Zakuřte si, láká spolek Libertas i v olomouckých hospodách. V pozadí ale stojí podvodník

Napsal/a Ladislav Matoušek 5. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

AKTUALIZOVÁNO – LIBERTAS Smoke’n’Taste Club slibuje všem dychtivým kuřákům svobodu při kávě či drinku. Tedy že si můžou zapálit navzdory zákonu, který od 31. května kouření v hospodách a restauracích plošně zakazuje. Spolek Libertas jim nabízí právní ochranu. Jedním z jejích garantů je ale člověk, před kterým varuje i Česká advokátní komora.

Služeb kuřáckého klubu Libertas využívá od června také olomoucký Bar Rytmus i známá olomoucká undergroundová hospoda Ponorka. Zaměstnanec baru Rytmus David Ryška tvrdí, že od té doby do podniku proudí stále víc lidí, převážně kuřáků, kteří si chtějí užít pivo, drink nebo kávu s cigaretou.

Jak se změnil přístup k hostům? „Veškerou zodpovědnost za fungování baru má Libertas. Oficiálně ani nejsme bar, ale soukromý prostor, pro který my, barmani, obsluhujeme catering. Jsme vlastně taková uzavřená společnost, kde se předpokládá, že je kuřák každý v tomto prostoru a automaticky se stává členem klubu.“

Ale co ti lidé, kteří nechtějí být součástí žádné společnosti, jsou to nekuřáci nebo s kouřením v prostorách baru mají problém? „Kartičku o členství musí podepsat každý, kdo vstoupí. Při jakýchkoliv neshodách máme dokonce právo hosta vykázat. Možná to zní hloupě, ale jako uzavřená společnost můžeme i zavolat policii kvůli nedovolenému vniknutí. Jde prostě o dodržování našich pravidel,“ dodává Ryška.

Založení soukromého spolku vypadá jako jednoduché řešení, jak se vyhnout pokutám. Pravidla v klubu si totiž určují sami členové a tato pravidla jsou často prezentována jako nepostihnutelná. Tak jednoduše to nefunguje, ale děravý zákon se obejít dá. Trochu.

Kličkování mezi paragrafy

Právník Tomáš Kindl, který se věnuje ochraně zdraví a jeho poškození při kouření cigaret, o přeměně hospody na klub na svém blogu píše: „Klíčové je pouze to, zda je zde poskytována stravovací služba (podávají se potraviny nebo nápoje). Jednoduše řečeno, pokud prostor funguje jako hospoda, pak to bude hospoda a platí zde zákaz kouření.“

Zákazu kouření se podle Kindla nelze vyhnout ani nepřímým způsobem placení, ani zamezením přístupu veřejnosti. Pokud je tedy hlavním účelem podniku výdělek prostřednictvím stravovacích služeb, bude to vždy hospoda nebo restaurace.

Zákon č. 83/1990 Sb říká, že činnost občanských sdružení, tedy spolků a soukromých klubů, nesmí být výdělečná a nesmí bránit v zajištění řádného výkonu určitých povolání. A to nejsou zdaleka všechny zákony, u kterých kuřácké kluby balancují na hraně vymahatelnosti.

Dle zákona č. 65/2017 Sb. o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek je jedním ze správních orgánů kontrolujících dodržování povinností stanovených tímto zákonem Česká obchodní inspekce, která ale podle slov mluvčího Jiřího Fröhlicha žádné kontroly neprovádí. Na dotaz HlídacíPes.org ČOI také odmítla komentovat to, jestli spolek Libertas stojí mimo zákon, i to jak vůbec inspekce k podobným institucím přistupuje.

Co z toho a za kolik?

Spolek Libertas nabízí právní ochranu a řešení pro podnik, který je členem, a samozřejmě také jeho propagaci. Konkrétní podmínky třeba pro olomoucký bar Rytmus jsou následující: „Oficiálně má podle pravidel Libertas každý nový člen spolku zaplatit členský poplatek ve výši 1000 korun. To my samozřejmě po hostech nechceme,“ říká provozní baru Pavla Mazánková.

