Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Vysílání filmu o Babišově podnikání se před volbami (asi) nestihne. Česká televize „zvažuje právní kroky“ vůči tvůrcům

AKTUALIZOVÁNO. Kdo viděl film Selský rozum o Andreji Babišovi a jeho podnikání, může si gratulovat. Vidět veřejně by ho totiž správně zatím neměl nikdo. Je o tom přesvědčena Česká televize, jež je koproducentem filmu.

„Filmem může disponovat pouze Česká televize jako majoritní koproducent snímku,“ říká mluvčí České televize Karolína Blinková. A Česká televize podle ní zatím žádný souhlas k veřejné produkci nedala.

Film se však po Česku běžně promítá, celý je například k dispozici i on-line na facebookové stránce „Nový bojkot Babišových výrobků“.

Jak Česká televize potvrdila na dotaz HlídacíPes.org, proti autorům dokumentu Zuzaně Piussi a Vítu Janečkovi proto zvažuje právní kroky.

Schvalování a právní revize

Autor tohoto textu film zhlédl počátkem září v kině v Praze na Dlabačově, po promítání následovala debata se Zuzanou Piussi. Z její řeči vyplynulo mimo jiné i přesvědčení, že navzdory tomu, že jde o aktuální téma, Česká televize film „vysílat asi nebude, rozhodně ne do voleb“.

V diskusi s diváky řekla, že ČT ještě nepodepsala práva na distribuci. „Distribuční smlouvu jsme s ČT dohodli a vyladili. Její fyzická podoba však ještě leží v České televizi. Bez toho, že bychom neměli dohodu s ČT, bychom film do distribuce nepustili, takoví pankáči fakt nejsme,“ upřesnila později pro HlídacíPes.org.

Film byl odevzdán v polovině června a podle České televize stále ještě běží standardní schvalovací proces. „Dokument je ve schvalovacím procesu. Proces schvalování ani nasazování do programu do jeho ukončení nekomentujeme,“ konstatuje mluvčí ČT Karolína Blinková.

Autoři filmu však říkají něco jiného – podle nich už schvalovacím procesem film v České televizi prošel. „Oficiální schvalovací procedura trvala do poloviny srpna, kdy byl film schválen pro televizní vysílání,“ píší ve svém čerstvém vyjádření na facebookových stránkách filmu.

Tvůrci dokumentu argumentují i tím, že „film prošel schvalovačkou“, v níž museli právníkům České televize pro případ soudních sporů předem doložit každý výrok, podložit jej fakty a podklady.

To ČT nepřímo potvrdila, když na otázku HlídacíPes.org, zda film prošel takovou „právní revizí“, mluvčí televize odpověděla, že tento postup „je součástí procesu schvalování, který nebyl uzavřen“.

Promítejte u sebe

Podezření z možné předpojatosti vůči Andreji Babišovi a manipulace s obsahem v jeho neprospěch Zuzana Piussi a Vít Janeček odmítají: Rešeršovali jsme jej, natáčeli a stříhali téměř tři roky a z celého procesu nám vzešel film, o kterém věříme, že otevírá závažné otázky, které se nás všech bytostně dotýkají.“

Zda jsou s filmem Selský rozum spojeny nějaké tlaky – ať už ze strany politiků různých stran či aktivistů – na jeho rychlé uvedení či naopak neuvedení reagovala mluvčí České televize slovy, že „aktivity třetích stran nám nepřísluší komentovat“.

Dokumentární film o zemědělském podnikání Andreje Babiše a holdingu Agrofert chtějí v rámci své předvolební kampaně promítat Zelení.

ČT s tím nesouhlasí a argumentuje právě tím, že k takovému využití filmu nedala svolení. Zelení namítají, že na promítání filmu mají smlouvu s autory snímku a distribuční společností.

Tvůrci dokumentu a koproducent D1film skutečně na svých webových stránkách nabízejí možnost promítání filmu kterémukoli zájemci – kinům, klubům nebo i restauracím. Podmínkou je jen vyplnění online formuláře.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

12 komentářů

 1. Tondach napsal:

  V diskusi s diváky autorka potvrdila, že „ČT nám ještě nepodepsala práva na distribuci“…..no a o tom to (bohužel) je!

  • Zuzana piussi napsal:

   Distribucna zmluva medzi D1 film a CT sa ladi uz 4 mesiace a lezi na stole u riaditela. Je odsuhlasena a podpisana. To, ze ju fyzicky stale nemame je pre nas smutne. Nasa distribucia filmu prebieha po dohode s televiziou. Az taky punk, to by sme si nedovolili! Divak to zle pochopil, mohol sa opytat a potom napisat, vysvetlili by sme celu tu zlozitu genezu. Zdravi zuza

   • Veduard napsal:

    Chápu, že se ten film Burešovi a jeho komplicům nelíbí. Viděl jsem ho včera na You Tube a doporučuji, aby se promítal současně s filmem Všichni dobří rodáci- tam to začalo a u Bureše to končí. Měli by to vidět hlavně lidé z venkova, aby pochopili. Včas, před volbami. Potom se to už určitě promítat nebude.

