima odešla.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

18 komentářů

 1. Zahrab Al Bagr napsal:

  Samozřejmě,novinář co označí islámskou invazi za potenciální nebezpečí musí být nadosmrti zbaven možnosti o čemkoli informovat!

  • Pavel napsal:

   Zaměňuješ nebezpečí hradního čučkaře s jakousi invazí.

   • Zahrab Al Bagr napsal:

    Bohužel se ukázalo,že čučkař není prezident,ale opravdu supermani z naší tajné služby.Kdyby byli jako MOSAD,tak by žádný útok ve Vrběticích neproběhl,ruské agenty by obrátili a pokud by to nešlo,tak by je v tichosti zlikvidovali.To by pak měli i respekt ruských tajných služeb.Takto jsou jen pro srandu.Čtyři roky po útoku přijdou s tvrzením,které nemohou dokázat,Rusko to samozřejmě popře a zhorší mezistátní vztah.

    • Pavel napsal:

     Bohužel se ukázalo, že čučkař z hradu byl a je čučkař. To, že kdy vlastní špínu na všechny v bližším i vzdálenějším okolí na tomto faktu nic nemění. Tvoje směšné fantasmagorie co by kdyby ukazují a co lze či nelze dokázat, že ty jsi čučkařova podržtaška, která ví míň než nic.

 2. Liberal shark napsal:

  Jinými slovy: CRo prokázal, že je nereformovatelnou institucí a musí být zrušen.

 3. Pavel Liška napsal:

  Škoda. Teď všem, i těm nadbytečným a nekvalitním, zaměstnancům veřejnoprávních médií naroste hřebínek a něco s tím udělat bude mnohem těžší. Privatizace VP médií zaměstnanci pokračuje a to není dobré.

  • Pavel napsal:

   Nadbytečný veselý Český rozhlas již opustil. Je pravda, že by měl opustit i Radu ČT, aby se tato instituce vůbec „radou“ dala nazývat.

   • Pavel Liška napsal:

    Nevím, jak to souvisí s mým komentářem, ale ano, minimálně 50% těch signatářů by si mělo z Veselého vzít příklad a z ČRo zmizet také.

    • Pavel napsal:

     Chraň přírodo. Kdyby měli všichni tupě žvanit jako veselý, tak je ČRo libovolně zaměnitelný s ovčáčkem mluvčáčkem.

 4. Babočka napsal:

  Nic se nestalo , kohorta redaktorů zůstane a nám se zvýší poplatky. Přece by je nevyhazoval jejich kamarád Pokorný. A já se zase v 6 hodin ráno dozvím nějakou prkotinu i z USA.

 5. wenkovan napsal:

  Pan Pokorný dostal od ředitele úkol a odmítl ho splnit. Ve firmě, která musí generovat zisk nebo jinak zanikne, by musel na hodinu letět, jiná možnost prostě neexistuje. Jenže ČRo není normální firma a proto si ředitel dovolil cuknout. Větší chybu si nedokážu představit.

 6. vlad napsal:

  Vzhledem ke škrtům Stanjury bude muset mnoho státních institucí projít tzv. restruktualizací. Takže místo Obzinové přijde někdo jiný a tu práci odvede tak, jako tak.
  Takže páni redaktoři si moc nepomohli, až přijde jiný krizový manažer a také budou podepisovat petice?

  • Pavel napsal:

   Evidentně nerozeznáš rozdíl mezi pojmem „státní“ a veřejnoprávní.

 7. JKej napsal:

  Nejsem si zcela jist, zda předpojatost by se měla objedovat ve sféře žurnalistiky… i v otázce personálního obsazení. Ať paní nastoupí a na základě jejích kroků se případně příjme následné opatření ..by the way, když už ta instituce chce o sobě rozhodovat, tak ať si na sebe vydělá sama

Přidávání komentářů není povoleno