Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Mark Knobil, zdroj

Zadávání veřejných zakázek jako zločin? Prohlédněte si statistiku stíhaných, obžalovaných a odsouzených

Poměr mezi počtem lidí stíhaných a obžalovaných v souvislosti s veřejnými zakázkami a mezi těmi, kteří byli skutečně odsouzeni, vykazuje značnou disproporci. Dokazují to data, jež získal HlídacíPes.org. Státní zastupitelství důvody takového stavu komentovat nechce. 

Pouze čtvrtina osob obviněných v Česku za posledních sedm let kvůli trestným činům souvisejícím s tendry byla nakonec i pravomocně odsouzena. Data z let 2010 až 2016, která si HlídacíPes.org vyžádal od Ministerstva spravedlnosti, ukazují také velké rozdíly mezi jednotlivými regiony.

Největší nepoměr je na severu Čech. Za trestné činy související s veřejnými zakázkami nebyl mezi lety 2010 až 2016 odsouzen jediný člověk, ačkoliv obviněno jich bylo 33.

Nejvyšší státní zastupitelství nechtělo získaná data, ani rozdíly mezi regiony komentovat. „Nejvyšší státní zastupitelství nemá k dispozici informace a podklady k tomu, aby mohlo kvalifikovaně vyhodnotit a okomentovat vámi předložené statistické údaje,“ uvedl mluvčí úřadu Petr Malý.

Na statistiku lze pohlížet z různých úhlů. Buď prizmatem dlouhého a složitého vyšetřování komplikovaných kauz, nebo naopak tak, že policie zadávání veřejných zakázek zbytečně a bez dostatečných důkazů kriminalizuje.


Redakce HlídacíPes.org připravila exkluzivní publikaci mapující byznys i záměry Andreje Babiše.

Zájemci o publikaci mohou napsat na email redakce@hlidacipes.org– rádi je pozveme na jeden z následujících křtů: 25. září v Olomouci a 26. září v Ústí nad Labem.


Obavy z policejního vyšetřování pak často zadavatelé uvádějí jako důvod soutěží „na cenu“, kdy zakázku přidělují nejnižší nabídce bez ohledu na skutečnou kvalitu a na cenu na náklady celého životního cyklu.

„Odhalování a vyšetřování takového druhu trestné činnosti je pro orgány činné v trestním řízení po personální i materiální stránce velmi náročné a vyžaduje vysokou odbornost a důslednost při výkonu jejich povinností,“ nabízel jedno z možných vysvětlení nízkého počtu odsouzených za veřejné zakázky na konci roku 2015 předseda Nejvyššího soudu Šámal. „Postih trestné činnosti v oblasti veřejných zakázek je přes určitý nárůst v posledních letech zatím spíše ojedinělý a judikatura poměrně sporadická,“ dodal.

Bez zajímavosti není, že nulové skóre odsouzených vykazují také obě Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze i Ostravě. Ty dozorují složitější případy, kde je vyčíslena škoda nad 150 milionů korun.

Výrazně se naopak obě VSZ liší v počtu stíhaných osob. Zatímco v Čechách bylo ve sledovaném období obviněno kvůli trestným činům spojeným s veřejnými zakázkami 56 lidí, na Moravě jich bylo za celou dobu stíháno pouze sedm.

Ze shromážděných dat kromě regionální rozdílnosti zároveň vyplývá, že nejvíce odstíhaných i obžalovaných osob připadlo v celém Česku na rok 2014. Tehdy byl počet obviněných 58, dvacet jich bylo v daném roce obžalováno. Odsouzeno jich tehdy bylo třináct.

Naopak nejvíce odsouzených bylo zaznamenáno v loňském roce, kdy si verdikt za podvody ve veřejných zakázkách vyslechlo celkem dvacet lidí.

Kromě konkrétních osob jsou v souvislosti s tendry stíhány také soukromé firmy. Těch bylo za sledované období odstíháno celkem třicet, jednadvacet jich bylo obžalováno a pět odsouzeno.

Detailní poměr mezi stíhanými – obžalovanými – odsouzenými vykresluje tato mapa:

Počty stíhaných, obžalovaných a odsouzených za trestné činy související s veřejnými zakázkami v období let 2010 až 2016 podle soudních krajů – jejich rozložení naleznete ZDE. Zdroj dat: Ministerstvo spravedlnosti. ©HlídacíPes.org

Při sledování statistky o počtech odsouzených je třeba mít na mysli, že kauzy jsou často složité a bývá v nich obviněno více lidí najednou – pokud se tedy daná kauza táhne u soudu roky, pak také stále všichni obžalovaní zůstávají z hlediska práva nevinní a ve statistice figurují coby neuzavřené případy.

 


logo nfnzSérii textů k problematice veřejných zakázek
podporuje Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. Kain Václav napsal:

  Víte co to ty chudáky stálo úsilí a peněz na zkorumpovaní určitých lidí?Když si pomůžu ke stovkám milionů,tak proč bych nepustil chlup abych si nešel hačnout že?

 2. petrph napsal:

  Potiž je v tom, že nejde o „..Odhalování o vyšetřování a odhalování tohoto druhu trestné činnosti“, ale zejména o její vyhodnocení jako trestná činnost. Protože málokdy se podaří chytit někoho s úplatkem v ruce. Takže co zbývá je dosti subjektivní posuzování zda to či ono je úmyslná předražená zakázka, zda to či ono je úmyslným porušením složitých podmínek výběrového řízení. Čím se, jak víme se hájil i dr.Ráth a kdyby proti němu neměli předem nahrané odposlechy, nic by mu nedokázali..
  Čímž je to právě pro policii při vyšetřování složité, a prakticky nejde odlišit rozkrádačku od případu, kdy poctivého politika někdo udá…A když pak přejdeme v justici o stupeň výš a zjistíme že každý soudce si soudí jak chce, je z toho opravdu maglajz….

 3. bývalý zastupitel napsal:

  Zatím jsou mediálně přitažlivé jen „velké“ kauzy – nejlépe z „vysoké“ politiky. Možná se najdou novináři, kteří si „dovolí“ hledat příčiny korupčních kauz – a začnou tzv. „dole“ – v samosprávách.
  Až si ověří, že v některých samosprávách ani členové kontrolních výborů nesmí monitorovat průběhy výběrových řízení (nesmí jim být účastni – z obavy aby nic neporozradili) – třeba se zamyslí na velmi rozdílnými výklady zákonů v samostatné působnosti radních (Rady obcí) a devótních, koaličních uskupení.
  Samozřejmě v rozporu s proklamovanou transparentností a i ústavní zásadou dle níž většiny musí dbát ochrany (opozičních) menšin.

 4. Alexandr Rovný napsal:

  „Celebrita“ Šámal se několikrát dobře osvědčil v mém sporu s uhlobarony.Nelze se divit, „vyrostl“ v severočeském Palermu. Odkojený Kůrkou a jeho kamarády. Nedivím se ničemu a zřejmě se nic tak závažného nestalo. Na obyčejné propuštění ze zaměstnání se nabalil i banditismus poslance Schwarze, pod dohledem Černé královny.

Přidávání komentářů není povoleno