Petr Hlubuček V ČERVNU 2022 a zásah NCOZ na pražském magistrátu Foto: Jakub Stadler/ MAFRA/ Profimedia

Zadáme audity, sliboval magistrát po kauze Dozimetr. Žádné k dispozici nejsou

Napsal/a Vojtěch Razima 4. dubna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Před necelými dvěma roky proběhlo na pražském magistrátu rozsáhlé zatýkání v kauze Dozimetr. Politici, kteří tehdy zůstali na svobodě, údajně nechápali, jak je možné, že korupce tak prorostla vedením města a dopravního podniku. Slibovali, že zadají provedení hloubkových auditů, které odhalí vady systému a zabrání tomu, aby se situace opakovala. Požádali jsme o kopie těchto auditů. Marně.

Dva audity jsou sice hotové, ale jsou prý tajné. Další dva audity ještě nebyly dokončeny a jeden ještě ani nebyl zadán.

Proti této liknavosti magistrátu a utajování dosavadních zjištění protestuje organizace Kverulant a pražským politikům odeslala dopis ve kterém je žádá, aby všechny auditní zprávy neprodleně zveřejnili.

Kverulant se podezřením na rozsáhlou korupci na pražském magistrátě a v jím spravovaném Pražském dopravním podniku (DPP) zabývá už několik let. V roce 2020 upozornil na vyvádění peněz z Pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře Rowan Legal.

Vedení pražského dopravce tehdy podepsalo několik smluv na poskytování nejrůznějších právních služeb. Každý kontrakt obsahoval ustanovení omezující maximální částku, kterou mohou právníci za danou službu fakturovat. Jen o něco později byl uzavřen nenápadný dodatek, jímž bylo toto omezení zrušeno.

Autor tohoto textu v březnu 2020 osobně vyzval tehdejší radní pro legislativu Hanu Kordovou Marvanovou (tehdy STAN) k zastavení tohoto tunelu. Navrhl jí zadat audit hospodaření dopravních podniků a podat trestní oznámení.

Radní Marvanová to i přes předložené důkazy odmítla udělat. Prohlásila, že sice ví, že se v dopravních podnicích krade, ale že proti koalici (TOP 09 a STAN – Spojené síly pro Prahu), za kterou byla zvolena, nepůjde.

Kauza Dozimetr

Kverulant tedy v květnu 2020 podal trestní oznámení sám. Možná právě to odstartovalo policejní vyšetřování, které v červnu 2022 přivedlo k zatčení a obvinění náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN), podnikatele Michala Redla a dalších deseti lidí z tunelování Pražského dopravního podniku.

Ve funkci ministra školství tehdy musel skončit i další člen hnutí STAN, Petr Gazdík. To, když vyšlo najevo, že používal zašifrovaný telefon, kterým si čile volal s pravděpodobným šéfem celé kriminální skupiny Michalem Redlem.

Podle tehdejších informací České televize, sledovala policie skupinu přes dva roky. Při sledování využila odposlechů telefonů i konspiračních bytů. Skupina věděla o zájmu policie nejméně od září 2020, kdy média psala o podaném trestním oznámení.

Podle dokumentů kriminalistů proto obvinění pravidelně prohlíželi svou techniku kvůli odposlechům a například používali šifrovanou komunikaci. Najali si i bezpečnostní agenturu na odhalování odposlechů. A díky kontaktům u policie odhalili i jedno auto, které je sledovalo.

Tato kauza začala být známá pod názvem spisu Dozimetr. Právě tehdy se politici dušovali, že nařídí hloubkové audity, které odhalí systémové nedostatky a zabrání tomu, aby se situace opakovala.

Audit! Audit!

První hotový audit měl prověřit předražený nákup obrazovek nakoupených DPP na zastávky a do stanic metra. Jedna obrazovka stála 290 tisíc korun. Zakázku za 11 milionů dostala bez výběrového řízení firma Xanthus Servisní. Smlouvu podepsali ředitel DPP Petr Witowski a Matej Augustín, obviněný v kauze Dozimetr.

Druhý audit měl provést kontrolu kupních smluv mezi dopravním podnikem a firmou Akvo Praha. Ta v roce 2010 získala od dopravního podniku lukrativní pozemky u metra Palmovka za 88 milionů korun bez DPH. Jde o jednu z nejkontroverznějších transakcí s veřejnými pozemky v metropoli. Na případ upozornili v roce 2012 Reportéři ČT. Pak se znovu otevřel po vypuknutí kauzy Dozimetr.

Hloubkový audit zakázek a majetkových transakcí u DPP za období 2014 až 2022 ještě není hotov, stejně jako hloubkový audit zakázek magistrátu za období 2010 až 2022.

A konečně hloubkový audit zakázek a majetkových transakcí u dceřiných společností magistrátu Pražské služby, Pražská vodohospodářská společnost, Kolektory Praha za období 2014 až 2022 ještě ani nebyl zadán.

Provedení všech auditů zadal magistrát společnosti StoneTurn, která ani v České republice nemá pobočku. Cena za provedení všech auditů byla dle sdělení magistrátu dohodnuta na 15 milionů korun.

Máslo na hlavě

Magistrát tvrdí, že veřejnosti nejsou závěrečné zprávy z auditů v současnosti přístupné zejména z důvodu probíhajícího trestního řízení v kauze Dozimetr. Kverulant má však za to, že pravý důvod je jiný. Politici mají máslo na hlavě.

Nelze se ubránit dojmu, že magistrátní politici, ani vedení dopravního podniku na rychlé provedení auditu nijak netlačí. Naopak: čím později budou audity provedeny a čím déle zůstanou tajné, tím lépe pro politiky. Vždyť máslo na hlavě mají pravděpodobně všichni.

Například Hana Marvanová, která ve volbách v roce 2018 společně s Petrem Hlubučkem úspěšně kandidovala za STAN. V letech 2018 až 2023 byla také pražskou radní pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení.

Po vypuknutí kauzy Dozimetr se Marvanová veřejně stylizovala do role neohrožené protikorupční bojovnice, která s vedením města nemá nic společného a po zastavení rozkrádání dopravního podniku volala už dávno.

Skutečnost je ale poněkud jiná.  Kverulant totiž odhalil tři případy, kdy někdejší radní za STAN Hana Marvanová hlasovala ve prospěch sponzora STAN a nenahlásila, že je v konfliktu zájmů, jak jí to ukládal zákon.

Politici slibovali, že zabrání tomu, aby se opakovala kauza Dozimetr. Teď to spíše působí tak, že se spíše snaží zabránit tomu, aby se přišlo na jejich další kšefty. I proto protikorupční organizace Kverulant odeslala všem pražským politikům dopis, ve kterém je žádá, aby všechny auditní zprávy neprodleně zveřejnili.


Autor tohoto textu Vojtěch Razima byl zpravodajským důstojníkem Bezpečnostní informační služby a důstojníkem policejního útvaru Služba pro odhalování korupce (SPOK). Později pracoval jako konzultant ve společnosti Deloitte a zastával i pozici bezpečnostního ředitele Komerční banky. V roce 2009 založil watchdogovou organizaci Kverulant.org o.p.s., kterou od té doby vede.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)