  • Beda Venerabilis napsal:

   Právo dílo zveřejňovat náleží autorovi. Ten může mít nějaké smlouvy s producentem ohledně priority producenta na zveřejnění (až po odvysílání v TV mohou následovat ostatní formy zveřejnění) .
   Nicméně útlum aktuálního publicistického díla hodně zavání zneužitím práva, které zase soudní ochrany nepožívá. Takže tak jasné a průzračné to s těmi „nepodepsanými právy (autorů) na distribuci“ zase nebude.

 2. Adelaid napsal:

  Tak to už to tady zase jak za socíku. Budeme si film předávat z ruky do ruky neoficiálně, jako se předávaly zakázané knihy. Myslel jsem, že ta doba už je pryč… bohužel se ale vrací. Ach jo!

  • petrph napsal:

   To chválabohu nemusíme, ten film už je dávno na youtube. Asi je jasné, že právě to politiky a na politicích závislých institucích nejvíc žere. že ten internet nemají plně pod kontrolou, aby i na něm mohli plně kontrolovat co se smí a nesmí vysílat a psát.

 3. petrph napsal:

  Mimochodem, smutné je že se s tím nedá nic dělat. Takto byla takzvaná veřejnoprávní televize vytvořena a takto – pod dozorem k tomu příslušných politiky určených komisí funguje.
  Pořád se bohužel vracíme k tomu že to co u nás funguje není pravá demokracie. Pro pravou demokracii zkrátka nestačí jednou za 4 roky volby a pak úzká vládní koalice kontroluje vše ve státě. Ta pravá demokracie vyžaduje spousta navzájem zcela nezávislých institucí, které se mají kontrolovat navzájem. A naprosto nezávislá veřejně právní televize, schopná kdykoliv informovat o všem, v první řádě. Na politického mediálního poskoka snad není třeba vybírat speciální daň, to ať si zaplatí ze svého rozpočtu ministerstvo vnitra a dosadí si tam svoje lidi

 4. František Marek napsal:

  Tak nějak mi to připomíná dobu, kdy se psalo například o „panfletu“ Několik vět. Tisk řešil kdo to napsal, co tím sledoval, že je to v rozporu s tehdejší morálkou a že je třeba autory řadně potrestat. A o obsahu ani slovo.

  To samé je o filmu Selský rozum. Už jen čekám, kdo vyrazí s peticí o absolutním zákazu promítání zmíněného filmu pod hrozbou několikaletého vězení. Dehonestace autorů už dávno běží.

  A samotný film? Doporučuji vzhlédnout. Je to totiž o nás vše a hlavně o naší budoucnosti.

 5. Dluhos napsal:

  Babisuv Agrofert existuje jiz radu let, tusim od roku 1994. Kde jste byli tech 23 let vsichni ti radoby novinari „punkeri“ ? Nyni prichazite se „senzacnimi“ odhalenimi a smesne se predhanite, kdo je hustejsi….
  A to vse pouhych par mesicu pred volbami??

  Lide bdete a myslete… je prece jasne, ze toto vse, co nam predkladaji, je zakazkova vyroba… Tak to tem darmozroutum placenych i z nasich konces. poplatku nezerte! 🙂

  • Robert Břešťan napsal:

   Je hezké vidět, že aspoň někdo má ve všem úplně jasno.

   • Dluhos napsal:

    … stejne tak, jak ma jasno diskutovany film… na zaklade vypovedi dluznika a cloveka, ktery neumi podnikat.
    Vystupuje uz v druhem filmu. Pojdme z nej udelat hrdinu.. Bravo!

 6. Pravdolaskar napsal:

  Babisuv Agrofert existuje jiz radu let, tusim od roku 1994. Kde jste byli tech 23 let vsichni ti radoby novinari „punkeri“ ? Nyni prichazite se „senzacnimi“ odhalenimi a smesne se predhanite, kdo je hustejsi….
  A to vse pouhych par mesicu pred volbami??

  Lide bdete a myslete… je prece jasne, ze toto vse, co nam predkladaji, je zakazkova vyroba… Tak jim to nekonzumujte! 🙂
  (Je smutne, ze je to castecne placeno i z nasich koncesionarskych poplatku, ale s tim uz nic nenadelame.)

Přidávání komentářů není povoleno