Vymohla ženám právo řídit, pak přišlo vězení a mučení. Teď saúdskoarabská aktivistka zmizela
Chtěla řídit auto a mít stejná práva jako mužští vrstevníci. Za to je saúdskoarabská bojovnice za lidská práva Loujain al-Hathloulová už dva roky ve vězení a čeká na soud. Její rodiče potvrdili, že ji vyšetřovatelé opakovaně krutě mučili. Teď už o ní měsíc nemají žádné zprávy. Příběh Loujain al-Hathloulové je odrazem poměrů v dnešní „modernizované” Saudské Arábii.
„Moje sestra už měsíc nevolala. Kde je Loujain?“ napsala tento týden na svůj Twitter vyděšená Lina al-Hathloulová, sestra zadržované aktivistky.
Loujain al-Hathloulovou odvedlo 15. května 2018 ozbrojené komando z domu jejích rodičů. Bez vysvětlení, bez soudních příkazů pozatýkali příslušníci tajných služeb šest aktivistek bojujících za zrušení zákazu řízení pro ženy a odvezli je do neoficiálního vězení známého jako „hotel“, kde je podle organizace Amnesty International mučili a sexuálně zneužívali.
Půl roku zatčené aktivistky nevěděly, z čeho jsou obviněné. Až v listopadu 2018 byly převezeny do běžné věznice a zjistily, že je chtějí obvinit z „podkopávání státní bezpečnosti a napomáhání nepřátelům státu“.
Jedna z nejvlivnějších arabských žen
„Prvních deset měsíců od zatčení Loujain neexistovalo žádné oficiální obvinění. Jediné, co jsme věděli, bylo to, co říkala saúdská média: že je zrádkyní, špionem nebo agentem Kataru,” prozradila v nedávném rozhovorou pro list Time Lina al-Hathloulová.
Oficiální obvinění podle ní shrnuje věci spojené s Loujaininým aktivismem jako účast na mezinárodních konferencích, to, že byla v kontaktu s delegací EU v Saudské Arábii, nebo že bojovala za práva žen, která přitom podle žalobce zajišťuje ženám v Saúdské Arábii zákon šaríja.
Loujain Al-Hathloulová, absolventka kanadské Univerzity Britské Kolumbie, se do veřejného povědomí zapsala v roce 2014 široce sdíleným videem, kdy se ze Spojených arabských emirátů snaží projet do Saudské Arábie.
Saudské ženy nemohly v té době vlastnit řidičský průkaz, ona ho ale měla vystavený právě ze Spojených arabských emirátů. Video spanilé řidičky zhlédlo na různých sociálních platformách přes 800 tisíc lidí.
Al-Hathloulové ovšem na hranicích zabavili pas a poprvé putovala za mříže. 73 dní ve vězení ji ovšem od politické angažovanosti neodradilo.
Když v roce 2015 Saudská Arábie povolila, že můžou v obecních volbách poprvé kandidovat i volit ženy, neváhala a přihlásila se na kandidátku. Z té ji sice nakonec vyřadili, ale ocitla se alespoň na seznamu stovky nejvlivnějších arabských žen roku 2015.
„No woman, no drive“
V září 2016 spolu s dalšími 14 tisíci lidmi podepsala petici, žádající krále Salmána o zrušení systému mužského opatrovnictví. Ten stavěl saudské ženy na úroveň dětí. Bez svolení mužských opatrovníků nemohly vlastnit bankovní konto, získat pas ani opustit zemi.
Za uvolnění tzv. opatrovnického systému Loujain horlivě bojovala také prostřednictvím sociálních sítí a krátkých videí, která jí pomáhal vyrobit manžel, standupový komik a spisovatel Fahád Albutairí.
Absolvent university v texaském Austinu se ještě před manželstvím s Loujain proslavil satirickou parodií na melodii hitovky Boba Marleyho „No woman, no cry“.
V písni nazvané „No woman, no drive“ si utahoval z argumentů zastánců zákazu řízení saudských žen jako třeba, že jejich vaječníky jsou na zadních sedadlech ve větším bezpečí, a můžou tak porodit více dětí, nebo že není „ženské” řídit a pro ženy je pohodlnější, aby je všude odvezl řidič.
