Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
USASOC News Service via Foter.com, 140403-A-YI554-219 (ilustrační)

Zásah, nebo cvičení? Všechno jedno. Hlavně ať občan neobtěžuje dotěrnými dotazy

Pomáhat a chránit, ale taky tajit a mlžit. Člověk, který by chtěl vědět, proč mu nad hlavou několik hodin skáčou policejní výsadkáři, narazí na zeď mlčení. A ještě dostane vynadáno od starostky, že se vůbec ptá. Jako se stalo paní Monice Zimmerové z Mikulášovic ve Šluknovském výběžku.

Je úterý 18. července a na obloze nad Mikulášovicemi několik hodin probíhá akce výsadkářů. Jde podle všeho o cvičení, z vrtulníku skáčou na několik různých míst ve Šluknovském výběžku.

Taky poblíž Mikulášoviček, kde je sleduje Monika Zimmerová.

„Přirozeně mě zajímalo, co je to za akci. Nejdříve jsem se podívala na webové stránky města. Bohužel o této akci vůbec žádná zmínka, což mě dost zarazilo, protože o akcích ve městě či okolí jsme běžně informováni. Po dlouhém hledání jsem našla pár komentářů – dohadů na facebooku. Byla to armáda, URNA či nějaké mezinárodní cvičení?“ vypráví paní Zimmerová.

Pomáhat a mlžit

Obeslala proto několik institucí. Předně armádu, ale taky starostku Mikulášovic Miluši Trojanovou.

Od ní přišla krátká odpověď, že šlo o policejní cvičení a že zpráva bude v novinách. Podobně odpověděl i Jan Šulc z tiskového oddělení Generálního štábu armády.

„K Vašemu dotazu uvádím, že se jednalo o výcvik příslušníků Policie České republiky. Případné další dotazy proto prosím směřujte na Policejní prezidium,“ píše armáda.

Jenže policejní prezidium věc vidělo jinak. Nebo se ji aspoň pokusilo řádně zamlžit. „V tomto případě se jednalo o zásah jednoho z útvaru Policie České republiky. Z taktických, bezpečnostních důvodů a dále z důvodu narušení vyšetřování nesdělujeme a nezveřejňujeme informace k plánovaným akcím,“ píše po několika dnech Eva Kropáčová z policejního prezidia.

Ani doplňující dotaz, zda šlo skutečně o zásah, když to vypadalo spíš jako cvičení výsadkářů, mluvčí Kropáčovou nezviklá: „Bohužel nemohu nijak specifikovat úkony jednotlivých útvarů ani zda se jedná o cvičení, operativní či přímý zásah.“

Město mlčí

Starostka Miluše Trojanová sice slíbila, že o akci vyjde informaci aspoň zpětně, zatím se ale nic takového nestalo. A Monika Zimmerová dostala ještě vynadáno, že si dovolila obrátit se na instituce z Prahy.

„Pokud jste informaci potřebovala, mohla jste mi zavolat, ráda bych odpověděla nebo bych informace ochotně sehnala. Fámy vznikají zbytečně. Cvičení se bude možná opakovat. Nemusela jste psát rovnou na ministerstvo,“ napsala jí starostka.

A jak ukazuje snímek z oficiálního městského webu, ani dva týdny po cvičení, pokud tedy skutečně o cvičení šlo, se lidé z Mikulášovic k žádným informacím nedostanou.

„Je zajímavé, že Armáda ČR svá cvičení zveřejňuje a Policie ČR nemusí? Na základě mezinárodní Aarhuské úmluvy mají občané právo na pravdivé a úplné informace,“ komentuje situaci paní Zimmerová.

A jak dodává, právě o úplné informace jí jde především. „Nejhorší je neinformovanost, pak se šíří zbytečně různé fámy,“ říká.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

 1. Jiří napsal:

  No, to jste si paní Zimmerová dovolila doopravdy moc! Chtít vědět jestli vám na hlavu nepadají záškodníci, protože naše ozbrojené složky jsou za výdělkem po světě a domů jezdí pro menáž. Už se raději neptejte, nebo Vás budou honit naše tajné služby.

  • bratr Masin napsal:

   ano presne! zaskodnici, diverzanti, agenti imperialismu!
   soudruhu pohranicniku, pockejte az po volbach, zatim jsme stale na strane zleho demokratickeho zapadu…
   ale jen co soudruzi Bures a Filip obezenou hranici ziletkovym dratem, zase budete moct vrazdit chudaky…

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko