Vydavatel Parlamentních listů hradí finanční ztráty a zbavil se konspiračního Protiproudu

Napsal/a Jakub Mikel 28. září 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Společnost OurMedia a.s., mimo jiné vydavatel Parlamentních listů, zveřejnila v obchodním rejstříků několik dokumentů, které poodhalují fungování společnosti v posledních letech. Vyplývá z nich, že OurMedia dala v roce 2016 více než pět milionů na uhrazení ztrát z předešlých let, i to, že na letošek byl v plánu prodej podílu v konspiračním webu Protiproud, což se také v únoru stalo.

Předposlední srpnový den na městský soud v Praze dorazilo sedm různých spisů. Dokumenty zaslala společnost OurMedia a.s. Většinu z nich tvořily účetní závěrky za roky 2013 a 2014. Lze ale mezi nimi dohledat i přílohu účetní závěrky za rok 2016 a zápisy z loňské valné hromady.

Společnost OurMedia je mediální společnost, která vydává řadu webů. V roce 2015 se k jejímu padesátiprocentnímu vlastnictví přihlásil prostřednictvím kyperské společnosti WCV World Capital Ventures Cyprus Limited senátor a vlastník hazardního impéria Synot Ivo Valenta. Letos svůj podíl navýšil na 70% .

Mezi nejznámější a nejvlivnější portály vydávané OurMedia patří Parlamentní listy. O kvalitě, respektive nedostatcích novinářské práce tohoto webu, se vede už řadu let debata mezi novináři i mezi veřejností. Analýza brněnské Masarykovy univerzity prokázala mimo jiné vysoký podíl manipulativních tvrzení v článcích Parlamentních listů.

Do února 2017 patřil do portfolia OurMedia také konspirační web Petra Hájka – Protiproud. Tato stránka vychází v češtině, slovenštině a ruštině a objevují se na ní typické konspirační teorie o světové nadvládě miliardářů nebo duchovní tematika. Z textů je zřejmá silná proruská orientace autorů.

Pryč s Protiproudem

Zmíněné dokumenty ukazují, že už loni vedení společnosti OurMedia rozhodlo o prodeji 50procentního podílu ve společnosti Protiproud s.r.o. Podle výpisu z obchodního rejstříku pak vystoupila OurMedia z Protiproudu 27. února 2017.

Z dokumentů není jasné, zda došlo ke koupi podílu Petrem Hájkem, nebo mu byl podíl přenechán. Každopádně od února drží Hájek stoprocentní podíl rozdělený na dvě části po 50 %, každou v hodnotě 100 tisíc korun.

Původní webová adresa www.protiproud.parlamentnilisty.cz se změnila pouze na www.protiproud.cz. Hájek nyní na svém webu uvádí Parlamentní listy pouze jako spřátelený portál.

OurMedia nezveřejnila celou účetní závěrku za rok 2016, nicméně ve výpisu z obchodního rejstříku je zveřejněn dokument „ostatní zápis z VH“.

Jedná se o krátký dokument z valné hromady, která se konala letos 19. června. Kromě českých zástupců firmy se dostavili i zástupci WCV World Capital Ventures Cyprus Limited. Jak vyplývá ze zápisu ze schůze, šlo o zahraniční zástupce, pro něž byla připravena překladatelka.

Redakce HlídacíPes.org připravila exkluzivní publikaci mapující byznys i politické záměry Andreje Babiše.

Na valné hromadě bylo akcionářům představeno hospodaření za rok 2016. V zápisu se lze pak dočíst: „Valná hromada schvaluje řádnou účetní závěrku za rok 2016. Valná hromada rozhoduje o hospodářském výsledku tak, že zisk ve výši 5 016 586 korun bude použit na úhradu neuhrazených ztrát z minulých let.“

O rok dříve vyčlenila společnost na úhradu ztrát 1,7 milionu korun.

Nejasné spolupráce

Mimo české verze Parlamentních listů vlastní společnost OurMedia a.s. slovenskou mutaci ParlamentneListy.sk. OurMedia patří také padesátiprocentní podíl ve společnosti Easy Communiations s.r.o., do jejíhož portfolia spadají portály Prvnizpravy.cz, Klinikazdravi.cz a Best4man.cz.

Firma je také skrze osobu Jana Fulína spojena s výzkumnou agenturou SANEP.

Do obchodního portfolia OurMedia a.s. též patří další služby, u nichž údajně OurMedia a.s. ani ParlamentníListy.cz nemají žádný vliv na obsah.

Konkrétně jde o konspirační a dezinformační weby z vydavatelství Český portál (například EUrabia, Freeglobe a další). Přesný vztah k tomuto vydavatelství nelze popsat, jelikož se společnost OurMedia chrání obchodním tajemstvím.

Podobně nejasný vztah panuje ke Krajským listům a síti regionálních zpravodajských portálů společnosti Regionální novinky a.s.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)