Osobitý smysl pro humor Albutairího a aktivistické nasazení jeho ženy se nicméně začaly zajídat novému stínovému „vládci” Saudské Arábie, korunnímu princi Mohamedovi bin Salmánovi.
Král Salmán ho jmenoval následníkem trůnu, ministrem obrany a hlavou soudu v červnu 2017. Mnozí si od jeho nástupu k moci slibovali modernizaci přísně konzervativních poměrů v Saudské Arábii. 31letý princ se jako moderní vládce také rád prezentoval, alespoň v médiích.
Reálný přístup k opozici však velmi brzy ukázal, že účel – umlčení kritiků – podle něj světí jakékoliv prostředky.
Jen pár měsíců po bin Salmánově nástupu k moci zavraždili tajní agenti na saudském konzulátě v Istanbulu opozičního novináře Džamala Chášukdžího. Netrvalo dlouho a korunní princ se začal „věnovat” také aktivistkám za práva žen.
Únos, mučení a nový král
Loujain al-Hathoulovou, v té době studentku sociologie pařížské Sorbonny, unesla v březnu 2018 tajná policie ze Spojených arabských emirátů a deportovala ji do Saúdské Arábie. Loujainino zatčení popsal vloni její bratr Walid al-Hathloul:
„Tajní policisté zatlačili její auto k postranici, vytáhli ji ven a donutili nastoupit do soukromého letadla, kterým ji proti její vůli unesli do Saudské Arábie.”
Po dvou dnech strávených ve vazbě mohla Loujain domů, nicméně se zákazem opustit Saúdskou Arábii.
Podobný scénář mezitím prožíval i její manžel. Faháda Albutairího zatkli neznámí muži v Jordánsku. Se zavázanýma očima a spoutaného ho převezli do Saudské Arábie, kde ho bez rozsudku zavřeli do vězení.
Co se dělo za jeho zdmi, nikdo nepopsal, jasné je jen to, že se Albutairí po propuštění s Loujain al-Hathloulovou oficiálně rozvedl a zmizel z veřejné i umělecké scény.
Tou dobou byla zpět za mřížemi i Loujain. V květnu 2018 ji v rámci zátahu proti ženským aktivistkám zatkli tajní policisté a odvezli do zmíněné neoficiální věznice přezdívané „hotel“.
Tři měsíce podstupovaly zatčené ženy různé formy mučení, které podle zprávy Amnesty International zahrnovaly bití, elektrické šoky, sexuální násilí, spánkovou deprivaci a waterboarding.
Když k Loujain pustili v srpnu poprvé na návštěvu rodiče, měla podle nich podlitiny v obličeji, celá se třásla a nebyla téměř schopná sedět ani chodit. Saudské úřady přesto jakékoliv formy mučení vězněných žen vehementně popírají.
Mezitím – pár týdnů po Loujainině zatčení – oznámil korunní princ bin Salmán s velkou pompou světu, že ruší v Saudské Arábii zákaz řízení pro ženy a částečně uvolňuje i opatrovnický systém. Například ženy starší 35 let můžou nastoupit do armády a ženy starší 21 let můžou údajně samy vycestovat ze země bez opatrovníkova souhlasu.
Odložený soud
Z šesti zatčených aktivistek už je část na svobodě. Loujain dostala podle příbuzných možnost dostat se z vězení loni v srpnu, pokud veřejně prohlásí, že ji ve vězení nikdo nemučil. Odmítla to.
Za „nelegální kontakty s nepřátelskými zeměmi a organizacemi“ jí hrozí až dvacet let za mřížemi. Soudního přelíčení se ani po dvou letech nedočkala. První soud se měl konat v březnu, kvůli koronavirové pandemii byl ale odložen.
Podle Liny al-Hathloulové to Loujain psychicky nepomohlo: „Už začíná být skutečně unavená. Upnula se k tomu soudu s tím, že uvidí lidi, plánovala, co řekne. Teď je přelíčení zase odložené na neurčito, začíná ztrácet naději,” uvedla Loujainina sestra v rozhovoru pro časopis Time.
