Foto: Profimedia

Výsledky fondu „proti bankovní dani“: vznikl. Projekty zatím nejsou, ani miliardy od bank

Napsal/a Robert Břešťan 22. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Když v roce 2019 začali vládní politici nahlas uvažovat o možnosti zavedení zvláštní korporátní daně pro banky, přišly největší tuzemské finanční domy s jiným nápadem: dobrovolně vloží do speciálně zřízeného Národního rozvojového fondu v součtu sedm miliard korun ze svých zisků coby extra příspěvek pro budoucí prosperitu Česka. Debaty o korporátní dani poté utichly. Fond letos sice oficiálně vznikl, zatím ale nemá konkrétní projekty, a tak ani peníze od bank.

Dohodu o vzniku fondu v září 2019 podepsali zástupci vlády a čtyř největších tuzemských bank, ČSOB, Komerční banky, České spořitelny a UniCredit Bank. V součtu slibovaly příspěvek ve výši sedmi miliard korun, přičemž podíly měly reflektovat velikost zúčastněných bank.

Investiční projekty ale zatím nejsou, a tak i banky přislíbené peníze zatím drží na svých účtech.

Peníze? Až budou projekty

„Součástí naší společenské role je podporovat investiční aktivitu státu, a spoluvytvářet tak dlouhodobou prosperitu domácí ekonomiky i celé ČR,“ řekl v roce 2019 k tehdy navrženému fondu generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka. Nyní v Komerční bance na dotazy HlídacíPes.org k angažmá ve fondu ani přes urgenci nikdo nereagoval. A otázky nechalo bez odpovědi i tiskové oddělení UniCredit Bank.

Podle mluvčího ČSOB Patrika Madleho ale již fond „s budoucími investory konzultuje výběr vhodných konkrétních projektů s cílem realizovat první záměry ještě v letošním roce“.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


„Na těchto konzultacích se podílíme a aktivity fondu podporujeme. Primárně jde o projekty z oblasti dopravní infrastruktury nebo municipalit, jednotlivé projekty ovšem jako investoři nyní nemůžeme komentovat,“ říká Madle. Doplňující dotazy týkající se financí a podílu ČSOB také komentovat nechtěl.

Otevřenější byla Česká spořitelna; připustila, že žádné peníze do fondu ještě neodešly. Jak říká mluvčí Filip Hrubý, má to přirozený důvod:

„Vzhledem k tomu, že fond získal na přelomu roku bankovní licenci a v dubnu došlo také k personální finalizaci jeho představenstva, předpokládáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k předložení prvních projektů a není vyloučené, že do některých z nich již budeme investovat. Jde o investiční fond, takže to nejde ani jinak, než investovat až do konkrétních projektů,“ konstatuje.

„Míra a frekvence našich investic do Národního rozvojového fondu bude z podstatné míry záviset na počtu a kvalitě předložených projektů,“ dodává Hrubý.

Peníze, konkrétně dva miliony korun do základního kapitálu, do Fondu národního rozvoje vložil zatím jen stát, respektive jím zřízená Českomoravská záruční a rozvojová banka, která je zakladatelem fondu a jediným akcionářem.

„Banky vloží investice do fondu v okamžiku, kdy budou připraveny k profinancování první projekty, na čemž aktivně pracujeme,“ říká mluvčí Českomoravské záruční a rozvojové banky Marie Lafantová.

Zda se ale vůbec nějaké projekty podaří předložit a schválit alespoň před podzimními parlamentními volbami, není jisté. Jakkoli už v září 2019 vláda slibovala, že spolu s bankami ještě v době čekání na schválení licence připraví několik pilotních projektů, na první návrhy se stále čeká.

Zvažujeme zásadní investice

„Již během tohoto roku zvažuje NRF konkrétní a zásadní investice v oblasti dopravní infrastruktury a financování projektu v oblasti kultury a sportu. Na přípravě potenciálních projektů se podílí spolu s mnoha dalšími entitami, a proto nemůže v tuto chvíli sdělovat žádné jiné podrobnosti,“ říká mluvčí Marie Lafantová.

Plány před dvěma lety vypadaly mnohem slibněji. Podle ankety, kterou mezi největšími bankami v roce 2019 udělala agentura ČTK, samy banky s miliardovými investicemi počítaly; stejně jako s tím, že „vložené miliardy korun mohou být znásobeny formou konkrétních investičních projektů v hodnotě desítek až stovek miliard korun“.

 

 

Mělo jít hlavně o investice do nájemního a sociálního bydlení, vzdělávání a dopravní a sociální infrastruktury. Premiér Andrej Babiš tehdy oznámil, že „do fondu by příští rok (tedy v roce 2020, pozn. red.) při jeho vzniku mohly čtyři největší banky odvést asi šest miliard korun“, nakonec se představa o prvotní sumě ustálila na výše zmíněných sedmi miliardách.

To, že banky fond nakonec podpoří celou touto slibovanou sumou, ale zaručeno není. Důvodem může být i to, že bankám a spořitelnám v Česku vlivem covidové krize v letošním prvním čtvrtletí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 3,74 miliardy Kč (na 10,8 miliardy).

Zdržel se už samotný vznik fondu. Počítalo se s tím, že fond by mohl začít fungovat už od poloviny roku 2020, licenci ČNB ale dostal až v listopadu a oficiálně byl zřízen letos v únoru.

Investorům otevřeno

Fond má být nezávisle spravovaný a definuje se jako „správce investic soukromých institucionálních investorů se zaměřením na veřejný sektor“.

Původní představa byla, že by se k fondu měly dobrovolně připojit i další banky a hlavně velké společnosti „z oblasti energetiky, pojišťovnictví, penzijních společností, automobilového průmyslu apod“. O tom, že by se do fondu chystal nad rámec čtveřice největších bank zapojit někdo další, zatím není nic známo.

„Čtyři banky a jakýkoliv jiný investor budou investovat do příslušných podfondů, které budou vznikat v souvislosti s připravovanými projekty, další prostředky s ohledem na jejich investiční strategii. Zapojení investorů do příslušných podfondů je na fázi dobrovolnosti,“ říká mluvčí Českomoravské záruční a rozvojové banky Marie Lafantová.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)