Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Všude byl, aj na holocaustě. Andrej Babiš jako popletený major Terazky a proč to bude fungovat

Napsal/a Robert Malecký 12. října 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Když jde o veřejná vystoupení poslance Andreje Babiše, jeden neví, kde začít dřív. Zda se zabývat formou či obsahem, a když už se zabývat obsahem, zda brát jednotlivé věty tak, jak postupně přibývají, nebo se je nejdřív pokoušet přeložit do srozumitelné řeči. „Byl jsem tam na holocaust, byl jsem v Osvětimi,“ svěřil se tento týden v rádiu Prostor k napadení Izraele. Chybí už jen hladomor na Ukrajině a návštěva Rudých Khmerů.

Ale vážně. Andrej Babiš neměl dobrý start do pracovního týdne. Začalo to hned v pondělí, kdy si předseda stínové vlády hnutí ANO, ať už je to tedy cokoli, vyvěsil na Twitter hodně odvážné tvrzení.

Odvážné tvrzení je to proto, že je lživé. Ale jak jde o sbírání politických bodů, neštítí se hnutí ANO ničeho a Havlíček je v tomto směru velmi učenlivým žákem svého majitele. Čili si pro kontext, který budeme dále potřebovat, připomeňme, jak přesně hnutí ANO v minulosti podporovalo přesun velvyslanectví ČR v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma.

„Tenhle nápad prezidenta Trumpa není dobrý, protože jsou vidět ty reakce. My jsme malá země, ale ty velké by měly usilovat o klid a mír. My musíme bojovat proti situacím, kde vzniká zase nějaký konflikt a kde budou nějaké protesty a nedej bože nějaké atentáty,“ citoval Babiše Radiožurnál 8. prosince 2017, tedy v době, kdy byl poprvé jmenován premiérem.

O půl roku později už Babiš skutečně přesun podporoval, na jaře 2018 napsal, že ambasádu v Tel Avivu považuje za neopodstatněnou výjimku z diplomatických zvyklostí. Nicméně škoda již byla napáchána, na sociální síti dříve známé jako Twitter dostal bývalý premiér i jeho zástupce pro věci politické pořádnou bídu, a bylo třeba konat.

V tu chvíli přichází na řadu Rádio Prostor.

Prostor pro Babiše

Rozhovor s Andrejem Babišem vedl moderátor Luboš Procházka, osvědčený například legendárními pohovory s bývalým prezidentem Milošem Zemanem na Frekvenci 1. Přes krátkou zastávku v regionálním zpravodajství ČT přešel do Rádia Prostor, které v červenci v éteru nahradilo dřívější Rádio Zet. Patří do stejné vlastnické struktury jako Parlamentní listy a model „my se příliš neptáme a vy odpovídáte, na co chcete“ zdá se být těmto médiím společný.

Rozhovor s Babišem najdeme v Procházkově rubrice uvedené jako „Prostor pro dva/Zpravodajství“, na čemž je zajímavé, že nejde o zpravodajství a prostor je v ní hlavně pro jednoho. Zde pro Babiše.

Rozhovor se pro svou obsahovou rozevlátost stal předmětem memů na sociálních sítích, zde jedna ukázka za všechny.


Celý rozhovor je na zhruba šesti minutách obsahově veden ve třech rovinách. Moderátor nejprve rekapituluje situaci, zmiňuje Havlíčkův tweet, připomíná, že výrok je například podle poslance Marka Ženíška lživý, načež přichází prostor pro Andreje Babiše. „Jak to tedy bylo?“ ptá se moderátor a Babiš povídá.

Mělo to prý nějaký vývoj, bylo to hlavně téma prezidenta Zemana, Babiš připouští, že v roce 2017 měl „rezervovaný postoj“ a pokračuje rokem 2018, kdy už po změně postoje otevřel pobočku ambasády v Jeruzalémě. Hotovo, vysvětleno, další tři a půl minuty rozhovoru už jsou čistá one-man-show. Stručně: Vládne pětikoalice, Piráti podporovali Palestinu, Lipavský se na nějaké konferenci OSN zdržel, co děje, je tragédie, v Praze se měl sejít s Benjaminem Netanjahuem, zná ho, byl tam dvakrát, spolupracovali jsme v rámci covidu, dali nám vakcíny, byl jsem tam na holocaustu, byl jsem v Osvětimi, všude jsme se setkávali.

Zdroj: Rádio Prostor, 9.října

Čili starý dobrý model všude jsem byl, všechny znám a na všechny mám telefon. Jen zde vinou nižší kontroly vodopádu slov převeden do komičtější podoby.

Následuje poslední investigativní otázka, dva roky vlády Petra Fialy: Prohrávají deset nula, neudělali nic, lhali, je to na padáka, výsledek nula.

„Děkuji moc,“ praví moderátor a rozhovor je u konce.

Pokud byste čekali důsledný rozbor toho, co se dělo v roce 2017, nebo otázku, proč Karel Havlíček šíří minimálně nepřesné informace, nedočkali jste se. Každý mluví ke své cílovce a u Babiše to nejsou lidé, kteří informace dostali a dostatečně se u nich vyvztekali na Twitteru. Na všechno ostatní je tu Prostor.

A nejlepší na tom je, že to bude fungovat.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)