Závěrečná talkshow Andreje Babiše s Alešem Juchelkou v Brně (leden 2023). Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Zadarmo se ani Juchelka neptá. Přátelské povídání s Babišem si jeho poslanec nechává proplatit

Napsal/a Vojtěch Berger 12. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Byly časy, kdy se poslanec ANO Aleš Juchelka nahlas ohrazoval proti výrokům, že „pracuje pro Andreje Babiše“. Nyní se ale Juchelka nechal najmout do Babišových předvolebních talkshow jako moderátor. Akci plnou nekonfliktních dotazů a přitakávání předsedovi strany vymyslel a za své angažmá si také nechává vyplácet honorář. „Je to za moderování, přípravu a náklady na cesty,“ říká.

Celkem osmkrát vystoupil Andrej Babiš během prosince a ledna na talkshow v různých českých a moravských městech. Na plakátech před akcí sliboval, že tam „řekne úplně všechno“.

Debata s hosty, politiky ANO, Babišovými spolupracovníky či známými, měla vždy podobný scénář – odlehčené povídání s prezidentským kandidátem a následné dotazy z publika.

Stovky kilometrů pro předsedu

Na jevišti vybaveném velkou červenou pohovkou Babiše vychvalovala třeba jeho dlouholetá spolupracovnice a kandidátka na hradní kancléřku Tünde Bartha: „On když něco chce, tak to chce. A chce to hned.“

O to, aby večer ubíhal správným směrem, tedy místy až k adoraci Andreje Babiše, se vždy staral moderátor Aleš Juchelka, jeden z poslanců Babišova hnutí a kdysi také televizní moderátor.

Pohled na transparentní účet Babišovy prezidentské kampaně ukazuje, že to nedělal jen pro předsedovy „krásné oči“. Platba ve výši 121 tisíc korun pro Juchelkovu ostravskou agenturu Occam PR je odměnou za jeho služby právě během zmiňovaných mítinků.

Dlužno dodat, že suma to – vzhledem k počtu odmoderovaných akcí – není až tak závratná.

Screenshot z transparentního účtu prezidentské kampaně Andreje Babiše. Zdroj: HlídacíPes.org

I když šlo o časově náročné akce, Juchelka se alespoň snažil – na rozdíl od Babiše – skloubit své poslanecké povinnosti ve sněmovně a kampaň svého stranického šéfa.

V prosinci tak například během tří dnů absolvoval tři večerní akce s Babišem v Olomouci, Ostravě a Opavě, ale vklínil mezi ně několikasetkilometrové přejezdy do Prahy na jednání dvou sněmovních výborů, jejichž je členem.

Babiš naopak už řadu měsíců čelí kritice za to, že namísto účasti v parlamentu jen objíždí republiku se svou kampaní, jejíž pevnou součástí je i Juchelka.

Já Babiše volit budu

„My jsme dělali pro hnutí ANO od jeho prvopočátku jako agentura volby, různé krajské, sněmovní a tak dále,“ vysvětluje pro HlídacíPes.org poslanec, který podobně nekonfliktně zpovídal Andreje Babiše na setkáních s voliči už před sněmovními volbami v roce 2017 i 2021.

Jestli i v předchozích případech byla jeho spolupráce na talkshow placená, si Juchelka prý už nevybavuje.

Paradoxně právě na Ostravsku, které je Juchelkovým domovským regionem, je právě teď patrný stranický odpor vůči prezidentské kandidatuře Andreje Babiše. Konkrétně moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, primátor Ostravy Tomáš Macura i jeho náměstkyně Zuzana Bajgarová v poslední době přímo či nepřímo řekli, že nebudou volit Babiše, ale Petra Pavla.

„Hnutí ANO je demokratické hnutí. Řekli svůj názor a tím to hasne,“ komentuje to Juchelka. Sám má o svém kandidátovi na Hrad jasno: „Já podporuju Andreje Babiše.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)