Výzva průmyslníků vládě: digitalizujte ekonomiku, prolomte limity, podpořte migraci

Napsal/a Ondřej Neumann 11. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Čeští průmyslníci – přesněji řečeno zastřešující Svaz průmyslu a dopravy ČR – chystají na pondělí 14. září zveřejnění výzvy Sobotkově vládě, na co by se měla ve zbytku volebního období především zaměřit. HlídacíPes.org na základě rozhovoru s prezidentem Svazu Jaroslavem Hanákem přináší klíčové teze výzvy.

Výzvu průmyslníci zveřejní na pondělním Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR, který se uskuteční během Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Sněmu se přímo zúčastní premiér Bohuslav Sobotka, místopředsedové vlády Andrej Babiš, Pavel Bělobrádek i prezident Miloš Zeman.

Teze výzvy:

  • 1) Česká republika dramaticky zaostává v digitalizaci, je nejvyšší čas, aby někdo začal koordinovat vytváření podmínek pro rozvoj digitální ekonomiky.
  • 2) Jsme na posledním místě v Evropě ve spolupráci vědeckých pracovišť a průmyslových podniků. Vláda musí dohlídnout na to, aby státní podpora směřovala především do projektů, ve kterých existuje těsná návaznost výzkumu s byznysem.
  • 3) Vláda by měla přestat schovávat hlavu do písku a jasně říci, že prolomení limitů na těžbu hneděho uhlí by se mělo týkat nejen dolu Bílina, nýbrž i dolu ČSA. (Na druhou stranu kabinet zaslouží pochvalu za schválený Plán rozvoje jaderné energetiky a Aktualizaci státní energetické koncepce).
  • 4) Skvělá kondice českého průmyslu z posledních měsíců je omezována nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Vláda by měla vytvořit podmínky nejen pro přísun pracovní síly ze zahraničí, nýbrž i pro migraci domácí pracovní síly v rámci republiky.
  • 5) Je potřeba maximálně využít peníze z evropských fondů, ovšem zároveň je třeba dohlédnout na to, aby byly investovány do projektů, které mají šanci se v budoucnu uživit i bez podpory zvenčí.

 


Komentář Jaroslava Hanáka,

prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR ke Sněmu SP ČR pro časopis Spektrum

Měsíc září a Sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR je každoroční příležitostí k diskusi s vládou o tom, jak bychom si představovali podnikatelské prostředí. Pochvalu si zaslouží za to, že vede se sociálními partnery prostřednictvím tripartity intenzivní jednání. Jsme spokojeni s tím, že se vláda začala zabývat politikou ČR v Unii a že schválila koncepci působení české reprezentace v EU. Poměrně dlouhou dobu jsme upozorňovali, že zastoupení na důležitých místech v institucích EU není dostatečné a že je potřeba naše lidi pro výběrová řízení pro obsazení těchto míst cíleně připravovat. Na světě je koncepce a uvidíme, jak se bude dařit její naplňování.

Po poměrně dlouhých a složitých jednáních předchozích vlád se vládě premiéra Sobotky podařilo schválit Aktualizaci státní energetické koncepce a na základě i našeho požadavku byl schválen Plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Vláda sice postoupila v řešení využití hnědého uhlí v Severních Čechách tím, že pravděpodobně posune limity na Dole Bílina. Na druhé straně jsme očekávali, že bude rozhodnuto i o limitech na Dole ČSA.

Podpořili jsme vládu v přípravě Elektronické evidence tržeb, a to i přesto, že víme, že některým drobným podnikatelům může tento systém vytvořit určité obtíže a náklady. Naše podpora byla motivována snahou o vytvoření rovného podnikatelského prostředí mezi daňovými poplatníky.

Na základě naší iniciativy začala vláda řešit problém nekalých praktik v oblasti insolventního řízení. To, co se v této oblasti děje, podkopává základy fungování tržního hospodářství.

Jsme rádi, že se vláda přihlásila k účasti na akcích Roku průmyslu a technického vzdělávání, který jsme vyhlásili při příležitosti konání našeho Sněmu v loňském roce.

Jistě najdeme mnoho dílčích pozitivních výsledků, za které si vláda zaslouží pochvalu. Na druhé straně nejsme spokojeni, jakým způsobem přistupuje k tak významné koncepční záležitosti, jakou je vytvoření podmínek pro rozvoj digitální ekonomiky. Nejsme plně spokojeni ani s průběhem změn v oblasti podpory výzkumu, vývoje a inovací, kdy státní podpory musí být důraznější ve směru návaznosti výzkumu na zvyšování konkurenceschopnosti.

Letošní rok je rokem jubilejním. Svaz průmyslu a dopravy ČR slaví 25 let od svého znovuzaložení. V této souvislosti si dovolím hořkou poznámku. V roce 1997 Svaz průmyslu a dopravy ČR zveřejnil svůj dokument „Náměty pro zvýšení konkurenceschopnosti českého průmyslu“. Za tak dlouhé období jsme se však v řešení mnohých základních koncepčních problémů příliš neposunuli.

Věřím, že stejná situace nenastane u zvládnutí dalšího modernizačního úkolu, kterým je digitalizace hospodářství. Vláda se pomalu dostává do druhé poloviny svého funkčního období a musí se zaměřit na některé klíčové problémy a výrazně posunout jejich řešení. Příkladem je legislativa, která ovlivňuje podmínky pro investiční aktivity. Pozitivní vývoj průmyslu v posledních měsících je omezován nedostatek pracovníků požadované kvalifikace. Chceme proto od vlády, aby vytvořila podmínky nejen pro migraci zahraničních pracovníků, ale aby vypracovala program pro vytvoření podmínek pro migraci domácí pracovní síly. Vláda by také měla maximálně využít možností čerpat peníze z evropských fondů, ale stále více musíme myslet na udržitelnost těchto investic v budoucnosti.

Na Sněmu předáme vládě dokument, který bude obsahovat klíčové problémy, které podle nás vláda ještě ve svém funkčním období buď musí vyřešit, anebo je připravit pro úspěšné dokončení vládou příští.

Jaroslav Hanák, Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)