Foto: TASR/ Profimedia

Volební euforie versus Babišův výbuch. Plán zní: přestat se litovat a stěžovat si

Napsal/a Robert Břešťan 28. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Křičí to na nás pochopitelně ze všech stran, ale zopakujme i zde: jasným vítězem prezidentských voleb se stal Petr Pavel. Bude zajímavé sledovat, jak kreativně se nový prezident po 8. březnu ujme svých pravomocí, tím spíše, že takovou nálož hlasů zatím nikdo v přímé volbě nedostal. Pokud je něco „silný mandát“, je to toto.

Nepropadejme nekritické euforii, ale jisté je jedno – Petr Pavel přinese pozitivní změnu. Jak jinak, když přijde po Miloši Zemanovi, který z Hradu udělal proruské a pročínské hnízdo a místo, které si lidé typu Mynář a Nejedlý v podstatě (naštěstí jen dočasně) zprivatizovali.

Už první povolební proslov Petra Pavla byl slibný (a nijak překvapivý): chce stmelovat, překonávat rozdíly, myslet na společnou budoucnost, změnit styl politiky konfrontace.

Můžeme věřit a doufat, že teď přijdou nové časy, nových pět, možná deset let. Ale na příkladu Zemana a jeho okolí se jen potvrzuje, jak silně moc korumpuje, a tak stále platí ona krylovská věta: Politikům se nevěří (natož nekriticky fandí), politici se kontrolují.

Zatímco Petr Pavel je suverénním vítězem, Andrej Babiš se stal historicky nejvíce poraženým kandidátem ve druhém kole (dostal ještě o pár procent méně než Karel Schwarzenberg, který před deseti lety získal 45,19%), v politice ale rozhodně nekončí, i když dotaz na Pavlovu možnou budoucí spolupráci s Babišem v publiku vyvolal pobavený smích. Ale ta otázka je zcela na místě.

Babiš uznal porážku. Sice dostal v procentech na frak, získal ale nějakých 2,4 milionu hlasů – a to i od lidí, kteří obvykle k volbám nechodí. Má dva roky na to, aby tohle své rozšířené voličské jádro dále opečovával; pořád trvá to, že Babišovi bylo nejlépe v roli premiéra. A o tu bude jistě znovu usilovat, i když svou vyhrocenou kampaní se ocitl v ještě větší izolaci. Jeho koaliční potenciál je nyní čistá nula, protože největší hrozbou je nyní pro Tomia Okamuru a jeho elektorát.

Petr Pavel vyvolal ve významné části společnosti obrovské očekávání. Oprávněně, s ohledem na to, kdo a jakým způsobem stál proti němu. Není ale na místě nově zvoleného prezidenta zbožšťovat a projektovat si do něj naděje, které nemůže splnit – prostě proto, že pravomoci prezidenta jsou jen takové, jaké jsou (jakkoli to v některých televizních debatách vypadalo, že si snad volíme muže do prezidentského systému typu USA nebo Francie).

Co od něj očekávat lze, je snaha o změnu společenské atmosféry – což je něco, co prezident v Česku tradičně umí, negativně i pozitivně. Petr Pavel svou vizi shrnul takto: „Přestat se litovat, přestat si stěžovat a uvědomit si potenciál této země. Nehledat důvody, proč něco nejde, ale hledat řešení.“ Což je práce možná na víc než deset let…

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)