Pražský hrad
Pražský hrad, Foto: HlídacíPes.org

Vojtěch Razima: Proč ani po roce prezident Pavel zcela neotevřel Pražský hrad?

Napsal/a Vojtěch Razima 9. března 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Dnes je to právě jeden rok, kdy proběhla inaugurace prezidenta Petra Pavla. Navzdory opakovaným slibům není ale Pražský hrad stále zcela otevřen veřejnosti. Není kupříkladu možné do areálu vstupovat hlavním vchodem, bránou gigantů a přístup od Prašného mostu stále hyzdí velké žluté ocelové trny.

Městský soud v červenci 2023 pravomocně rozhodl, že areál Pražského hradu není veřejným prostranstvím, tedy místem, kam by veřejnost mohla vstupovat bez omezení. Je dost lidí, kteří se s tím odmítají smířit a tak Kverulant.org, spolek, který vede autor tohoto textu, podal kasační stížnost.

Navzdory proklamacím to je právě prezident Petr Pavel a jeho kancelář, kdo trvá na tom, že přístup veřejnosti do areálu má být výrazně omezen, aby se mu lépe vládlo.

Zavření Hradu na šest let

Připomeňme si, že na počátku „pevnosti Hrad“ byly červené trenky. Jejich vyvěšení skupinou Ztohoven na Pražském hradě v září 2015 mělo prezidentovi Zemanovi připomenout jeho buranské chování.

V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel areál Hradu svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné policejní kontroly.

Ty trvaly až do prosince roku 2020, pak byl na půl roku areál kvůli covidu uzavřen zcela. Teprve počátkem května 2021 byl konečně široké veřejnosti otevřen a po dlouhých pěti letech byly zrušeny plošné kontroly u vstupů.

Nezmizeli ani oceloví ježci na vjezdu od Prašného mostu. Ty prý měly brzy nahradit výsuvné kolíky. A co myslíte? Nestalo se nic.

Dovoluji si to považovat za důsledek kampaně, kterou jsme za otevření Hradu vedli, a i za své vítězství. Klíčovým úspěchem bylo právě to, že jsme se domohli pravomocného rozhodnutí soudu, které konstatovalo, že uzavření Hradu nemá oporu v zákoně a že Hrad je veřejným prostranstvím.

Jenže po několika dnech byly plošné kontroly opět obnoveny.

Když Pavel slíbil otevření

Když Kverulant.org položil všem kandidátům na prezidenta v listopadu 2022 otázku, zda jsou pro otevření areálu Pražského hradu a pokud ano, „jaké by byly vaše kroky v této věci v případě, že byste úřad prezidenta získal“, Petr Pavel odpověděl:

„Ano. Zpočátku byla opatření omezující vstup veřejnosti oprávněná, protože existovala bezprostřední hrozba teroristických útoků. Ale že Hrad zůstal téměř nedobytnou pevností, do které se občan musí celkem ponižujícím způsobem dostávat, považuji za nepřijatelné. Tomu již bezpečnostní situace neodpovídá. Hrad jako kulturní a historické dědictví by měl být místem, které žije a slouží lidem. Mělo by se tam například konat víc společenských a kulturních akcí. To bych rozhodně podporoval.“

Byl jsem se 9. dubna 2023, tedy po měsíci od inaugurace nového prezidenta, na Pražský hrad podívat. Situace se nezměnila, plošné kontroly nezmizely.

v pondělí 17. dubna 2023 ohlásil prezident ukončení plošných kontrol. Jenže k návratu poměrů „před Zemana“ stejně nedošlo.

Na každém vstupu zůstává jeden detekční rám, aby jej policie mohla využít při „zhoršení bezpečnostní situace“, a běžný návštěvník se do areálu nadále nedostane jako kdysi hlavním vchodem, tedy Bránou Titánů z Hradčanského náměstí.

Nezmizeli ani oceloví ježci na vjezdu od Prašného mostu. Ty prý měly brzy nahradit výsuvné kolíky. A co myslíte? Nestalo se nic. A nezdá se ani, že by ubylo policistů a vojáků hradní stráže s dlouhými zbraněmi a ostrou municí.

Nezmizely ani ty odporné jarmareční boudy, pod kterými probíhaly plošné bezpečnostní prohlídky, přestože podle architekta Josefa Pleskota je třeba hradní areál naopak vyčistit, otevřít a k tomu třeba doplnit pár neformálních spojů v podobě cest a zbourat ploty.