Rodiče mohli Loujain telefonovat jedenkrát týdně. Podle posledního tweetu Liny s ní už ale měsíc nemají žádné spojení a velmi se strachují, co se s dcerou děje.
Jakkoliv se Saudská Arábie snaží navenek působit jako země, která usiluje o postupnou modernizaci, podle sestry Loujain al-Hathloulové je to pouhé zdání.
„Můžeme teď sice chodit na koncerty a nemáme náboženskou policii, jenže zároveň zavedli nový zákon slušného chování na veřejnosti, takže žena může být zatčena a uvězněna třeba za to, že na koncertě tancuje. To vytvořilo atmosféru strachu, nevíte, co vlastně smíte, a co ne. Ze Saudské Arábie se stává policejní stát,” uvedla Lina al-Hathloulová pro The Time.
Zásadnímu uvolnění poměrů nenasvědčují ani statistiky. Od dubna 2020 byly sice zrušeny popravy dětí a nezletilých, podle Amnesty International ale v loňském roce proběhlo v zemi nejvíc poprav za posledních pět let – celkem 184.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Migrace a školství. Menšinové koalice v Sasku a Durynsku jedou v kolejích AfD
Zátah ve třiceti tureckých provinciích. Zatčeni byli novináři, politici i aktivisté
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
Za hlavní problém vidím to, že ideologie, která za touhle kauzou (na straně saúdskoarabského státu) stojí, je vedením EU i západních států silně tolerovaná či spíš protežovaná.
Odporne! Kde jsou lidskopravni aktiviste, kteri maji plno pripominek k Rusku nebo Cine? Jake jsou vlastne paky na podobne zaostale rezimy? SA je velky exporter ropy, takze si asi nikdo moc dovolovat nebude.
Že Saudská Arábie je velkým exportérem ropy není zdaleka jediným ani tím největším důvodem, proč na režim Saudské Arábie páky nemáme. Ještě mnohem větším a závažnějším důvodem je, že tento zaostalý režim drtivé většině obyvatel Saudské Arábie vyhovuje a akceptují jej. S takovým režimem lze dělat něco jen velmi těžko, když téměř neexistuje v Saudské Arábii žádná opozice, o kterou by bylo možné se opřít. Za koho byste chtěl v Saudské Arábii bojovat, pokud obyvatelé Saudské Arábie nemají zájem, neboť si žijí jak prasátka v žitě a naše hodnoty jim jsou srozumitelné asi jako pro nás jsou srozumitelné radiové signály z vesmíru?
Lidskoprávní aktivisté na islámské státy a islámskou ideologii nikdy neútočili a neútočí, feministickým organizacím nijak nevadí povinná ženská obřízka v islámských zemích, ani její ilegální provozování v islámských komunitách na území civilizovaných států.
Netřeba pochybovat, že Saudská Arábie,britský produkt z minulého století („Abd al-Azíz prohlásil králem Hidžázu, Nadždu a přilehlých oblastí a v roce 1927 Britové uznali jeho království. V září 1932 oficiálně vzniklo Spojené království s názvem Saúdská Arábie.“), je nejtotalitárnějším státem světa. Vládnoucí dynastie považuje stát (včetně obyvatel; viz „Vražda novináře Džamála Chášukždího proběhla v říjnu 2018 na saúdském konzulátu v Istanbulu. Předem naplánovali a provedli ji zpravodajští operativci ze Saúdské Arábie.“) za své soukromé vlastnictví a tak zvané „vyspělé západní demokracie v čele s USA“, to ctí v kontrastu s neustálou kritikou vlád Číny, Ruska, Iránu, KLDR. Jde, ze strany Západu, i ČR o zcela zjevné ropné pokrytectví až patolízalství. Je to nejne demokratičtější stát světa, který uvázl v hlubokém středověku podle britského vzoru. Naprosto totalitní stát plný, pro normálního Evropana nepředstavitelné nesvobody. Kam se na Saudy hrabal Hitler.
