Vysílání filmu o Babišově podnikání se před volbami (asi) nestihne. Česká televize „zvažuje právní kroky“ vůči tvůrcům

Napsal/a Robert Břešťan 11. září 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

AKTUALIZOVÁNO. Kdo viděl film Selský rozum o Andreji Babišovi a jeho podnikání, může si gratulovat. Vidět veřejně by ho totiž správně zatím neměl nikdo. Je o tom přesvědčena Česká televize, jež je koproducentem filmu.

„Filmem může disponovat pouze Česká televize jako majoritní koproducent snímku,“ říká mluvčí České televize Karolína Blinková. A Česká televize podle ní zatím žádný souhlas k veřejné produkci nedala.

Film se však po Česku běžně promítá, celý je například k dispozici i on-line na facebookové stránce „Nový bojkot Babišových výrobků“.

Jak Česká televize potvrdila na dotaz HlídacíPes.org, proti autorům dokumentu Zuzaně Piussi a Vítu Janečkovi proto zvažuje právní kroky.

Schvalování a právní revize

Autor tohoto textu film zhlédl počátkem září v kině v Praze na Dlabačově, po promítání následovala debata se Zuzanou Piussi. Z její řeči vyplynulo mimo jiné i přesvědčení, že navzdory tomu, že jde o aktuální téma, Česká televize film „vysílat asi nebude, rozhodně ne do voleb“.

V diskusi s diváky řekla, že ČT ještě nepodepsala práva na distribuci. „Distribuční smlouvu jsme s ČT dohodli a vyladili. Její fyzická podoba však ještě leží v České televizi. Bez toho, že bychom neměli dohodu s ČT, bychom film do distribuce nepustili, takoví pankáči fakt nejsme,“ upřesnila později pro HlídacíPes.org.

Film byl odevzdán v polovině června a podle České televize stále ještě běží standardní schvalovací proces. „Dokument je ve schvalovacím procesu. Proces schvalování ani nasazování do programu do jeho ukončení nekomentujeme,“ konstatuje mluvčí ČT Karolína Blinková.

Autoři filmu však říkají něco jiného – podle nich už schvalovacím procesem film v České televizi prošel. „Oficiální schvalovací procedura trvala do poloviny srpna, kdy byl film schválen pro televizní vysílání,“ píší ve svém čerstvém vyjádření na facebookových stránkách filmu.

Tvůrci dokumentu argumentují i tím, že „film prošel schvalovačkou“, v níž museli právníkům České televize pro případ soudních sporů předem doložit každý výrok, podložit jej fakty a podklady.

To ČT nepřímo potvrdila, když na otázku HlídacíPes.org, zda film prošel takovou „právní revizí“, mluvčí televize odpověděla, že tento postup „je součástí procesu schvalování, který nebyl uzavřen“.

Promítejte u sebe

Podezření z možné předpojatosti vůči Andreji Babišovi a manipulace s obsahem v jeho neprospěch Zuzana Piussi a Vít Janeček odmítají: Rešeršovali jsme jej, natáčeli a stříhali téměř tři roky a z celého procesu nám vzešel film, o kterém věříme, že otevírá závažné otázky, které se nás všech bytostně dotýkají.“

Zda jsou s filmem Selský rozum spojeny nějaké tlaky – ať už ze strany politiků různých stran či aktivistů – na jeho rychlé uvedení či naopak neuvedení reagovala mluvčí České televize slovy, že „aktivity třetích stran nám nepřísluší komentovat“.

Dokumentární film o zemědělském podnikání Andreje Babiše a holdingu Agrofert chtějí v rámci své předvolební kampaně promítat Zelení.

ČT s tím nesouhlasí a argumentuje právě tím, že k takovému využití filmu nedala svolení. Zelení namítají, že na promítání filmu mají smlouvu s autory snímku a distribuční společností.

Tvůrci dokumentu a koproducent D1film skutečně na svých webových stránkách nabízejí možnost promítání filmu kterémukoli zájemci – kinům, klubům nebo i restauracím. Podmínkou je jen vyplnění online formuláře.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)