Přestože Pleskot s Pavlem na jaře 2023 spolu prošli velkou část Hradu a slíbili revitalizaci symbolu naší státnosti, ani po roce k žádné viditelné změně nedošlo.

Jako útok na Kapitol

Kancelář prezidenta republiky, respektive Správa Pražského hradu, navíc i za Pavla pokračovala v soudním sporu vyvolaném Milošem Zemanem – o to, zda Pražský hrad je či není veřejné prostranství.

Advokáti prezidentské kanceláře před soudem prezentovali stesk po středověkých poměrech, kdy byl Hrad v majetku panovníka a byl otevírán jen z jeho vůle.

Vyjádření týmu prezidenta Pavla pro soud z července 2023 lze parafrázovat takto: Bude-li areál Pražského hradu prohlášen za veřejné prostranství se snadným přístupem všech občanů, hrozí podobný útok jako na americký Kapitol.

„SPH tedy musí na závěrech, že se nejedná o veřejné prostranství, nadále trvat. Pakliže by byl konstatován opak, tedy že náměstí U Sv. Jiří bezvýhradně splňuje zákonnou definici veřejného prostranství, znamenalo by to ve své podstatě, že by se shromáždění konala bez předchozího vědomí/souhlasu SPH, čímž by na jedné straně mohlo dojít k omezení ústavních a protokolárních pravomocí prezidenta republiky,“ uvedla Správa Pražského hradu (SPH) ve svém podání pro soud uvedla a pokračovala:

„V tomto ohledu by mementem měly být donedávna nemyslitelné a zcela nepředvídané události ve Washingtonu, D.C., ze dne 6. ledna 2021, kde rozlícený dav násilím vnikl do budovy Kongresu Spojených států amerických, kde měl Senát slavnostně potvrdit výsledky voleb prezidenta USA, ve kterých neuspěl úřadující prezident Donald Trump.“

Autor tohoto textu je nadále přesvědčen, že nádvoří Hradu dlouhodobě bylo (a je) vnímáno jako veřejné prostranství. Ostatně i územní plán předpokládá, že místo je (a bude) veřejným prostorem, územně analytické podklady to stanoví a zápis v katastru rovněž. Právní titul k omezení takového charakteru pak dán není.

Klid na práci

Advokáti prezidentské kanceláře před soudem prezentovali stesk po středověkých poměrech, kdy byl Hrad v majetku panovníka a byl otevírán jen z jeho vůle. Prezident Pavel jako by chtěl tuto feudální výsadu obnovit. Prý by se mu pak lépe vládlo.

Pavlův tým to před soudem dokládal i příběhem o tom, jak vrchnostenské limuzíny potřebují parkovat na nádvoří. Soudu jako důkaz předložil i fotografii pořízenou při nástupní audienci velvyslanců v úterý dne 4. dubna 2023.

Neskrývám, že jsem postojem nového prezidenta zklamán. I proto, jak významným symbolem státu Pražský hrad je.

Jakjsem zmínil, Městský soud v Praze vloni v létě konstatoval, že Pražský hrad veřejným prostranstvím není. Rozsudek je pravomocný. Nerozumím tomu, proč stejný soud, dokonce téměř stejný senát, došel ve stejné věci v létě 2023 k radikálně odlišnému rozhodnutí než na jaře roku 2021.

Proto jsme proti rozhodnutí Městského soudu podali v září 2023 kasační stížnost a zaplatili soudní poplatek 5000 korun s tím spojený. Uvidíme, co bude dál…

Přece nechceme, aby jakýkoliv prezident – pokud se rozhodne dát průchod své zpupnosti a areál si bude chtít znovu nárokovat pro sebe a svoji kamarilu – to měl do budoucna ještě lehčí, než to měl Miloš Zeman.


Autor tohoto textu Vojtěch Razima byl zpravodajským důstojníkem Bezpečnostní informační služby a důstojníkem policejního útvaru Služba pro odhalování korupce (SPOK). Později pracoval jako konzultant ve společnosti Deloitte a zastával i pozici bezpečnostního ředitele Komerční banky. V roce 2009 založil watchdogovou organizaci Kverulant.org o.p.s., kterou od té doby vede.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)