Jak tedy probíhá samospráva baru na vyšší úrovni a jak se vybírají peníze za členství? „Tyto prostory nejsou v našem pronájmu, ale pronajímá si je kuřácký klub Libertas. To znamená, že oficiálně nejsme ani bar. Proto si veškerou vyšší správu řeší spolek samotný, který má samozřejmě přehled o tom, kolik členských kartiček se rozdalo a částku (1000 korun za každého nového člena) si sám kompenzuje,“ dodává Mazánková.

Kocourkov, nebo efektivní obrana proti pokutám?

Libertas se na svých stránkách prezentuje jako spolek právníků, který našel jednoduché řešení pro nespokojené podniky. Soukromý klub musí založit tři členové, v tomto případě to byli Pavla Dvořáková, Jiří Kocourek a Spolek provozovatelů služeb v gastronomii a hotelnictví, se sídlem na stejné adrese jako Libertas, tedy na ulici Palackého 715/15 na Praze 1.

Nejzajímavější je osoba Petra Kocourka, který má za sebou spletitou historii kontroverzních projektů, před kterými už v roce 2014 varovala Česká advokátní komora. V tomto roce byl Kocourek souzen za podvodné jednání a podnikání. Je na něj vydáno i několik exekučních příkazů.

Upozornil na sebe před čtyřmi lety, kdy byl manažerem projektu nechcipokutu.cz, který nabízí pojištění proti pokutám za dopravní přestupky. Projekt nabízí obhajobu v drtivé většině přestupků, za které hrozí sankce zákazu řízení motorových vozidel nebo bodové postihy. Stačí jen naskenovat předvolání k ústnímu jednání a poslat listinu e-mailem. Právníci „pojišťovny“ připraví plnou moc, která vaši angažovanost na celé věci minimalizuje, zákazník jen čeká na uzavření. To vše buď za měsíční, nebo roční paušál v několika cenových variantách (nejlevnější varianta 4290 korun za rok, nebo 389 korun za měsíc pro tarif „Optimal“).

Zajímavé je i to, že tuto iniciativu v době vzniku podporoval a stále podporuje YouTuber „MikeJePan“, který je známý také tím, že už za studentských let pracoval v kontroverzní společnosti OVB nabízející finanční poradenství. Celý jeho YouTube kanál vlastně vznikl jako marketing pro již zmiňovaný projekt.

HlídacíPes.org se s dotazy obrátil i přímo na Petra Kocourka, ovšem bez odezvy.

Bojovníci proti zákazu kouření i EET

Dalším neotřelým projektem dua Petr Kocourek a MikeJePan je spuštění webové stránky antiEET.cz v listopadu minulého roku, který provozuje právě Spolek provozovatelů služeb v gastronomii a hotelnictví.

Podobně jako při spolku Libertas a pojisteninapokuty.cz se jedná o naprostou právní ochranu a podmínky a způsob fungování je totožný s tím u pojištění na pokuty. Za roční poplatek 8990 korun antiEET slibuje právní asistenci při kontrole nebo v navazujícím správním řízení. Tedy v případech porušení zákona o evidenci tržeb ve věci elektronické evidence tržeb.

FB: kocourek123

„Nezáleží přitom na tom, kolikrát vás úředníci budou kontrolovat nebo kolik řízení proti vám bude zahájeno. Zastoupíme vás vždy, bez dalších poplatků,“ píše se na stránkách.

I před tímto projektem varovala Česká advokátní komora. „Pojištění smí uzavírat nebo zprostředkovat pouze osoba s příslušným oprávněním, pán ale podniká jako fyzická osoba a antiEET není společností zapsanou ve veřejném rejstříku,“ uvedla v prosinci 2016 mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková pro server e15.cz.

EET je navíc povinné od 1. prosince 2016 pro veškeré služby poskytující stravování, pohostinství nebo ubytování. Veškeré výdělky proto musí být patřičně evidovány elektronickou evidencí tržeb.

Libertas v republice

Kluboven s nápisem Libertas v České republice stále přibývá a nejvíce jich je v Praze a jejím okolí. Na další klubovny narazíte také na jižní Moravě, v Ostravě nebo v Hradci Králové. Přímo na webové stránce Libertas je uvedených 16 takových podniků. O jiných se klub zmiňuje například na svém Facebooku a lze předpokládat, že takových míst bude stále víc.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)