Petr Kellner, který tragicky zahynul při nehodě vrtulníku na Aljašce v roce 2021. Foto: PETR TOPIČ / iDNES.cz / Profimedia

Zahynul Petr Kellner. Zásadnější a tragičtější zpráva na poli českého byznysu už přijde jen těžko

Napsal/a Robert Břešťan 29. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Jak informoval americký deník New York Times, při nehodě vrtulníku na Aljašce zahynul i nejbohatší Čech Petr Kellner. Zprávu posléze potvrdila sama PPF. V šestapadesáti letech se tak nečekaně naplnil osud muže, který výrazně – ačkoli pro většinu společnosti poměrně nenápadně – ovlivňoval život v Česku.

Nejbohatší Čech se na veřejnosti ukazoval nerad a málo, rozhovory takřka vůbec neposkytoval a když už se jeho tvář a průvodní slovo objevily v nějaké nové tiskové zprávě, byl to pro řadu médií svátek.

Muž, jehož bohatství má prazáklad v kupónové privatizaci a Prvním privatizačním fondu, se vzhůru vyšvihl zejména po manažerském a následně i akcionářském ovládnutí České pojišťovny v 90. letech.

Zahynul v sobotu večer, když na aljašském ledovci havaroval vrtulník, který vezl skupinku lyžařů. Při nehodě zahynuli i další čtyři lidé. Okolnosti neštěstí bude prověřovat americký Národní úřad pro bezpečnost dopravy.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG 


Nejviditelnějším Kellnerovým obchodem poslední doby byl nákup televize Nova, respektive celé skupiny CME. I proto o něm v posledních letech v tuzemsku bylo slyšet častěji než obvykle, ačkoli významné těžiště byznysu Kellnerovy skupiny PPF stále zůstává mimo Evropu – prostřednictvím firmy Home Credit především v Číně, východoasijských zemích a také v Rusku.

Z politických vazeb, lobbingu a obratu české politiky směrem k Číně (na níž měla PPF neoodiskutovatelný podíl) nakonec po letech předchozích snah Home Credit v Číně raketově vyrostl (jakkoli se tam vlivem koronaviru v loňském roce firmě tolik nedařilo). Sami zástupci Home Creditu ovšem připouštěli, že význam Číny na ziscích společnosti bude postupně klesat. Aktiva celkově spravovaná PPF i tak dosahují zhruba bilionu korun; v posledních letech se zvyšoval důraz na investice skupiny PPF v Česku a v Evropě.

Osobní majetek Petra Kellnera, otce čtyř dětí, odhadl americký časopis Forbes na 15,5 miliardy dolarů, díky tomu se pohodlně řadil do první světové stovky dolarových miliardářů.

ZDROJ: Robert Břešťan, HlídacíPes.org. Vytvořeno v aplikaci ClueMaker společnosti Profinit, datové zdroje: Cribis.

Výše uvedená Pavučina byznysu (z března 2019) ještě nezahrnuje zmíněný nákup skupiny CME a pokrývá tuzemské aktivity PPF.

Aktivit PPF v Evropě v posledních letech postupně přibývalo. Kupříkladu v únoru 2019 skupina završila převzetím srbské Telenor Banky transakci, v níž v přepočtu za 72 miliard korun získala mobilní operátory v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku.

Zásadní pro podnikání PPF jsou vedle finančního sektoru právě i telekomunikace. Ovládla kupříkladu O2; konsorcium společností CzechToll/SkyToll spoluvlastněné PPF provozuje v Česku mýtný systém. Aktuálně PPF nevzdává snahu o propojení Air Banky a Moneta Bank. Firma je aktivní na poli strojírenství, biotechnologií, pojišťovnictví či nemovitostí.

Petr Kellner byl i filantrop, prostřednictvím své rodinné nadace podporoval hlavně vzdělávací a kulturní projekty.

To je jen rychlý a jistě ne úplný obrázek podnikání PPF a Petra Kellnera. Kellner byl hybatelem byznysu PPF, jeho hlavou, 98,93% vlastníkem a stratégem. Jak jeho nečekané úmrtí změní domácí byznysovou mapu, o tom lze nyní jen spekulovat. Pokud si nějakou spekulaci tedy můžeme dovolit, nabízí se například možnost vzniku svěřenského fondu ve prospěch Kellnerových dědiců, kdy ve správě impéria PPF budou pokračovat stávající osvědčení manažeři.

Ekonom Lukáš Kovanda nabízí analogii se situací, v níž se ocitla společnost Apple po úmrtí svého spoluzakladatele Steva Jobse: „Přišla o nenahraditelného vizionáře s nezastupitelnou zakladatelskou autoritou, avšak navázala na svůj úspěšný rozvoj z doby jeho života. I proto, že kontinuitu zajistili klíčoví pracovníci Applu, kteří byli s to alespoň částečně vycházet z Jobsova know-how, díky letité blízké spolupráci s ním. Stejně tak i ve skupině PPF jsou lidé, kteří mají potenciál zajistit kontinuitu a její další rozvoj.“

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)