Dík za objektivní článek.
Připočtete ještě ekologické organizace, které se bojem proti stavbě jaderných elektráren snaží o to, abychom na saúdské ropě a plynu byli závislí i v budoucnu (případně kopou za obdobné zájmy Ruska).
Smutné čtení. Ještě smutnější je fakt, že převážné většině obyvatel Saudské Arábie poměry v jejich zemi nejen že nevadí, ale docela jim vyhovují. Mají vysokou životní úroveň, o jaké se nám ani nesní, tak proč by měli být nespokojeni? A těch nespokojených je v Saudské Arábii ještě mnohem méně, než je u nás nespokojených s politikou koalice ANO, KSČM, SPD, Trikolóry a SPO. Nám se sice poměry v Saudské Arábii mohou nelíbit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat. Saudové také asi těžko budou něco dělat s tím, že mírně nadpoloviční většině voličů České republiky stačí ke spokojenosti koblihy.
Je to supertotalitní stát, ve srovnání s nímž bylo i nacistické Německo oázou svobody a demokracie. Do hlav těm lidem nevidíte, a na to, co říkají, se nemůžete spolehnout.
Kolikrát jste v té Saudské Arábii byl, Pergille? Já tu možnost měl. Je to totalitní stát, ale vyhlazovací koncentrační tábory tam alespoň zatím nemají. Režim v Saudské Arábii se mi sice vůbec nelíbí, ale to, co nacistické Německo provádělo na okupovaných územích, se tam alespoň zatím neděje.
Tak také tady může Miloš „Princip“ Vystrčil uskutečnit návštěvu a bude od nás druhý „státník“, který po Václavu Havlovi (únor 2001) by stanul v posvátné zemi. A mohl by případně dohodnout, že v Teplicích se zřídí rezidentura Velvyslanectví SA, když po návštěvě V.Havla „vzniklo“ oboustranné velvyslanectví. To by byl počin…
Vidím, že rád udělujete josefe rady druhým. Jednu radu bych tedy rád udělil já vám. Nečerpejte své rady pro druhé z infikovaných webů. V důsledku vašich rad jsem si málem z vámi doporučovaného webu zaviroval počítač. Naštěstí mě zachránil můj antivirový program. Já se od té doby bez vašich rad obejdu a myslím, že se bez nich docela dobře obejde i pan Vystrčil josefe pepíku.
Záleží na tom, jaký má a jak má nastavený antivir. Za určitých okolností se ani nemusí dozvědět, že na nakaženém webu byl.
Já bych se to taky nedozvěděl, protože mám Linux a tam se tyhle breberky v 99 a něco procentech nechytají.
O tom, že pan josef velmi dobře věděl, že web, na který mě posílá je infikovaný, nemám vůbec žádné pochybnosti. Právě proto, že to věděl, mě na ten infikovaný web poslal.
Vidím a čtu, že dochází argumenty, protože na můj ironicý příspěvek k „principům“ Miloše „Principa“ Vystrčila odpovídáte, že uděluji rady druhým… Tak předně „politik“ Vystrčil není „druhý“, ale on ty své principy veřejně oznamuje jako správné… On jinak by mě vůbec nezaujal, kdyby ten minulý týden se tak neztrapnil ( byť Vy si to určitě vykládáte opačně)… Kdyby byl naživu nebožtík Kubera, tak ten by takové bohapusté žvásty nemohl nikdy říct… A ten záměr pro cestu do Saudské Arábie jsem uvedl zejména proto, že on (Vystrčil) několikrát ten minulý týden připomínal Václava Havla s jeho principy např. lidských práv – a přesto se vydal do SA, kde se dozajista jedná o tuctový stát (království), který je na výši s jejich respektováním.. Čili on (Vystrčil) nevěděl při to svém slavném proslovu co vlastně si k tomu je možné vše domyslet…
Saudský vládce Salmán Čtvrtič má s řešením sporů s novináři a aktivisty véélkké zkušenosti.
Má takové komando, u nás by se řeklo „zabíjačkové“. Přijedou, pozvou aktivistu na pokec a proběhne zabíjačka.